Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λες να μην σηκωνει λογω CPU τον Backround φορτο του iCloud;

 

Σίγουρα το iOS5 είναι πιο βαρύ από το iOS4! Μόνο και μόνο το μέγεθος του fw, 750ΜΒ έναντι 580ΜΒ, το μαρτυράει. Ίσως να μην είναι ακόμα optimized, κάτι που έχουμε ξαναδεί στο παρελθόν. Και το iOS4 όταν πρωτοκυκλοφόρησε έδινε στο iPad προβλήματα! Πράγματι, βλέποντας τα προβλήματα που είχε το iPad ενός φίλου μου, αποφάσισα να το εγκαταστήσω από την έκδοση 4.1 και μετά! Και δούλευε ρολόι!!!!!! Θα δούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θα το φτιάξουν είναι σίγουρο.

Πάντως είναι μεγάλο δώρο που πλέον και το πρώτο iPad υποστηρίζει τα Gestures. Πως σου φάνηκαν, πέρα από τα προβλήματα που σου παρουσιάστηκαν;

 

Επίσης έχεις κάνει Jailbreak. Δοκίμασες χωρίς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καινούργια gestures έδωσαν μεγάλη ευχρηστία! Ιδιαίτερα εκείνο που περνάς με swipe 4 δαχτύλων αριστερά-δεξιά από την μία ανοιχτή εφαρμογή στην άλλη!!!! Πολύ χρήσιμο, γρήγορο και κυρίως ήταν κάτι που έλειπε!!!!! Χωρίς jailbreak δεν το έχω δουλέψει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα για το συγκεκριμένο gesture γιατί πρόσθεσε μία λειτουργία που δεν υπήρχε! Τα υπόλοιπα γινόντουσαν και πριν, αλλά με τη χρήση του home button...

 

Τώρα που το έστησα και μου δουλεύει ''ρολόι'', τέρμα οι δοκιμές!!!! :) Θα το κάνω σε μελλοντικό fw upgrade! :rolleyes: :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Την ημέρα της κυκλοφορίας του 5.0.1 (που λεγόταν ότι έλυνε διάφορα προβληματάκια του 5.0) έκανα το upgrade και στη συνέχεια tethered jailbreak με redsnow. Ήθελα να έχω τα καινούργια gestures, το iCloud και επίσης -το πιο σημαντικό για τις δικές μου ανάγκες- το Reader του καινούργιου Safari! Από τότε το iPad άλλαξε συμπεριφορά σε σχέση με αυτό που είχα συνηθίσει τον 1,5 χρόνο που το έχω τώρα. Ήταν γρήγορο, άμεσης απόκρισης, όλες οι εφαρμογές έτρεχαν άμεσα και χωρίς να είχα κάποιο crash! Έγινε αργό, είχε συχνά σημαντικό lag, η εναλλαγή των spaces γινόταν με κολλήματα, πολλές εφαρμογές μου έκαναν συνεχόμενα crashes, τα gestures είχαν αργή απόκριση! Ακόμα κι όταν χρησιμοποιούσα το πληκτρολόγιο (π.χ. για να βάλω σε μία σελίδα username και password) είχε lag! Πατούσα το γράμμα τώρα και έμπαινε μετά από μερικά δευτερόλεπτα! Θέλησα να εγκαταλείψω τα καλούδια του iOS5 και να επιστρέψω στο παλιό, καλό και δοκιμασμένο 4.3.3!!! Αλλά.... με το upgrade από SL σε Lion με clean install, ξέχασα να κάνω backup τα SHSH που είχα αποθηκεύσει με το TinyUmbrella!!!! Αναγκασμένος πλέον να μείνω στο 5.0.1, ελπίζοντας τα προβλήματα να λυθούν σύντομα με ένα μελλοντικό fw upgrade, έκανα μία τελευταία προσπάθεια! Απενεργοποίησα το iCloud, έκανα εντελώς delete το account! Reboot και τα προβλήματα ως δια μαγείας λύθηκαν!!!! Ξαναγύρισε το παλιό, καλό, γρήγορο και αποτελεσματικό iOS! Προσπάθησα να ανοίξω εφαρμογές που προηγουμένως μου crashαραν στο loading και άνοιγαν κανονικά!!!!!!!! :o Δεν υπάρχει πλέον lag, ξαναγύρισε η ακαριαία απόκριση, το πληκτρολόγιο λειτουργεί πλέον κανονικά! Για την ώρα το iCloud θα το αφήσω να περιμένει..... B) :rolleyes:

Φίλε με έσωσες.Από τη στιγμή που έβαλα το ios5 η συσκευή είχε καταστεί άχρηστη από τα crashes σε κάθε εφαρμογή.Είχα απενεργοποιήσει τις υπηρεσίες του icloud εις μάτην, το σημείο κλειδί ήταν η διαγραφή του λογαριασμού.Φρόντισα βέβαια να τους τα χώσω στο feedback γιατί δεν νοείται τέτοια αντιμετώπιση στους πελάτες που έχουν καταβάλλει τέτοιου ύψους αντίτιμο για το συγκεκριμένο προιόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα...

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, και θα εκτιμούσα πολύ την δική σας βοήθεια, μιά και είμαι σχετικά άσχετος με το θέμα.

Σε περίπτωση αγοράς του ipad,πρώτιστα και σαν μουσικός που είμαι θα ήθελα να μεταφέρω σε αυτό ένα μεγάλο αρχείο με τραγούδια σε ακόρντα γιά κιθάρα που χρησιμοποιώ σε live και είναι περασμένα σε word windows.

Επειδή οι σελίδες είναι πάρα πολλές πλέον και δεν με βολεύει η αρχειοθέτηση τους σε κλασέρ, που πρέπει να κουβαλάω κάθε φορά στο αναλόγια, σκέφτηκα εαν το ίδιο πράγμα μπορώ να το κάνω μέσα απο το ipad,έτσι ώστε να σταματήσω πλέον το κουβάλημα χαρτιών και τα φωτάκια στο αναλόγιο μου.

Το πρόβλημα είναι ότι είναι αδύνατον να ξαναγράψω όλο αυτό το αρχείο ξανά απο την αρχή σε έγγραφο που να υποστηρίζεται απο το ipad,μιά που τα αρχεία αυτά με κόπο τα έχω φτειάξει σταδιακά εδω και χρόνια.

 

Τι ακριβώς μπορεί να γίνει και εαν μπορεί φυσικά.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο καποια εφαρμογη που ισως να υπαρχει σκεφτομαι το πιο απλο...

 

Να τα κανεις pdf και να τα εχεις στο iBooks.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι σε *.doc, γιατί όχι μια σουίτα Word? Ή και το Pages, ακόμα; :rolleyes:

Το θέμα είναι ότι θέλω να μεταφερθούν ως έχουν χωρίς καμία αλείωση, επειδή πάνω απο κάθε λέξη υπάρχουν ονόματα συγχορδιών(π.χ Em η LA-...)

Εαν λοιπόν δεν γίνει η μεταφορά ακριβώς ίδια στα κείμενα δεν έχει νόημα μετά να μπαίνω εγω σε κάθε ένα απο χίλια κείμενα και να μεταρέπω με το χέρι ένα ένα τραγούδι στο Ipad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με ενημέρωσε φίλος που έχει το ipad και του έστειλα ένα αρχείο απο word2007, ότι τα διαβάζει κανονικότατα και μάλιστα μπορείς να κάνεις και επεμβάσεις σε αυτά απο το Ipad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...