Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες όταν έγραψα για pdf και office να προσθέσω τα εξής.

 

Ακόμα και αν τρέχει iWork (συγγνώμη αλλά στη διαφήμιση δεν είδα κάτι τέτοιο και δεν πρόλαβα να δω το keynote) τι να το κάνω χωρίς filesystem? Και με τι πληκτρολόγιο θα χρησιμοποιήσω το iWork για να φτιάξω κάτι; Επίσης τι να το κάνω που ακολουθεί το πρότυπο του iphone στα πάντα; Θέλω να διαβάσω ένα paper σε pdf ας πούμε... Μπορώ; Όχι! Δεν ξέρω πως να το φορτώσω, ειδικά εγώ που τώρα δεν έχω και wifi. Ευτυχώς για μένα που σα χρήστης iphone βγήκε το dropbox και κάνω τη δουλειά μου στοιχειωδώς! Αλλά έλεος ρε apple. Αντί να βγάλεις ένα εργαλείο έβγαλες άλλο ένα gadget. Και καλά το iphone ως gadget μπαίνει και στην τσεπούλα! Αυτό που θα το κουβαλάτε ωρέ παιδιά; Πώς θα ακούτε με αυτό μουσική στο δρόμο; Θα το βάλετε σε σακούλα; :lol:

 

Πάντως για καναπέ ή για τρένο το mbp μου είναι μια χαρά και κλάσεις ανώτερο. Στην Αγγλία μάλιστα που είμαι το βάζω και στην μπρίζα και έχω και όση αυτονομία θέλω. Τώρα βέβαια για τα τρένα της Ελλάδας να μη μιλήσω καλύτερα! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Today Apple finally unveiled its tablet computer, the iPad. Thus concludes Phase 1 of the standard Apple new-category roll-out: months of feverish speculation and hype online, without any official indication by Apple that the product even exists.

 

Now Phase 2 can begin: the bashing by the bloggers who’ve never even tried it: “No physical keyboard!” “No removable battery!” “Way too expensive!” “Doesn’t multitask!” “No memory-card slot!”

 

That will last until the iPad actually goes on sale in April. Then, if history is any guide, Phase 3 will begin: positive reviews, people lining up to buy the thing, and the mysterious disappearance of the basher-bloggers.

(πηγή: NYTimes)

 

Υπομονή... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Problem solved.

Μέχρι χθες η κυράτσα των βορίων προαστίων που έμαθε και το Fatsabook ντρεπόταν να δείξει στην συννυφάδα της το Acer notebook τώρα ποιος την πιάνει.

Τα 'μαθες χρησό μου πήραμε και iPad ναι είναι σαν το Iphone που έχει ο Μάκης μόνο που είναι καλύτερο, τι να σου λέω η τελευταία λέξη της τεχνομόδας, άλλο να στα περιγράφω και άλλο να το βλέπεις.

 

Θα βλέπει και ...Bob Σφουγγαράκη!

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως διαβάζω από το iphonehellas.gr:

 

Το iPhone SDK 3.2 beta είναι ήδη διαθέσιμο από το iPhone Dev Center της Apple (αν και το firmware το ίδιο, δεν είναι διαθέσιμο προς download) . Το release note είναι πολύ εδιαφέρον καθώς υπαγορεύει ρητά προς το iPhone 3.2 δεν υποστηρίζει το iPhone και το iPod touch και απευθύνεται αποκλειστικά στο iPad:

 

“Note: iPhone OS 3.2 does not support iPhone and iPod touch devices. It only runs on iPad.”

 

Μερικά χαρακτηριστικά του iPhone SDK 3.2 beta:

 

Split Views: Η οθόνη χωρίζεται σε επιμέρους τομείς όπως π.χ στο Mail.app του Mac OSX

Popovers: pop-pup menus

Custom Input Views: Δυνατότητα παραμετροποίησης των menus, controls, wallpaper (!)

External Display Support: Το iPad θα μπορεί να συνδεθεί με εξωτερικές οθόνες (με τον τρόπο αυτό ίσως να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως κλασσικό tablet) μέσω του dock connector.

Gesture Recognizers: Όλα τα γνωστά iPhone gestures υποστηρίζονται και από το iPad (pinch, drag, tap, long press, rotate, κ.α)

Custom Font Support – Οι εφαρμογές του iPad θα μπορούν να χρησιμοποιούν custom fonts εκτός των default system fonts.

File-Sharing Support – Οι εφαρμογές μπορούν να δημιουργούν αρχεία στο “Documents / Shared” στο οποίο θα αποκτάμε πρόσβαση (edit, move, delete) όταν συνδέσουμε το iPad με τον H/Y.

PDF Generation: Δημιουργία αρχείων pdf μέσω των εγκατεστημένων libraries

 

-------------------------------------------------------------------------------------

 

H Apple σήμερα ενέκρινε την πρώτη εφαρμογή VoIP που δουλεύει μέσω δικτύου 3G

Πρόκειται για την εφαρμογή iCall (iTunes link), η οποία εγκρίθηκε λίγα λεπτά μετά την διάθεση του SDK για το νέο iPad που ανακοίνωσε στο σημερινό event η Apple.

 

Όπως καταλαβαίνετε τώρα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το iPad ή και το iPod touch σαν τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάντως απαράδεκτο τέτοια συσκευή που μάλιστα θέλει να θεωρείται netbook να μην έχει στάνταρ WiFi και 3G και να πρέπει να πληρώσεις έξτρα! Εντυπωσιακή μεν αλλά με σοβαρές ελλείψεις!

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

 

ρε μάθετε να διαβαζεται και να καταλαβαινεται επιτέλους.

 

WIFI έχουν όλα και δεν είναι έξτρα. το 3G είναι εξτρα.

 

Επίσης δεν παρουσίαζεται σαν netbook και ουτε ειναι netbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες όταν έγραψα για pdf και office να προσθέσω τα εξής.

 

Ακόμα και αν τρέχει iWork (συγγνώμη αλλά στη διαφήμιση δεν είδα κάτι τέτοιο και δεν πρόλαβα να δω το keynote) τι να το κάνω χωρίς filesystem? Και με τι πληκτρολόγιο θα χρησιμοποιήσω το iWork για να φτιάξω κάτι; Επίσης τι να το κάνω που ακολουθεί το πρότυπο του iphone στα πάντα; Θέλω να διαβάσω ένα paper σε pdf ας πούμε... Μπορώ; Όχι! Δεν ξέρω πως να το φορτώσω, ειδικά εγώ που τώρα δεν έχω και wifi. Ευτυχώς για μένα που σα χρήστης iphone βγήκε το dropbox και κάνω τη δουλειά μου στοιχειωδώς! Αλλά έλεος ρε apple. Αντί να βγάλεις ένα εργαλείο έβγαλες άλλο ένα gadget. Και καλά το iphone ως gadget μπαίνει και στην τσεπούλα! Αυτό που θα το κουβαλάτε ωρέ παιδιά; Πώς θα ακούτε με αυτό μουσική στο δρόμο; Θα το βάλετε σε σακούλα; :lol:

 

Πάντως για καναπέ ή για τρένο το mbp μου είναι μια χαρά και κλάσεις ανώτερο. Στην Αγγλία μάλιστα που είμαι το βάζω και στην μπρίζα και έχω και όση αυτονομία θέλω. Τώρα βέβαια για τα τρένα της Ελλάδας να μη μιλήσω καλύτερα! :lol:

 

  • Υποστηρίζει bluetooth πληκτρολόγια (βλέπε: www.apple.com/ipad/design/).
     
  • Υπάρχει πλέον κοινόχρηστος φάκελος εγγράφων, που μπορούν να έχουν πρόσβαση όλες οι εφαρμογές, και εμείς μέσω του USB, όπως ισχύει αυτή τη στιγμή για το photo library του iPhone (βλέπε: iPhoneHellas/iPhone SDK 3.2 beta Findings).

 

Ελπίζω αυτές οι λειτουργίες να επεκταθούν και στο iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επειδή το βλέπω να σφαζόμαστε σύντομα ανακυκλώνοντας συνεχώς τις ίδιες ανούσιες ερωτήσεις και απορίες, καλό θα ήταν πριν αρχίσουμε να λέμε το μακρύ μας και το κόντό μας να πάμε μια βόλτα από το http://apple.com/ipad και αφού διαβάσουμε ΟΛΑ τα specs και τις περιγραφές, μετά να ρωτήσουμε ο,τι θέλουμε!

 

Απλό δεν είναι???

:rolleyes:B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ibook πάντως θέλω να το δω στο iphone στο επόμενο update...

 

θα καταφέρεις να διαβάσεις τίποτα; Βιβλία έχει και τώρα, αλλά τα μάτια υποφέρουν μετά από μισή ώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα καταφέρεις να διαβάσεις τίποτα; Βιβλία έχει και τώρα, αλλά τα μάτια υποφέρουν μετά από μισή ώρα...

 

εεε... δεν ξέρω... ειλικρινά... :P

---

Protestors: iPad is nothing more than a golden calf of DRM

 

με μία πολύ ωραία εικόνα:

 

apple-ipad-protest.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάντως απαράδεκτο τέτοια συσκευή που μάλιστα θέλει να θεωρείται netbook να μην έχει στάνταρ WiFi και 3G και να πρέπει να πληρώσεις έξτρα! Εντυπωσιακή μεν αλλά με σοβαρές ελλείψεις!

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

 

Wifi έχει στάνταρ!!!! Το 3G είναι έξτρα!!!!!

 

Προσωπική άποψη πάντα, η συσκευή καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες μου και θα την αγοράσω!!!!! 9,7'' οθόνη με 1024χ768 ανάλυση και πραγματικό moultitouch + επεξεργαστή που οι πρώτες αναφορές (engadget) λένε ότι είναι πανίσχυρος για την κατηγορία του, δεν υπάρχει στην αγορά!!!!!

Κάμερα δεν χρειάζομαι, θα μου λείψει το multitasking αλλά σίγουρα και εδώ θα έχουμε jailbreak με όλα τα καλούδια του!!!!!! :-D

Είχα σκοπό να αλλάξω το iPhone μου με το καινούργιο μοντέλο που θα κυκλοφορούσε το καλοκαίρι, αλλά τώρα με τα ίδια χρήματα θα πάω στο iPad!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο Jobs χαλαρά πρέπει να έχει περάσει από Telemarketing πωλήσεις. Η Μοιραράκη δεν πιάνει μια μπροστά του:

 

You can change the backround screen (!!!), the whole screen (!!!!!!!!!!!!), customize any way you want, people will put their own photos I'm sure, you can make anything you want.

Άκου να δεις, μπορείς σε συσκευή του 2010 να αλλάξεις το backround και μάλιστα ΟΛΟΚΛΗΡΗ την οθόνη, μπορείς να βάλεις αν θέλεις και τις δικές σου εικόνες κι αυτό θεωρείται "make anything you want"!!!!!!

 

What this device does is EXTRAORDINARY. You can browse the web with it. It's the best browsing experience you've ever had. It's PHENOMENAL. A whole web page (!!!!) right in front of you and you can manipulate it with your finger. It's UNBELIEVABLY GREAT. [και ξανα μανα μετά από λίγο]. Holding the Internet in your hands, it's PHENOMENAL. It's an incredible experience.

Καλά οι δυο πρώτες προτάσεις του Steve όλα τα λεφτά. Και γενικά ντάξει, δεν ξέρω τι θα πουλήσει αυτή η συσκευή όλο και κάποιοι θα τη θεωρήσουν γαμάτη, αλλά αν ποτέ έδιναν στον Jobs να παρουσιάσει το πρώτο αυτοκίνητο ξέρω γω ή την πρώτη έγχρωμη τηλεόραση, χαλαρά θα πέθαινε από την συγκοπή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...