Προς το περιεχόμενο

πανελλήνιες εξετάσεις


konstantina_ena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην τεχνολογική το Αοδε θεωρία είναι μόνο. Κι εγώ πχ που έχω Βιολογία μάθημα επιλογής πάλι μόνο θεωρία. Δεν είναι σαν της θεωρητικής βέβαια αλλά είναι παπαγαλία...

Ναι sorry, απλά μάλλον δεν έχεις παρακολουθήσει άλλα θέματα που θάβω την ΑΟΔΕ τόσο βαθιά, που τώρα πια δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να αναφερθώ στο πιο ανεγκέφαλο, άχρηστο, ηλιθιωδώς εξεταζόμενο μάθημα των πανελληνίων.

 

konstantina_ena αν δεν θέλεις να εξασκήσεις το επάγγελμα, αντί να μπαίνεις σε τόσα έξοδα και κόπο σκέψου το να ξεκινήσεις μόνη σου. Τα σεμινάρια που γίνονται κατά καιρούς σε συνδυασμό με την όρεξη σου για διάβασμα ή κανα ιδιωτικό κολλεγιάκι της πλάκας θα μπορούσαν να σου προσφέρουν αρκετές γνώσεις, χωρίς τις υποχρεώσεις ενός πανεπιστημίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Θεωρώ την αποστήθιση του ΑΟΔΕ για κάποιον που έχει ένα πτυχίο στα χέρια του ότι είναι πανεύκολη.

 

Ποτέ μου δε κατάλαβα γιατί θεωρείται ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν την ικανότητα να παπαγαλίζουν. Δεινοπάθησα να περάσω ένα μάθημα στο ΤΕΙ περί Οργανωτικής θεωρίας γιατί ήθελε απίστευτη παπαγαλία και το βιβλίο ήταν απίστευτα κακογραμμένο , από το β' εξάμηνο το κουβάλαγα μέχρι το τελευταίο εξάμηνο που έβγαινε σε σύνταξη, έβαλε άσκηση στατιστικής ( βαριόταν να διορθώνει, κανείς δεν το περίμενε και από το σοκ δίνανε λευκές κόλλες, δεν προσπαθούσαν καν) και έτσι το πέρασα. Είμαι δύο μαθήματα πριν το πτυχίο αλλά ποτέ μου δε κατάφερα να παπαγαλίζω...

 

---------- Προσθήκη στις 03:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:56 ----------

 

Αν είσαι εύστροφη ή δεν θέλεις την παπαγαλία και θέλεις με λιγότερο διάβασμα να παράγεις πιο γρήγορα αποτελέσματα πήγαινε τεχνολογική. Γιατί πάντα στην τεχνολογική 1+1=2 ενώ στην θεωρητική ό,τι κάτσει του διορθωτή.

 

Δύο 10 σε Ιστορία γενικής και Κατεύθυνσης, Αρχαία 14,5 και Κείμενα 16, μόνο Λατινικά τα πήγα πολύ καλά γιατί ή τα έγραφες σωστά ή δεν τα έγραφες. Επίσης, κάνω πολύ άσχημα γράμματα κάτι που μου είχανε τονίσει οι καθηγητές από το φροντιστήριο ότι θα μετρήσει αρνητικά.

 

Ένας καθηγητής στο ΤΕΙ ήταν μπροστά όταν ζήτησα τρίτη κόλλα για ένα μάθημα του που έγραφα και μου λέει " Λυπήσου με, κάνεις και άσχημα γράμματα, τόσα γραπτά έχω να διορθώσω":lol: Τι να κάνω, ας γράφαμε σε υπολογιστή...

 

---------- Προσθήκη στις 03:32 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 03:06 ----------

 

konstantina_ena αν δεν θέλεις να εξασκήσεις το επάγγελμα, αντί να μπαίνεις σε τόσα έξοδα και κόπο σκέψου το να ξεκινήσεις μόνη σου. Τα σεμινάρια που γίνονται κατά καιρούς σε συνδυασμό με την όρεξη σου για διάβασμα ή κανα ιδιωτικό κολλεγιάκι της πλάκας θα μπορούσαν να σου προσφέρουν αρκετές γνώσεις, χωρίς τις υποχρεώσεις ενός πανεπιστημίου.

 

Στο ιδιωτικό κολλεγιάκι θα πρέπει να τα σκάσει, στο Πανεπιστήμιο θα τα σκάσει για το φροντιστήριο για την προετοιμασία αλλά δε θα έχει δίδακτρα να πληρώνει και θα έχει και κάποια επαγγελματικά δικαιώματα, με τα κολέγια δεν έχει ξεκαθαρίσει τι ακριβώς θα γίνει και θα είναι κρίμα να δώσει λεφτά και να μην αναγνωρίζεται.

 

Το κλασικό πρόβλημα θα είναι ότι τα περισσότερα μαθήματα θα γίνονται πρωινές ώρες, ώρες που υποθέτω ότι θα δουλεύει, ουσιαστικά δηλαδή μόνη της θα διαβάζει και θα πηγαίνει να δίνει στις εξεταστικές, δε ξέρω τι άλλες υποχρεώσεις έχετε στα Πανεπιστήμια, έχετε υποχρεωτικές εργασίες, υποχρεωτικές παρακολουθήσεις; Στο τμήμα μου έχουμε αν θυμάμαι καλά 17 εργαστήρια πλέον ( παρατρίχα πρόλαβα και δε φορτώθηκα τα καινούργια εργαστήρια). Πάντως βγαίνει αν έχει θέληση να διαβάζει μόνη της απλά θα κάνει παραπάνω διάστημα να τη βγάλει τη σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πάρα πολύ όλους τύπωσα τα όσα μου γράψατε και θα κάτσω να τα διαβάσω με πολύ προσοχή!!!eSATA είδα ξόφαλτσα το δικό σου το σχόλιο μπορεί να είναι όπως τα λες υπάρχει και η γνώμη όμως οτι κάποια πράγματα τα καταλαβαίνουμε καλύτερα όσο μεγαλώνουμε!!θα κοιτάξω τισ κατευθύνσεις και επειδή εχω τελειώσει διοικηση και οικονομια θα κατευθυνθώ προς τα οικονομικά μάλλον!!!Η προσπάθεια αξίζει το ότι το πήρα απόφαση μετά απο τοσα χρόνια είναι το καλύτερο για εμένα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μου δε κατάλαβα γιατί θεωρείται ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν την ικανότητα να παπαγαλίζουν. Δεινοπάθησα να περάσω ένα μάθημα στο ΤΕΙ περί Οργανωτικής θεωρίας γιατί ήθελε απίστευτη παπαγαλία και το βιβλίο ήταν απίστευτα κακογραμμένο , από το β' εξάμηνο το κουβάλαγα μέχρι το τελευταίο εξάμηνο που έβγαινε σε σύνταξη, έβαλε άσκηση στατιστικής ( βαριόταν να διορθώνει, κανείς δεν το περίμενε και από το σοκ δίνανε λευκές κόλλες, δεν προσπαθούσαν καν) και έτσι το πέρασα. Είμαι δύο μαθήματα πριν το πτυχίο αλλά ποτέ μου δε κατάφερα να παπαγαλίζω...

 

 

κοίταξε να δεις όλοι σε όποια σχολή είχαν πάει θα είχαν ένα παν δύσκολο μάθημα για αποστήθιση και από εκεί θα έχουν μάθει πολλά, όπως μεθόδους για να διαβάζουν.

Στο κάτω κάτω δεν σε πιέζουν οι γονείς σου να δώσεις πανελλήνιες αλλά το θες από μόνος σου (δεν μιλάω για εσένα γενικά μιλάω :P) οπότε αν θες να δώσεις πραγματικά το διαβάζεις 100 φορές την μια σελίδα μέχρι να την μάθεις σαν το όνομά σου. Όλα έχουν τρόπο που γίνονται και σίγουρα αυτό το μικρό βιβλίο που όλοι όσοι έχουν τελειώσει κάτι ένα παρόμοιο μάθημα θα το είχαν δεν θα τους φανεί τόσο βουνό όσο σε μικρότερες ηλικίες. Δεν είπα πως το μαθαίνεις διαβάζοντας μια σελίδα πριν πας για ύπνο (για να μην πω κάτι πιο αισχρό :P) αλλά δεν είναι τόοοσο δύσκολο όσο νομίζαμε.....

Συμπεραίνοντας ούτε εγώ αποστηθίζω εύκολα, και συγκεκριμένα μισώ την αποστήθιση αλλά είμαι σίγουρος πως άμα ξαναδώσω θα γράψω 100άρι. Έχει να κάνει καθαρά με ότι πλέον ξέρουμε να διαβάζουμε και απλά πρέπει να χρησιμοποιήσουμε συγκεκριμένες μεθόδους για να το μάθουμε...δεν είναι ευχάριστο, δεν είναι χρήσιμο και σίγουρα τα όσα λέει είναι ξεπερασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κατι τελευταιο μεταξύ μαθηματικά γενικης παιδείας και αρχες οικονομικης θεωρίας αν καταλαβαίνω καλά τα μαθηματικά γενικής παιδείας είναι με περισσότερες ασκήσεις ενώ οι αρχές οικονομικής θεωρίας εχει περισσότερο θεωρία?

προσαπθω να διαλέξω πιο είναι πιο ευκολο για εμένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κατι τελευταιο μεταξύ μαθηματικά γενικης παιδείας και αρχες οικονομικης θεωρίας αν καταλαβαίνω καλά τα μαθηματικά γενικής παιδείας είναι με περισσότερες ασκήσεις ενώ οι αρχές οικονομικής θεωρίας εχει περισσότερο θεωρία?

προσαπθω να διαλέξω πιο είναι πιο ευκολο για εμένα!!!

 

κοίτα το αρχές οικονομικής θεωρίας το παίρνεις μόνο αν θες να πας στο 5ο πεδίο.

δεν νομίζω να μπορείς να το πάρεις αντί για κάποιο άλλο και να πας από τεχνολογική για πχ στο 2ο και 4ο πεδίο.

δλδ είναι το μόνο μάθημα γενικής που υπάρχει μόνο για το 5ο πεδίο.

Και για το 5ο πεδίο χρειάζεσαι και μαθηματικά γενικής και το αρχές οικονομικής θεωρίας.

 

Τώρα τα μαθηματικά γενικής έχουν στατιστική, σύνολα, παραγώγους ευθείες και τέτοια (γελοία μπροστά στα μαθηματικά κατεύθυνσης) και το αοθ (αρχές οικονομικής θεωρίας) έχει κάποιες ασκήσεις που θέλουν να το έχεις λίγο από απλά μαθηματικά και έχει και μπόλικη θεωρία αλλά κυρίως να ξέρεις τι λέει και σπάνια παπαγαλία. Στην ύλη έχουν αφαιρέσει 2-3 κεφάλαια θεωρίας οπότε το μάθημα έγινε ακόμα πιο εύκολο (βέβαια δεν σε αφορά μιας και έχεις να δώσεις πολλά χρόνια και δεν ξέρεις πως ήταν πριν για να το συγκρίσεις με το τώρα χαχα :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κατι τελευταιο μεταξύ μαθηματικά γενικης παιδείας και αρχες οικονομικης θεωρίας αν καταλαβαίνω καλά τα μαθηματικά γενικής παιδείας είναι με περισσότερες ασκήσεις ενώ οι αρχές οικονομικής θεωρίας εχει περισσότερο θεωρία?

προσαπθω να διαλέξω πιο είναι πιο ευκολο για εμένα!!!

Αν θέλεις οικονομικά, δεν έχεις επιλογή. Επιβάλλεται να τα δώσεις και τα δύο.

 

Στο ιδιωτικό κολλεγιάκι θα πρέπει να τα σκάσει, στο Πανεπιστήμιο θα τα σκάσει για το φροντιστήριο για την προετοιμασία αλλά δε θα έχει δίδακτρα να πληρώνει και θα έχει και κάποια επαγγελματικά δικαιώματα, με τα κολέγια δεν έχει ξεκαθαρίσει τι ακριβώς θα γίνει και θα είναι κρίμα να δώσει λεφτά και να μην αναγνωρίζεται.

Γι' αυτό μίλησα για το αν θέλει να εξασκήσει το επάγγελμα ή όχι. Αν και μεταξύ μας την αναγνώριση των κολλεγίων την βλέπω να έρχεται σε λίγα χρόνια θέλοντας και μη.

 

τι άλλες υποχρεώσεις έχετε στα Πανεπιστήμια, έχετε υποχρεωτικές εργασίες, υποχρεωτικές παρακολουθήσεις; Στο τμήμα μου έχουμε αν θυμάμαι καλά 17 εργαστήρια πλέον ( παρατρίχα πρόλαβα και δε φορτώθηκα τα καινούργια εργαστήρια).

Εξαρτάται που θα πέσεις. Υπάρχουν τμήματα που έχουν 1 υποχρεωτική εργασία στα 4 χρόνια, υπάρχουν τμήματα όπως το οικονομικής επιστήμης που έχουν εργασίες από το πρωί μέχρι το βράδυ και υπάρχουν και μεσαντέ καταστάσεις.

 

Το ίδιο και με τα εργαστήρια. Υπάρχουν τμήματα που δεν έχουν τίποτα, υπάρχει και το δικό μου μαζί με του ΔΕΤ που έχουμε 8 εργαστήρια χωρίς τα επιλογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ακολουθήσω τεχνολογική με αναγκαστικο μαθημα μαθηματικα γενικης παιδείας και αρχες οικονομίας αφου θέλω να πάω κάπου οικονομικά.Σωστά?

Αρα λοιπόν δίνω επτα μαθήματα!Αν θέλω να δώσω και ψυχολογία δίνω και βιολογία?

Δηλαδή 8?Επειδή το αποφάσησα σχετικά αργά γιατι δεν έχω δεί ακόμα τα βιβλία να φανταστείς μπορεί να τρελλαίνομαι για την ψυχολογία αλλα ξέρω καλά ότι μεγαλύτερες πιθανόηττες έχω στα οικονομικά αφού είμαι πιο σχετική και ήμουν ατομο της 4ης δέσμης(ιστορια-μαθηματικα-εκθεση-πολιτικη οικονομία)

φυσική χημεία βιολογία όπως και αρχαία λατινικά είμαι ψιλοάσχετη!!!

σε ευχαριστω πάρα πολύ καλα ήθελα ν απάω αύριο στο σχολείο και θα γινόμουνα ρόμπα!!!δεν ήξερα τίποτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι Κωνσταντίνα. Έστω ότι μπήκες στο Πανεπιστήμιο και έστω ότι πήρες το πτυχίο της ψυχολογίας μετά τι θα κάνεις ? Γιατι από δουλειές…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα όπα δεν μπορείς να δώσεις 8 μαθήματα :P

 

Κοίτα καταρχήν μπορείς να δηλώσεις μόνο 2 πεδία.

 

Τεχνολογική είναι καλή επιλογή για 5ο πεδίο θες οποσδήποτε μαθηματικά γενικής και αοθ, για 1ο πεδίο που είναι η ψυχολογία θες ιστορία και όχι βιολογία (γτ η βιολογία αναφέρεται στο 3ο)

 

Οπότε πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα στα 2 παρακάτω:

1. τεχνολογική + μαθηματικά γενικής + αοθ για οικονομικές σχολές

2. τεχνολογική + ιστορία για ψυχολογία αλλά πρέπει να αριστεύσεις (19000 μόρια+) για να περάσεις εφόσον τεχνολογική+1ο πεδίο= 18.600 μόρια είναι το άριστα, (που σημαίνει ότι αμα γράψεις σε ολα 10άρια θα βγάλεις 18600 μόρια).

 

Άμα δεν είσαι άτομο που αντέχει να διαβάσει τόσο πολύ για να βγάλει 19 χιλιάρικα πήγαινε για οικονομικές σχολές (χωρίς αυτό να σημαίνει πως θες λίγο διάβασμα...)

 

 

edit: μην πας με τίποτα θετική μιας και λες ότι χημεία και βιολογία δεν έχεις ιδέα. τώρα για να είχες ιστορία χωρίς να ξέρω την ύλη σας παρόμοια έχετε και θεωρητική αλλά καμία σχέση τα 18000 από τεχνολογική με τα 18000 από θεωρητική, στην 2η περίπτωση είναι πολύυυυυυυυ πιο δύσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ακολουθήσω τεχνολογική με αναγκαστικο μαθημα μαθηματικα γενικης παιδείας και αρχες οικονομίας αφου θέλω να πάω κάπου οικονομικά.Σωστά?

Αρα λοιπόν δίνω επτα μαθήματα!Αν θέλω να δώσω και ψυχολογία δίνω και βιολογία?

Δηλαδή 8?

Γιατί να δώσεις βιολογία για ψυχολογία?

 

Ακόμα κι έτσι όμως δεν γίνεται από τεχνολογική. Πρέπει να αποφασίσεις μεταξύ αυτών που είπε ο IMAndreas. Εγώ θα σου πρότεινα πρώτα να αποφασίσεις τι θέλεις, μετά γιατί το θέλεις (χόμπι, εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, επαγγελματική αποκατάσταση) και μετά να αποφασίσεις. Δεν υπάρχει λόγος να τυρρανιέσαι με πανελλήνιες αν απλά θέλεις να μάθεις 5 πράγματα στην ψυχολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέληξα τελικά οικονομίκα και παλι οικονομικά!!!δηλαδη την πρώτη κατεύθυνση τεχνολογική!!!

ggQQbb έχεις δίκιο είναι ένα πάθος μου η ψυχολογία τρελλό τι να πώ εσύ τι έχεις σπουδάσει?

εγω δουλευω εδώ και χρόνια πανω στα οικονομικά!!!Οχι ότι δεν με ικανοποιούν αλλά ήθελα κάτι διαφορετικό!!!!ΩΧ αντε και ο θεός μαζί μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ήδη δουλεύεις μήπως χρειάζεσαι απλά κάποια παραπάνω ειδίκευση σαν ένα master ή τπτ τέτοιο αντί για να αρχίσεις μια οικονομική σχολή?

 

Τα πράγματα που έχουμε πώρωση δεν είναι απαραίτητο να τα σπουδάζουμε, υπάρχουν και αξιόλογα βιβλία που μπορούμε να διαβάζουμε περί του θέματος.

 

Εάν επιλέξεις πάντως πανελλήνιες και στόχο οικονομικές σχολές δες σε ποία οικονομική (ή μάρκετινγκ κτλπ κτλπ που σχετίζονται μεταξύ τους κάπως (σαν ενδιαφέρον)) και καλή δύναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να έχεις μέλλον στα οικονομικά πρέπει να έχεις απο ΑΕΙ η ΤΕΙ χαρτί διαφορετικά σε στέλνουν για βρουβες σε βάζουν όλοι υπαλληλο γραφείου και σε εκμεταλλεύονται !!!

Για το μαστερ πάλι δεν πρέπει να έχεις τελειώσει καποια σχολή δεν νομίζω οτι το ιεκ σε καλύπτει!Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...