Προς το περιεχόμενο

Call of Duty: Modern Warfare 3


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Όντως δεν έχω παίξει battlefield πριν το bc2 αλλα πείτε μου τι το καλο έχει το online του bc2 που σας άρεσε τόσο;

 

Ωραία γραφικά και destructibility και μετά από 5 χρόνια παίζοντας BF2 θέλαμε να παίξουμε κάτι άλλο σε battlefield.

 

Αν γενικά τί έχουν τα BF games (τα παλιά):

Πολλά οχήματα, πολλούς ρόλους, τεράστιες πίστες, large scale battle τέλος πάντων και όχι corridor shooter.

 

Και όπως θα έχεις παρατηρήσει ΟΛΟΙ έχουμε τρελαθεί να έρθει το BF3 να δούμε (ελπίζουμε) σωστό Battlefield.

 

Επίσης, εκτός των Bad Company (και τώρα του BF3), τα Battlefield δεν ήταν ποτέ για single player/campaign.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 758
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι να σας πω εγω και γενικώς η παρέα μου διότι μπαίνουμε σε clan war παρακολουθούμε seannaners είμαστε codακηδες.Να συμφωνήσω ότι είναι εντελώς fake αλλα έχει πολυ δράση.Και άλλωστε δεν ειναι τυχαίο που χτυπάει τέτοιες πωλήσεις.Και μην ξεχνάτε ότι τα video games απευθηνονται στο κοινό των εφήβων.

 

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ό,τι κάνει πολλές πωλήσεις δεν σημαίνει πάντα ότι είναι και καλό, όχι πως είναι και κακό, αλλά θα πω το γνωστό μου παράδειγμα.

 

Counter-Strike (reflex based, easy to pick up and play hard to master) με την άπειρη δημοσιότητα του vs Tribes 2 (Battlefield style πριν βγουν τα BF, large scale μάχες, οχήματα, ΠΟΛΛΑ features, αλλά μεγάλο learning curve και λίγος κόσμος έπαιζε)

 

Κοινώς το απλό πουλάει.

Γιατί όλα τα παιχνίδια πια γίνονται dumbed down;

Για τις πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο ρε Φίλε αλλα σου λέω επειδή δεν ξέρω την ηλικία σου τα video games απευθηνονται σε κοινο των εφήβων.Που να χαροπαλευει το bf και τα pc που είμαι υπέρ των pc τις πωλήσεις του cod στις κονσόλες δεν τις βλέπουν μς κυαλια.Ναι το απλό πουλάει αλλα όλα τα παιχνίδια σιγά σιγά έτσι θα γίνουν.Και εγω αναπολώ εποχές cod2 :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

28 είμαι. Όταν μπήκα στο πρώτο μου hardcore FPS (Starsiege: Tribes ή Tribes 1 για πιο απλά)το 98, είμουν 16.

 

To θέμα είναι ότι παλιότερα τα παιχνίδια γίνονταν όλο και πιο "δύσκολα" με περισσότερα πράγματα να κάνεις. Έτσι μεγαλώσαμε, αλλά με τα χρόνια, οι νέες γενιές δεν ασχολούνται έτσι και γι' αυτό υπάρχουν όλα τα παιδάκια που ακούς να σου στριγγλίζουν σε παιχνίδια με ανοιχτό VoIP.

 

Κι έτσι πάμε από την ανάποδη με υπεραπλούστευση πολλών πραγμάτων, ώστε να χαίρονται οι μάζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε αυτο που λες αλλα Άμα θελουμε να δούμε κάποια αλλαγών πρέπει κάποια εταιρία να κάνει Κατι.Και δυστυχώς αυτο δεν γίνεται;Και γω διαφωνώ στην υπεραπλουστευση του pc αλλα δεν γίνεται να κάνω Κατι.Που είναι η δυσκολία όλων των παλιων παιχνιδιών που;Είμαι πιο νέος απο σένα αλλα δεν έχω σταματήσει να παίζω παλια games.

 

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν θα κάνουν κάτι οι εταιρείες.

Activision και ειδικά η EA πάνε για όσο περισσότερο δυνατές πωλήσεις. :/

Γιατί στην τελική business is business.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές διορθώσεις και κάποιες σκέψεις στο θέμα:

 

*Το κοινό στο οποίο στοχεύουν οι publishers δεν είναι σε καμία, μα καμία περίπτωση οι έφηβοι. Target demographics την τελευταία δεκαετία είναι το κοινό 18-49, με μέση ηλικία τα 35 (source - 2009 ESA statistics) το οποίο είναι και το πιο λογικο - ο μέσος ενήλικας έχει πολύ περισσότερο διαθέσιμο "disposable income" (λεφτά που του περισσεύουν με λίγα λόγια tongue.gif ). Άσχετο το ότι το marketing συχνά επικεντρώνεται σε ανώριμες διαφημιστικές καμπάνιες (κυρίως η EA, αλλά είναι γενικό το κακό - βλέπε Dante's Inferno, Dead Space 2).

 

*Η νοοτροπία του στύλ "Οι εταιρίες πρέπει να αλλάξουν" δεν είναι εφικτή σε κανένα ρεαλιστικό επίπεδο για ένα απλό λόγο: είναι εταιρίες και σκοπό έχουν να βγάλουν λεφτά. Απο τη στιγμή που υπάρχει τεράστια (με κάθε έννοια της λέξης) αγορά η οποία είναι πρόθυμη να αγοράζει κάθε χρόνο sequels τα οποία αλλάζουν ένα 10% - 15% του προηγούμενου τίτλου (και μιλάμε πάντα για game mechanics και structures - τα story/ scripts είναι παραδόξως απο πιο "γρήγορα" κομμάτια του κύκλου ανάπτυξης (ένα καλό site για το θέμα γενικά είναι το Gamasutra) δεν μπορείς να περιμένεις να αποφασίσουν ξαφνικά να αλλάξουν το business model τους. Ναί, υπάρχουν εταιρίες οι οποίες ακολουθούν πιο "παραδοσιακές" αξίες, αλλά σιγά-σιγά εξαγοράζονται απο τις μεγαλύτερες οι οποίες ενδιαφέρονται κυρίως για μελλοντικές προοπτικές και πωλήσεις (βλ. sequels).

 

*Υπάρχουν αρκετοί τρόποι να αλλάξει αυτό το τοπίο, ο πιο απλός και πιο αποτελεσματικός είναι να μειωθεί η ζήτηση: απο τη στιγμή που η EA, Activision και *κάθε* Activision δεί οτι δέν υπάρχει ζήτηση, θα στραφεί σε άλλους τομείς, άλλες καινοτομίες, άλλα μοντέλα ανάπτυξης για να προσελκύσει πελάτες. Αυτό σημαίνει την αποφυγή αγοράς sequel απλά και μόνο επειδή είναι sequel (ανάλογα ποιότητας πάντα) και την αποφυγή πειρατείας των ίδιων τίτλων.

 

Ξέρω μερικές απο τις δικαιολογίες στο συγκεκριμένο θέμα (π.χ. "Το παίρνω πειρατικό γιατί δέν αξίζει τα λεφτά του" κ.ο.κ.), αλλά αν κάτσεις και το σκεφτείς, τι μήνυμα στέλνεις στην εταιρία (γιατί φυσικά έχουν πρόσβαση τουλάχιστον σε στατιστικά πειρατείας); Αυτό που βλέπουν δεν είναι ο "καταναλωτής που διαμαρτύρεται κατά των ελλιπών προϊόντων", αλλά ο "καταναλωτής που θα παίξει το παιχνίδι χώρις να πληρώσει" - αυτό συνήθως δείχνει οτι υπάρχει ενδιαφέρον για τον τίτλο (άρα είναι commercially viable), αλλά οτι χρειάζεται καλύτερη προστασία κατά της κλοπής (βλ. DRM και λοιπά ευτράπελα).

Λές, με λίγα λόγια, στον εκδότη οτι "Ναί, το παιχνίδι που βγάζεις είναι για τα μπάζα. Ναί, το παιχνίδι έπρεπε να είναι expansion του περσινού τίτλου. Ναι, το παιχνίδι έχει το "Χ" πρόβλημα και ΔΕΝ το αγοράζω που να με παρακαλάς, αλλά παρ'όλα τα ελαττώματα του εγώ το θέλω και θα το παίξω".

 

Συγνώμη για το (υπερβολικό) off-topic mrgreen.png και να σημειώσω οτι γενικές απόψεις κατά/ υπέρ πειρατείας να γίνουν μέσω PM αν γίνεται - εδώ το αναφέρω σε πολύ συγκεκριμένα πλαίσια.

 

On-topic (περίπου): Άστο το Tribes2 πιά βρε σύ Ghost, αρχίζω και υποψιάζομαι οτι έχεις απωθημένα με τα jetpacks devil.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τί να κάνω, με αυτό "μεγάλωσα". :P

Σαν το Άλτις ένα πράγμα, αυτό ξέρω, αυτό εμπιστεύομαι.

(αν και το T3 ήταν μάπα και το 4 θα δείξει)

 

Jetpacks βρίσκω και αλλού. :P

Tribes όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε Φίλε αλλα έτσι όπως έχει καταντήσει η κοινωνία μας όμως σήμερα τα sequels δεν θα σταματήσουν να πουλάνε.Και θες να σου πω και Κατι άλλο ας κάνει μια εταιρία μια έρευνα ποιοι θα είναι περισσότεροι που θα παίζουν games?Ποιοι τρέχουν στα Νετ οι ποιοι μόλις βγει νέα κονσόλα πανε να την αγοράσουν για να μην κάνουν Αναβαθμισεις στους υπολογιστές τους;Οι έφηβοι απο τα χαρτζιλικια

 

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί να κάνω, με αυτό "μεγάλωσα". :P

Σαν το Άλτις ένα πράγμα, αυτό ξέρω, αυτό εμπιστεύομαι.

(αν και το T3 ήταν μάπα και το 4 θα δείξει)

 

Jetpacks βρίσκω και αλλού. :P

Tribes όχι.

 

Γιατί τώρα φαντάζομαι Άλτις με jetpack? shock.png αν και σίγουρα θα έτρωγα περισσότερη σαλάτα μικρός αν υπήρχε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Activision has finally confirmed that the next Call of Duty game is indeed Modern Warfare 3, after early details of the game was outed yesterday. "A lot of hype & a lot of leaked info on #MW3, some still accurate, some not. To avoid spoiling the experience, I'd wait for the real reveal," said Infinity Ward creative strategist Robert Bowling on his Twitter feed. He then posted another update saying: "Wasn't planned, but you're clearly hyped, so here is the first of many Modern Warfare 3 videos coming in hot today,"

 

So without further ado, here's the first glimpse of Modern Warfare 3.

 

Τα πρωτα teasers:

 

https://www.youtube.com/watch?v=C_7_dYWMsL0&feature=player_embedded

 

https://www.youtube.com/watch?v=GG_JegQ2GhQ&feature=player_embedded

 

https://www.youtube.com/watch?v=7NqwnraL1Pw&feature=player_embedded

 

https://www.youtube.com/watch?v=3z_PR4Tg0fM&feature=player_embedded

 

Leak Informations

Everything you want to know about Call of Duty: Modern Warfare 3 has been leaked on the Internet

- Οι μάχες στο Modern Warfare 3 θα λαμβάνουν χώρα σε πολλές μεγάλες πόλεις του πλανήτη, όπως η Νέα Υόρκη, το Παρίσι, το Βερολίνο και το Λονδίνο.

- Ο τίτλος θα προσφέρει έναν μεγάλο αριθμό επιλογών, ένα εκτεταμένο multiplayer τμήμα» και θα προσφέρει έναν τερματισμό που θα συνδυάζει στοιχεία από τις αντίστοιχες στιγμές (τερματισμού) όλων των προηγούμενων παραγωγών.

- Τα επίπεδα θα είναι ιδιαίτερα μεγάλα σε διάρκεια και τα χιλιόμετρα που θα πρέπει να διανύσει ο παίκτης αρκετά.

- Η ιστορία φέρνει τον παίκτη λίγες στιγμές μετά το τέλος του Modern Warfare 2 με την μάχη των ΗΠΑ με τη Ρωσία να είναι το επίκεντρο. Το Modern Warfare 3 θα ταξιδεύει τον παίκτη σε διάφορα σημεία του πλανήτη και θα του δίνει τον έλεγχο στρατιωτών είτε της μίας, είτε της άλλης πλευράς, καθώς και χαρακτήρων που διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο στα προηγούμενα Call of Duty.

- Ο αριθμός των αποστολών θα πλησιάζει τις 15 με την πρώτη να λαμβάνει χώρα στο Manhattan και την τελευταία στο Dubai.

- Για το multiplayer τμήμα έχουν αναπτυχθεί 20 χάρτες, αλλά ουδείς γνωρίζει πόσοι θα συμπεριληφθούν στην τελική έκδοση.

- Θα προσφέρεται για άλλη μια φορά η δυνατότητα ελέγχου οχημάτων.

- Στο single player θα εμφανιστούν για πρώτη φορά δύο νέοι χαρακτήρες που θα πρωταγωνιστούν στα επόμενα Modern Warfare games και θα έχουν τις κωδικές ονομασίες Frost και Sandman.

- Δύο επιβεβαιωμένα modes για το multiplayer μέρος, τα Survival και Mission.

- To Spec Ops mode επιστρέφει με επτά χάρτες (Civilian Rescue, Flood the Market, Invisible Threat, Little Bro’s Out of Africa, No Fly Zone και Wing Man).

- Στο Survival mode θα υπάρχουν πέντε χάρτες, οι Carbon, Dome, Radar, Seatown και Willage

- Τα ονόματα όλων των multiplayer χαρτών είναι τα εξής: Alpha, Alps, Bootleg, Bravo, Brooklyn, Carbon, Coast, Dome, Exchange, Hardhat, Interchange, Lambeth, Meteora, Mogadishu, Paris, Plaza 2, Radar, Seatown, Underground και Village.

- Ημερομηνία κυκλοφορίας του Call of Duty: Modern Warfare 3 φαίνεται πως είναι η 8η Νοεμβρίου του 2011.

 

First Atworks of Modern Warfare 3

 

http://www.youtube.com/watch?v=kE_6lm1sWvg&feature=player_embedded

Επεξ/σία από aekoupoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...