Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα πολυ να μαθω κ νομιζω αρκετος κοσμος μαζι μου :)

 

Θα πάω αυριο από το μαγαζί τους. Αναρωτιέμαι τι θα μου πουν για να με πείσουν ότι αυτο που βάλανε είναι το diamond...

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρόνια πολλά σε όλους! Ευχάριστα τα νέα, παραδέχτηκαν το "λάθος" τους. Πράγματι, είχαν βάλει το BD200 όπως είχατε καταλάβει από τις φωτογραφίες. Τώρα τι σχέση έχει το BD200 με το diamond...καμία, αλλά ήθελα να κάνω τη δουλειά μου και όχι μανούρα όποτε απλά συγκρατήθηκα και τους ενημέρωσα για το "λάθος".  Θεωρητικά λοιπόν είμαι σε αναμονή να παραλάβουν το σωστό defender και να έρθουν να το εγκαταστήσουν, για να δούμε... Σε προσωπικό μήνυμα όποιος θέλει να τον ενημερώσω για το όνομα της εταιρείας ώστε να φυλάγεστε και να μη βρεθείτε στη θέση μου. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία!

Καταρχάς να πω ένα μεγάλο μπράβο και ένα ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όλα τα παιδιά που δίνουν τα φώτα τους.

Υποψήφιος αγοραστής και εγώ με απορίες.


Μετά από έρευνα είμαι ανάμεσα σε Μπαλωμένο και PortaΒlock.

1)
Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτή:
https://www.portablock.gr/el/portes-asphaleias/thorakismenes-portes-asphaleias/rock
vs αυτής:
http://www.balomenosdoors.gr/porta-asfaleias-omega-plus.html
και αυτής
http://www.balomenosdoors.gr/porta-asfaleias-axi-home-3d.html
Aπό ό,τι καταλαβαίνω η μόνη διαφορά στις δύο τελευταίες (του Μπαλωμένου) είναι η κλειδαριά.

2) Η αλήθεια είναι πως ο PortaBlοck σαν εξυπηρέτηση με είχε κερδίσει περισσότερο, διάβασα όμως ανατρέχοντας σε προηγούμενες σελίδες πως η εγκατάστασή του δεν είναι και τόσο ποιοτική.
Ξέρει κανείς αν συνεχίζει να υφίσταται ακόμα αυτό το θέμα;
Eάν ναι, πως μπορώ να βεβαιωθώ πως θα γίνει καλή εγκατάσταση στην περίπτωση που πάρω από εκεί.

3) Omega Plus vs AXI 3D vs CISA AP4S?

4) Η διπλή θωράκιση που τελικά αναφέρει ο Μπαλωμένος προσφέρει ουσιώδη αντικλεπτική προστασία;
Στην PortaBlock μου είπαν πως η διπλή θωράκιση είναι ελληνική "πατέντα" και πως αν ψάξω δεν πρόκειται να βρω κάποια πιστοποίηση για κάτι τέτοιο.
5) Η PortaBlock πόρτα παρέχει επίπεδο Class 4. Έχει νόημα αυτή η ένδειξη; Αν του Μπαλωμένου έχουν Class 5, είναι προτιμότερο να πάω προς τα εκεί;
6) Σε κάθε περίπτωση, είναι προτιμότερο να κοιτάξω άλλο defender από το stock, αν ναι ποιο;

Με συγχωρείτε για το "σεντόνι".  :)

Επεξ/σία από gia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gia είπε


1)
Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτή:
https://www.portablock.gr/el/portes-asphaleias/thorakismenes-portes-asphaleias/rock
vs αυτής:
http://www.balomenosdoors.gr/porta-asfaleias-omega-plus.html
και αυτής
http://www.balomenosdoors.gr/porta-asfaleias-axi-home-3d.html
Aπό ό,τι καταλαβαίνω η μόνη διαφορά στις δύο τελευταίες (του Μπαλωμένου) είναι η κλειδαριά.

2) Η αλήθεια είναι πως ο PortaBlοck σαν εξυπηρέτηση με είχε κερδίσει περισσότερο, διάβασα όμως ανατρέχοντας σε προηγούμενες σελίδες πως η εγκατάστασή του δεν είναι και τόσο ποιοτική.
Ξέρει κανείς αν συνεχίζει να υφίσταται ακόμα αυτό το θέμα;
Eάν ναι, πως μπορώ να βεβαιωθώ πως θα γίνει καλή εγκατάσταση στην περίπτωση που πάρω από εκεί.

3) Omega Plus vs AXI 3D vs CISA AP4S?

4) Η διπλή θωράκιση που τελικά αναφέρει ο Μπαλωμένος προσφέρει ουσιώδη αντικλεπτική προστασία;
Στην PortaBlock μου είπαν πως η διπλή θωράκιση είναι ελληνική "πατέντα" και πως αν ψάξω δεν πρόκειται να βρω κάποια πιστοποίηση για κάτι τέτοιο.
5) Η PortaBlock πόρτα παρέχει επίπεδο Class 4. Έχει νόημα αυτή η ένδειξη; Αν του Μπαλωμένου έχουν Class 5, είναι προτιμότερο να πάω προς τα εκεί;
6) Σε κάθε περίπτωση, είναι προτιμότερο να κοιτάξω άλλο defender από το stock, αν ναι ποιο;

Με συγχωρείτε για το "σεντόνι".  :)

1.

Καλη πορτα η ροκ αλλα οπως προείπαμε, πασχει στην εγκατασταση. 

Προφανώς δεν υπάρχει θέμα άμεσα αλλα μακροπρόθεσμα. Πόρτες & παραθυρα τοποθετούνται μια φορά στο σπίτι / 20 τουλάχιστον χρόνια.

2.

Ο balomenos μονο iseo σε κυλινδρου & axi 3d στη γραναζωτη της γαλλικής φίρμας vachette. Omega Plus δεν υφισταται.

3.

Omega Plus = Axi 3d = Ap4s + BKD250

4.

Η διπλή θωράκιση ειναι για να μειωθει το 5% ως πιθανοτητα να τρυπησουν / κοψουν την πορτα σου.

5. 

Οι κλασεις ειναι κατι αστειο σε ελληνικες κατασκευες με iso=0000  :D

6. 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mclein said:

1.

Καλη πορτα η ροκ αλλα οπως προείπαμε, πασχει στην εγκατασταση. 

Προφανώς δεν υπάρχει θέμα άμεσα αλλα μακροπρόθεσμα. Πόρτες & παραθυρα τοποθετούνται μια φορά στο σπίτι / 20 τουλάχιστον χρόνια.

2.

Ο balomenos μονο iseo σε κυλινδρου & axi 3d στη γραναζωτη της γαλλικής φίρμας vachette. Omega Plus δεν υφισταται.

3.

Omega Plus = Axi 3d = Ap4s + BKD250

4.

Η διπλή θωράκιση ειναι για να μειωθει το 5% ως πιθανοτητα να τρυπησουν / κοψουν την πορτα σου.

5. 

Οι κλασεις ειναι κατι αστειο σε ελληνικες κατασκευες με iso=0000  :D

6. 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ !

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις mclein!

Σαφώς και με ενδιαφέρει να είναι στιβαρή μακροπρόθεσμα.
1) Μπορώ να κάνω κάτι για το θέμα της εγκατάστασης, πχ να ζητήσω συγκεκριμένα πράγματα ή το ξεχνάω εντελώς;
2) Στο site του ο Balomenos διαφημίζει Οmega Plus: http://www.balomenosdoors.gr/porta-asfaleias-omega-plus.html
    Δεν τις τοποθετεί πια;
3) Από ό,τι κατάλαβα όλες οι κλειδαριές δίνουν την ίδια ασφάλεια αν συνδιαστούν με το συγκεκριμένο defender (ΒΚD250), σωστά;
4) Aρα κάτι προσφέρει, αν και αν ο αλλος μπορεί να κάνει τόσο θόρυβο μάλλον θα προτιμήσει να μπει από τον τοίχο.
5) Kατάλαβα.. :D
6) Σε κάθε περίπτωση λοιπόν τους ζητάω άλλο defender (κατά προτίμηση BKD250).

Εσύ με την εμπειρία σου θα μου πρότεινες να πάω Balomeno ή PortaBlock;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και την ανοχή στο "βομβαρδισμό" ερωτήσεων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ζητας να στη "χτισουν" την πορτα

2. δεν τις τοποθετει χρονια

3. οχι. ολες οι κλειδαριες δεν ειναι ιδιες. απλως απαντησα σχετικα με το συνδιασμο που παρεθεσες.

4. προφανως κατι προσφερει. ακομη και οι παλιες πορτες του '90-'00, εχουν μαγγανιο & ατσαλι στο σημειο της κλειδαριας.

6. τους ζητας καλυτερο απ'αυτο που θα προσφερουν.

μαλλον σε τιποτα απο τα 2. θα συνεχιζα το ψαξιμο σε αλλες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, mclein said:

1. ζητας να στη "χτισουν" την πορτα

2. δεν τις τοποθετει χρονια

3. οχι. ολες οι κλειδαριες δεν ειναι ιδιες. απλως απαντησα σχετικα με το συνδιασμο που παρεθεσες.

4. προφανως κατι προσφερει. ακομη και οι παλιες πορτες του '90-'00, εχουν μαγγανιο & ατσαλι στο σημειο της κλειδαριας.

6. τους ζητας καλυτερο απ'αυτο που θα προσφερουν.

μαλλον σε τιποτα απο τα 2. θα συνεχιζα το ψαξιμο σε αλλες επιλογες.

Υποθέτω πως θα μου απαντήσουν "εννοείται πως τις χτίζουμε τις πόρτες μας". Κάτι συγκεκριμένο που θα πρέπει να προσέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα στην τοποθετηση δεν μπορει καποιος να επεμβει στην εργασια.

ουσιαστικα θελουμε 2 ή περισσοτερες μπαρες απο σιδερο ή αλλο υλικο να χτισουν την κασα μας.

τιποτα το ιδιαιτερο απλα 1 ωρα εργασια περισσοτερο απ'οτι το να γεμισει καποιος τα κενα απλα με αφρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mclein είπε

1. ζητας να στη "χτισουν" την πορτα

2. δεν τις τοποθετει χρονια

3. οχι. ολες οι κλειδαριες δεν ειναι ιδιες. απλως απαντησα σχετικα με το συνδιασμο που παρεθεσες.

4. προφανως κατι προσφερει. ακομη και οι παλιες πορτες του '90-'00, εχουν μαγγανιο & ατσαλι στο σημειο της κλειδαριας.

6. τους ζητας καλυτερο απ'αυτο που θα προσφερουν.

μαλλον σε τιποτα απο τα 2. θα συνεχιζα το ψαξιμο σε αλλες επιλογες.

Φίλε mclein πρόσφατα αγόρασα πόρτα από τον μπαλωμένο και ζήτησα τοποθέτηση omega plus με μαγνητικό defender της disec και όντως η πόρτα παραδόθηκε όπως τη ζήτησα χώρις κανένα πρόβλημα. 

Βέβαια η παραγγελία κ η τοποθέτηση έγινε μέσω του αλουμινα που μου άλλαξε όλα τα κουφώματα αλλά ο άνθρωπος εξαρχής μου ξεκαθάρισε ότι η πόρτα έρχεται κατευθείαν από τον μπαλωμένο. 

Τα κλειδιά τα παρέλαβα κανονικά στα σακουλάκια τους σφραγισμένα όπως κ τους μαγνήτες του defender.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πορτα δεν ηρθε απο τον balomeno.

αυτο ισχυει 100% εκτος αν το καταστημα των Καμινίων & της Μεσογείων λένε ψέμματα.

επισης, το μαγνητικο defender δεν εχει σφραγισμενα κλειδια αλλα μονο την καρτα με κωδικο σε στυλ ξυστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες με το defender. Όντως τα κλειδιά δεν πρέπει να ήταν σε σακουλάκια. 

 

Ωστόσο η πόρτα είναι μπαλωμένος με τα χαρακτηριστικά τριγωνικα προατατευτικα στην κλειδαριά. Μάλιστα ο έγκαταστατης μίλησε κ μπροστά μου με τον μπαλωμένο για την κλειδαριά γτ κ αυτός πρώτη φορά τοποθετούσε πόρτα με κλειδαριά omega plus. Επίσης μου είπε πως για αντικλειδια κτλ να απευθυνθώ στον μπαλωμένο. Το ότι είναι γνωστός μου κ άνθρωπος εμπιστοσύνης το αφήνω τελευταίο. 

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλεω, επειδη δεν εκπροσωπω τον balomeno & κανεναν αλλο περαν του εαυτου μου :

Τα καταστήματά τους, δεν προτεινουν & δεν πουλανε πορτες με τοποθετημενη omega plus.

Το να πηρε ενας αλουμινας διακοσμητικα balomenos ή και ολοκληρη την πόρτα απο τον balomeno & να εβαλε omega plus μαλλον ειναι πιο πιθανο.

Για τα αντικλειδια που βγαινουν σε οποιοδηποτε omega point και σου ειπε να τα πας στον balomeno, το αφηνω τελευταιο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το γνωρίζω ότι τα κλειδιά βγαίνουν σε οποιοδήποτε πιστοποιημενο κλειδαρα όπως κ γνωρίζω απόλυτα τι ζήτησα και τι προσφέρει το κάθε εξάρτημα. 

Απλά σου αναφέρω την πρόταση του εγκατάστατη (για ότι έξτρα  θες πήγαινε στον μπαλωμένο) για να σου δείξω ότι ο άνθρωπος πήρε μια πόρτα έτοιμη από την εταιρία(χωρίς να γνωρίζει που μπορώ να βγάλω αντικλειδια τόσο για την κλειδαριά όσο κ για το defender, κ με παρέπεμψε στον balomeno) και την εγκατέστησε στο διαμέρισμα μου. 

 

Ίσως στους συνεργάτες του να κάνει υποχωρήσεις, τι να σου πω. 

Αλλά από την άλλη αν δεις κ το σαιτ του μπαλωμένου προσφέρει την omega plus σαν επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωριζεις αλλα μας αναφερεις τι σου ειπε ο αλουμινας σου.

Η πορτα δεν ηταν ετοιμη. Αφηνω καποιο ποσοστο για τετοια πιθανοτητα αν μιλαμε για επαρχια.

Ξαναγραφω, ο balomenos δεν πουλαει Omega Plus απο τοτε που εχασε την αποκλειστικοτητα.

Τελος, το site μπορει να λεει οτι θελει, οπως και του Siamo που γραφει αλλους κυλινδρους απ'αυτους που τοποθετει πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...