Προς το περιεχόμενο

Firefox 3.6 - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθε φορα που παταω το κουμπι για να προσθεσω καρτελα μου την βγαζει στο τελος πως γινεται να μου την βαζει στην αμεσως επομενη απο αυτη που βρισκομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 500
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ποιο θεωρειτε ως πιο αξιοπιστο για συγχρονισμο bookmarks+passwords;

τοσο καιρο χρησιμοποιουσα το password exporter και για τους σελιδοδεικτες απο τις επιλογες του firefox

εβαλα το firefox sync αλλα δεν με πολυτρελαινει(δεν ξερω μηπως εχω κανει καποια λαθος ρυθμιση;;; )

εχω ως βασικο το netbook μιας κ μ αυτο ειμαι ολη την ωρα και ως δευτερο το desktop ΑΛΛΑ χρειαστηκε να σβησω τελειως τον firefox απο το netbook και μετα δεν μου εβγαζε τους σελιδοδεικτες μου με τιποτα...

το Xmarks απ οτι ειδα πρεπει να ειναι καλυτερο..

Μου φανηκε πιο σοβαρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Firefox Sync δεν έχει και πολλές ρυθμίσεις στο interface του, δύσκολο να έκανες κάτι λάθος. Τί πρόβλημα αντιμετωπίζεις; Εγώ το χρησιμοποιώ περίπου από τότε που βγήκε. Πιο πριν είχα FoxMarks/XMarks), αλλά μόλις πήρα χαμπάρι ότι βγήκε, χμμμ...ας πούμε native, λύση από Mozilla, έκανα τη μετάβαση. Δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα στη λειτουργία του έκτοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και το netbook και το desktop ανοιχτο και θελω να περασω εναν σελιδοδεικτη στον σταθερο προκειμενου να το δει ο πατερας μου πχ

ε δεν το κανει αυτοματα πρεπει να περιμενω απο μερικα λεπτα εως κ εγω δεν ξερω ποσο...

Οσες φορες δλδ και να πατησω να κανει συγχρονισμο αυτο εκει δεν ακουει-σπανια να ακουσει σε συντομο χρονικο διαστημα.

Αυτο πιο πολυ με ενδιαφερει.

για τα passwords δεν με απασχολει και τοσο μιας και τα κραταω κρυμμενα σε αρχειο με το password exporter για παν ενδεχομενο

 

οπως επισης προχτες με κρεμασε τελειως ο firefox και τον εσβησα τελειως,αν δεν ειχα κανει backup τους σελιδοδεικτες μου,δεν ξερω αν θα μου τους εβγαζε και μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και το netbook και το desktop ανοιχτο και θελω να περασω εναν σελιδοδεικτη στον σταθερο προκειμενου να το δει ο πατερας μου πχ

ε δεν το κανει αυτοματα πρεπει να περιμενω απο μερικα λεπτα εως κ εγω δεν ξερω ποσο...

Είναι και λίγο "corner case" αυτό το σενάριο που περιγράφεις όμως, έτσι;

 

btw, το time interval μεταξύ δύο διαφορετικών syncs ρυθμίζεται από την about:config καρτέλα του Firefox. Είναι η παράμετρος services.sync.syncInterval και από default έχει την τιμή 3600000 (σε msec = 3600sec = 1 ώρα). Αν δε θες να τη μειώσεις από εκεί, κανονικά το εξαναγκασμένο sync που κάνεις θα έπρεπε να δουλεύει. Με την προϋπόθεση ότι μόλις ολοκληρωθεί το sync στο netbook, θα πρέπει ακολούθως να γίνει και στο desktop PC forced sync.

 

 

οπως επισης προχτες με κρεμασε τελειως ο firefox και τον εσβησα τελειως,αν δεν ειχα κανει backup τους σελιδοδεικτες μου,δεν ξερω αν θα μου τους εβγαζε και μετα...

Γιατί να μη στους έβγαζε; Στο cloud υπάρχουν, εκεί είναι το backup σου στην ουσία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το παρατηρω κ εγω οτι ανα τακτα χρονικα διαστηματα συγχρονιζει και μονο του...

 

Το θεμα μου ειναι και να ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν καπου(γ αυτο εβαλα και ως δευτερο το Xmarks-απλα να υπαρχει)

 

οκ καταλαβαινω οτι ειναι corner case,αλλα στην ουσια αυτη δεν ειναι η δουλεια τους;Σελιδοδεικτες παντα και παντου ανα πασα στιγμη;

 

Για να γινω ξεκαθαρος,θελω με καποιο προγραμμα να μπορω να προσθετω σελιδοδεικτες και στα 2 pc αλλα και να αναιρω αλλαγες αν σβηστει καποιος

Αυτο μονο με το Xmarks το καταφερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο καιρο θυμηθηκα ενα προσθετο το reloadevery

το θεμα ειναι οτι δεν λειτουργει...

τι συμβαινει με δαυτο;;

θυμαμαι εβγαζε διπλα απ την ανανεωση ενα βελακι και του εβαζες καθε ποτε θες να κανει ανανεωση σελιδας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Εχω βάλει στο firefox αυτα τα 2 προσθετα (noscript και ghostery) για καλύτερο privacy. Το δεύτερο το έχω εδω και καιρό αλλα ποτέ μεχρι τώρα δεν μπλόκαρα κάποιο tracker, bug ή οπως αλλιως λέγονται. Το είχα μόνο ενημερωτικά για να βλέπω πόσα τράκερς υπάρχουν σε κάθε ιστοσελίδα. Αν δηλαδή έχει καμιά 10ρια τράκερς με περίεργα ονόματα (οχι τα γνωστα google analytics πχ) σίγουρα κάτι δεν πάει καλά... (με εξαίρεση βέβαια τα μπλογκς που ο κάθε άσχετος που ανοίγει για να κάνει εντύπωση το γεμίζει με δεκάδες άχρηστα προγραμματάκια και φλας που σου τρώνε όλη τη ραμ :X ).

Το noscript τώρα, το έβαλα χθες γιατί το άκουγα εδώ και καιρό και είναι απο τα κορυφαία σε λήψεις, αλλά με προβλημάτισε γιατί δεν είχα ιδέα ποια java scripts έπρεπε να επιτρέπω και ποια να μπλοκάρω.

Κάποια για παράδειγμα είναι απαραίτητα για να δεις βίντεο πχ ή να δεις κανονικά την σελίδα, κάποια άλλα πάλι και να τα μπλοκάρεις δεν υπάρχει διαφορά.

Πώς θα ξέρω ποια είναι τα επικίνδυνα ή κατασκοπευτικά (απο διαφημιστικές πχ) που πρέπει να τα μποκάρω για μεγαλύτερη ασφάλεια και privacy και ποια πρέπει να τα αφήνω ενεργά?

Υπάρχει καμιά λίστα για να ξέρουμε τι είναι το καθένα και πως να πράξουμε? (αναφέρομαι και για τα java scripts στο noscript και για τα trackers για το ghostery).

Και κάτι τελευταίο, πως απενεργοποιούμε την αποδοχή cookies απο τρίτους? Εψαξα στις επιλογές αλλά δεν το βρήκα πουθενά :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Εχω βάλει στο firefox αυτα τα 2 προσθετα (noscript και ghostery) για καλύτερο privacy. Το δεύτερο το έχω εδω και καιρό αλλα ποτέ μεχρι τώρα δεν μπλόκαρα κάποιο tracker, bug ή οπως αλλιως λέγονται. Το είχα μόνο ενημερωτικά για να βλέπω πόσα τράκερς υπάρχουν σε κάθε ιστοσελίδα. Αν δηλαδή έχει καμιά 10ρια τράκερς με περίεργα ονόματα (οχι τα γνωστα google analytics πχ) σίγουρα κάτι δεν πάει καλά... (με εξαίρεση βέβαια τα μπλογκς που ο κάθε άσχετος που ανοίγει για να κάνει εντύπωση το γεμίζει με δεκάδες άχρηστα προγραμματάκια και φλας που σου τρώνε όλη τη ραμ :X ).

Το noscript τώρα, το έβαλα χθες γιατί το άκουγα εδώ και καιρό και είναι απο τα κορυφαία σε λήψεις, αλλά με προβλημάτισε γιατί δεν είχα ιδέα ποια java scripts έπρεπε να επιτρέπω και ποια να μπλοκάρω.

Κάποια για παράδειγμα είναι απαραίτητα για να δεις βίντεο πχ ή να δεις κανονικά την σελίδα, κάποια άλλα πάλι και να τα μπλοκάρεις δεν υπάρχει διαφορά.

Πώς θα ξέρω ποια είναι τα επικίνδυνα ή κατασκοπευτικά (απο διαφημιστικές πχ) που πρέπει να τα μποκάρω για μεγαλύτερη ασφάλεια και privacy και ποια πρέπει να τα αφήνω ενεργά?

Υπάρχει καμιά λίστα για να ξέρουμε τι είναι το καθένα και πως να πράξουμε? (αναφέρομαι και για τα java scripts στο noscript και για τα trackers για το ghostery).

Και κάτι τελευταίο, πως απενεργοποιούμε την αποδοχή cookies απο τρίτους? Εψαξα στις επιλογές αλλά δεν το βρήκα πουθενά :(

Δεν μπορείς να ξέρεις ποιά είναι επικίνδυνα και ποιά κατασκοπευτικά. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλης στην λίστα επιτρεπομενων τις ιστοσελίδες που εμπιστέβεσε και όταν μπεις σε κάποια σελίδα η οποια δεν είναι στην λίστα των επιτρεπομενων και η οποία δεν εμφανίζετε σωστά η δεν μπορείς να δεις κάποιο βίντεο επειδή απαιτή javascript τότε αφίνεις την σελίδα να εκτελεί προσωρινά javascript.

 

Γεια να απενεργοποιήσης τα cookies τρίτων πήγενε Εργαλεία --> Επιλογές... --> Απορητο και απενεργοποίησε την επιλογή που λέει Αποδοχή cookies τρίτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουρκικο Site μεσα στον Firefox. πως να το αφαιρεσετε

DreadKnight δεν είναι site αλλά αποθηκευμένο πιστοποιητικό ασφαλούς σύνδεσης. Για ποιο λόγο θες να το αφαιρέσεις; Τι το κακόβουλο έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πειράζετε τα προ-σετταρισμένα certificates με τα οποία έρχεται ο Firefox. Είναι όλα από έμπιστους CAs, δεν τα βάζει στην τύχη η Mozilla εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DreadKnight δεν είναι site αλλά αποθηκευμένο πιστοποιητικό ασφαλούς σύνδεσης. Για ποιο λόγο θες να το αφαιρέσεις; Τι το κακόβουλο έχει;

 

συγνωμη λαθος καταλαβα τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...