Προς το περιεχόμενο

Δυσκολος καιρος για...δουλεια???


margaritageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι δουλεια ηταν αυτη αυτη αν επιτρεπετε?

 

Σπιτι κτλ βρηκες?

 

πωλητρια ρουχων. Ακομη στην αναζητηση ειμαι και για σπιτι και για δουλεια. ειχα δει κανα δυο αλλα ηταν χαλια το ενα αλλα το αλλο βασικα ηταν ΤΕΛΕΙΟ αλλα ηταν υπογειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ίσως έπρεπε να το παλέψεις λίγο. Δύσκολα βρίσκεις καλές συνθήκες εργασίας.

 

Ασχετο άκουγα στο ραδιόφωνο το πρωί ότι υπάρχει εκτίμηση για 20% (!) ποσοστό ανεργίας τα επόμενα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έπρεπε να το παλέψεις λίγο. Δύσκολα βρίσκεις καλές συνθήκες εργασίας.

 

Ασχετο άκουγα στο ραδιόφωνο το πρωί ότι υπάρχει εκτίμηση για 20% (!) ποσοστό ανεργίας τα επόμενα χρόνια.

 

Δε μπορω να ειμαι σε ενα περιβαλλον οπου θα ακουω προσβολες απο το προσωπικο (ουτε καν αφεντικο) επειδη προφανως φοβουνται οτι θα τους φαω τη θεση. Δεν ειπα να μου στρωνουν και κοκκινο χαλι αλλα ο σεβασμος δεν εβλαψε ποτε κανεναν. καλη καλη αλλα το κοροιδακι του καθενος δε ξαναγινομαι. Θα βρω κατι αλλο,ετσι θελω να πιστευω.

 

Οσο για την ανεργια,οταν λενε " θα παρουν ολοι οι ανεργοι επιδομα αλλυλεγυης" και τρεχουν ολοι να βγαλουν καρτα,λογικο ειναι μετα με στατιστικες να ανεβαινει το ποσοστο των ανεργων. Εγω βλεπω οτι υπαρχουν δουλειες. Απλα ο καθενας ψαχνει κατι κομμενο και ραμμενο στα μετρα του. Για παραδειγμα εγω δε θελω να παω σερβιτορα παρολα αυτα γινεται χαμος απο θεσεις...αν καποιος ειναι ανοιχτος σε οοιαδηποτε ειδικοτητα δουλειας δεν υπαρχει περιπτωση να μεινει ανεργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πόσες ελπίδες έχεις να βρεις κάτι που δεν είναι πωλήτρια -που κοροϊδεύεις απ' έξω απ' έξω ανθρώπους- ή σερβιτόρα -που κοροϊδεύεις εντός εκτός και επί τα αυτά ανθρώπους- ή κάτι που δεν έχει σχέση με μεσολάβηση τέλος πάντων στις αγορές; Αλήθεια, χωρίς πτυχίο τι άλλο μπορείς να κάνεις; (σοβαρά ρωτάω, δεν κρίνω) Ο,τιδήποτε άλλο θαρρώ πως θέλει μία εσάνς εξειδίκευσης που καλώς ή κακώς πλέον αποδεικνύεται μόνο με τη χαρτούρα των πτυχίων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά στη δουλειά που είχα πάει για γραμματέας, έκατσα δύο μέρες και την έκανα. Καταρχάς, δεν είχα υπογράψει σύμβαση, είχαν ζητήσει ΑΦΜ, Α.Μ.ΙΚΑ και τα σχετικά αλλά ούτε σύμβαση με το ύψος των αποδοχών είδα ( μου τις είχανε πει προφορικά), ούτε τη διάρκεια ( μου είπανε ότι είμαι δοκιμαστικά :P ), ούτε με βάλανε να υπογράψω στο βιβλίο προσωπικού όπως είναι και το νόμιμο.

 

Μου είχανε πει 800 καθαρά, ωράριο 8ωρο ( με τις μετακινήσεις πήγαινε 10ωρο). Η project manager δε με πήγαινε μία, τη δεύτερη μέρα πήγε να μου φορτώσει δουλειές την ώρα που σχόλαγα ( και φυσικά δε θα πληρωνόμουν υπερωρίες) και με αντιμετώπιζε λες και είμαι χαζή και αμόρφωτη.

 

Χίλιες φορές πωλήσεις και promotion τώρα που είμαι νέα παρά "καριέρα" με 800 ευρώ. Έχω και την ηρεμία μου τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με αντιμετώπιζε λες και είμαι χαζή και αμόρφωτη.

 

Μια απο τα ιδια και εμενα... γιαυτο την εκανα οσο ηταν νωρις

 

---------- Προσθήκη στις 22:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:24 ----------

 

Ε πόσες ελπίδες έχεις να βρεις κάτι που δεν είναι πωλήτρια -που κοροϊδεύεις απ' έξω απ' έξω ανθρώπους- ή σερβιτόρα -που κοροϊδεύεις εντός εκτός και επί τα αυτά ανθρώπους- ή κάτι που δεν έχει σχέση με μεσολάβηση τέλος πάντων στις αγορές; Αλήθεια, χωρίς πτυχίο τι άλλο μπορείς να κάνεις; (σοβαρά ρωτάω, δεν κρίνω)

 

Δεν απορριπτω οποιαδηποτε δουλεια στο τομεα των πωλησεων.

Απλα η συγκεκριμενη δουλεια δεν ηταν το στοιχειο μου ουτε τα ρουχα που υπηρχαν μεσα αλλα και γενικοτερα απο παλια δε μου αρεσε να πρηζω ανθρωπους να αγορασουν κατι. Αλλα δεν ηταν μονο αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά στη δουλειά που είχα πάει για γραμματέας, έκατσα δύο μέρες και την έκανα. Καταρχάς, δεν είχα υπογράψει σύμβαση, είχαν ζητήσει ΑΦΜ, Α.Μ.ΙΚΑ και τα σχετικά αλλά ούτε σύμβαση με το ύψος των αποδοχών είδα ( μου τις είχανε πει προφορικά), ούτε τη διάρκεια ( μου είπανε ότι είμαι δοκιμαστικά :P ), ούτε με βάλανε να υπογράψω στο βιβλίο προσωπικού όπως είναι και το νόμιμο.

 

Μου είχανε πει 800 καθαρά, ωράριο 8ωρο ( με τις μετακινήσεις πήγαινε 10ωρο). Η project manager δε με πήγαινε μία, τη δεύτερη μέρα πήγε να μου φορτώσει δουλειές την ώρα που σχόλαγα ( και φυσικά δε θα πληρωνόμουν υπερωρίες) και με αντιμετώπιζε λες και είμαι χαζή και αμόρφωτη.

 

Χίλιες φορές πωλήσεις και promotion τώρα που είμαι νέα παρά "καριέρα" με 800 ευρώ. Έχω και την ηρεμία μου τουλάχιστον.

 

 

Κλασική περίπτωση

'γλάστρας'. :lol: :lol: :lol:

 

---------- Προσθήκη στις 22:50 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:35 ----------

 

Πάντως δεν είναι πάντα ρόδινα τα πράγματα.

 

Είχα αναλάβει και εγώ κάποια στιγμή την προώθηση ενός προϊόντος. Πέρα από το ότι το προϊόν δεν ήταν ιδιαίτερα σοβαρό (οπότε και ...ψιλοντρεπόμουν), τα χρήματα δεν ήταν ιδιαίτερα πολλά και με είχαν φάει οι δρόμοι.

 

Μετά το πτυχίο χρειάστηκε επίσης να δουλέψω 4 μήνες απλήρωτος με την διαβεβαίωση ότι κάποτε θα έπαιρνα τα χρήματα μου. Δούλεψα σαν το σκυλί εώς και 10-11 ώρες την ημέρα. Εκτελούσα μέχρι και χρέη γραμματέα. Ευτυχώς σεβάστηκαν τον κόπο μου και πήρα τα χρήματα μου και με το παραπάνω. Κάθισα στη συγκεκριμένη δουλειά σχεδόν 2 χρόνια.

 

Το ίδιο και πολλοί γνωστοί μου. Κάποιοι βέβαια αγανάκτησαν στην πορεία και εγκατέλειψαν.

 

Ισως βλέπεις λίγο ιδανικά τα πράγματα με το να ζητάς πχ σύμβαση από τη 2η μέρα. Η να περιμένεις ότι δε θα σε χώνουν. Πλέον ισχύει ο κανόνας σε δοκιμάζω και αν μου κάνεις σε κρατάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασική περίπτωση

'γλάστρας'. :lol: :lol: :lol:

 

Πάντως δεν είναι πάντα ρόδινα τα πράγματα.

 

Είχα αναλάβει και εγώ κάποια στιγμή την προώθηση ενός προϊόντος. Πέρα από το ότι το προϊόν δεν ήταν ιδιαίτερα σοβαρό (οπότε και ...ψιλοντρεπόμουν), τα χρήματα δεν ήταν ιδιαίτερα πολλά και με είχαν φάει οι δρόμοι.

 

Ισως βλέπεις λίγο ιδανικά τα πράγματα με το να ζητάς πχ σύμβαση από τη 2η μέρα. Η να περιμένεις ότι δε θα σε χώνουν. Πλέον ισχύει ο κανόνας σε δοκιμάζω και αν μου κάνεις σε κρατάω.

 

Απαντάω σε αυτά που έχω κάνει quote.:

 

Δεν είπα ότι μου αρέσει ο ρόλος της γλάστρας. Αλλά αν είναι να με αντιμετωπίζουν σαν γλάστρα μόνο και μόνο επειδή δεν είμαι 40 χρονών αλλά 25 ( δεν τα έχω κλείσει ακόμα :P) και είμαι γυναίκα και όχι άντρας τότε ας κάνω και δουλειά γλάστρας που μπορείς να είσαι και σε πολλές διαφημιστικές ταυτόχρονα και να πηγαίνεις στις δουλειές που έχουν καλύτερα λεφτά. Όταν πουλάς κάτι ξέρεις τουλάχιστον ακριβώς ποιο θα είναι το αντικείμενο εργασίας σου κάτι που δε συμβαίνει σε άλλες δουλειές.

 

Η δοκιμαστική περίοδος δεν υπάρχει νομικά, υπάρχει η σύμβαση ορισμένου χρόνου. Σε μία δουλειά θέλω να έχω υπογράψει σύμβαση, να ξέρω σε ποιά ειδικότητα υπάγομαι, για πόσο διάστημα θα είναι η σύμβαση ορισμένου χρόνου, να ξέρω τα καθήκοντα μου. Θέλω να παίρνω επίσης τα ένσημα που αναλογούν σε πλήρη απασχόληση. Επίσης, θέλω να έχω τη πολυτέλεια να κάνω και ένα 10 λεπτο διάλλειμμα μέσα στο 8ωρο αυτό γιατί είμαι άνθρωπος και όχι ρομπότ ( και ειδικά κάποιες μέρες του μήνα σε εμάς τις γυναίκες είναι απλά αναγκαίο αυτό το διάλλειμμα για ευνόητους λόγους).

 

Αν αυτά θεωρούνται πλέον παράλογες απαιτήσεις, τι να πω...:-)

 

---------- Προσθήκη στις 01:37 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:24 ----------

 

Κλασική περίπτωση

'γλάστρας'. :lol: :lol: :lol:

 

 

 

Μετά το πτυχίο χρειάστηκε επίσης να δουλέψω 4 μήνες απλήρωτος με την διαβεβαίωση ότι κάποτε θα έπαιρνα τα χρήματα μου. Δούλεψα σαν το σκυλί εώς και 10-11 ώρες την ημέρα. Εκτελούσα μέχρι και χρέη γραμματέα. Ευτυχώς σεβάστηκαν τον κόπο μου και πήρα τα χρήματα μου και με το παραπάνω. Κάθισα στη συγκεκριμένη δουλειά σχεδόν 2 χρόνια.

 

Το ίδιο και πολλοί γνωστοί μου. Κάποιοι βέβαια αγανάκτησαν στην πορεία και εγκατέλειψαν.

 

 

Και πώς ζούσες 4 μήνες απλήρωτος; Έχω σταματήσει να παίρνω χαρτζηλίκι από την ενηλικίωση μου και μετά και κάπως πρέπει να πληρώνω τα έξοδα μου, δε δουλεύω από χόμπι και οι διαβεβαιώσεις δεν αρκούν. Όταν παίρνεις υπάλληλο πρέπει να είσαι σε θέση να τον πληρώσεις και αν δεν μπορέσεις κάποια χρονική στιγμή να τον πληρώσεις να κόψεις από αλλού να τα βρεις να τον πληρώσεις.

 

Οι εργοδότες είναι στη θέση να κάνουν διακανονισμούς με το ΟΑΕΕ, διακανονισμούς για λογαριασμούς κ.λ.π. Ο υπάλληλος έχει έξοδα ως άνθρωπος, δεν μπορείς να του κάνεις διακανονισμούς, το εισόδημα του προέρχεται συνήθως αποκλειστικά από το μισθό που θα του δώσει ο εργοδότης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω το 'γλάστρα' να το πήρες μόνο σαν πλάκα. Δεν είχα καμία πρόθεση ειρωνείας.

 

Από εκεί και πέρα όπως σου είπα βρίσκομαι σε ένα κλάδο που είναι εξίσου κορεσμένος με τους υπολοίπους. Από τους συμφοιτητές μου που επέλεξαν να εργαστούν, ένα 20% κατέφυγε σε λύσεις σαν τη δική μου. Ελα να δούμε αν μας κάνεις και από εκεί και πέρα βλέπουμε. Έτσι απλά. Χωρίς καμία διαβεβαίωση για πρόσληψη ούτε για μισθό.

 

Κάποια πράγματα, πχ ένα διάλειμμα μισής ώρας είναι στοιχειώδη. Δε νομίζω ότι μπορεί κανείς να στα στερήσει. Τα πάντα βέβαια εξαρτώνται και από τη συμπεριφορά σου. Προσωπικά, αν όταν τελειώνει το ωράριο μου έχουν μείνει εκκρεμότητες, ή εχει προκύψει κάποια δουλειά της τελευταίας στιγμής, θα προσπαθήσω να κάτσω και μισή ή και μία ώρα παραπάνω προκειμένου να βγει η δουλειά ή να μη φορτώσω κάποιο συνάδελφο. Και για να πω την αλήθεια, μέχρι τώρα έχω εισπράξει - τις περισσότερες φορές - αντίστοιχη συμπεριφορά. Ίσως να ήμουν τυχερός.

 

Σ' όλα αυτά περί σύμβασης εργασίας, καθορισμού αρμοδιοτήτων κλπ έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά ο νόμος της αγοράς είναι διαφορετικός. Και για να ανταπεξέλθεις πρέπει να μην έχεις "άκαμπτη" συμπεριφορά.

 

Όλα αυτά χωρίς κανένα στοιχείο παρεξήγησης, ελπίζω. Συζήτηση σε φιλικό επίπεδο κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά κάνουμε συζήτηση σε φιλικά πλαίσια, δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης .:-)

 

Σε προηγούμενες δουλειές και εγώ συνήθιζα να κάνω υπερωρίες για να βοηθάω άλλους, να παίρνω πρωτοβουλίες για αρμοδιότητες που δεν έχουν συμφωνηθεί αρχικά, να μη το κάνω θέμα επειδή δεν έχω υπογράψει όρους σύμβασης για το πόσες μέρες και τι ώρες δουλεύω και ούτε πληρώθηκα παραπάνω και δε μου κολλούσανε και όλα τα ένσημα.

 

Το ζήτημα δεν είναι να έχουν φιλότιμο μόνο οι συνάδελφοι αλλά και οι εργοδότες. Δε θεωρώ ότι έχω άκαμπτη στάση επειδή απλά ζητάω να τηρηθούν οι νόμιμες διαδικασίες, να ξέρω π.χ. ότι είμαι δοκιμαστικά για τόσο καιρό ( ότι δηλαδή έχω σύμβαση ορισμένου χρόνου , π.χ. για ένα δίμηνο), να το ξέρω όμως.

 

Δε θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει δοκιμαστική περίοδος για όλες τις δουλειές, η δουλειά π.χ. της γραμματείας δεν είναι πυρηνική φυσική. Σε τι να σε δοκιμάσουν; Αν μπορείς να σηκώνεις τηλέφωνα , να συνδέεις τον πελάτη με το πρόσωπο που θέλουν να μιλήσουν, αν μπορείς να κόψεις ένα τιμολόγιο θέλουν να τεστάρουν; Απλά τους βολεύουν οι ορισμένου χρόνου συμβάσεις για ευνόητους λόγους.

 

Το τζάμπα και το κορόιδο από πλευράς μου έχει τελειώσει για αυτό και σκέφτομαι να κινηθώ στα πλαίσια της άσκησης ελεύθερου επαγγέλματος ( όπως κάνουν και οι περισσότεροι συγγενείς μου). Θα κουράζομαι για την πάρτη μου τουλάχιστον. Οι εισφορές στον ΟΑΕΕ είναι όμως ένα θέμα που με προβληματίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αρχικά καταχωρημένο από garnele Εμφάνιση Μηνύματος

Ε πόσες ελπίδες έχεις να βρεις κάτι που δεν είναι πωλήτρια -που κοροϊδεύεις απ' έξω απ' έξω ανθρώπους- ή σερβιτόρα -που κοροϊδεύεις εντός εκτός και επί τα αυτά ανθρώπους- ή κάτι που δεν έχει σχέση με μεσολάβηση τέλος πάντων στις αγορές; Αλήθεια, χωρίς πτυχίο τι άλλο μπορείς να κάνεις; (σοβαρά ρωτάω, δεν κρίνω)

 

οι πτυχιούχοι

δεν κοροϊδεύουν απ' έξω απ' έξω, ανθρώπους ;

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε νεοτερα Μαργαρω?

 

Μπα δε βρηκα κατι, να πω και την αληθεια αυτο το καιρο δεν ασχοληθηκα και παρα πολυ. Τωρα ξαναζεσταινω τη μηχανη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

margarita τελικά τι έκανες?? Βρίσκομαι περίπου στην ίδια θέση μ αυτή που βρισκόσουν εσύ πριν 2 χρόνια...

Αλλο τοτε αλλο τωρα. Τωρα μεινε επαρχια, καλα εισαι.

Με 400-500 ευρω πλεον που ειναι ο μισθος, δε θα βγαζεις ουτε τα εξοδα σου αν ερθεις Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...