Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, mclein said:

αν πληρώνεις 100€, ερχομαι να σου δειξω πως βγαινει το κλειδι με τη συγκεκριμένη "ευρεσιτεχνία" ! 

και το γραφω με αυτο το υφος κυριως επειδη νομιζω οτι το διαφημιζεις ενω ειναι απλα ενα μετριο εξαρτημα & προσωρινη λυση.

εχει ξαναμπει καποιος εδω και μας τα παρουσιαζε με την ιδια σιγουρια αλλα οι κλειδαριες κ τα αξεσουαρ θελουμε να δουλευουν και οταν λειπουμε, οχι μονο οταν ειμαστε μεσα.

Επειδή δεν ξέρω ρώτησα, αν ξέρεις πως μπορεί να βγει το κλειδί και εγώ φαντάζομαι τρόπους πως γίνεται με τρυπάνια και εργαλεία αλλά δεν έιναι το ίδιο με το να έχει ό αλλος αντικλείδι και να μπει σε δυό λεπτά. Εγώ προσωπικά στα πάντα κοιτάω το κόστος σε συνδυασμό με την απόδοση, για 5 ευρώ η απόδοση του μου φαίνεται σουπερ. Σίγουρα αν δώσω 200 ευρώ και παραπάνω για αλλαγή κλειδαριάς είναι αναμενόμενο να έχω και πολύ μεγαλύτερη απόδοση στην ασφάλεια από το ποσό των 5 ευρώ. Φυσικά δεν δουλεύουν σύρτες, μπαρές, κλειδία πίσω από την πόρτα, μάνταλα, όταν κάποιος δεν είναι μέσα στο σπίτι.

Επεξ/σία από manolis115
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα, 

 

Ειμαι στην αναζητηση για πορτα ασφαλειας εδω κ καποιους μηνες. Εχω καποια προσφορα απο τον γνωστο μπαλωμενο στα 1200 με  3d κλειδι 18 κλειδωματα κ δε ξερω τι αλλο.

Χτες λοιπον ηρθαν να παρουν μετρα αλλα ο τεχνικος μ πε οτι η κασα που ηδη εχω ως μεταλλικη ειναι εξαιρετικη κ αναρρωτιομουν μηπως θα επρεπε ν σκεφτω το ενδεχομενο μιαα καλης κλειδιαριας αντι για ολοκληρη πορτα.

Τι προτεινετε?

Αλλες προτασεις?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, manolis115 είπε

Επειδή δεν ξέρω ρώτησα, αν ξέρεις πως μπορεί να βγει το κλειδί και εγώ φαντάζομαι τρόπους πως γίνεται με τρυπάνια και εργαλεία αλλά δεν έιναι το ίδιο με το να έχει ό αλλος αντικλείδι και να μπει σε δυό λεπτά. Εγώ προσωπικά στα πάντα κοιτάω το κόστος σε συνδυασμό με την απόδοση, για 5 ευρώ η απόδοση του μου φαίνεται σουπερ. Σίγουρα αν δώσω 200 ευρώ και παραπάνω για αλλαγή κλειδαριάς είναι αναμενόμενο να έχω και πολύ μεγαλύτερη απόδοση στην ασφάλεια από το ποσό των 5 ευρώ. Φυσικά δεν δουλεύουν σύρτες, μπαρές, κλειδία πίσω από την πόρτα, μάνταλα, όταν κάποιος δεν είναι μέσα στο σπίτι.

κανεις δεν ερχεται με αντικλειδια. συνηθως με διαρρηκτικο κυκλοφορουν ή με 10-20 κλειδια λιμαρισμενα καλα οπου συνδιαστικα ανοιγουν τις πορτες.

ουτε τρυπανια, ουτε εργαλεια φοβερά. ενα σφυρί & ενα κοπίδι χρειάζομαι και σε 5' εβγαλα το κλειδι επανω απο την κλειδαροτρυπα.

ουτε μαγος ειμαι, ουτε εξυπνος, ουτε μαστορας φοβερός απλώς το κλειδι (τυπου χρηματοκιβωτιου) γενικα καλο ειναι να μη βρισκεται επανω στις πορτες.

τελος, εχω ξαναπει πως το προβλημα στις παλιες θωρακισμενες ειναι α) οταν εχουν μηδενικη συντηρηση κ αρα θα κολλησει ο συνδιασμος β) απουσια απο το σπίτι = μηδενικη ασφαλεια, κατι για το οποιο φταιει το απελευθερωμενο ιντερνετ & οι δεξιοτεχνες που παρουσιαζουν τα κατορθωματα τους στο ευρυ κοινό για να τεσταρουν ποιος την εχει μεγαλυτερη (την ικανοτητα) !

41 λεπτά πριν, giantzeron είπε

Καλημερα, 

Ειμαι στην αναζητηση για πορτα ασφαλειας εδω κ καποιους μηνες. Εχω καποια προσφορα απο τον γνωστο μπαλωμενο στα 1200 με  3d κλειδι 18 κλειδωματα κ δε ξερω τι αλλο.

Χτες λοιπον ηρθαν να παρουν μετρα αλλα ο τεχνικος μ πε οτι η κασα που ηδη εχω ως μεταλλικη ειναι εξαιρετικη κ αναρρωτιομουν μηπως θα επρεπε ν σκεφτω το ενδεχομενο μιαα καλης κλειδιαριας αντι για ολοκληρη πορτα.

Τι προτεινετε?

Αλλες προτασεις?

Ευχαριστω

μηπως ειναι πολλα τα 1200 για μια μεση πορτα με πολυ καλη κλειδαρια ; δεν υπηρχε καμια καλυτερη προταση απο αλλα καταστηματα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα μπηκα στην διαδικασια να ψαχτω λιγο με τις κλειδαριες,μιας και εχω ασφαλειας με παλιου τυπου κλειδι,χρημματοκιβωτιου.

Μου δινουνε cisa evolution,cisa defender ,και cisa tekno με 200 και αντιστοιχα με κυλινδρο abloy με 240.

Σκεφτηκα λοιπον να γλιτωσω την εργασια,μιας και ψιλοπιανουν τα χερια μου,και ελυσα τα πηχακια και εβγαλα την επενδυση.

Εχει τωρα μια secureme με συνδυασμο securemme.

Πιστευω δεν θα δυσκολεφτω να τα αλλαξω,αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν βρισκω μεγαλες διαφορες απο αυτη του κλειδαρα,αν την αλλαξω μονος μου.

Πως σας ακουγεται σαν προσφορα?

Υπαρχει καπου που μπορω να ψωνισω πιο φτηνα?Δεν με πειραζει και το εξωτερικο.

Καμμια αλλη προταση για σετακι η μη?

Επίσης,το πάχος της πόρτας από επένδυση σε επένδυση είναι 65mm.

Κύλινδρο βλέπω για 50-30?Επίσης παίζει ρόλο αν η γλώσσα είναι πάνω η κάτω?

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από scott1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cisa revo + cisa defender + tekno + εργασια, οι τιμες ξεκινανε απο 160€ + το φορο.

cisa revo + cisa defender + ap4s + εργασία, οι τιμές ξεκινάνε από 190€ + το φόρο.

αυτες οι τιμες ισχυουν στην Αττικη και μπορεις να τις βρεις αν ψαξεις λιγο...

προφανως τα πραγματα που αναφερεις ειναι χωρίς φόρο ή χωρίς τοποθέτηση και ο abloy λογικα με 3 κλειδιά και οχι 5.

λογικα χρειαζεσαι μια κλειδαρια 60mm και εναν κυλινδρο 80mm. σιγουρα η γλωσσα θα ειναι κατω. 

αν αυτη η securemme που υπαρχει ειναι η συνηθισμενη, τοτε μιλαμε για 4 πυρους + 1 γλωσσα κατω.

αν παλι ειναι σε πορτα Dibi, τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει και βγαινουν τιμες αναλογα την περιοχη γιατι Γαλατσι, Ηρακλειο κλπ εχουν διαφορετικο εσωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Τσεκαρε μια τα πμ σου!

Ευχαριστω!

Οι τιμες ειναι με τοποθετηση χωρις φπα.

Επεξ/σία από scott1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, mclein said:

cisa revo + cisa defender + tekno + εργασια, οι τιμες ξεκινανε απο 160€ + το φορο.

cisa revo + cisa defender + ap4s + εργασία, οι τιμές ξεκινάνε από 190€ + το φόρο.

αυτες οι τιμες ισχυουν στην Αττικη και μπορεις να τις βρεις αν ψαξεις λιγο...

προφανως τα πραγματα που αναφερεις ειναι χωρίς φόρο ή χωρίς τοποθέτηση και ο abloy λογικα με 3 κλειδιά και οχι 5.

λογικα χρειαζεσαι μια κλειδαρια 60mm και εναν κυλινδρο 80mm. σιγουρα η γλωσσα θα ειναι κατω. 

αν αυτη η securemme που υπαρχει ειναι η συνηθισμενη, τοτε μιλαμε για 4 πυρους + 1 γλωσσα κατω.

αν παλι ειναι σε πορτα Dibi, τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει και βγαινουν τιμες αναλογα την περιοχη γιατι Γαλατσι, Ηρακλειο κλπ εχουν διαφορετικο εσωτερικο.

οχι omega plus δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giantzeron είπε

να κανω μια ερωτηση....κατι βιντεο σε youtube Που ανοιγουν για πλακα κλειδιαριες axi 3d κ omega plus....αληθευουν ? 

Ειχε απαντησει σε παρόμοια ερωτηση ο mclein παλαιότερα.

Σε ένα ήρεμο δωμάτιο, χωρις καμία πίεση χρόνου ή μήπως σε πάρει χαμπάρι κάποιος, και έχοντας μια συγκεκριμένη σκέτη κλειδαριά, ναι ενδεχομένος να μπορεις να την ανοίξεις εύκολα.

Ενας κανονικος κλειδαράς, που θα έρθει νομιμα για να ανοιξει μια τέτοια κλειδαριά σε μια πόρτα ασφαλείας, έχοντας τα εργαλεία του, χρειάζεται αρκετό χρόνο (νομιζω πάνω απο 20 λεπτά και βάλε). Οπότε προφανως δεν έχουν και τόσο μεγάλη σημασία τέτοια βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giantzeron είπε

να κανω μια ερωτηση....κατι βιντεο σε youtube Που ανοιγουν για πλακα κλειδιαριες axi 3d κ omega plus....αληθευουν ? 

δεν πιστευω να ισχυουν.

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

οχι omega plus δλδ?

τι εννοεις οχι ; ο συμφορουμιτης ρωτησε κατι συγκεκριμενο & εγω απαντησα επανω σε αυτό.

η λυση της omega plus ειναι εξαιρετικη οπως εχω ξαναπει.

παραμενει vfm γιατι στα 200-220 δυσκολα παιρνεις κατι αναλογο με βαση τον τιμοκαταλογο των κλεφτοκοταδων που κυκλοφορουν.

26 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ειχε απαντησει σε παρόμοια ερωτηση ο mclein παλαιότερα.

Σε ένα ήρεμο δωμάτιο, χωρις καμία πίεση χρόνου ή μήπως σε πάρει χαμπάρι κάποιος, και έχοντας μια συγκεκριμένη σκέτη κλειδαριά, ναι ενδεχομένος να μπορεις να την ανοίξεις εύκολα.

Ενας κανονικος κλειδαράς, που θα έρθει νομιμα για να ανοιξει μια τέτοια κλειδαριά σε μια πόρτα ασφαλείας, έχοντας τα εργαλεία του, χρειάζεται αρκετό χρόνο (νομιζω πάνω απο 20 λεπτά και βάλε). Οπότε προφανως δεν έχουν και τόσο μεγάλη σημασία τέτοια βιντεο.

το προβλημα για μια omega, μια thirard, μια exagono, μια vachette κλπ ειναι οτι απαιτειται κατασκευη ειδικου διαρρηκτικου αποκλειστικης λειτουργιας.

ευτυχως δε νομιζω να επιτευχθει συντομα με βαση την αρχιτεκτονικη των κυλινδρων σε ολες αυτες τις περιπτωσεις.

Επεξ/σία από mclein
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/16/2018 στις 11:13 ΠΜ, mclein είπε

τελος, εχω ξαναπει πως το προβλημα στις παλιες θωρακισμενες ειναι α) οταν εχουν μηδενικη συντηρηση κ αρα θα κολλησει ο συνδιασμος β) απουσια απο το σπίτι = μηδενικη ασφαλεια, κατι για το οποιο φταιει το απελευθερωμενο ιντερνετ & οι δεξιοτεχνες που παρουσιαζουν τα κατορθωματα τους στο ευρυ κοινό για να τεσταρουν ποιος την εχει μεγαλυτερη (την ικανοτητα) !

 

Κλασικά μεγάλη συζήτηση.

ΙΜΗΟ, καλύτερα τα προβλήματα ασφαλείας , ειδικά όσα είναι γνωστά εδώ και καιρό να έχουν δημοσιότητα.

Το ότι κυκλοφορούν αυτά τα βίντεο, -> Μπορεί να παρακινήσει κάποιους να αλλάξουν κλειδαριά – από το να κοιμούνται ανέμελα.

 

Εφόσον η κλειδαριά κλέβεται καλύτερα να μπορεί να το διαπιστώσει εύκολα οποιοσδήποτε

Πάρα να το ξέρουν μόνο οι ‘μυημένοι’

 

Θα παρατηρήσεις ότι σε άλλους τομείς ασφάλειας, είναι κανόνας η δημοσίευση (εστω μετά από λίγο καιρό προετοιμασίας για την ανακοίνωση – αν όχι άμεσα)

 

Είπαμε μεγάλη συζήτηση , και σε καμιά περίπτωση δεν ακυρώνει τα πολλά ενημερωτικά που μας γραφείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εκανα μια μινι ερευνα αγορας .

η κλειδαρια κοστιζει ~170€ με φπα μεσα και με την τοποθετηση μου ζήτησαν τελική τιμή 230-240€ ( και δυνατοτητα για 2 ατοκες ).

απ οτι ειδα σε καποιο site δεν γραφει οτι ειναι δυσκολη η διαδικασια για αυτους που εχουν ιδιο τυπο κλειδαριας απο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιανουν τα χερια σου και εχεις τα εργαλεια το κανεις.

Απο την αλλη ομως αν θες να βαλεις και defender εξωτερικά, το οποιο απο οσο γνωριζω βιδωνεται απο την μεσα πλευρα που σημαινει οτι αν δεν χωραει πρεπει να αρχισεις να κοβεις την εξωτερικη "θωρακιση" με τροχο, ή αν η πορτα ασφαλειας ειναι απο τις παλιες καλες με χοντρα μεταλλα που θες πολυ ωρα κοψιμο ή σφραγισμενες/πριτσινισμενες που θα σου βγει το λαδι να τις ανοιξεις?

Εχω δει επαγγελματια να του παιρνει πανω απο 3ωρο απογευμα και πηγαινε για βραδυ φουλ.

Αν δεν υπολογισεις σωστα μονος σου και σου παρει κανα 6ωρο με trial and error? Δεν μπορεις να τα παρατησεις αν δεν τελειωσεις και να αφησεις το σπιτι χωνι. Και αν σε εχει παρει η μαυρη νυχτα ή το μεσημερι, θα βαρας και θα κανεις θορυβο? Θα σε κυνηγησουν οι γειτονες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tmjuju είπε

Κλασικά μεγάλη συζήτηση.

ΙΜΗΟ, καλύτερα τα προβλήματα ασφαλείας , ειδικά όσα είναι γνωστά εδώ και καιρό να έχουν δημοσιότητα.

Το ότι κυκλοφορούν αυτά τα βίντεο, -> Μπορεί να παρακινήσει κάποιους να αλλάξουν κλειδαριά – από το να κοιμούνται ανέμελα.

Εφόσον η κλειδαριά κλέβεται καλύτερα να μπορεί να το διαπιστώσει εύκολα οποιοσδήποτε

Πάρα να το ξέρουν μόνο οι ‘μυημένοι’

Θα παρατηρήσεις ότι σε άλλους τομείς ασφάλειας, είναι κανόνας η δημοσίευση (εστω μετά από λίγο καιρό προετοιμασίας για την ανακοίνωση – αν όχι άμεσα)

Είπαμε μεγάλη συζήτηση , και σε καμιά περίπτωση δεν ακυρώνει τα πολλά ενημερωτικά που μας γραφείς.

Το να σου δείχνει ότι ανοίγει η omega plus δεν είναι πληροφόρηση αλλά παραπληροφόρηση... 

17 λεπτά πριν, kostakiss είπε

χωρις προσθηκη defender ενδιαφερομαι...χωρις τροχους κτλ

Χωρίς defender μην μπαίνεις στον κόπο να αλλάξεις κλειδαριά εκτός αν μιλάς για Omega.

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...