Προς το περιεχόμενο

Θρίλερ με συλλήψεις για το gamato.info


prigipa_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσεχε τι γίνεται. Όπως γράφω και σε συγκεκριμένο thread, οι trackers αυτοί καθ'εαυτοί δεν είναι παράνομοι. Όπως δεν είναι παράνομο και το πρωτόκολλο bittorrent ή ο αλγόριθμος mp3 ή η κωδικοποίηση DiVX.

 

Άλλωστε υπάρχουν αρκετά παραδείγματα trackers που χρησιμοποιούνται για τη διανομή νομιμότατων torrent αρχείων - βλ. για παράδειγμα τις διανομές Linux ή το OpenOffice.org. Αν θυμάμαι καλά, το bittorrent γι'αυτό πρωτοεμφανίστηκε, για να διαμοιράζονται με ευκολία μεγάλα αρχεία (κι όχι για το DVD της Τζούλιας ή το τελευταίο επεισόδιο του Lost :P).

 

Το θέμα είναι πώς χρησιμοποιείς ένα νόμιμο εργαλείο. Είναι νόμιμο, πχ, να έχω μαχαίρι στην κουζίνα μου αλλά είναι παράνομο να το χρησιμοποιήσω για να σφάξω κάποιον. Είναι νόμιμο να έχω αυτοκίνητο αλλά είναι παράνομο να τραυματίσω κάποιον με αυτό.

 

Ελπίζω να είμαι κατανοητός. :-)

 

ΥΓ: Δεν είναι θέμα να "μου την πεις" ή όχι. Το ζήτημα είναι η σοβαρότητα και η ευπρέπεια την οποία επιδεικνύεις στην διαφωνία σου. Και φυσικά δεν πρόκειται να φάει ban κανείς που δεν εκφεύγει των Όρων Χρήσης του forum. Βλέπεις να έχει φάει ban κανείς μέχρι τώρα; Ή να κυνηγάω όσους με βαθμολόγισαν αρνητικά πριν, στην απάντησή μου στον linuxovios; Ή θαρρείς ότι δεν μπορώ να δω ποιοί είναι; :-)

 

Απόλυτα κατανοητό αλλά επιμένω : Όταν γνωρίζεις οτι σε "χρησιμοποιούν" για τέλεση παρανομίας , τότε εαν δεν το καταγγείλεις είσαι και εσύ παράνομος.Απλά πράγματα.

ΜΟΝΟ εν αγνοία σου αν γίνεται έχεις ελαφρυντικά.

Οι tracker ναι μεν έχουν νόμιμα εργαλεία αλλά γνωρίζουν την παρανομία που τελείται από άλλους.Είναι καθαρή συνεργεία.Και αυτό δεν εκπίπτει από τις νομικές κυρώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 775
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Απόλυτα κατανοητό αλλά επιμένω : Όταν γνωρίζεις οτι σε "χρησιμοποιούν" για τέλεση παρανομίας , τότε εαν δεν το καταγγείλεις είσαι και εσύ παράνομος.Απλά πράγματα.

ΜΟΝΟ εν αγνοία σου αν γίνεται έχεις ελαφρυντικά.

Οι tracker ναι μεν έχουν νόμιμα εργαλεία αλλά γνωρίζουν την παρανομία που τελείται από άλλους.Είναι καθαρή συνεργεία.Και αυτό δεν εκπίπτει από τις νομικές κυρώσεις

 

Α, δικό μου λάθος, εγώ αντιλήφθηκα ανάποδα αυτό που έγραψες. Αυτό που λες εννοείται!

Αυτό που απάντησα πιο πάνω ισχύει για τον tracker ως software, όχι για τον ιδιοκτήτη του tracker.

 

Δηλαδή, δεν είναι παράνομο να διαθέσεις αύριο στην αγορά έναν tracker που έφτιαξες εσύ.

Τώρα αν τον αγοράσω εγώ και τον χρησιμοποιώ για να διαμοιράζω παράνομα αντίγραφα whatever, τότε φυσικά εγώ έχω ευθύνη, δεν μπορώ να ισχυριστώ "δεν ξέρω τι διαμοιράζεται από τον tracker στον οποίο είμαι admin".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις σκεφτει το ενδεχωμενο να ειναι λαθος ο νομος; Ο νομος για τα πνευματικα δικαιωματα υπαρχει και γραφηκε για να εξυπηρετει τα συμφαιρονται του δυνατου μεταξυ των αντισυμβαλλομενων μερων (τους παραγωγους).

 

Οι νόμοι γι' αυτό εξελίσσονται, διότι τα δεδομένα αλλάζουν. Αλλά, ΕΙΔΙΚΑ για τον Ν.2121/93, η δική μου αίσθηση είναι ότι δεν γράφτηκε με σκοπό την εξυπηρέτηση των ισχυρών. Μπορείς να είσαι ένας μοναχικός συγγραφέας, ένας άσημος μουσικός ή ένας άγνωστος στιχουργίσκος, και να δικαιωθείς εφόσον κάποιος κλέψει το δικό σου πνευματικό έργο, όσο ισχυρός και να είναι ο κλέψας. Πρόσφατη ανάλογη υπόθεση είναι, φυσικά, η περίπτωση του συγγραφέα Ευγένιου Τριβιζά ο οποίος νίκησε στα δικαστήρια την Coca-Cola: http://afmarx.wordpress.com/2008/03/13/trivizas-vs-coca-cola/.

 

Τη λογική πάντως όλων όσων συμμετέχουν στην κουβέντα την κατανοώ· είναι η λογική τής τοποθέτησης ανάλογα με τη δεδομένη συγκυρία: Π.χ. περνάς εσύ με βαθύ πορτοκαλί και λες από μέσα σου: «έλα τώρα, δεν έκανα και τίποτα (όλοι το κάνουν, άλλωστε) — τι διαμαρτύρεται κορνάροντας ο μάπας που του άναψε πράσινο», ενώ όταν είσαι στη θέση αυτού που μόλις του άναψε πράσινο και βλέπεις να περνάνε ορδές με κόκκινο, λες: «ρε τους μάπες, δεν έχουν ιερό και όσιο — το μαμήσανε και ψόφησε το φανάρι». Όλοι μας έχουμε την τάση να δικαιολογούμε τον εαυτό μας και τις πράξεις μας, να κρίνουμε ελαφρά την πάρτη μας και να κατακεραυνώνουμε τους άλλους. Αυτό ονομάζεται υποκειμενικότητα, και είναι ανθρώπινη αδυναμία από την οποία ουδείς ξεφεύγει. Αλλά η κοινωνία δεν μπορεί να λειτουργεί με υποκειμενικά κριτήρια, οπότε το μέτρο τής αντικειμενικότητας (π.χ. στις σχέσεις κράτους-πολίτη και των πολιτών μεταξύ τους) το προσφέρει η κείμενη νομοθεσία.

 

Αν κάποιος (ή, καλύτερα: αν πολλοί) μπορεί να τεκμηριώσει ότι ένας νόμος πρέπει να αλλάξει, να εκσυγχρονιστεί ή ακόμη και να καταργηθεί, να το κάνει. Αν κάποιος (ή, καλύτερα: αν πολλοί) εργαστεί για να εξυγιανθεί η σαπίλα σε μια χώρα ή για να γίνει υπόλογη η εξουσία στις πράξεις και τις παραλείψεις της, επίσης να το κάνει. Άλλωστε, αυτός ακριβώς είναι ο τρόπος για να προχωρά μπροστά και να προοδεύει μια κοινωνία. Αλλά το να ακυρώνει κανείς τα πάντα ανάλογα με τη δική του κατά περίπτωση συγκυριακή τοποθέτηση και το τι τον συμφέρει στη δεδομένη φάση είναι, επιτρέψτε μου να το πω, λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την άλλη όμως είναι κοινωνική αδικία οι νόμοι να μην εφαρμόζονται σε όλους , κάτι που δικαιολογεί την "επανάσταση" του κόσμου σε περιπτώσεις όπως αυτές...αλλα κακά τα ψέματα μια ζωή αυτό γινόταν...δεν είναι το gamato το πρώτο παράδειγμα...

αυτά απο μένα...

Εδω τα ειπες ολα... και τι κανουμε ολοι σε αυτο;

Ξερω...ξερω "σκυβουμε" κανονικα και με το "νομο".

Αν μου πεις ενα βουλευτη ο οποιος πηγε φυλακη για οτιδηποτε θα σε παραδεχτω προσεχε μη ψαξεις δεν θα βρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αύριο σε αθήνα και θεσσαλονίκη εχεί διαμαρτυρία για το gamato.info..

17:00 στο σύνταγμα και αντίστοιχα στη καμάρα..

Ολοι στους δρομους :-)

Link.png Site: πηγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου πεις ενα βουλευτη ο οποιος πηγε φυλακη για οτιδηποτε θα σε παραδεχτω προσεχε μη ψαξεις δεν θα βρεις!

 

Φίλε στο παραπάνω post μου αυτό εννοώ...τώρα το τι θα πρέπει να κάνουμε...αυτό είναι προσωπικό θέμα για τον καθένα,ψευτο-αναρχισμοί και λαικο-επαναστατισμοι πάντως δεν πιστεύω ότι πρόκειται να λύσουν το θέμα που ταλαιπωρεί το κράτος μας από την μεταπολίτευση και μετα...

 

Από το gamato πήγαμε μεταπολίτευση όμως...δεν χρειάζεται άλλο offtopic... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολα αυτα αλλα πως και δεν πιανουν και τα βιντεοκλαμπ που πουλουν κοπιες απο ταινιες η σειρες και μην πει κανεις οτι δεν γινεται το εχω δει πολλες φορες και απο γνωστες αλλυσιδες τετοιων καταστηματων αλλα μαλλον τους καλυπτουν οι εταιριες που κανουν διανομη τις ταινιες τι λετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολα αυτα αλλα πως και δεν πιανουν και τα βιντεοκλαμπ που πουλουν κοπιες απο ταινιες η σειρες και μην πει κανεις οτι δεν γινεται το εχω δει πολλες φορες και απο γνωστες αλλυσιδες τετοιων καταστηματων αλλα μαλλον τους καλυπτουν οι εταιριες που κανουν διανομη τις ταινιες τι λετε ;

 

Έτσι είναι. Αν έχεις μέσον δεν σε αγγίζει κανένας νόμος. Το ίδιο γίνεται και με τους γιατρούς και τα "φακελάκια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε στο παραπάνω post μου αυτό εννοώ...τώρα το τι θα πρέπει να κάνουμε...αυτό είναι προσωπικό θέμα για τον καθένα,ψευτο-αναρχισμοί και λαικο-επαναστατισμοι πάντως δεν πιστεύω ότι πρόκειται να λύσουν το θέμα που ταλαιπωρεί το κράτος μας από την μεταπολίτευση και μετα...

 

Από το gamato πήγαμε μεταπολίτευση όμως...δεν χρειάζεται άλλο offtopic... :)

Το ξερω γι'αυτο εκανα την ερωτηση επειδη συμφωνουμε!

Κακως εγραψα "αν μου πεις" επρεπε να ειναι στον πληθυντικο και να απευθυνθω σε ολους!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αναρωτιεμαι τι θα γινοταν αν Σοφοκλης, Σωκρατης, Πλατωνας, Ευριπιδης κλπ κλπ κλπ και ο μουσικος Ορφεας βαζαν copyright στα εργα τους, τι θα γινοταν;... Οσο για τους ''νομοταγεις'' αναρωτιεμαι τι ζημια μεγαλη προκαλλει η πειρατια στους μεγαλοτραγουδιστες που τα χοντροπαιρνουν απο τα κεντρα και που αν δεν υπηρχε η πειρατεια δεν θα ξερε κανεις τα τραγουδια τους, οπως επισης και για πολλες μεγαλες φιρμες σημερα που αν δεν υπηρχε η πειρατια και τα κοπιαρισμενα cd δεν θα τους ηξερε ουτε η μανα τους.

Πληρωστε πνευματικα δικαιωματα στο Σωκρατη!!! Αλητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αναρωτιεμαι τι θα γινοταν αν Σοφοκλης, Σωκρατης, Πλατωνας, Ευριπιδης κλπ κλπ κλπ και ο μουσικος Ορφεας βαζαν copyright στα εργα τους, τι θα γινοταν;... Οσο για τους ''νομοταγεις'' αναρωτιεμαι τι ζημια μεγαλη προκαλλει η πειρατια στους μεγαλοτραγουδιστες που τα χοντροπαιρνουν απο τα κεντρα και που αν δεν υπηρχε η πειρατεια δεν θα ξερε κανεις τα τραγουδια τους, οπως επισης και για πολλες μεγαλες φιρμες σημερα που αν δεν υπηρχε η πειρατια και τα κοπιαρισμενα cd δεν θα τους ηξερε ουτε η μανα τους.

Πληρωστε πνευματικα δικαιωματα στο Σωκρατη!!! Αλητες.

 

Κοίτα, είναι και θέμα επιλογής. Ο καλλιτέχνης (lol) επιλέγει αν θέλει να βάλει πνευματικά δικαιώματα στο τραγούδι του. Από τη στιγμή που παίρνει αυτή την απόφαση, εσύ έχεις να επιλέξεις ανάμεσα στο αν θα συμφωνήσεις μαζί του και θα αγοράσεις το cd/dvd/ταινία του και στο αν θα διαφωνήσεις. Αν διαφωνείς, δεν χρησιμοποιείς το προϊόν του. Τι είδους διαφωνία είναι αυτή όπου είναι κατά των πνευματικών δικαιωμάτων αλλά κατεβάζουν αρκετά TB από αυτά τα προϊόντα, δεν μπορώ να το καταλάβω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αναρωτιεμαι τι θα γινοταν αν Σοφοκλης, Σωκρατης, Πλατωνας, Ευριπιδης κλπ κλπ κλπ και ο μουσικος Ορφεας βαζαν copyright στα εργα τους, τι θα γινοταν;... Οσο για τους ''νομοταγεις'' αναρωτιεμαι τι ζημια μεγαλη προκαλλει η πειρατια στους μεγαλοτραγουδιστες που τα χοντροπαιρνουν απο τα κεντρα και που αν δεν υπηρχε η πειρατεια δεν θα ξερε κανεις τα τραγουδια τους, οπως επισης και για πολλες μεγαλες φιρμες σημερα που αν δεν υπηρχε η πειρατια και τα κοπιαρισμενα cd δεν θα τους ηξερε ουτε η μανα τους.

Πληρωστε πνευματικα δικαιωματα στο Σωκρατη!!! Αλητες.

 

Δεν βαρεθήκατε να λέτε την ίδια παπαριά over and over again? Δεν ισχύει αυτό παίδες, ξεκάθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αναρωτιεμαι τι θα γινοταν αν Σοφοκλης, Σωκρατης, Πλατωνας, Ευριπιδης κλπ κλπ κλπ και ο μουσικος Ορφεας βαζαν copyright στα εργα τους, τι θα γινοταν;... Οσο για τους ''νομοταγεις'' αναρωτιεμαι τι ζημια μεγαλη προκαλλει η πειρατια στους μεγαλοτραγουδιστες που τα χοντροπαιρνουν απο τα κεντρα και που αν δεν υπηρχε η πειρατεια δεν θα ξερε κανεις τα τραγουδια τους, οπως επισης και για πολλες μεγαλες φιρμες σημερα που αν δεν υπηρχε η πειρατια και τα κοπιαρισμενα cd δεν θα τους ηξερε ουτε η μανα τους.

Πληρωστε πνευματικα δικαιωματα στο Σωκρατη!!! Αλητες.

 

Δυστυχως αναρωτιεσαι χωρις να εχεις διαβασει το υπολοιπο θρεντ.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3224592&postcount=366

 

Οποτε ακομη κι αν εβαζαν copyright αυτο πχ για το Socrates θα ισχυε μεχρι το 229πχ.

 

Καλυφθηκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος admin γιατι σβηστηκε ενα ποστ που εγραψα πριν μια μερα.Δεν ηταν υβριστικο και δεν ειχε απολυτως κανενα λογο να σβηστει οποτε υποθετω θα ειναι απο λαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...