Προς το περιεχόμενο

Firefox 3.6 - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν με ρώτησε για restart και απάντησα "ναι", δεν ξανάνοιξε. Είδα απ τον task manager πως ακόμα έτρεχε για κάποιον λόγο. Έκανα kill το process, έτρεξα τον FF κι όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 500
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ τουλάχιστον δε συνάντησα κάποιο πρόβλημα. Μου πέταξε ο 3.6.3 μήνυμα ότι υπάρχει update διαθέσιμο, αλλά ότι δε μπορούσε να προχωρήσει στην αναβάθμιση γιατί δεν είχε τα απαραίτητα δικαιώματα. Απλά έκλεισα τον Firefox, τον ξαναέτρεξα ως Administrator, μενού Help > Check for Updates και από εκεί έγινε το update κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι add-on, το έχει ο Firefox στις ρυθμίσεις του:

 

Tools > Options... > Advanced > General > Search for text when I start typing

Δικιο εχεις, ευχαριστω!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μήπως ξέρει κανείς πως μπορούμε να κάνουμε τον δρόμέα ή τον κέρσορα να μην εξαφανίζεται; Αν δεν τον κουνήσεις για 2 δευτερόλεπτα εξαφανίζεται και ξαναεμφανίζεται μόλις κουνήσεις λίγο το ποντίκι.

Έχω τον τελευταίο Firefox (3.6.4). Στις παλιότερες εκδόσεις ο κέρσορας ήταν πάντα ορατός. Εδώ τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ αυτούς εδώ έφταιγε το shockwave με μια γρήγορη ματιά (αν και πρόκειται για παλιότερη έκδοση). Δες μπας και βοηθάει.

Μπα τίποτα! Κάπου πρέπει να έχει ρύθμιση. Αλλά πούντη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να ξεκινήσεις τον FF σε safe mode που λένε και σου κάνει τα ίδια;

Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν αυτό. Τίποτα πάλι.

Στα Windows δουλεύει κανονικά. Στο Ubuntu το κάνει αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ένας φίλος μου μετά από ξεφόρτωμα κάποιων ιών, έχει το εξής πρόβλημα με τον Firefox: Δεν ανοίγει καμία σελίδα και του βγάζει το μήνυμα "Proxy Server Refused Connection Firefox is configured to use a proxy server that is refusing connections.

The browser is configured to use a proxy server, but the proxy refused a connection. "

 

Στα Tools > Options > Advanced > Network > Settings, στις επιλογές που έχει είναι τικαρισμένο το "Use System Settings..".

Και ο δικός μου Firefox αυτό έχει παρεμπιπτόντως και συνδέομαι κανονικά. Δοκίμασε και τις άλλες επιλογές "No Proxy" και "Auto Detect.." και συνδέεται. Πόσο είναι Safe αυτό?

 

Ποια επιλογή είναι η καλύτερη και πως θα λύσει αυτό το πρόβλημα?

Έκανε unistall και install τον firefox αλλά τίποτα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ένας φίλος μου μετά από ξεφόρτωμα κάποιων ιών, έχει το εξής πρόβλημα με τον Firefox: Δεν ανοίγει καμία σελίδα και του βγάζει το μήνυμα "Proxy Server Refused Connection Firefox is configured to use a proxy server that is refusing connections.

The browser is configured to use a proxy server, but the proxy refused a connection. "

 

Στα Tools > Options > Advanced > Network > Settings, στις επιλογές που έχει είναι τικαρισμένο το "Use System Settings..".

Και ο δικός μου Firefox αυτό έχει παρεμπιπτόντως και συνδέομαι κανονικά. Δοκίμασε και τις άλλες επιλογές "No Proxy" και "Auto Detect.." και συνδέεται. Πόσο είναι Safe αυτό?

 

Ποια επιλογή είναι η καλύτερη και πως θα λύσει αυτό το πρόβλημα?

Έκανε unistall και install τον firefox αλλά τίποτα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

το προβλημα αυτο δεν πρεπει να οφειλετε στο firefox αλλα σε καποια ρυθμιση του firewall ή της καρτας δικτύου.

δεν υπαρχει καποιο προβλημα ασφαλειας και να το εχει στο "No Proxy", και στο "Use System Settings.." χωρις proxy συδεεται με τις default ρυθμισεις firewall και καρτας δικτύου.

το καλύτερο που μπορει να κανει ειναι να βαλει manually να χρησημοποιοει τον proxy του παροχου του ωστε να φορτώνει σελιδες και βιντεο πιο γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και πολύ σύνηθες να βγάζουν updates που ενσωματώνουν ένα και μοναδικό bug fix, το οποίο να μη σχετίζεται με ασφάλεια.

 

Αλλά αν δεις τα release notes και τα σχετικά σχόλια στον Bugzilla, δε γίνεται αποκλειστική αναφορά στο Farmville αλλά αφήνουν να εννοηθεί ότι το μικρό περιθώριο hang timeout που επέλεξαν για τα plugins θα μπορούσε πιθανά να επηρεάσει το user experience γενικώς σε web apps, όχι μόνο στο Farmville. Μάλλον έτυχε τα περισσότερα παράπονα να αφορούν αυτό (είναι όντως τόσο δημοφιλές; τόσος πολύς κόσμος παίζει Farmville στο Φατσομπούκ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...