Προς το περιεχόμενο

Η Adobe εγκαταλείπει την ανάπτυξη εφαρμογών Flash για το iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς ο φίλος αναφέρεται σε αυτό.

 

Εντωμεταξύ, η Apple απάντησε στις αιτιάσεις, καθιστώντας σαφές πως θεωρεί ότι το Flash δε θα βοηθήσει τις συσκευές της. Συγκεκριμένα, η Trudy Miller, εκπρόσωπος της εταιρίας, ανέφερε τα εξής: «Κάποιος συγχέει την πραγματικότητα: τα HTML5, CSS, JavaScript, και H.264 (τα οποία υποστηρίζονται από το iPhone και το iPad) αποτελούν ανοιχτές και ελεύθερες επιλογές, ενώ αντίθετα το Flash της Adobe είναι κλειστό και ιδιόκτητο».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά είμαι ο μόνος που δε θέλει Flash στο iPhone; :fear:

 

Αρκετά έχω τραβήξει με αυτό στο desktop. Κρίμα να το φάω στη μάπα και στο κινητό μου... δε μου φταίει σε τίποτα σα τεχνολογία/πρόγραμμα. Οι τραγικές υλοποιήσεις του μου φταίνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Haldol. Τέλος πάντων μακάρι να τα έβρισκαν Adobe και Apple, αλλά ρε παιδιά δεν έχω δει σε flash καμιά super εφαρμογή με υψηλά standards που έχουν άλλες εμπορικές ή και ελεύθερες εφαρμογές του iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Mάλλον λάθος το κατάλαβες:

δεν τίθεται θέμα απαγόρευσης flash εφαρμογών ή όχι. Αυτές δεν τις υποστηρίζει εγγενώς το iPhone OS ούτως ή άλλως. Εξ αρχής! Δεν άλλαξε κάτι σε αυτό.

Η Adobe τώρα δεν πρόκειται να αναπτύξει πλέον τη λειτουργία του Flash CS5 να κάνει export κατ'ευθείαν σε iPhone apps. Κι αυτό γιατί η Apple δεν επιτρέπει την ανάπτυξη εφαρμογών για το iPhone μέσω Flash CS5. Αυτό άλλαξε.

 

Κατάλαβα πολύ καλά. Eνώ μέχρι τώρα μας πλάσαραν σαν δικαιολογία ότι το flash ήταν buggy και μπλα μπλα μπλα, τώρα μπλοκάρουν εφαρμογές που θα ήταν 100% ισοδύναμες με native iphone εφαρμογές, απλά επειδή είναι γραμμένες σε άλλη γλώσσα.

 

Και για να το πάω εκεί που θέλω, τόσο καιρό εξηγούσαμε ότι ο λόγος που δεν επιτρέπεται το flash στο iphone είναι για να μπορεί να έχει τον απόλυτο έλεγχο η apple στο μαγαζάκι της και έβγαιναν μερικοί και μας έλεγαν ότι η apple το κάνει για να προστατέψει το user experience.

 

Ναι το είδαμε !!

 

Έλεος! Από πότε το Flash είναι open standard;
Προφανώς ο φίλος αναφέρεται σε αυτό.
Εντωμεταξύ' date=' η Apple απάντησε στις αιτιάσεις, καθιστώντας σαφές πως θεωρεί ότι το Flash δε θα βοηθήσει τις συσκευές της. Συγκεκριμένα, η Trudy Miller, εκπρόσωπος της εταιρίας, ανέφερε τα εξής: «Κάποιος συγχέει την πραγματικότητα: τα HTML5, CSS, JavaScript, και H.264 (τα οποία υποστηρίζονται από το iPhone και το iPad) αποτελούν ανοιχτές και ελεύθερες επιλογές, ενώ αντίθετα το Flash της Adobe είναι κλειστό και ιδιόκτητο».[/quote']

 

Ακριβώς σε αυτό!

 

Να βγαίνει η apple και να μας μιλάει για open standards;

 

Μετά από αυτό περιμένω διάλεξη υπέρ του επιθετικού ποδοσφαίρου από τον Ότο Ρεχάγκελ !

 

Βασικά είμαι ο μόνος που δε θέλει Flash στο iPhone; :fear:

 

Αρκετά έχω τραβήξει με αυτό στο desktop. Κρίμα να το φάω στη μάπα και στο κινητό μου... δε μου φταίει σε τίποτα σα τεχνολογία/πρόγραμμα. Οι τραγικές υλοποιήσεις του μου φταίνε.

 

Όπως είπαν πιο πάνω η είδηση δεν αφορά την μεταφορά του flash runtime στο κινητό.

Επεξ/σία από dark_banishing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλει κάποιος να μας εξηγήσει ποια ήταν η πρόθεση της Apple και γιατί στράβωσε η Adobe; (Ευχαριστώ προκαταβολικά :-))

 

http://news.ycombinator.com/item?id=1250946

 

Και το κερασάκι στην τούρτα:

 

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν πιο πάνω η είδηση δεν αφορά την μεταφορά του flash runtime στο κινητό.

 

Αν το πρόγραμμα που έγραψες σε Flash δε μπορεί να γίνει compile απευθείας σε ARM instruction set θα χρειαστείς το Flash runtime. Τώρα αν το runtime υποστηρίζεται εγγενώς στο iPhone OS ή αν το "πακετάρεις" με την εφαρμογή σου είναι άλλο θέμα.

 

Η ουσία είναι ότι και πάλι Flash player έχεις, απλά... όμορφα καμουφλαρισμένο. ;)

 

Οπότε όχι, δεν ήταν άκυρο το σχόλιό μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πρόγραμμα που έγραψες σε Flash δε μπορεί να γίνει compile απευθείας σε ARM instruction set θα χρειαστείς το Flash runtime. Τώρα αν το runtime υποστηρίζεται εγγενώς στο iPhone OS ή αν το "πακετάρεις" με την εφαρμογή σου είναι άλλο θέμα.

 

Η ουσία είναι ότι και πάλι Flash player έχεις, απλά... όμορφα καμουφλαρισμένο. ;)

 

Οπότε όχι, δεν ήταν άκυρο το σχόλιό μου. :P

 

Και όμως κάνεις λάθος. Δεν υπάρχει flash player πακεταρισμένος καμουφλαρισμένος ούτε τίποτα τέτοιο.

 

Ο compiler σου δίνει native ARM assembly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είμαι ο μόνος που δε θέλει Flash στο iPhone; :fear:

 

Αρκετά έχω τραβήξει με αυτό στο desktop. Κρίμα να το φάω στη μάπα και στο κινητό μου... δε μου φταίει σε τίποτα σα τεχνολογία/πρόγραμμα. Οι τραγικές υλοποιήσεις του μου φταίνε.

 

Μπααα, δεν είσαι μόνος, ούτε εγώ θέλω....!

Δεν είναι καλά τα πράγματα ώς έχουν..???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είμαι ο μόνος που δε θέλει Flash στο iPhone; :fear:

 

Αρκετά έχω τραβήξει με αυτό στο desktop. Κρίμα να το φάω στη μάπα και στο κινητό μου... δε μου φταίει σε τίποτα σα τεχνολογία/πρόγραμμα. Οι τραγικές υλοποιήσεις του μου φταίνε.

 

Αμα εχεις τραβηξει τοσα απο το flash στο desktop, γιατι δεν το βγαζεις/απεγκαθιστας απο εκει? ;)

Και ετσι δεν θα το τρως στη μαπα, οπως δεν το τρως στο iPhone σου.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Το να μπει flash στο iPhone (οχι μονο στον browser, αλλα και εφαρμογες που τρεχουν native , αλλα ειναι γραμμενες σε flash) μονο καλο θα εκανε στους χρηστες..

Οποιος δεν το επιθυμει για τον x,y λογο, θα μπορουσε καλλιστα να μην το τρεχει.

 

Αλλα οι περισσοτερες επιλογες και το "πληρες" Ιντερνετ μονο θετικο θα ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εχεις τραβηξει τοσα απο το flash στο desktop, γιατι δεν το βγαζεις/απεγκαθιστας απο εκει? ;)

Και ετσι δεν θα το τρως στη μαπα, οπως δεν το τρως στο iPhone σου.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Το να μπει flash στο iPhone (οχι μονο στον browser, αλλα και εφαρμογες που τρεχουν native , αλλα ειναι γραμμενες σε flash) μονο καλο θα εκανε στους χρηστες..

Οποιος δεν το επιθυμει για τον x,y λογο, θα μπορουσε καλλιστα να μην το τρεχει.

 

Αλλα οι περισσοτερες επιλογες και το "πληρες" Ιντερνετ μονο θετικο θα ηταν.

 

πολυ ωραιο ποστ.

αλλα ειπαμε,αν γυαλιζει και ειναι apple θα το αγορασω...

αν αυριο πουν οτι ο ηλιος ανατελει απο την δυση,θα ειναι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είμαι ο μόνος που δε θέλει Flash στο iPhone; :fear:

 

Αρκετά έχω τραβήξει με αυτό στο desktop. Κρίμα να το φάω στη μάπα και στο κινητό μου... δε μου φταίει σε τίποτα σα τεχνολογία/πρόγραμμα. Οι τραγικές υλοποιήσεις του μου φταίνε.

 

Ακριβώς αυτό! Και όσοι έχουν Mac, ξέρουν πολύ καλά πόσο σοβαρά αντιμετωπίζει η Adobe την Apple. Μην κοιτάτε στα Windows. Η Adobe επενδύει μόνο εκεί που την συμφέρει.

 

Είναι σαν τα παιχνίδια για PC που τα κάνουν port από τις κονσόλες και είναι μέσα στα bugs και ούτε να τα χαρείς μπορείς ούτε τίποτα.

 

Αν η Adobe ήθελε μερίδιο στο iPhone, να σοβαρευόταν πρώτα να μας φτιάξει ένα flash ΕΣΤΩ όπως των Windows, και το λέω γιατί ακούστηκε ότι φταίνε οι προγραμματιστές. Αν είναι έτσι, στα Windows γιατί δεν είναι τόσο προβληματικό το flash.

 

Ποιος θα κερδίσει τη διαμάχη; Η Apple φυσικά. Η Adobe με τη συμπεριφορά που έχει και με το HTML5 που έρχεται, θα σβήσει (εννοώ φυσικά το flash μόνο, όχι τη σουίτα CS) με συνοπτικές διαδικασίες (θέλω να ελπίζω τέλος πάντων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εχεις τραβηξει τοσα απο το flash στο desktop, γιατι δεν το βγαζεις/απεγκαθιστας απο εκει? ;)

Και ετσι δεν θα το τρως στη μαπα, οπως δεν το τρως στο iPhone σου.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Το να μπει flash στο iPhone (οχι μονο στον browser, αλλα και εφαρμογες που τρεχουν native , αλλα ειναι γραμμενες σε flash) μονο καλο θα εκανε στους χρηστες..

Οποιος δεν το επιθυμει για τον x,y λογο, θα μπορουσε καλλιστα να μην το τρεχει.

 

Αλλα οι περισσοτερες επιλογες και το "πληρες" Ιντερνετ μονο θετικο θα ηταν.

 

Κάνεις λάθος:

 

Αν το flash υπήρχε για το iPhone, ένα κάρο εφαρμογές θα κυκλοφορούσαν σε flash μορφή. Τώρα, όμως, οι εταιρίες είναι υποχρεωμένες να τις ξανα-προγραμματίζουν και να τις φτιάχνουν με άλλες μεθόδους, άρα δε χάνεις τίποτα. Αντιθέτως έχεις μόνο αξιόπιστες εφαρμογές. Λιγότερη ποικιλία μεν, αυξημένη ποιότητα δε. Λογική Mac.

 

Μακάρι να εξαφανιζόταν το flash τελείως. Αυτό δε θα σήμαινε ότι δε θα υπήρχαν πια όσα προσφέρει. Σημαίνει ότι θα τα έφτιαχναν με άλλο τρόπο, ελπίζουμε όλοι πιο σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...