Προς το περιεχόμενο

Δυσκολος καιρος για...δουλεια???


margaritageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ'οτι βλέπω πάρα πολλά άτομα τρέφουν αρνητισμό για τη ζωή στην πόλη και την παρουσιάζουν σαν την κόλαση της κολάσεως. Μάλλον δε ξέρετε τη θα πεί κωμόπολη ή χωριό που βαράς μύγες, δεν έχει αγροτική ζωή και αν έχει δεν παίρνουν έλληνες γιατί οι πακιστανοί δουλεύουν 16 ωρα με 20 ευρώ κ λιγότερα. Μαργαρίτα μην ακούς κανέναν κάνε ότι νομίζεις. Και τι έγινε αν χάσεις χρόνο; Τι το σημαντικότερο θα έκανες με αυτόν το χρόνο στην επαρχία; Αν ακούγαμε τον καθένα και τους φόβους του, δε θα καταφέρναμε ούτε από το σπίτι μας να βγούμε. Βάλτε λίγο ρίσκο κ αλλαγή γαμώτο. Είναι το αλατοπίπερο της ζωής. Σταματήστε να μιζεριάζετε τους νέους.

 

Εντάξει, οι περισσότεροι το λέμε από θέμα ψυχολογίας και είναι και θέμα του κάθε ανθρώπου. Εμένα δεν θα μου λείψει το venue και το mall αν φύγω από την αθήνα, προτιμώ την ησυχία της επαρχίας.

Πάντως ναι, έχεις δίκιο, για να βρεις δουλειά, η μεγαλύτερη πόλη (αθήνα) είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για Death lord. Δεν παιζει να υπαρχει καποιος απο αυτους που ξερω που δεν εκτιμισαν την δυνατοτητα να συντηρουνται μονοι τους αφου καναν το πρωτο βημα. Επισης συμφωνω για το θεμα με τις κωμοπολεις και χωρια που ειναι σε φαση πληρης νεκρας για οτιδηποτε και αν θελεις να κανεις. Ακομα και τα λεφτα του μπαμπα σου να τρως που λεει ο λογος δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις κατι να κανεις για να τα φας.

 

Μπορει να χρειαστει καποιος καποια οικονομικη βοηθεια απο τους γονεις μεχρι να μπει σε καποια γραμμη αλλα δεν παιρνει πολυ καιρο αυτο απο τη στιγμη που μπεις στο λουκι και μαθεις να δουλευεις σωστα την τσεπη σου. Να μην κανω καν τον κοπο να πω για τις ευκαιριες που μπορει να παρουσιαστουν σε μια τετοια πολη οπως η Αθηνα. Θελει τυχη σιγουρα αλλα σκοπος δικος σου ειναι να πας εκει που κυκλοφορει και η τυχη. Λαχειο να κερδισεις χωρις να παιξεις δεν υπαρχει περιπτωση, αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταια post ειναι τα καλυτερα που διαβασα. Δεν ειμαι αφελης,ξερω τις δυσκολιες που μπορει να εχει η Αθηνα και απο αλλο τροπο ζωης που εχω συνηθισει αλλα και απο οικονομικους λογους που στην αρχη σιγουρα θα'ναι καπως δυσκολα.

Εγω εδω δε ποσταρα για να μου δωσετε συμβουλες αν θα παω Αθηνα ή οχι, ειμαι αποφασισμενη. Απλα θελω μια ευκαιρια για δουλεια ωστε να με ωθησει καθως δε μπορω να πραξω απερισκεπτα και να παω να μεινω Αθηνα πρωτου εχω σιγουρη δουλεια εστω και για ενα μηνα.

Ηθελα τις γνωσεις σας και τις εμπειριες σας πανω σε συγκεκριμενα επαγγελματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνες υπαρχουν πολλες και δεν ειναι τυχαιο πως οι αλλοδαποι εχουν βγαλει τρελλα φραγκα απο αυτες.

μενοντας 5-10 ατομα σε 2αρια και μην πληρωνοντας τιποτα σε δημοσιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αποχη απο το σεξ (με γυναικες)

 

Εξαρτάται οι πακιστανοι εχουν καποιους ρόλους μεσα στο σπιτι

Αλλος σφουγκαριζει,αλλος πλένει,αλλος μαγειρεύει,αλλος τον...

Αυτοι που εχουν αυτο τον ''ρόλο'' ειναι αυτοι που φοράνε τις παππουδιστικες παντόφλες που κυκλοφορουν στον δρόμο ή 2-2 ή με εναν που φοράει δερματινα παπούτσια(αντρας του σπιτιού)

Ολα αυτα μου τα χει πει αστυνομικος και ειναι αληθεια

παρατηρείστε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα μου τα χει πει αστυνομικος και ειναι αληθεια

 

αστυνομικός=πακιστανολόγος;

 

Μικρός έψαχνα πηγές για τους Έλληνες μετανάστες του '20 στην Νέα Υόρκη. Έπεσα πάνω σε ένα βιβλίο με μαρτυρίες "αναλυτών" της εποχής (καλή ώρα σαν τον αστυνομικό) και για τους Έλληνες έλεγε συγκεκριμένα:

"Ζουν σε διαμερίσματα στοιβαγμένοι κατά ντουζίνες, πολλοί από αυτούς κοιμούνται στους διαδρόμους, τους ίδιους διαδρόμους που μυρίζουν ούρα, κόπρανα και εμετό καθώς τους χρησιμοποιούν για να κάνουν την ανάγκη τους όταν είναι πολύ μεθυσμένοι να βρουν τις τουαλέτες. Συχνά ξεσπάνε καβγάδες που καταλήγουν σε μαχαιρώματα ή μικροτραυματισμούς. Αγροίκοι, αδιαφορούν για την αιδώ, συνουσιάζονται μπροστά στα παιδιά τους ή τους γείτονες, χωρίς καμιά ντροπή." Συνέχιζε μετά για τους Ιταλούς με τη φράση: "Αλλά οι χειρότεροι απ' όλους..."

 

Αυτά για τους προγόνους της Καλομοίρας.

 

Πηγή δεν θυμάμαι.

Γεια σου γκαρνέλε με την λιτή σου ευστοχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν είμαι σε φάση για αναλύσεις. Ντάξει, θα γυρίσει στο μεταναστευτικό κι αυτό απ' ό,τι φαίνεται, θα επανέλθω μετά με περισσότερη διάθεση -αν πει κάποιος κάτι αρκετά ναστυ και το προλάβω ξεκλείδωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστυνομικός=πακιστανολόγος;

 

Μικρός έψαχνα πηγές για τους Έλληνες μετανάστες του '20 στην Νέα Υόρκη. Έπεσα πάνω σε ένα βιβλίο με μαρτυρίες "αναλυτών" της εποχής (καλή ώρα σαν τον αστυνομικό) και για τους Έλληνες έλεγε συγκεκριμένα:

"Ζουν σε διαμερίσματα στοιβαγμένοι κατά ντουζίνες, πολλοί από αυτούς κοιμούνται στους διαδρόμους, τους ίδιους διαδρόμους που μυρίζουν ούρα, κόπρανα και εμετό καθώς τους χρησιμοποιούν για να κάνουν την ανάγκη τους όταν είναι πολύ μεθυσμένοι να βρουν τις τουαλέτες. Συχνά ξεσπάνε καβγάδες που καταλήγουν σε μαχαιρώματα ή μικροτραυματισμούς. Αγροίκοι, αδιαφορούν για την αιδώ, συνουσιάζονται μπροστά στα παιδιά τους ή τους γείτονες, χωρίς καμιά ντροπή." Συνέχιζε μετά για τους Ιταλούς με τη φράση: "Αλλά οι χειρότεροι απ' όλους..."

 

Αυτά για τους προγόνους της Καλομοίρας.

 

Πηγή δεν θυμάμαι.

Γεια σου γκαρνέλε με την λιτή σου ευστοχία.

 

Ε μερικα μπορει να ειναι αληθεια αλλα παραφουσκωμενα...Τι νομίζεις οτι πήγανε για να αγοράσουν σπιτι στο Hollywood?Εξαθλιωση περασανε και γινανε ανθρωποι.Μην κοιτας εμας εδω σαν γκατζολους που ζουμε.

-Η επιβιωση προεχει της ηθικης-

Μπέρτολτ Μπρεχτ

 

Γεια σου φιλοσοφε

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστυνομικός=πακιστανολόγος;

 

Μικρός έψαχνα πηγές για τους Έλληνες μετανάστες του '20 στην Νέα Υόρκη. Έπεσα πάνω σε ένα βιβλίο με μαρτυρίες "αναλυτών" της εποχής (καλή ώρα σαν τον αστυνομικό) και για τους Έλληνες έλεγε συγκεκριμένα:

"Ζουν σε διαμερίσματα στοιβαγμένοι κατά ντουζίνες, πολλοί από αυτούς κοιμούνται στους διαδρόμους, τους ίδιους διαδρόμους που μυρίζουν ούρα, κόπρανα και εμετό καθώς τους χρησιμοποιούν για να κάνουν την ανάγκη τους όταν είναι πολύ μεθυσμένοι να βρουν τις τουαλέτες. Συχνά ξεσπάνε καβγάδες που καταλήγουν σε μαχαιρώματα ή μικροτραυματισμούς. Αγροίκοι, αδιαφορούν για την αιδώ, συνουσιάζονται μπροστά στα παιδιά τους ή τους γείτονες, χωρίς καμιά ντροπή." Συνέχιζε μετά για τους Ιταλούς με τη φράση: "Αλλά οι χειρότεροι απ' όλους..."

 

Αυτά για τους προγόνους της Καλομοίρας.

 

Πηγή δεν θυμάμαι.

Γεια σου γκαρνέλε με την λιτή σου ευστοχία.

 

Έστω ότι έκαναν αυτά και άλλα ακόμη χειρότερα. Τι σημαίνει αυτό? Ότι αυτομάτως θα πρέπει να ανεχόμαστε και εμείς την σημερινή κατάσταση με τους λαθρομετανάστες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ας το κοψουμε γιατι θα κλειδωθει και θα φαω παλι εγω παρατηρησεις επειδη λεω την γνωμη μου που σε καποιους ακούγεται ρατσιστικη αλλα εγω δεν εχω τετοια διαθεση απλα τα λεω οπως ειναι.

Ας συναντηθουμε για καφε να ανταλλάξουμε αποψεις καλυτερα

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έστω ότι έκαναν αυτά και άλλα ακόμη χειρότερα. Τι σημαίνει αυτό? Ότι αυτομάτως θα πρέπει να ανεχόμαστε και εμείς την σημερινή κατάσταση με τους λαθρομετανάστες?

 

 

αστυνομικός=πακιστανολόγος;

 

Μικρός έψαχνα πηγές για τους Έλληνες μετανάστες του '20 στην Νέα Υόρκη. Έπεσα πάνω σε ένα βιβλίο με μαρτυρίες "αναλυτών" της εποχής (καλή ώρα σαν τον αστυνομικό) και για τους Έλληνες έλεγε συγκεκριμένα:

"Ζουν σε διαμερίσματα στοιβαγμένοι κατά ντουζίνες, πολλοί από αυτούς κοιμούνται στους διαδρόμους, τους ίδιους διαδρόμους που μυρίζουν ούρα, κόπρανα και εμετό καθώς τους χρησιμοποιούν για να κάνουν την ανάγκη τους όταν είναι πολύ μεθυσμένοι να βρουν τις τουαλέτες. Συχνά ξεσπάνε καβγάδες που καταλήγουν σε μαχαιρώματα ή μικροτραυματισμούς. Αγροίκοι, αδιαφορούν για την αιδώ, συνουσιάζονται μπροστά στα παιδιά τους ή τους γείτονες, χωρίς καμιά ντροπή." Συνέχιζε μετά για τους Ιταλούς με τη φράση: "Αλλά οι χειρότεροι απ' όλους..."

 

Αυτά για τους προγόνους της Καλομοίρας.

 

Πηγή δεν θυμάμαι.

Γεια σου γκαρνέλε με την λιτή σου ευστοχία.

 

Να διαβάζεις between the lines.

 

Έβαλα το απόσπασμα όχι για να δείξω πόσα κοινά έχουμε σε ιστορικά γεγονότα, αλλά πόσα κοινά έχουμε ως θύματα άστοχων γενικεύσεων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν θες να δειξεις οτι δεν συμφωνεις πες το ξεκαθαρα και μην επινοεις πραγματα που μπερδευουν μερικους...

τις εποχες εκεινες(σιγουρα μετα το 20' λογικα καπου 40) οι χωρες που πηγαιναν μεταναστες ζηταγαν απο αλλες χωρες οπως στην Ελλαδα εργατικα χερια.ΝΟΜΙΜΑ. δεν ξυπνησαν μια μερα και ειπαν φευγουμε για αμερικη,γερμανια,αυστραλια...

 

(edit για τον liopyr αποφοιτο Φιλολογιας+wannabe mod: ) το πως ζουσαν ειναι σιγουρο πως δεν ηταν ετσι οπως τα περιγραψες στο ποστ σου.Ποσο μαλλον να ηταν ετσι οπως τα περιγραφεις για αρκετο καιρο. Ενω εδω επικρατει χρονια η κατασταση που περιεγραψες απο μεταναστες εν ετη 2010...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...