Προς το περιεχόμενο

Firefox 3.6 - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω την εξής ερώτηση.

Κάηκε προσφάτως η κάρτα γραφικών του laptop μου και δεν μπορώ πλέον να το ανοίξω. Ο δίσκος είναι ΟΚ, τον ανοίγω μέσω εξωτερικής θήκης. Μπορεί λοιπόν κάποιος να μου πει ΠΟΥ βρίσκονται αποθηκευμένα τα bookmarks του Firefox, καθώς είχα πολλά, δεν είχα κάνει πρόσφατα κάποιο export και δε θέλω να τα χάσω αν γίνεται;;

Έψαξα στα user folders (Windows XP είχα στο laptop παρεπιπτόντως, αν αυτό χρησιμεύει σε κάτι) αλλά δεν βρίσκω κάτι ή απλά μου διαφεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 500
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

296 είναι. ;)

Μπορείς αν θες να κάνεις και το εξής : (εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακέλων πρώτα)C:\Documents and Settings\όνομα χρήστη\Applications Data\Mozilla\Firefox\Profiles\κάποια γράμματα.default\

και όλα τα αρχεία που θα βρεις μέσα τα αντιγράφεις και τα επικολλάς στον αντίστοιχο φάκελο στο άλλο PC.Έτσι θα έχεις ολόκληρο το προφίλ backup (extensions, themes, passwords, bookmarks, settings, κ.τ.λ.)

 

αν θες μόνο τα bookmarks είναι μέσα στον τελευταίο φάκελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω το mozilla firefox να ειναι στα αγγλικα και ιδιαιτερα εκει που λεει headlines .. Βγαινει μονο ελληνικα αν και το εχω κατεβασει και σβησει 10 φορες.. Σε αλλο υπολογιστη ειναι αγγλικα οκ.. Εχω τα vista home ελληνικα.. Υπαρχει τροπος να λυθει το προβλημα???Η τελος παντων απο που θα μπορουσα να καταβασω την επιθυμητη εκδοση?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με τα headlines εννοείς τα μενού (File, edit, Κλπ) τότε πήγαινε στη σελίδα http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all.html , βρες τη γραμμή που γράφει English (US) και κατέβασε την έκδοση για windows. Μετα κάνε πλήρη απεγκατάσταση του παλαιού firefox, κάνε επανεκκίνηση και μετά κάνε την εγκατάσταση του firefox που κατέβασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω .. Παλι τιποτα το κατεβασα και το ξαναεβγαλα.. Θελω το getting started που λεει στην επικεφαλιδα και latest headlines (δηλ τα νεα που ειναι ενα κατεβατο(τωρα βγαινουν 5-6 ελληνικα νεα)) να ειναι τα διεθνη.. Πως αλλιως γινεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω .. Παλι τιποτα το κατεβασα και το ξαναεβγαλα.. Θελω το getting started που λεει στην επικεφαλιδα και latest headlines (δηλ τα νεα που ειναι ενα κατεβατο(τωρα βγαινουν 5-6 ελληνικα νεα)) να ειναι τα διεθνη.. Πως αλλιως γινεται??

Άρα εσύ ΔΕΝ ζητάς να έχεις τον αγγλικό firefox αλλά αγγλικό περιεχόμενο. Αυτό το ρυθμίζεις απο τις γλώσσες του firefox.

Πήγαινε Tools->Options->Καρτελλα content -> τμήμα languages -> Πάτα choose

και εκεί ΑΝ υπάρχουν αγγλικά βάλε τα στην κορυφή, ενώ αν ΔΕΝ υπάρχουν, πρόσθεσε τα και βάλε τα πάνω πάνω. Επανεκκίνηση στον firefox και δες αν δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι έχω πειράξει στον firefox και όταν χρησιμοποιώ τα βελακια πανω κάτω για να κάνω σταδιακό scroll (μπλέ κύκλος) μου πάει την σελίδα η τέρμα πάνω η τέρμα κάτω?

Δεν χρησιμοποιώ ποντίκι στο laptop μου αλλα το touchpad και έτσι δεν έχω scroll (''ροδάκι'') και τα βελάκια βολεύουν

Σημείωση: ΔΕΝ συμβαίνει το ίδιο στον explorer

Ηelp plz! :)

bortskeymap.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα εσύ ΔΕΝ ζητάς να έχεις τον αγγλικό firefox αλλά αγγλικό περιεχόμενο. Αυτό το ρυθμίζεις απο τις γλώσσες του firefox.

Πήγαινε Tools->Options->Καρτελλα content -> τμήμα languages -> Πάτα choose

και εκεί ΑΝ υπάρχουν αγγλικά βάλε τα στην κορυφή, ενώ αν ΔΕΝ υπάρχουν, πρόσθεσε τα και βάλε τα πάνω πάνω. Επανεκκίνηση στον firefox και δες αν δούλεψε.

Tιποτα.. Στο latest headlineσ θελω να βγενει το κατεβατο με τα νεα του BBC και οχι της ελευθεροτυπιασ.. Και στο getting started να βγενει η σελιδα στα αγγλικα..(τωρα ειναι στα ελληνικα)..Υπαρχει τροπος????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και λιγες μερες,εχω ενα κουλο(το οποιο κανει σαν ιος-spyware; )

Αν πχ μπω να κατεβασω απο ενα site(αυτο με το καραβι-καταλαβαινετε-)μου πεταει ενα ξεκαρφωτο παραθυρο που εχει poker με πιστωτικες κλπ...

Αυτα που εχω κανει ειναι

1)Εχω ηδη τικαρισμενη την φραγη αναδυομενων παραθυρων.Στις εξαιρεσεις δεν υπαρχει τιποτα

2)Εχω σκαναρει με malwarebytes τιποτα,με spybot το ιδιο)

3)εχω προσθεσει ολη τη διευθυνση της σελιδας στο adblock συνεχιζει να το πεταει

4)εβαλα περισσοτερα φιλτρα στο adblock,τιποτα

 

τι αλλο μπορω να δοκιμασω;

 

το νεο παραθυρο εμφανιζεται σε συγκεκριμενες σελιδες μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και λιγες μερες,εχω ενα κουλο(το οποιο κανει σαν ιος-spyware; )

Αν πχ μπω να κατεβασω απο ενα site(αυτο με το καραβι-καταλαβαινετε-)μου πεταει ενα ξεκαρφωτο παραθυρο που εχει poker με πιστωτικες κλπ...

Αυτα που εχω κανει ειναι

1)Εχω ηδη τικαρισμενη την φραγη αναδυομενων παραθυρων.Στις εξαιρεσεις δεν υπαρχει τιποτα

2)Εχω σκαναρει με malwarebytes τιποτα,με spybot το ιδιο)

3)εχω προσθεσει ολη τη διευθυνση της σελιδας στο adblock συνεχιζει να το πεταει

4)εβαλα περισσοτερα φιλτρα στο adblock,τιποτα

 

τι αλλο μπορω να δοκιμασω;

 

το νεο παραθυρο εμφανιζεται σε συγκεκριμενες σελιδες μονο.

Κι εμένα μου το πετάει σε μερικά sites. Μη φοβάσαι δεν είναι τίποτα. Είναι διαφημιστικό cookie.

Kατέβασε το Spybot S&D και κάνε "εξέταση συστήματος". Θα τα βρει όλα αυτά και θα τα σβήσει. Μετά κάνε και μια "ανοσοποίηση" (immunize) και είσαι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χρονια σας πολλα!!!! Στην επικεφαλιδα latest headlines θελω να βαλω το νσηματακι του bbc ωστε να κατεβαινουν-ανοιγουν οι ειδησεις του συγκεκριμενου πρακτορειου Πως?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...