Προς το περιεχόμενο

πανελλήνιες εξετάσεις


konstantina_ena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να έχεις μέλλον στα οικονομικά πρέπει να έχεις απο ΑΕΙ η ΤΕΙ χαρτί διαφορετικά σε στέλνουν για βρουβες σε βάζουν όλοι υπαλληλο γραφείου και σε εκμεταλλεύονται !!!

Για το μαστερ πάλι δεν πρέπει να έχεις τελειώσει καποια σχολή δεν νομίζω οτι το ιεκ σε καλύπτει!Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια!!!

 

Προσπάθησε για ΑΕΙ που πέρα από τα επαγγελματικά δικαιώματα του λογιστή μπορείς να εγγραφείς και Οικονομικό Επιμελητήριο. Τα ΤΕΙ έχουνε εργαστήρια υποχρεωτικά που πρέπει να πηγαίνεις να παρακολουθείς και οι ώρες που τα βάζουνε δεν είναι και ό,τι το πιο κατάλληλο για εργαζόμενους ανθρώπους. Έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ με αυτό το θέμα γιατί πάντα έπρεπε και να δουλεύω παράλληλα .Υπάρχει και το ΕΑΠ αλλά άντε να κληρωθείς και έχει και δίδακτρα :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Στο ανοικτο κανω χρόνια τωρα αιτηση και με κληρώνουν κανονικά!!!

Η αποτυχία σε όλο της το μεγαλειο!!!Σημερα πήγα στο σχολείο μου ακομη και το σχολειο ειχε μετακομισει και για την ακριβεια ειχε χτιστει καινουριο.Δεν εχει σημασια έκανα την αρχη πολλα χρόνια!!!Η διευθυντρια βεβαια μου ειπε οτι δεν ξερει αν θα προλαβω αν βγαλω ολη την υλη!!!Για να πω την αληθεια και εγω χλωμο το κοβω γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου!!Βεβαια ειδα ασκησεις αρχες οικονομικης θεωριας και μου φανηκαν βατες σχετικα!!!Η πραξη θα το δείξει τι να πω!!Μιλησα και με μια φιλη που εβγαλε θετικη κατευθυνση με αρχαια λατινικα εκθεση και θα μου δωσει τις σημειωσεις της στην εκθεση!Αληθεια γνωρίζετε τι βαθμους πρεπει να γραψεις για να περασεις σε αει οικονομικα?Δεν μπορεις να κρατησεις και μαθημα τι βλακεια και αυτο!!!

Μακαρι να μπω σε αει αν και το βλεπω χλωμο για φετος αν μπω και σε τει δεν θα με χαλαγε παντως!!!Ειναι τρομερο οτι δεν το εχω πει σε κανεναν βεβαια,εισαστε οι μονοι μου υποστηρικτες και συμβουλατορες!!!B)

 

---------- Προσθήκη στις 12:25 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:26 ----------

 

Παιδια η έκθεση έχει και ασκήσεις νεοελληνικής γλώσσας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πες βρε παιδί μου και σε κανέναν άλλον :P

 

Ο τρόπος που διεξάγονται τα μόρια για το 5ο πεδίο (μιας και σε ενδιαφέρουν και οι οικονομικές σχολές) είναι ο εξής:

βγάζεις καταρχήν το ΓΝΠ (γενικό βαθμό πρόσβασης) που είναι προφορικά χ 0,3 + γραπτά χ 0,7 εφόσον όμως έχεις πάνω από 3 χρονιές που έχεις τελειώσει το σχολείο θα είναι γραπτά χ 1, άρα οι βαθμοί που θα γράψεις (7 μαθήματα) τους αθροίζεις και το διαιρείς με το 7, μετά πολλαπλασιάζεις με τα μαθήματα που έδωσες +1 δλδ πολλαπλασιάζεις (στην περίπτωσή σου) με το 8.

Αφού λοιπόν τώρα έχουμε τον ΓΒΠ προσθέτουμε τα 2 μαθήματα βαρύτητας (δλδ τα μαθήματα που αφορούν το πεδίο, στην περίπτωση σου αοθ και μαθηματικά γενικής). Άρα ΓΒΠ + αοθ χ 1,3 + μαθηματικά γενικής χ 0,3. (όταν γράφω αοθ και μαθ γεν εννοώ προφανός το γραπτό βαθμό που έχει γράψει σε κλίμακα του 20 όμως και όχι του 100).

Αυτό που θα βγει λοιπόν το πολλαπλασιάζεις με το 100 και βγαίνουν τα μόρια που έβγαλες για το 5ο πεδίο. (για άλλο πεδίο υπάρχει άλλος τρόπος δλδ για τον ΓΒΠ διαιρείς με 6 και πολλαπλασιάζεις με 7 και άλλα είναι τα μαθήματα βαρύτητας μαθ κατ και φυσ κατ).

Υπάρχει εδώ ένα καλό λινκ που υπολογίζεις τα μόριά σου ακριβώς http://ischool.e-steki.gr/page.php?p=moria

 

ΥΓ. δεν είμαι 100% σίγουρος για το όταν δίνεις για πχ 6 μαθήματα αν εφόσον διαιρέσεις με 6 μετά πολλαπλασιάσεις με 7 ή 8. Αλλά για το 5ο πεδίο είμαι σίγουρος δλδ διαιρείς με 7 και πολλαπλασιάζεις με 8.

 

edit: ναι εννοείτε έχει μπόλικες ασκησούλες :P πέρυσι που το αλλάξανε μάλιστα έδωσαν 2 παραπάνω βαθμούς (στους 20) για τις ασκήσεις και τώρα είναι 10-10 ή 12-8 (έκθεση-ασκήσεις) δεν θυμάμαι πιο από τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ παρα παρα πολυ.Καλα μπήκα και είδα θέματα περσινά αρχες οικονομικής θεωρίας μου φάνηκε ευκολο πολύ,το ίδιο και η έκθεση εκτος τις ασκήσεις τισ οποίες δεν είχαμε εμέις!!!Φυσική το αφήνω ασχολίαστο πραγματικά!!!Οτι χειρότερο πραγματικά!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα έχεις περίπου 3 μήνες καιρό.....αοθ, μαθηματικά γενικής, έκθεση, μαθηματικά κατεύθυνσης πιστεύω τα βγάζεις άνετα (μιας και είχες και μαθηματικά δέσμης τότε). Τώρα ανάπτυξη εφαρμογών (γενικά πρέπει να έχει μαθηματική σκέψη και πρακτική κατά κάποιον τρόπο και δεν ξέρω πόσο έχεις ασχοληθεί με γλώσσες αν και αυτή είναι υπερβολική εύκολη (δλδ αν γνωρίζεις τι είναι η java τότε αυτή θα σου φανεί παιχνιδάκι....). Ακόμα αοδε είναι καθαρά αφιέρωση ωρών. Φυσική τώρα (το αγαπημένο μου :o ) θέλει δουλειά το πράμα (αν και θεωρείται ευκολότερο από τα μαθηματικά εσύ εφόσον κάτι έκανες με μαθηματικά πιστεύω πως η φυσική θα είναι το δυσκολότερο όλων αλλά εφόσον δεν επικρατεί γενικά παιδεία και όλα σχετικά (έχω ξεχάσει τους ορισμούς από έκθεση περί παιδείας αλλιώς θα έγραφα κάτι χαχαχα) έχουν τυποποιηθεί αρκετά τα πράγματα και μπορείς με μέθοδο να γράψεις πολύ καλό βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ μακαρι οσο παω γινομαι πιο αισιοδοξη πραγματικά!!Καλα οχι οτι δεν θ αζοριστω και μαθηματικα δεν τα θυμαμαι νομιζω όμως οτι θα τα καταφερω αν ασχοληθω με τα μαθηματικα πάντα ημουν καλη!!!Το αγαπημενο μου ηταν η γεωμετρια την λατρευα απο οτι ειδα όμωσ δεν εχει η υλη!!!θα τα θυμηθώ που θα πάει του κερατά πολύ πολύ να περάσω σε καμία σχολή χάλια και αυτό καλοδεχούμενο είναι !!!!Περιμένω πως και πως να πάρω τα βιβλια να δω τις σελίδες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι φετος δεν προλαβαινεις να βγαλεις καμια υλη, κανενος μαθηματος, καμιας κατευθυνσης..

 

Θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο τωρα με οριζοντα τις μεθεπομενες Πανελληνιες εξετασεις, ετσι ωστε να μπορεις πραγματικα να αποκτησεις τις βασεις που θα χρειαστεις για τη συνεχεια...γιατι αντε πες πως περνας, πως θα παρεις πτυχιο μετα?

 

Απο αποψη ευκολιας/δυσκολιας παντως, προτιμιτεα για μενα ειναι η θθεωρητικη κατευθυνση, με στοχο την ψυχολογια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ μακαρι οσο παω γινομαι πιο αισιοδοξη πραγματικά!!Καλα οχι οτι δεν θ αζοριστω και μαθηματικα δεν τα θυμαμαι νομιζω όμως οτι θα τα καταφερω αν ασχοληθω με τα μαθηματικα πάντα ημουν καλη!!!Το αγαπημενο μου ηταν η γεωμετρια την λατρευα απο οτι ειδα όμωσ δεν εχει η υλη!!!θα τα θυμηθώ που θα πάει του κερατά πολύ πολύ να περάσω σε καμία σχολή χάλια και αυτό καλοδεχούμενο είναι !!!!Περιμένω πως και πως να πάρω τα βιβλια να δω τις σελίδες!!!

 

Κοίτα επειδή στην ύλη των μαθηματικών θέλεις και γνώσεις από β λυκ κατεύθυνσης (όχι όλα) όμως έχεις ρε παιδί μου και ενώ δεν έχει μπει ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να βάλουν γεωμετρικό τόπο και έλλειψη.... (βέβαια δεν πας και για ιατρική οπότε λες σιγά τώρα η έλλειψη (και εγώ έτσι είχα πει χαχα)). Αλλά και έκθεση νομίζω πως πρέπει να ξέρεις μερικά από β λυκείου. Γενικά ψάχτο περί ύλης το θέμα και από καθηγητές σχολείο-φροντιστήριο να κατατοπιστείς παραπάνω (όχι ότι δεν έχει την ύλη και το ypepth.gr αλλά όσο νάναι άλλο να σου πει ο καθηγητής "είναι αυτό και αυτό" και άλλο να σου λέει το pdf "σελίδα 42 μέχρι εκεί που είναι η τέταρτη εικόνα" :P.

 

Αλλά σε γενικές γραμμές και φέτος να μην περάσεις εκεί που θες μπορείς να το κάνεις και του χρόνου. Αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο και έχει να κάνει με προσχέδια που έχεις με το τι θα κάνεις γενικότερα και με τι θα ασχοληθείς στη ζωή σου.

 

Αλλά ναι να είσαι αισιόδοξη (και να μην είσαι πάλι μην νομίζεις ότι θα σου φανούν τπτ οι πανελλήνιες) σοβαρά δεν είναι τίποτα. 1 μάθημα σχολής δεν συγκρίνεται με όλα μαζί των πανελληνίων (μεταφορικά).

 

---------- Προσθήκη στις 14:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:04 ----------

 

Εγω πιστευω οτι φετος δεν προλαβαινεις να βγαλεις καμια υλη, κανενος μαθηματος, καμιας κατευθυνσης..

 

Θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο τωρα με οριζοντα τις μεθεπομενες Πανελληνιες εξετασεις, ετσι ωστε να μπορεις πραγματικα να αποκτησεις τις βασεις που θα χρειαστεις για τη συνεχεια...γιατι αντε πες πως περνας, πως θα παρεις πτυχιο μετα?

 

Απο αποψη ευκολιας/δυσκολιας παντως, προτιμιτεα για μενα ειναι η θθεωρητικη κατευθυνση, με στοχο την ψυχολογια..

 

κοίταξε να δεις αυτό που λες για το χρόνο δεν είναι αυστηρό γιατί όλο και κάποια πειθαρχία και τρόπο διαβάσματος θα έχει.

Τώρα το άλλο για θεωρητική είναι στον άνθρωπο γιατί βλέπω πολύ βασανίζονται από θεωρητική και το κακό της κατεύθυνσης είναι ότι δεν έχεις χαμηλόβαθμες σχολές όπως το 2ο και 4ο πεδίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα και εγω δεν έχω τρελλές απαιτήσεις!!Ποτέ δεν ξέρεις όμως!!!Καμια φορά η πείρα στη δουλειά μπορεί να σου προσφέρει κατι παραπάνω απο ένα παιδί που είναι 18!!!Επίσης εχω τελείωσει και διοικηση και οικονομία επιχειρήσεων!!Δεν λέω ότι είναι κάτι σχετικό αλλα καποια πράγματα μου τα προσφέρει!!!Ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής τις έχω και ας μην έχω διαβάσει!!Μπορεί να γράψω και χάλια!!Επειδή όμως θέλει και ένασ γνωστός μου να δώσει που είναι 33 και έχει την άποψη σου chris_85 δεν θα τον ακούσω!!!Αυτός θα κάνει απο τώρα προετοιμασία για τον επόμενο χρόνο και αν το σύστημα αλλάξει?

Εξάλλου δεν έχω να δώσω λογαριασμό σε κανένα δεν νομίζω να με βγάλουν και στα παράθυρα των ειδήσεων?ένα άτομο μέσα σε όλα τα άλλα!!!στην έκθεση παντως και στην διοικηση έχω μεγάλες πιθανότητες να γράψω πολύ καλα!!Εκθεση ηδη θα μου δωσει σημειώσεις μια κοπέλα απο την θετική κατεύθυνση!!!Ισως κανω και κανένα ιδιαιτερο φυσική!!!Κομπιουτερ είμαι σε πολύ καλό επίπεδο γιατι όχι?

 

---------- Προσθήκη στις 14:58 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:56 ----------

 

ρε παιδιά τόσα άτομα έδωσαν μεγάλα δεν υπάρχει κανείς σε αυτό το φόρουμ?

Το αποκλείω!!!Ας πει και κάποιος άλλος την εμπειρία του!!!!Η λυκιαρχης πάντως με αντιμετώπισε φυσιολογικότατα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα επειδή στην ύλη των μαθηματικών θέλεις και γνώσεις από β λυκ κατεύθυνσης (όχι όλα) όμως έχεις ρε παιδί μου και ενώ δεν έχει μπει ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να βάλουν γεωμετρικό τόπο και έλλειψη....

Αν δεν έχει αλλάξει τίποτα τραγικά απ' ότι 4 χρόνια πριν, δεν χρειάζεται καμία γνώση δευτέρας λυκείου και το να μπει έλλειψη σε πανελλήνιες είναι ΑΠΙΘΑΝΟ αφού είναι εκτός ύλης. Μόνο αν σε ρωτήσει σε τι γεωμετρικό τόπο κινούνται οι μιγαδικοί, αλλά αυτό το μαθαίνεις και χωρίς να έχεις ιδέα τι είναι έλλειψη.

 

Ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής τις έχω και ας μην έχω διαβάσει!!

Για την ΑΟΔΕ μην ορκίζεσαι :-) Δεν θέλω να σου χαλάσω την ψυχολογία αλλά θέλει διάβασμα ακόμα και για τα πολλαπλής. Βέβαια δεν ξέρω πόσο πολύ διάβαζες και τι ύλη είχες εσύ στα οικονομικά που έδωσες.

 

στην έκθεση παντως και στην διοικηση έχω μεγάλες πιθανότητες να γράψω πολύ καλα!!Εκθεση ηδη θα μου δωσει σημειώσεις μια κοπέλα απο την θετική κατεύθυνση!!!

Έκθεση μην αφιερώσεις πολύ χρόνο, μάθε πολύ καλά τις ασκήσεις και γράψε καμιά έκθεση για εξάσκηση. Είναι το μάθημα που είναι αδύνατον -σχεδόν- να γράψεις πάνω από 19 και τσεκουρώνουν άσχημα σε θέματα έκφρασης. Εφόσον έχεις λίγο χρόνο καλύτερα επένδυσε τον στα υπόλοιπα μαθήματα.

 

Ισως κανω και κανένα ιδιαιτερο φυσική!!!Κομπιουτερ είμαι σε πολύ καλό επίπεδο γιατι όχι?

Η φυσική είναι μάθημα μεθοδολογίας. Ένας καθηγητής μου έκανε μάθημα και μου είχε μάθει μεθοδολογία σε όλες τις ασκήσεις. Έγραψα 18,5 έχοντας λύσει το πολύ 5 ασκήσεις μόνος μου (δεν μου άρεσε η φυσική και πόνταρα στα μαθηματικά κυρίως). ΑΔΕ, ΑΔΟ και άγιος ο θεός πάνε παντού και με όλα.

 

Πληροφορική αν το έχεις το μάθημα το βγάζεις για πλάκα, ίσως το πιο εύκολο που έδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω να μου δινεις το φυσικό σου!!!κατσε να πάρω τα βιβλία γιατί ποτέ δεν ξέρεις πραγματικά!!Στο αοδε πάντως τα πολλαπλής τα ήξερα απο την δουλεία!!!Τι να πω τωρα κατσε να δω και τα βιβλία!!Πως το εγραψες το 18,5 καλε φυσική!!!Απίστευτο και όμως αληθινό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω να μου δινεις το φυσικό σου!!! Πως το εγραψες το 18,5 καλε φυσική!!!Απίστευτο και όμως αληθινό!

Με τον συγκεκριμένο καθηγητή είναι απίθανο να μην γράψεις :-)

 

Πριν ξεκινήσουμε οποιαδήποτε άσκηση:

Καθ. - Εδώ εφαρμόζουμε ΑΔΜΕ/ΑΔΟ (Αρχή Διατήρησης Μηχανικής Ενέργειας/Ορμής)

Εμείς - Μα κύριε δεν έχετε διαβάσει ακόμα την εκφώνηση!

Καθ. - Σκασμός. Εφαρμόζουμε λοιπόν ΑΔΜΕ και μετά ...

 

Η πλάκα είναι ότι όντως στο τέλος που μπήκαμε στο σκεπτικό των ασκήσεων είδαμε ότι όλες οι ασκήσεις βγαίνουν με εφαρμογή 5 τύπων. Εξαίρεση η χρονιά αμέσως πριν την δική μου (2005 νομίζω) που ήθελε και αρκετή ευστροφία για να γράψεις, είχε γίνει η σφαγή του Δράμαλη τότε για όποιον θυμάται. Εμάς η σφαγή έπεσε στα μαθηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαίρεση η χρονιά αμέσως πριν την δική μου (2005 νομίζω) που ήθελε και αρκετή ευστροφία για να γράψεις, είχε γίνει η σφαγή του Δράμαλη τότε για όποιον θυμάται.
ακόμα δεν μπορώ να κάτσω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εχεις γνωσεις και ορεξη δεν ειναι και τιποτα τραγικο εχεις ανετα 4 μηνες αν δεν δουλευεις, προλαβαινεις αν δεν απογοητευτεις με την παπαγαλια που πρεπει να ριξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προλάβεις να τα ξαναθυμίσεις σε τόσο λίγο διάστημα ? αλλά αν θέλεις ψυχολογία ( έχω χάσει αρκετά πόστ ) δεν πρέπει στη φυσική να γράψεις 18,5 αλλά 19+ γιατί θα χάσεις από τους συντελεστές .

( Praetorianos αυτό το έλεγαν όλη οι φροντιστές :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...