Προς το περιεχόμενο

πανελλήνιες εξετάσεις


konstantina_ena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειμαι ειδικη επι του θεματος γτ εδωσα πανελληνιες μονο στην Β λυκειου με το συστημα των 9 μαθηματων (ημουν στην τελευταια φουρνια) αλλα Γ λυκειου δεν εδωσα γτ ηθελα να παω σε πανεπιστημιο στο εξωτερικο, οπου και ειμαι τωρα. παντως εγω στην B λυκειου δεν εκανα και πολλα φροντιστηρια και για την εκθεση πηγαινα στην ενισχυτικη του σχολειου.

 

την επιλογη των σχολων την κανεις στο μηχανογραφικο. τις βαζεις με σειρα προτιμισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εψαξα και εγω για πανεπιστημιο του εξωτερικου αλλα εξ αποστασεως.Τα χρήματα ειναι πάρα πολλα και δεν αναγνωρίζεται η εξ αποστασεως εκπαιδευση!!!η αλήθεια είναι οτι ψιλοντρέπομαι να παβ φροντιστηριο και ισως κανω ιδιαιτερα!!!δεν ξερω είναι και πολλα μαθήματα ρε γαμώτο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω για τα εξ αποστασεως παντως στα κανονικα πανεπιστημια στο εξωτερικο γενικως δεν θελει εξετασεις για να μπεις εκτος απο την επαρκεια της γλωσσας. βεβαια αναλογως και που θα πας. απο την αλλη αυτο ειναι παγιδα γτ σου βγαζουν χαλαρα το λαδι εντος του πανεπιστημιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ειδικοτητα βεβαια εγώ την χημεια δεν ειναι και απο τα καλυτερα μου αλλα την προτιμω απο αρχαια!!!!ευχομαι να βρεισ μια πολύ καλη δουλειά και πολλές φορες τα καλα έρχοντια και απο το εξωτερικό γιαατι στην ελλαδα ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

konstantina_ena Είχα δώσει το 2004 τότε που ήτανε 10 τα μαθήματα μαζί με το ΑΟΘ. Είμαι από θεωρητική κατεύθυνση και τότε και εγώ ήθελα ή ψυχολογία ή οικονομικά ( τελικά διοίκηση επιχειρήσεων κατέληξα :P). Ήμουνα 19 τότε ( δεύτερη φορά , την πρώτη φορά είχα βγάλει 14 αλλά με εύκολα θέματα|) B), τα μυαλό μου φυσικά μόνο στο διάβασμα δεν ήτανε και είχα βγάλει γύρω στο 16( 15.900 + μόρια).

 

Τα μαθηματικά γενικής είναι πολύ εύκολα ( δεν έχει ολοκληρώματα και τέτοια, πιο απλά είναι, λίγο πιθανότητες, παραγώγους και τέτοια), ΑΟΘ ( Αρχές Οικονομικής Θεωρίας ) επίσης είναι πολύ εύκολο.

 

Λατινικά είναι εύκολα, το καλύτερο μου μάθημα , λίγο γραμματική και συντακτικό θα κάνεις και τα κείμενα είναι συγκεκριμένα, δεν έχει άγνωστο.

 

Τα Αρχαία θέλουνε διάβασμα, έχει άγνωστο κείμενο που κάνεις τη μετάφραση, ασκήσεις γραμματικής και γνωστό κείμενο που κάνεις μετάφραση και απαντάς σε ερωτήσεις ανάπτυξης. Από γνωστό κείμενο είχε Αριστοτέλη, Πλάτωνα κ.λ.π.

 

Ιστορία είχε ερωτήσεις ανάπτυξης και πηγές που είχε συνδυαστικές ερωτήσεις ( πάντα ήμουνα σκράπας στην Ιστορία αλλά οι υπόλοιποι θεωρητικάριοι την θεωρούσανε βατή ως μάθημα).

 

Τα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας έχουνε συγκεκριμένα κείμενα που απαντάς σε ερωτήσεις κάνοντας ουσιαστικά ερμηνεία , θα πρέπει στο φροντιστήριο να σου δίνουνε υλικό για κάθε διήγημα, ποίημα κ.λ.π. που θα διαβάζεις ερμηνείες διαφόρων για αυτό.

 

Πρέπει να έχεις καλές σχέσεις με το διάβασμα ( που εγώ δεν είχα) για αυτήν την κατεύθυνση, κατά τα άλλα δεν έχει δυσκολίες ιδιαίτερες. Αρχαία παρόλο που κάναμε στο σχολείο, δεν ήξερα απολύτως τίποτα μέχρι τη Γ λυκείου, είχα καλό καθηγητή. Οι ώρες διαβάσματος διαφέρουν αναλόγως ατόμου, πάντως η κατεύθυνση αυτή θέλει διάβασμα, μη κοιτάς τα βιβλία , τα βιβλία ουσιαστικά μόνο τα κείμενα έχουνε μέσα, η ανάλυση, οι μεταφράσεις κ.λ.π. θα σου δίνονται σε σημειώσεις από το φροντιστήριο ή θα παίρνεις βοηθήματα.

 

Εγώ το μετάνιωσα που πήγα θεωρητική κατεύθυνση , δε μου ταίριαζε αυτή η κατεύθυνση :lol: Κάτι μου λέει ότι ούτε εσύ τρελαίνεσαι για θεωρητικά μαθήματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ μέχρι τώρα Κωνσταντίνα θα έπρεπε να αποφασίσεις μόνη σου τι θέλεις.

 

Για ψυχολογία πας ΜΟΝΟ θεωρητική, δεν υπάρχει άλλη λυση και δίνεις Αρχαία, Ιστορία κτλ.

 

Για οικονομικά μπορείς να πας από όλες τις κατευθύνσεις αλλά πρέπει να δώσεις μαθηματικά και οικονομία.

 

Αν θέλεις να τα συνδυάσεις και τα δύο, πας θεωρητική και δίνεις μάθημα επιλογής μαθηματικά γενικής και επιπλέον οικονομία.

 

Αν τα βγάζεις πέρα με πολύ διάβασμα, πήγαινε θεωρητική.

 

Αν είσαι εύστροφη ή δεν θέλεις την παπαγαλία και θέλεις με λιγότερο διάβασμα να παράγεις πιο γρήγορα αποτελέσματα πήγαινε τεχνολογική. Γιατί πάντα στην τεχνολογική 1+1=2 ενώ στην θεωρητική ό,τι κάτσει του διορθωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να τα λέτε όοοολα ότι μπορεί να κάνει και όχι τι προτείνεται μόνο.

 

Καταρχήν για να ξεκαθαρίσουν στο μυαλό σου μερικά πράγματα...

 

Υπάρχουν 3 κατευθύνσεις

α) θεωρητική (αρχαία, λατινικά, κείμενα, ιστορία, έκθεση + 1μάθημα επιλογής)

β) τεχνολογική (μαθηματικά, φυσική, ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον, ανάπτυξη οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων, έκθεση + 1μάθημα επιλογής)

γ) θετική (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία, έκθεση + 1μάθημα επιλογής)

 

Τα μαθήματα επιλογής είναι τα εξής:

1. μαθηματικά γενικής παιδείας

2. βιολογία γενικής παιδείας

3. ιστορία γενικής παιδείας

4. αρχές οικονομικής θεωρίας

5. φυσική γενικής παιδείας

 

Τα πεδία είναι 5

1. ανθρωπιστικών, νομικών και κοινωνικών επιστημών

2. θετικών επιστημών

3. επιστημών υγείας

4. τεχνολογικών επιστημών

5. οικονομίας και διοίκησης

 

Τώρα μερικά ξεκαθαρίσματα:

1. Από όποια κατεύθυνση επιλέξεις μπορείς να πας σε οποιοδήποτε πεδίο!

πχ. από θεωρητική να πας στο 4ο πεδίο ΟΜΩΣ το μέγιστο σε μόρια που μπορείς να βγάλεις δεν είναι 20.000 αλλά 18.600.

Αυτό σημαίνει πως άμα είσαι σίγουρη πως από τεχνολογική ή θετική θα γράψεις τουλάχιστον 19000 μόρια τότε μπορείς να βάλεις στο 1ο πεδίο ψυχολογία.

2. Για 5ο πεδίο θες οπωσδήποτε να δώσεις και το μάθημα αρχές οικονομικής θεωρίας.

 

 

Συμπεράσματα:

1. αν έχεις μεράκι, χρόνο, αφοσίωση και όρεξη για διάβασμα μπορείς και από τεχνολογική/θετική να περάσεις ψυχολογία (συγκεκριμένα γιατί έχει βάση που δεν θα ξεπεράσει ούτε φέτος τα 17500) **εάν όμως θέλεις παιδαγωγικά τότε (δες το 2)

2. για να πας θεωρητική θες ΔΙΑ-ΒΑ-ΣΜΑ πολύ όμως πολύ αποστήθιση επαναλήψεις, παπαγαλία και τα λοιπά. για παιδαγωγικά αναγκαστικά μόνο θεωρητική γιατί έχει βάση είναι 18.900 κοντά σε Θεσσαλονίκη-Αθήνα πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις από άλλη κατεύθυνση. Εκτός άμα μπορείς να πας και αλλού επαρχία τότε μπορείς!

3. οι συνδυασμοί κατευθύνσεων-πεδίων για την μέγιστη απόδοση σε μόρια (δλδ να μπορείς να έχεις σαν άριστα το 20.000 και όχι το 18.600) είναι η εξής:

α) θεωρητική + :

1. ιστορία = 1ο πεδίο

2. βιολογία = 1ο πεδίο και 3ο πεδίο

3. μαθηματικά + αοθ = 1ο πεδίο και 5ο πεδίο

4. για φυσική σορρυ αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς

β) τεχνολογική + :

1. μαθηματικά/φυσική = 2ο και 4ο πεδίο

2. μαθηματικά + αοθ = 5ο πεδίο

3. βιολογία = 3ο πεδίο (***αν κάνω λάθος διορθώστε με)

4. ιστορία (δεν σχολιάζω δεν στέκει πολύ απλά!!! :P)

γ) θετική........ισχύουν τα ίδια με την τεχνολογική

Αυτό που είπα παραπάνω βέβαια έχει να κάνει με συνδιασμούς μαθημάτων και πεδίων και όχι πεδίων και κατευθύνσεων οπότε το λέω εδώ

από θεωρητική πας σε 1ο/3ο/5ο

από τεχνολογική σε 2ο/4ο/5ο

από θετική πας σε 2ο/3ο/4ο/5ο

***Μπορείς όμως να διαλέξεις μόνο 2 πεδία από όσα θέλεις.

 

Ασάφειες-επιπλέον:

1. μπορείς να δώσεις και ειδικά μαθήματα και προσμετρούν στην βαθμολογία σου αλλά από όσο ξέρω μόνο σε σχολές που τα απαιτούν και όχι σε όλες

2. αυτό που είπα πιο πάνω αν μπορείς από τεχνολογική+βιολογία να πας 3ο πεδίο χωρίς να χάσεις μόρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους, σε ευχαριστώ πάρα πολύ IMANdrea με κατατόπησες 100 % .Για παπαγαλία δεν με κόβω με τίποτα αρα θα ακολουθήσω άλλη κατεύθυνση όχι οτι θα περάσω γιατί το αποφάσησα αργά αλλα η προσπάθεια μετράει αν δεν τα καταφέρω ....γιατί φο βάμαι οτι άρχησα αργά το διάβασμα θα ξαναπροσπαθήσω και του χρόνου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο πρόσεξε τι πεδία θα δηλώσεις (εάν δεν έχεις κάνει ακόμα τα χαρτιά σου) διότι εάν επιλέξεις 4ο και 5ο για πχ μετά δεν μπορείς να δηλώσεις σχολές του 1ου.

 

Εάν πάντως θες μόνο παιδαγωγικά τότε δεν θα σου πρότεινα να δώσεις καθόλου εφόσον:

α) από θετική/τεχνολογική θες να βγάλεις 20χίλιαρο και θέλει αφοσίωση για να βγει αλλά δεν είσαι 17 χρονών που το μόνο που έχεις αυτή τη στιγμή είναι σχολείο-φροντιστήριο-σπίτι και κατα κάποιον τρόπο είσαι μέσα στο κλίμα γιαυτό και το αποκλείω και

β) από θεωρητική πάλι είναι σκούρα τα πράγματα για να βγάλεις μια τόσο καλή βαθμολογία που όπως λες και εσύ δεν την παλεύεις με παπαγαλίες και ιστορίες...

 

Αν πάντως θες οικονομικές σχολές σε κόβω άνετα να πηγαίνεις.

 

2 ακόμα στοιχεία για θετική και τεχνολογική

1. η θετική εκτός από μαθηματικά και φυσική που είναι μαθήματα που θέλουν καθαρό μυαλό (ξένοιαστο από προβλήματα καθημερινότητας :P) έχει την χημεία και την βιολογία. Η βιολογία σίγουρα έχει κάποια μπόλικη αποστήθιση αλλά και πολύ κατανόηση, τουλάχιστον είναι κάτι χρήσιμο και ενδιαφέρον

2. η τεχνολογική θεωρείται η κατεύθυνση του τεμπέλη διότι εκτός από μαθηματικά και φυσική έχει ανάπτυξη εφαρμογών που είναι μια αρκετά εύκολη "γλώσσα προγραμματισμού" και αρχές οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων που αφού έχεις σπουδάσει κάτι παρόμοιο θα τα αποστηθίζεις πιο εύκολα και λέω αποστήθιση γιατί στο συγκεκριμένο μάθημα οι εξεταστές στο τέλος δεν εξετάζουν το τι ξέρεις αλλά την δυνατότητα σου στην αποστήθιση (ξέρω ελληνική παιδεία.....). αλλά μην σε ανησυχεί αυτό το βιβλιαράκι 36 σελίδων α4 χωρίς εικόνες της αποστήθισης γιατί σίγουρα κάτι θα έχεις αποστηθίσει και εξάλλου δεν συγκρίνετε με της θεωρητικής τα βιβλία...

 

Τώρα σίγουρα κάποιες πωρώσεις που έχουμε και κάποια απωθημένα από πιο μικροί μπορούμε και να τα αγνοήσουμε και σίγουρα υπάρχουν και άλλες λύσεις με το τι θες να ασχοληθείς ή να σπουδάσεις. Δεν μπαίνω όμως στη διαδικασία να γράψω πως αλλιώς και τι άλλο μπορείς να κάνεις γιατί ξεφεύγουμε από το θέμα έτσι.

(και τέλος σε παρένθεση αν τελικά δώσεις και φέτος να δεις τι παίζει και του χρόνου, υποτίθεται πως από του χρόνου αλλάζει το σύστημα πανελληνίων αν και δεν έχουμε καμία επίσημη ανακοίνωση ακόμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι εύστροφη ή δεν θέλεις την παπαγαλία και θέλεις με λιγότερο διάβασμα να παράγεις πιο γρήγορα αποτελέσματα πήγαινε τεχνολογική. Γιατί πάντα στην τεχνολογική 1+1=2 ενώ στην θεωρητική ό,τι κάτσει του διορθωτή.

Στην τεχνολογική το Αοδε θεωρία είναι μόνο. Κι εγώ πχ που έχω Βιολογία μάθημα επιλογής πάλι μόνο θεωρία. Δεν είναι σαν της θεωρητικής βέβαια αλλά είναι παπαγαλία...

 

Τα μαθήματα επιλογής είναι τα εξής:

1. μαθηματικά γενικής παιδείας

2. βιολογία γενικής παιδείας

3. ιστορία γενικής παιδείας

4. αρχές οικονομικής θεωρίας

 

Έχει και Φυσική.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπ μου ξέφυγε.....μόλις το διόρθωσα. (αν και είχα αναφέρει την φυσική γενικής πιο κάτω....είμαι απρόσεκτος χαχα)

 

Θεωρώ την αποστήθιση του ΑΟΔΕ για κάποιον που έχει ένα πτυχίο στα χέρια του ότι είναι πανεύκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...