Προς το περιεχόμενο

πανελλήνιες εξετάσεις


konstantina_ena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ πως με μεθοδολογία μπορείς να γράψεις πολύ καλά φυσική στις ασκήσεις (γιατί δεν μπαίνουν πια τόσο δύσκολα (εκτός από το 2005)). Αλλά θες να διαβάσεις και τις αποδείξεις και θεωρία (από αυτή την άποψη θέλει το διάβασμα του για να καταλάβεις τι γίνεται στην φυσική). Εγώ φυσική είχα γράψει 19,4 και είχα χάσει 2 σωστό-λάθος :-o :-o. Δεν είναι τόσο δύσκολη πια.

 

Praetorianos στην έκθεση που λες να μην αφιερώσει χρόνο από ποια άποψη? Ότι δεν μπορεί να γράψει 19 ή 15? Διότι πολλοί θεωρούν πως ένα 10-12 έκθεση είναι τέλειο ενώ σιγά τον βαθμό. Έκθεση θέλει διάβασμα σε κάθε ενότητα να μαθαίνεις τα εξής 4 αίτια, 4 τρόπους αντιμετώπισης...κάπως έτσι γιατί ένα 15 το γράφεις σχετικά εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Praetorianos αυτό το έλεγαν όλη οι φροντιστές

Τη μεθοδολογία εννοείς? Ναι το ξέρω, αλλά συμπυκνωμένη όλη σε ένα τετράδιο 20 σελίδων και με προπόνηση μόλις

πέντε ασκήσεις σε όλη τη χρονιά μαζί με βαθμό δεν ξέρω πολλούς να έγραψαν (για την ακρίβεια κανένα). Όλοι έλυναν ασκήσεις με 35 σώματα και 657 τροχαλίες όταν εγώ δεν ήξερα πως να συμπεριφερθώ σε συσσωμάτωμα. Μερικοί παρόλα αυτά τα βρήκαν σκούρα στο τέλος.

 

Επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ, όχι γιατί ήμουν πιο έξυπνος, ούτε γιατί έμαθα φυσική όπως έμαθα μαθηματικά (εκεί γαμήθηκα), απλά και μόνο ήξερα επακριβώς τι έπρεπε να κάνω σε κάθε άσκηση. Ξεκινούσα 1, 2, 3 και στο 5ο βήμα ήξερα ότι η άσκηση θα έχει βγει. Αν έμπαινε κάτι εκτός των συνηθισμένων ξέρω ότι δεν θα έγραφα.

 

Αντιθέτως στα μαθηματικά πρώτα διάβαζα και ξαναδιάβαζα την εκφώνηση και μετά ξεκινούσα να απαντάω. Εκεί ό,τι και να έμπαινε (εκτός μιγαδικών) δεν έπαιζε να μην γράψω λόγω διαφορετικού τρόπου διαβάσματος και αριθμού λυμένων ασκήσεων.

 

Praetorianos στην έκθεση που λες να μην αφιερώσει χρόνο από ποια άποψη? Ότι δεν μπορεί να γράψει 19 ή 15? Διότι πολλοί θεωρούν πως ένα 10-12 έκθεση είναι τέλειο ενώ σιγά τον βαθμό. Έκθεση θέλει διάβασμα σε κάθε ενότητα να μαθαίνεις τα εξής 4 αίτια, 4 τρόπους αντιμετώπισης...κάπως έτσι γιατί ένα 15 το γράφεις σχετικά εύκολα.

Το λέω με την άποψη ότι στην Έκθεση για να κάνεις το 14, 17 πρέπει να γίνει ο κώλος σου πατάρι. Αντιθέτως στις ίδιες ώρες μπορείς κάλλιστα να κάνεις το 10 της φυσικής 18άρι. Το ίδιο και ΑΟΔΕ, το ίδιο και Πληροφορική. Άρα όταν σε πιέζει ο χρόνος, σκέφτεσαι το κόστος ευκαιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η έκθεση κατά την άποψή μου είναι ένα μάθημα που θέλει πολλά χρόνια προετοιμασία,δεν διαβάζεις μόνο στην γ΄ αλλά καθημερινά πηγές,δοκίμια και εφημερίδες έτσι αναπτύσσετε το λεξιλόγιο και ο λόγος. Και μόνο έτσι έχεις ένα μεγάλο πλήθος αφομοιωμένων πληροφοριών=πιθανοτήτων να γράψεις πολύ εύκολα στην έκθεση περιεκτικά πράγματα.

Βέβαια παίζει ρόλο και ο βαθμολογητής ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλευω και μάλιστα οκτάωρο!!!θα προσπαθήσω εχω σκοπο να ξεχάσω τις βόλτες και τα σαββατοκύρικα!!!αυριο λεω να πάω να αγοράσω τα βιβλία και να κάτσω το σαββατοκύριακο να διαβάσω αοδε που μου είναι πιο πρόσφατο!!!Καλα φυσική δεν θυμάμαι τίποτα απολύτως ειλικρινά!!!τι να πώ ρε παιδιά.Μπορεί και αυριο που θα δώσω τα χαρτιά μου και θα δω τα βιβλία να φρικάρω!!!ειναι και τα βιβλία μασ τελείως διαφορετικά!!!αλλα βιβλια είχα εγώ αλλα εσείς!!!Καλά ειδικά η ιστορία ήταν 300 σελίδες!!Τα βιβλία αυτά σε αριθμό σελίδων πάνω κάτω!!!Γιατι αν είναι 300 γεμάτες χλωμό!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεχνολογική θα πάω!Σε μπέρδεψα ε?σορρυ!!!Απλά το είπα σαν παράδειγμα!!!!

 

---------- Προσθήκη στις 23:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:43 ----------

 

παιδια τα μαθηματικά γενικής παιδείας μηπωσ εχουν αντικατασταθει απο τα μαθηματικα και στοιχεια στατιστικησ?

αυτο κατάλαβα απο την αιτηση που μου έδωσαν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη για οικονομικα πρεπει να δωσω

αρχεσ οικονομικησ θεωρια και μαθηματικα και στοιχεια στατιστικησ

?

θα μπω και στο ypepth να δω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεχνολογική θα πάω!Σε μπέρδεψα ε?σορρυ!!!Απλά το είπα σαν παράδειγμα!!!!

 

---------- Προσθήκη στις 23:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:43 ----------

 

παιδια τα μαθηματικά γενικής παιδείας μηπωσ εχουν αντικατασταθει απο τα μαθηματικα και στοιχεια στατιστικησ?

αυτο κατάλαβα απο την αιτηση που μου έδωσαν!!!

 

τα μαθηματικά γενικής παιδείας είναι τα μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής......απλά τα λένε γενικής παιδείας επειδή διδάσκονται παντού..

 

---------- Προσθήκη στις 23:27 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:27 ----------

 

δηλαδη για οικονομικα πρεπει να δωσω

αρχεσ οικονομικησ θεωρια και μαθηματικα και στοιχεια στατιστικησ

?

θα μπω και στο ypepth να δω!!!

 

το είπαμε και πριν ναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω οτι το ειπαμε αλλα δεν ηξερα οτι λεγονται ετσι και γενικησ παιδείασ!!!ΤΡΟΜΑΞΑ σορρυ!!!

 

---------- Προσθήκη στις 23:34 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:29 ----------

 

καλα αν δεν μουτα εξηγούσατε θα ήμουν σταγόνα στον ωκεανό!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η πλάκα είναι ότι όντως στο τέλος που μπήκαμε στο σκεπτικό των ασκήσεων είδαμε ότι όλες οι ασκήσεις βγαίνουν με εφαρμογή 5 τύπων. Εξαίρεση η χρονιά αμέσως πριν την δική μου (2005 νομίζω) που ήθελε και αρκετή ευστροφία για να γράψεις, είχε γίνει η σφαγή του Δράμαλη τότε για όποιον θυμάται. Εμάς η σφαγή έπεσε στα μαθηματικά.

 

Εχεις δικιο, τοτε εδινε ο αδερφος μου. 4ο θεμα παλουκι απ οτι θυμαμαι, με ασκηση επιπεδου δεσμων. 16 ο ενας βαθμολογητης, 20 ο αλλος. Αντε να βγαλεις ακρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η έκθεση κατά την άποψή μου είναι ένα μάθημα που θέλει πολλά χρόνια προετοιμασία,δεν διαβάζεις μόνο στην γ΄ αλλά καθημερινά πηγές,δοκίμια και εφημερίδες έτσι αναπτύσσετε το λεξιλόγιο και ο λόγος. Και μόνο έτσι έχεις ένα μεγάλο πλήθος αφομοιωμένων πληροφοριών=πιθανοτήτων να γράψεις πολύ εύκολα στην έκθεση περιεκτικά πράγματα.

Βέβαια παίζει ρόλο και ο βαθμολογητής ....

 

 

Συμφωνώ μαζί σου, για το μάθημα της έκθεσης στη γ'λυκείου δεν έκανα σχεδόν καμία προετοιμασία ( στη γ'λυκείου το τονίζω), μόνο εξάσκηση στις περιλήψεις , στις ασκήσεις και στη μεθοδολογία του πως να αναπτύσσεις επιχειρήματα σε συνδυαστικά θέματα( στο φροντιστήριο τα μάθαινα αυτά).

 

Βαριόμουνα να γράφω εκθέσεις , μόνο στα τεστ έγραφα αναγκαστικά. Όμως από α' γυμνασίου στο σχολείο γράφαμε κανονικότατα εκθέσεις με απαιτήσεις πανελλαδικών και διάβαζα καθημερινά εφημερίδα. Δε παπαγάλιζα ποτέ μου τίποτα. Αναγκαστικά όμως άλλαξα λίγο το στυλ γραφής μου, μικρότερες προτάσεις και καλύτερη δομή, όχι χύμα όπως έγραφα:-)

 

17,9 την πρώτη φορά που έδωσα, 17,6 τη δεύτερη φορά . Β λυκείου έγραψα ...12 ( είχαμε και στη β λυκείου πανελλαδικές) . Β λυκείου έγραφα σύμφωνα με το δικό μου στυλ μην ακούγοντας κανέναν, στη γ λυκείου έβαλα μυαλό ... Πάντα υπερέβαινα το όριο των λέξεων ( washcloud στυλ :-D ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκθεση δεν κατάλαβα ποτέ τι ακριβώς έκαναν στο φροντιστήριο. Το μόνο που είχα μάθει ήταν οι επικλήσεις και οι αναλογικοί/επαγωγικοί συλλογισμοί, τους ορισμούς σα να λέμε και πήγα και έδωσα.

18.9, γηέαχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

[/color]ρε παιδιά τόσα άτομα έδωσαν μεγάλα δεν υπάρχει κανείς σε αυτό το φόρουμ?

Το αποκλείω!!!Ας πει και κάποιος άλλος την εμπειρία του!!!!Η λυκιαρχης πάντως με αντιμετώπισε φυσιολογικότατα!!!

 

Μη ψαρώνεις καλέ, μία φίλη της μητέρας μου μπήκε πανεπιστήμιο στα 30+ της , δε θυμάμαι ακριβώς, σου έριχνε αρκετά χρόνια πάντως και τελειώνει τώρα το διδακτορικό της. Μην ακούσεις τίποτα κακίες από γνωστούς σου και πτοηθείς. Έχω ακούσει πολλές κακιούλες επειδή μπήκα στα 19,5 , θα τελειώσω στα 25 μου και θα προσπαθήσω με κατατακτήριες να μπω σε ΑΕΙ για δεύτερο πτυχίο. Μη σχολιάσω ατάκες του στυλ " δε θα κάνεις Master, ακόμα?!" :lol:

 

---------- Προσθήκη στις 01:23 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:22 ----------

 

Έκθεση δεν κατάλαβα ποτέ τι ακριβώς έκαναν στο φροντιστήριο. Το μόνο που είχα μάθει ήταν οι επικλήσεις και οι αναλογικοί/επαγωγικοί συλλογισμοί, τους ορισμούς σα να λέμε και πήγα και έδωσα.

18.9, γηέαχ.

 

Φυτό :P Ποτέ μου δε κατάλαβα τι παραπάνω γράφετε εσείς με τα 19αρια...:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...