Προς το περιεχόμενο

Θρίλερ με συλλήψεις για το gamato.info


prigipa_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ... Ακούς εκεί να μην έχεις δει ακόμα το video.

 

Τόσο κόπο έκανε η κοπέλα, τόσο ηθοποιηλίκι.

 

Το βίντεο που λες υπάρχει σε εκατό hosters.

Πραγματικά έλεος. Εδώ άτομα που δεν είχαν σχέση με το administration του gamato παίζει να πάνε φυλακή και ο κόσμος ακόμα ψάχνει το νινι της Τζούλιας.

 

[offtopic]το video το έχω δει την επομενη που βγήκε από το megavideo...

το έχω και κατεβασμένο αλλα όχι και σε τόσο καλή ποιότητα! (100 mb περίπου)

 

ευχαρίστως αυτούς που έστειλαν pm! (δεν λέω ονόματα για να μην τους εκθέσω :lol:)[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 775
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό.

Γιώργος Βουλγαράκης αναφερόμενος στο σκάνδαλο του Βατοπεδίου......

Μα φυσικά.Επίσης νόμιμο και ηθικό να έχει και offshore στο όνομά του ακόμα και σήμερα χωρίς να μπορεί να τον "ξηλώσει" κανένας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι εδώ μέσα θα μπορούσαν να είναι εκπρόσωποι και του τελειωμένου "το νόμιμο είναι και ηθικό" ή και το ανάποδο. Για το κοινό περί δικαίου αίσθημα, τι έχετε να πείτε κύριοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βλεπω οτι εχει ξεφυγει λιγο η κατασταση θα συμφωνησω και εγω καλο το τζαμπα αλλα ας κανουμε την παπια και ας περιμενουμε να φυτρωσει κατι αλλο αν ήμαστε τυχεροι και επηδει τα συμφεροντα ειναι πολλα και η ελλαδα ποια δεν ειναι η ελλαδιτσα που ολοι ξεραμε, καλυτερα να αρχισουμε να προσεχουμε λιγο περισσοτερο να μην γραφουμε επωνημα σχετικα με τετοια warez ειδικα στο facebook και να μην κατεβαζετε χωρεις κρυπτογραφιση , μερικοι το αντιμετωπιζουν λες και τα παντα ειναι τσιφλικι του πατερα τους σιγα μην κανετε και καμια διαδηλωση στο κεντρο ρε παιδια!

 

υ.π τωρα ειδα και την αφισα για την διαδηλωση ενταξει παιδια ΛΟΛ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης πρέπει να καταλάβετε ότι πνευματικά δικαιώματα σε μη "απτά" προϊόντα δεν υπάρχουν εκτός από τις πατέντες για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Με την ίδια λογική πρέπει να επιβάλουμε πρόστιμα σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου, να μας πληρώνουν πνευματικά δικαιώματα για τα αρχαία ελληνικά βιβλία που αναπαράγουν στις αίθουσες τους;

 

Το ότι «πνευματικά δικαιώματα σε μη "απτά" προϊόντα δεν υπάρχουν εκτός από τις πατέντες για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα» δεν βρίσκει σύμφωνο τον νομοθέτη, απ' ό,τι φαίνεται:

Ν. 2121/1993, Άρθρο 2: Αντικείμενο του δικαιώματος

 

1. Ως έργο νοείται κάθε πρωτότυπο πνευματικό δημιούργημα λόγου, τέχνης ή επιστήμης, που εκφράζεται με οποιαδήποτε μορφή, ιδίως τα γραπτά ή προφορικά κείμενα, οι μουσικές συνθέσεις, με κείμενο ή χωρίς, τα θεατρικά έργα, με μουσική ή χωρίς, οι χορογραφίες και οι παντομίμες, τα οπτικοακουστικά έργα, τα έργα των εικαστικών τεχνών, στα οποία περιλαμβάνονται τα σχέδια, τα έργα ζωγραφικής και γλυπτικής, τα χαρακτικά έργα και οι λιθογραφίες, τα αρχιτεκτονικά έργα, οι φωτογραφίες, τα έργα των εφαρμοσμένων τεχνών, οι εικονογραφήσεις, οι χάρτες, τα τρισδιάστατα έργα που αναφέρονται στη γεωγραφία, την τοπογραφία, την αρχιτεκτονική ή την επιστήμη.

 

2. Νοούνται επίσης ως έργα οι μεταφράσεις, οι διασκευές, οι προσαρμογές και οι άλλες μετατροπές έργων ή εκφράσεων της λαϊκής παράδοσης, καθώς και οι συλλογές έργων ή συλλογές εκφράσεων της λαϊκής παράδοσης ή απλών γεγονότων και στοιχείων, όπως οι εγκυκλοπαίδειες και οι ανθολογίες εφόσον η επιλογή ή η διευθέτηση του περιεχομένου τους είναι πρωτότυπη. Η προστασία των έργων της παρούσας παραγράφου γίνεται με την επιφύλαξη των δικαιωμάτων στα προϋπάρχοντα έργα, που χρησιμοποιήθηκαν ως αντικείμενο των μετατροπών ή των συλλογών.

 

2.α. Αντικείμενο προστασίας είναι και οι βάσεις δεδομένων οι οποίες λόγω της επιλογής ή διευθέτησης του περιεχομένου τους αποτελούν πνευματικά δημιουργήματα. Η προστασία αυτή δεν εκτείνεται στο περιεχόμενο των βάσεων δεδομένων και δεν θίγει κανένα από τα δικαιώματα που υφίστανται στο περιεχόμενο αυτό. Ως βάση δεδομένων νοείται η συλλογή έργων, δεδομένων ή άλλων ανεξάρτητων στοιχείων, διευθετημένων κατά συστηματικό ή μεθοδικό τρόπο και ατομικώς προσιτών με ηλεκτρονικά μέσα ή με άλλο τρόπο.

 

3. Με την επιφύλαξη των διατάξεων του κεφαλαίου 7 του παρόντος νόμου, θεωρούνται ως έργα λόγου προστατευόμενα κατά τις διατάξεις περί πνευματικής ιδιοκτησίας τα προγράμματα ηλεκτρονικών υπολογιστών και το προπαρασκευαστικό υλικό του σχεδιασμού τους. Η προστασία παρέχεται σε κάθε μορφή έκφρασης ενός προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή. Οι ιδέες και οι αρχές στις οποίες βασίζεται οποιοδήποτε στοιχείο προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή, περιλαμβανομένων και εκείνων στις οποίες βασίζονται τα συστήματα διασύνδεσής του, δεν προστατεύονται κατά τον παρόντα νόμο. Ενα πρόγραμμα ηλεκτρονικού υπολογιστή θεωρείται πρωτότυπο εφόσον είναι προσωπικό πνευματικό δημιούργημα του δημιουργού του.

 

4. Η προστασία του παρόντος νόμου είναι ανεξάρτητη από την αξία και τον προορισμό του έργου, καθώς και από το γεγονός ότι το έργο προστατεύεται ενδεχομένως και από άλλες διατάξεις.

 

Επίσης, για την αναφορά σε αρχαίους έλληνες κλπ: :rolleyes:

Ν. 2121/1993, Άρθρο 29: Η διάρκεια γενικώς

 

1. Η πνευματική ιδιοκτησία διαρκεί όσο η ζωή του δημιουργού και εβδομήντα (70) χρόνια μετά το θάνατό του, που υπολογίζονται από την 1η Ιανουαρίου του έτους το οποίο έπεται του θανάτου του δημιουργού,

 

Τέλος, επειδή μάλλον δεν το γνωρίζετε ορισμένοι, κάθε φορά που αγοράζετε ένα σκάνερ, ένα φωτοτυπικό, ένα DVD-R, ένα δισκάκι CD, ακόμη και ξηρογραφικό χαρτί (παναπεί για φωτοτυπίες), πληρώνετε πνευματικά δικαιώματα:

Ν. 2121/1993, Άρθρο 18: Αναπαραγωγή για ιδιωτική χρήση

 

3. [...] Η αμοιβή ορίζεται σε 6% της αξίας των συσκευών εγγραφής ήχου ή εικόνας ή ήχου και εικόνας, συμπεριλαμβανομένων και των συσκευών ή εξαρτημάτων μη ενσωματωμένων ή μη ενσωματώσιμων στην κύρια μονάδα του ηλεκτρονικού υπολογιστή (εκτός από σαρωτές), των μαγνητικών ταινιών ή άλλων υλικών φορέων πρόσφορων για την αναπαραγωγή ήχου ή εικόνας ή ήχου και εικόνας καθώς και των υλικών φορέων ψηφιακής αντιγραφής - εκτός από τα αποθηκευτικά μέσα/δισκέτες κάτω των 100 εκατομμυρίων ψηφίων (κάτω των 100 Mbytes) - και σε 4% της αξίας των φωτοτυπικών συσκευών, των σαρωτών, του χαρτιού κατάλληλου για φωτοτυπίες και των αποθηκευτικών μέσων (δισκέτες) χωρητικότητας κάτω των 100 εκατομμυρίων ψηφίων (κάτω των 100Μbγτeς).

 

Και τα εκπαιδευτικά ιδρύματα, οι βιβλιοθήκες κ.τ.ό. έχουν ελεγχόμενο τρόπο φωτοαντιγραφής (με ειδικές μαγνητικές κάρτες), διότι βάσει του αριθμού των καρτών που διέθεσαν πληρώνουν στο τέλος τής χρονιάς το αναλογούν ποσό στον ΟΣΔΕΛ. Επίσης μπορείτε να αναζητήσετε το πώς αποζημιώνονται οι Οργανισμοί Συλλογικής Διαχείρισης Πνευματικών Δικαιωμάτων (ΑΕΠΙ, ΟΣΔΕΛ, Φοίβος κλπ) από τους ιστοτόπους τους.

 

Έλεος πια με κάποια απ' αυτά που γράφονται 'δώ μέσα — θα ξεχάσουμε κι εκείνα που ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε παράνομοι και το ξέρουμε, ας μην διαμαρτυρόμαστε κι από πάνω γιατί εφαρμόζεται ο νόμος... ;)

 

Εχεις σκεφτει το ενδεχωμενο να ειναι λαθος ο νομος; Ο νομος για τα πνευματικα δικαιωματα υπαρχει και γραφηκε για να εξυπηρετει τα συμφαιρονται του δυνατου μεταξυ των αντισυμβαλλομενων μερων (τους παραγωγους). Η κοινωνια εχει αλλαξει, νεες τεχνολογιες εχουν ερθει και ΠΡΕΠΕΙ να αλλαξουν και καποιοι νομοι που δεν συμβαδιζουν με την τρεχουσα κατασταση. Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι ανηθικο οι εταιριες να κερδιζουν δισεκατομυρια απο τα προιοντα τους ετσι οπως τα κοστολογουν και εγω να παλευω καθε μερα για 900€. Αλλα ζουμε σε καπιταλιστικη κοινωνια, η ηθικη παει περιπατο. Εχεις δικιο λαικιζω.

 

Να στο πω πρακτικα. Εστω οτι ενα παιχνιδι κοστιζει 50€ και ειμαι διατεθιμενος να τα δωσω για να το εχω νομιμα. Το εχουν κανει τοσο δυσκολο για τους νομιμους χρηστες με κλειδωματα κλπ που σε αποτρεπουν οι ιδιοι. Εχω παιχνιδι αγορασμενο νομιμα και παιζω με mounted image απο τον σκληρο δισκο. Αναρωτιεμαι εαν και σε αυτο ειμαι παρανομος. Θελω να δω μια ταινια στο media player που εχω σπιτι, πως; Η εννοια των πνευματικων δικαιωματων εχει εκφυλιστει πολυ, αγοραζω ενα dvd και δεν επιτρεπεται να το δωσω να το δει ο αδερφος μου, γιατι πρεπει να αγορασει και αυτος ενα αντιγραφο, γιατι;

 

ΥΓ Ειλικρινα στο λεω φιλικα, το γεγονος οτι εισαι δικηγορος δεν σε κανει ανωτερο ολων μας, ολα τα μυνηματα σου ειναι με ενα εκνευρισμο "παλι πρεπει να εξηγω στους μακακες χρηστες μας τι πρεπει να γινει". Μπες στην κουβεντα σαν ισοτιμο μελος οχι σαν θεος που απλα ανακοινωνεις το σωστο. Στο τελος αυτοι ειμαστε, μακακες χρηστες, και φυσικα λεμε μακακιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πάντως παρατήρησα ότι στα group του facebook για το gamato δεν υπάρχει πολύς κόσμος ..Ε βέβαια αν το μυαλό μερικών είναι πίτουρο και μπαίνουν σε κάτι χαζογκρούπ όπως "είμαι και εγώ ξενύχτης "η της είπα να χωρίσουμε και το παίζει πάπια ...αυτό είναι το επίπεδο φίλοι μου ...Ο Έλληνας είναι ποτό διασκέδαση και γκόμενες ..Σε λίγο που θα του στερήσουν την ελευθερία του να δούμε τι θα κάνει ....Και παρατηρώ ότι οι ηλικίες των μελών είναι πολύ μικρές ...Ε βέβαια πολλοί μπορεί να φοβούνται για τα προσωπικά τους στοιχεία ...αλλά κανείς δεν τους είπε να βάλουν τα κανονικά τους στοιχεία .....απλά θύματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση!

 

Άμα το γύριζαν στα magnetic links; Θα μπορούσαν ακόμα να κάνουν κάτι;

 

Το ειπα και παραπανω για τα trackerless DHT torrents. Σ'αυτη την περιπτωση δε χρειαζεσαι τον tracker σαν ενδιαμεσο, οι seeders ανακαλυπτονται μονοι τους (εχει ενδιαφερον ο αλγοριθμος, δειτε τον). Χρειαζεσαι μονο ενα web site ως μεσο διακινησης των ιδιων των .torrent αρχειων - γι αυτο και σε μεγαλους trackers θα δεις συχνα κατι .tar αρχεια μερικων gbytes που περιεχουν απλα ολα τα .torrents του tracker.

 

Ωστοσο αυτο που δε γνωριζω ειναι τι ποσοστο των .torrents που αφορουν τους χρηστες των ελληνικων trackers, περιεχουν DHT πληροφορια. Επισης, η χρηση του dht απαιτει απο τον τελικο χρηστη ενα setup λιγακι πιο περιπλοκο απο το συνηθισμενο - στην ουσια ο torrent client ενσωματωνει ενα μικρο tracker μονο για το περιεχομενο που κανει ο ιδιος seed, οποτε απαιτει να λειτουργουν σωστα τα incoming connections προς αυτον, και αυτο ειναι μια κλασσικη περιπτωση setup με το οποιο μπλεκουν ασχημα τα μπουτια τους οι περισσοτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1) Εσύ το ονοματάκι σου το δίνεις?

2) Πέρα από ειρωνεία και χαρακτηρισμούς δε σε είδα να κατοχυρώνεις με νομικά κείμενα όσα γράφεις

3) Μήπως έχεις ελέγξει τα pm που διακινούνται στο insomnia για παράνομες πράξεις?

4) Αναλαμβάνεις την ευθύνη για όλες αυτές?

5) Από πότε η ελευθερία του λόγου έχει προαπαιτούμενο την επωνυμία?

6) Πώς ξέρεις αν ο καθένας που γράφει εδώ μέσα είναι επαναστάτης του "καναπέ κτλ" όπως λες? Επειδή χρησιμοποιείς το "όλοι"

7) Διαφωνείς με την άποψη "να μπουν φυλακή" όλοι όσοι έκλεψαν τα δις. ευρώ των ελληνικών ταμείων?

8) Πιστεύεις ότι πρέπει να μπουν φυλακή όσοι πουλάνε στην Ελλάδα mp3 και divX players?

9) Να μπουν φυλακή και όσοι αγοράζουν?

10) Μη μου πεις ότι δεν έχει σημασία το μέσο, αλλά η χρήση του. Το ίδιο ισχύει και για τους trackers

11) "Δικαίωμα στην παρανομία". Μεγάλη κουβέντα. Φαίνεται ότι πρέπει να είσαι στη βουλή για να το έχεις. Δεν είδα κανένα να διαμαρτύρεται επειδή τον γράψανε που πέρασε με κόκκινο.

12) Από πότε η "πένα" δεν είναι μορφή αντίδρασης και αντίστασης? Ιστορικά είσαι λάθος de facto

Αν ήλπιζα (που ΔΕΝ ήλπιζα) σε σοβαρά αντεπιχειρήματα, διαψεύστηκα πανηγυρικώς:

 

1. Η ΙΡ μου καταγράφεται, όπως καταγράφεται η ΙΡ όλων. Υπ'αυτή την έννοια ουδείς είναι ανώνυμος εδώ. ;)

 

2. Διάβασε λίγο καλύτερα το υπ' αρ. 342 μήνυμα του PCharon, πιο πάνω. Ναι, προφανώς γράφω νομικές διατάξεις.

Οι επαναστάτες γράφουν κάποια, έστω ΜΙΑ βρε παιδί μου, νομική διάταξη;

Ή δρουν "επαναστατικώ δικαίω"; :P

 

3. Τα pm δεν μας ενδιαφέρουν, εμπιπτουν στην έννοια της αλληλογραφίας και είναι απόρρητα. ;)

 

4. Ποιές όλες αυτές; Τις τυχόν παράνομες πράξεις που τελούνται μέσω pm; Φυσικά και όχι, τις αναλαμβάνουν οι αποστολείς τους.

Προς τι η ερώτηση, θες να τις αναλάβεις εσύ; :-)

 

5. Χαμήλωσε το επαναστατικό σου ξίφος, δεν έγραψα πουθενά για απαγόρευση ελεύθερης έκφρασης. Απλώς ζήτηση λίγη σοβαρότητα και υπευθυνότητα σε αυτά που γράφουμε, έστω και ανωνύμως.

Αν θες μπορώ να εξαιρέσω εσένα. :-)

 

6. Έχω κάνει γκάλοπ. :-)

 

7. Προφανώς όχι. Αλήθεια, ποιοί είναι όλοι αυτοί; Τους ξέρεις να μας τους υποδείξεις; Αν τους ξέρεις, γιατί δεν πας στον Εισαγγελέα; Αν δεν τους ξέρεις, προς τι οι κραυγές εντυπωσιασμού; :-)

 

8. Προφανώς όχι. Μη συγχέεις το μέσο και την παρανομία. Με την ίδια λογική, είναι παράνομα τα δίκυκλα επειδή έχουν χρησιμοποιηθεί ως οχήματα διαφυγής σε ληστείες; Όχι βέβαια. Δεν είναι το μέσο, είναι η χρήση του μέσου.

 

9. Αγοράζουν τι;

 

10. Στο είπα παραπάνω (βλ. αρ. 8). Κατάλαβε επιτέλους ότι οι trackers δεν είναι παράνομοι. Παράνομη είναι η διακίνηση υλικού που προστατεύεται από τους νόμου περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Αφού έχεις όρεξη να διαβάσεις γραπτά μου, διάβασε το ακόλουθο:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=146229

;)

 

11. Ανάξιο σχολιασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιος νομος και @@

 

 

Για πειτε μου ολοι εσεις οι υποστηρικτες των νομων

 

ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΟΙ, ΟΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΟΛΕΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ και πως την βλεπετε την εδω δουλεια

 

Σε μια χωρα που το 90% των νομων τους γραφουν οι ιδιοι που τους βγαζουνε στα @@ τους εσεις μου μιλατε για νομους περι πνευμαικων δικαιωματων ... εδω ο κοσμος καιγεται και το νιμου χτενιζετε δλδ.

Επεξ/σία από dimsot
προσθεσα ενα "που"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο είπα παραπάνω (βλ. αρ. 8). Κατάλαβε επιτέλους ότι οι trackers δεν είναι παράνομοι.

Έχω την εντύπωση οτι ναι μεν οι trackers δεν είναι παράνομοι αλλά στην ουσία εφόσον γνωρίζουν οτι με τη βοήθειά τους (και ΟΧΙ με την άγνοιά τους) υποθάλπουν την παρανομία και ειδικότερα την πειρατεία υλικού προστατευμένου , ΕΙΝΑΙ παράνομοι.

Είναι σαν να πάει ένας έμπορος ηρωίνης και να νοικιάσει ένα μαγαζί για να πουλάει την ηρωίνη του.Εαν πει στον ιδιοκτήτη που θα του νοικιάσει το μαγαζί οτι θα το χρησιμοποιήσει για να πουλάει την ηρωίνη και συμφωνήσει , τότε παρανομούν και οι 2.Εαν όμως πει ψέματα στον ιδιοκτήτη και αποκρύψει το τί θα πουλάει τότε ο ιδιοκτήτης ΔΕΝ παρανομεί.To πολύ πολύ να κατηγορηθει για συνέργεια εν αγνοία του....

Στην περίπτωση όμως των tracker αυτό ΔΕΝ ισχύει διότι γνωρίζουν για ποιό λόγο "φιλοξενουν" αυτά που "φιλοξενούν" στους server τους...

Ελπίζω να μην φάω ban που στην είπα :lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιος νομος και @@

 

 

Για πειτε μου ολοι εσεις οι υποστηρικτες των νομων

 

ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΟΙ, ΟΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΟΛΕΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ και πως την βλεπετε την εδω δουλεια

 

Σε μια χωρα που το 90% των νομων τους γραφουν οι ιδιοι που τους βγαζουνε στα @@ τους εσεις μου μιλατε για νομους περι πνευμαικων δικαιωματων ... εδω ο κοσμος καιγεται και το νιμου χτενιζετε δλδ.

 

Πες τα ρε φιλε!!!

Ευγε απο εμενα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Έχω την εντύπωση οτι ναι μεν οι trackers δεν είναι παράνομοι αλλά στην ουσία εφόσον γνωρίζουν οτι με τη βοήθειά τους (και ΟΧΙ με την άγνοιά τους) υποθάλπουν την παρανομία και ειδικότερα την πειρατεία υλικού προστατευμένου , ΕΙΝΑΙ παράνομοι.

Είναι σαν να πάει ένας έμπορος ηρωίνης και να νοικιάσει ένα μαγαζί για να πουλάει την ηρωίνη του.Εαν πει στον ιδιοκτήτη που θα του νοικιάσει το μαγαζί οτι θα το χρησιμοποιήσει για να πουλάει την ηρωίνη και συμφωνήσει , τότε παρανομούν και οι 2.Εαν όμως πει ψέματα στον ιδιοκτήτη και αποκρύψει το τί θα πουλάει τότε ο ιδιοκτήτης ΔΕΝ παρανομεί.

Στην περίπτωση όμως των tracker αυτό ΔΕΝ ισχύει διότι γνωρίζουν για ποιό λόγο "φιλοξενουν" αυτά που "φιλοξενούν" στους server τους...

 

Πρόσεχε τι γίνεται. Όπως γράφω και σε συγκεκριμένο thread, οι trackers αυτοί καθ'εαυτοί δεν είναι παράνομοι. Όπως δεν είναι παράνομο και το πρωτόκολλο bittorrent ή ο αλγόριθμος mp3 ή η κωδικοποίηση DiVX.

 

Άλλωστε υπάρχουν αρκετά παραδείγματα trackers που χρησιμοποιούνται για τη διανομή νομιμότατων torrent αρχείων - βλ. για παράδειγμα τις διανομές Linux ή το OpenOffice.org. Αν θυμάμαι καλά, το bittorrent γι'αυτό πρωτοεμφανίστηκε, για να διαμοιράζονται με ευκολία μεγάλα αρχεία (κι όχι για το DVD της Τζούλιας ή το τελευταίο επεισόδιο του Lost :P).

 

Το θέμα είναι πώς χρησιμοποιείς ένα νόμιμο εργαλείο. Είναι νόμιμο, πχ, να έχω μαχαίρι στην κουζίνα μου αλλά είναι παράνομο να το χρησιμοποιήσω για να σφάξω κάποιον. Είναι νόμιμο να έχω αυτοκίνητο αλλά είναι παράνομο να τραυματίσω κάποιον με αυτό.

 

Ελπίζω να είμαι κατανοητός. :-)

 

ΥΓ: Δεν είναι θέμα να "μου την πεις" ή όχι. Το ζήτημα είναι η σοβαρότητα και η ευπρέπεια την οποία επιδεικνύεις στην διαφωνία σου. Και φυσικά δεν πρόκειται να φάει ban κανείς που δεν εκφεύγει των Όρων Χρήσης του forum. Βλέπεις να έχει φάει ban κανείς μέχρι τώρα; Ή να κυνηγάω όσους με βαθμολόγισαν αρνητικά πριν, στην απάντησή μου στον linuxovios; Ή θαρρείς ότι δεν μπορώ να δω ποιοί είναι; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν δέχομαι τις απόψεις μερικών όπως "μας κόψαν την ψυχαγωγία","δεν αφήνουν τον ομογενή να δεί την αγαπημένη του ελληνική σειρά","τώρα το πιτσιρίκι δεν θα μπορεί να παίξει bioshock 2 τζάμπα"...

η τιμές είναι υψηλές (πράγμα όχι σωστό,αλλά αυτό γίνεται στο κωλοκράτος μας), αν το θέλεις το πληρώνεις,αν δεν μπορεις να το πληρώσεις δεν το παίρνεις...αλλιώς είναι κλεψιά...1+1=2 ...προς θεού δεν λέω ότι μ'αρέσει ούτε είμαι fan αυτής της κατάστασης , αλλα φίλοι μου είναι λογικό και είναι η αλήθεια...είναι σαν να κλέβει ένας ζητιάνος ένα καρβέλι ψωμί από έναν φούρναρη,ναι μεν ο καημένος πινάει και όλοι ηθικά είμαστε μαζί του,αλλα δεν πάυει να είναι κλεψια...

από την άλλη όμως είναι κοινωνική αδικία οι νόμοι να μην εφαρμόζονται σε όλους , κάτι που δικαιολογεί την "επανάσταση" του κόσμου σε περιπτώσεις όπως αυτές...αλλα κακά τα ψέματα μια ζωή αυτό γινόταν...δεν είναι το gamato το πρώτο παράδειγμα...

αυτά απο μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...