Προς το περιεχόμενο

Η Adobe εγκαταλείπει την ανάπτυξη εφαρμογών Flash για το iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

... και όχι επειδή δεν κάνει καλό στους χρήστες ή στη συσκευή ή στη γενικότερη φιλοσοφία της, αλλά πολύ απλά επειδή με flash framework η apple θα αρχίσει να χάνει έσοδα απο το applestore.

 

 

... και όχι το "δεν είναι υποχρεωτικό να τις κατεβάσεις" δεν θεωρείται επιχείρημα όταν κράζει κανείς τα φλασάκια για τον ίδιο λόγο...

 

...αν το iphone υποστήριζε flash, μόνο καλό θα έκανε στη συσκευή, ..

 

 

...για να μη παρεξηγηθώ, δε πιστεύω πως το iphone με τις σημερινές του ελλείψεις υστερεί σε κάτι, γιατί πολύ απλά με τα apps, το αξελερόμετρο και την capacitive screen, ξεπερνάει με διαφορά τον ανταγωνισμό ...

 

...απλά το να φτάνει η λατρεία για ένα προϊόν σε σημείο "αλάθητου" και τυφλής υπακοής των κατασκευαστικών επιλογών της εταιρείας που το κατασκευάζει, καταντάει απο παρανοϊκό έως γραφικό....

+1

Ολοσωστος ο φιλος!

 

Εγω απορω:

ολοι αυτοι που λενε οτι εχουν φαει στην μαπα το flash στον υπολογιστη τους και δεν το θελουν και στο iPhone τους, γιατι δεν το βγαζουν απο τον υπολογιστη τους για να μην το τρωνε στην μαπα?? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Αμα εχεις τραβηξει τοσα απο το flash στο desktop, γιατι δεν το βγαζεις/απεγκαθιστας απο εκει? ;)

Και ετσι δεν θα το τρως στη μαπα, οπως δεν το τρως στο iPhone σου.

 

Το να μπει flash στο iPhone (οχι μονο στον browser, αλλα και εφαρμογες που τρεχουν native , αλλα ειναι γραμμενες σε flash) μονο καλο θα εκανε στους χρηστες..

Οποιος δεν το επιθυμει για τον x,y λογο, θα μπορουσε καλλιστα να μην το τρεχει.

[...]

ολοι αυτοι που λενε οτι εχουν φαει στην μαπα το flash στον υπολογιστη τους και δεν το θελουν και στο iPhone τους, γιατι δεν το βγαζουν απο τον υπολογιστη τους για να μην το τρωνε στην μαπα?? ;)

 

Περιέργως, αρκετοί χρήστες MacOS X έχουν εγκαταστήσει το ClickToFlash, ένα απλό plugin για τον Safari όπου απενεργοποιείται το υλικό Flash στις ιστοσελίδες και εμφανίζεται μόνο κατά βούληση του χρήστη. Οπότε, ναι, αρκετοί εξ ημών έχουμε ουσιαστικά απενεργοποιήσει το Flash στον υπολογιστή μας. ;)

 

Αλλα οι περισσοτερες επιλογες και το "πληρες" Ιντερνετ μονο θετικο θα ηταν.

Κανείς δεν λέει το αντίθετο.

Aυτό που αναφέρεται πολλάκις και πλειστάκις είναι ότι η υλοποίηση του Flash στο MacOS X (ουσιαστικά σε οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα πλην Windows) είναι τουλάχιστον προβληματική - και γι'αυτό ευθύνεται ο δημιουργός του Flash.

 

Εκτός αυτού, η Apple δεν θέλει flash γιατί θα της κόψει έσοδα από το App Store. Αυτό είναι αντιληπτό. Δεν το δικαιολογώ ούτε το υπερασπίζομαι αλλά το αντιλαμβάνομαι. Τι να κάνουμε, οι εταιρείες κοιτούν το κέρδος τους, δεν είναι κάτι ανήθικο ούτε κατακριτέο. Σε όποιον δεν αρέσει, απλώς δεν αγοράζει - όπως δεν αγοράζει iPhone όποιος επιθυμεί την κάμερα των 8-10-12 Megapixels.

 

:-)

 

Άκου τον παρακάτω διάλογο.

 

- Τρομερό το iphone. Τα κάνει όλα τέλεια.

- Ναι, αλλά δεν έχει multitasking. (για λίγο καιρό ακόμα)

- Δε πειράζει γιατί πάει σφαίρα και είναι πολύ απλό στη χρήση το iphoneos.

- Ναι αλλά οι περισσότεροι λένε ότι χωρίς jailbreak (που περιπλέκει τα πράγματα) δεν αξίζει.

- Άμα θες το κάνεις όμως.

- Για δες, δεν έχει φλας η φωτογραφική.

- Τι να κάνουμε, κατά τα άλλα σκίζει.

- Ρε την apple που δεν δέχεται το flash της adobe.

- Καλά κάνει, άμα είχε θα κόλλαγε, έχεις δει στα mac πως πάει;

- Δεν πάω την apple γιατί θέλει να σε χρεώνει για πάντα.

- Δικαίωμά της, παράνομο είναι;

 

Σε γενικές γραμμές αυτός είναι ο αντίλογος.

 

Υπάρχει και ο παρακάτω διάλογος:

 

- Γνωρίζω τους περιορισμούς του iPhone αλλά προτιμώ να τρέχω ό,τι τρέχω καλά παρά να τρέχω εκατό πράγματα και να κολλάει στα 99...

- Είστε πρόβατα. Το κινητό είναι πατάτα και με έκανε να ξεράσω [1].

- Έχετε χειριστεί το iPhone;

- Δεν έχω iPhone [2], είναι προϊόν ελιτισμού και υπεροψίας από μία ξεδιάντροπα καπιταλιστική εταιρεία [3].

- ΟΚ, αφού δεν σου αρέσει, μην το παίρνεις. Γιατί πρέπει να μας πρήζεις σε κάθε thread για την Apple και το "κακό" κινητό;

- Μα, με πνίγει το άδικο [4] - για κινητό που δεν έχω...

- [παύση για να γίνει αντιληπτό το μέγεθος της εμπάθειας] - [αποχώρηση]

 

Αυτά από έναν αντικειμενικό παρατηρητή... ;)

 

Άντε παιδιά, καλή λευτεριά! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιέργως, αρκετοί χρήστες MacOS X έχουν εγκαταστήσει το ClickToFlash, ένα απλό plugin για τον Safari όπου απενεργοποιείται το υλικό Flash στις ιστοσελίδες και εμφανίζεται μόνο κατά βούληση του χρήστη. Οπότε, ναι, αρκετοί εξ ημών έχουμε ουσιαστικά απενεργοποιήσει το Flash στον υπολογιστή μας. ;)

Δεν το εχετε ομως απεγκαταστησει!! Γιατι πολυ απλα το χρειαζεστε ωστε να βλεπετε ποιοτικες,rich multimedia εφαρμογες/σελιδες.

 

Η ιδια ακριβως πρακτικη θα μπορουσε να υπηρχε και στο iPhone. Οσους τους ενοχλει κλπ το flash, θα μπορουσαν απλα να το ενεργοποιουσαν/απενεργοποιουσαν κατα βουληση.

 

Οχι ομως να λεμε δεν θελουμε με τιποτα flash , επειδη το τρωμε στην μαπα στον κανονικο υπολογιστη, επειδη ειναι evil κλπ κλπ.

Να το λεει η apple επειδη θα χασει εσοδα , το καταλαβαινω. Αλλα οχι και οι χρηστες . ;)

 

Κανείς δεν λέει το αντίθετο.

Aυτό που αναφέρεται πολλάκις και πλειστάκις είναι ότι η υλοποίηση του Flash στο MacOS X (ουσιαστικά σε οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα πλην Windows) είναι τουλάχιστον προβληματική - και γι'αυτό ευθύνεται ο δημιουργός του Flash.

Για τα "χαλια" του flash σε mac φταει κατα ενα μεγαλο ποσοστο και η apple.

 

http://labs.adobe.com/technologies/flashplayer10/

Why is hardware decoding of H.264 only supported on the Windows platform?

In Flash Player 10.1, H.264 hardware acceleration is not supported under Linux and Mac OS. Linux currently lacks a developed standard API that supports H.264 hardware video decoding, and Mac OS X does not expose access to the required APIs. We will continue to evaluate when to support this feature on Mac and Linux platforms in future releases.

 

http://www.anandtech.com/show/2876/6

The release notes for the Flash 10.1 preview say the following about cross-platform hardware accelerated H.264 decoding support:

 

In Flash Player 10.1, H.264 hardware acceleration is not supported under Linux and Mac OS. Linux currently lacks a developed standard API that supports H.264 hardware video decoding, and Mac OS X does not expose access to the required APIs. We will continue to evaluate adding the feature to Linux and Mac OS in future releases.

 

Ouch. Linux isn’t ready and Apple isn’t open enough. That’s not to say that there aren’t major performance gains to be had.

 

With actual GPU-accelerated H.264 decoding I’m guessing those CPU utilization numbers could drop to a remotely reasonable value. But it’s up to Apple to expose the appropriate hooks to allow Adobe to (eventually) enable that functionality.

 

Μπορει βεβαια να εβαλε επιτελους μυαλο η apple: (χθεσινο νεο)

Apple Technical Note TN2267: an opening for GPU-accelerated Flash?

 

 

 

Εκτός αυτού, η Apple δεν θέλει flash γιατί θα της κόψει έσοδα από το App Store. Αυτό είναι αντιληπτό. Δεν το δικαιολογώ ούτε το υπερασπίζομαι αλλά το αντιλαμβάνομαι. Τι να κάνουμε, οι εταιρείες κοιτούν το κέρδος τους, δεν είναι κάτι ανήθικο ούτε κατακριτέο. Σε όποιον δεν αρέσει, απλώς δεν αγοράζει - όπως δεν αγοράζει iPhone όποιος επιθυμεί την κάμερα των 8-10-12 Megapixels.

+1

Απλα μερικοι χρηστες δεν εχουν καταλαβει το λογο και λενε οτι δεν θελουν flash εφαρμογες(οχι μονο flash player στον browser) γιατι το flash ειναι κακο κλπ.

 

Δεκτο και κατανοητο η apple να μην θελει flash και γενικοτερα επιλογες που μπορει να τις εκοβαν εσοδα απο το applestore.

Αλλα δεν ειναι τοσο κατανοητο η επιθυμια μερικων χρηστων να μην θελουν περισσοτερες επιλογες και ποιοτικοτερες και πιο rich multimedia εφαρμογες/σελιδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paredwse

 

χωρίς παρεξήγηση, δεν θέλω να αρχίσω κάτι, απλά κάποιες παρατηρήσεις, γιατί ήσουν κάπως υπερβολικός.

 

o Nomedor στο 1ο σχόλιο αναφερόταν στο ipad, απ'ότι κατάλαβα και όχι στο iphone, αν και να αναφερόταν και σε αυτό, μου φάνηκε περισσότερο αδιάφορο, πειραχτικό σχόλιο παρά κακεντρεχές.

 

στο 2ο και 3ο σχόλιο, γίνονται πολύ αχνές και καθόλου επιθετικές αναφορές στην αντιπάθεια του για την προσέγγιση της εταιρείας στο σχεδιασμό και στη κοστολόγηση των προϊόντων (προφανώς, αφού αναφέρετε σε παλιότερες αναφορές) -- επίσης λέει οτι και κατα περιπτώσεις είναι και υπέρ της.

 

στο 4ο σχόλιο αναφέρει αυτά που έβαλες στο 2 και 3, αλλά πουθενά οτι ζηλεύει το iphone, πέρα απο εκείνο το πόστ που έλεγε οτι μπορεί να το αγόραζε για τη κοπελιά του.

 

τα παραπάνω τα ανέφερα γιατί τελευταία στο φόρουμ το trolling έχει γίνει πολύ interlectuel και γουστάρω :-D

 

ps: mac vs pc. epic classicness.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δεν το εχετε ομως απεγκαταστησει!! Γιατι πολυ απλα το χρειαζεστε ωστε να βλεπετε ποιοτικες,rich multimedia εφαρμογες/σελιδες.

 

Η ιδια ακριβως πρακτικη θα μπορουσε να υπηρχε και στο iPhone. Οσους τους ενοχλει κλπ το flash, θα μπορουσαν απλα να το ενεργοποιουσαν/απενεργοποιουσαν κατα βουληση.

 

Οχι ομως να λεμε δεν θελουμε flash , επειδη το τρωμε στην μαπα στον κανονικο υπολογιστη, επειδη ειναι evil κλπ κλπ.

Όπως θα παρατήρησες, πουθενά δεν γράφω ούτε έχω γράψει ότι το flash είναι κακό κλπ κλπ ή είναι αηδία κλπ κλπ. Είναι πολύ ωραίο μέσο για διαδραστικές εφαρμογές και υπάρχουν εξαιρετικά site γραμμένα σε flash.

 

Προσωπικά το θεωρώ πολύ ωραίο ως μέσο. Αλλά τι να το κάνω όταν στον δικό μου τουλάχιστον υπολογιστή σέρνεται;

 

Πάλι όμως μπλεχτήκαμε σε flash κουβέντα ενώ το thread περί άλλων τυρβάζει... :-)

 

 

Για τα "χαλια" του flash σε mac φταει κατα ενα μεγαλο ποσοστο και η apple.

 

http://labs.adobe.com/technologies/flashplayer10/

 

 

http://www.anandtech.com/show/2876/6

 

Μπορει βεβαια να εβαλε επιτελους μυαλο η apple: (χθεσινο νεο)

Apple Technical Note TN2267: an opening for GPU-accelerated Flash?

Καλά, το πρώτο είναι το επίσημο blog της Adobe, τι περίμενες να λέει; :P

 

Οπως ξέρεις, υπάρχουν επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές - δεν είμαι τεχνικός και προφανώς δεν μπορώ να ελέγξω τι λέει ο καθένας. Επιλέγεις να ακολουθήσεις τη μία άποψη, λέω να ακολουθήσω την άλλη. Υποθέτω ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. :-)

 

Απλα μερικοι χρηστες δεν εχουν καταλαβει το λογο και λενε οτι δεν θελουν flash εφαρμογες(οχι μονο flash player στον browser) γιατι το flash ειναι κακο κλπ.

 

Δεκτο και κατανοητο η apple να μην θελει flash και γενικοτερα επιλογες που μπορει να τις εκοβαν εσοδα απο το applestore.

Αλλα δεν ειναι τοσο κατανοητο η επιθυμια μερικων χρηστων να μην θελουν περισσοτερες επιλογες και ποιοτικοτερες και πιο rich multimedia εφαρμογες..

 

Μα, οι εφαρμογές είναι καλοδεχούμενες. Και μία απροβλημάτιστη λειτουργία είναι ευχής έργον. Από τη στιγμή όμως που η ίδια η κατασκευάστρια εταιρεία (αναφέρομαι στην Adobe) δεν επιθυμεί να φτιάξει μία σοβαρή υλοποίηση του Flash για το iPhone (σου θυμίζω ότι και για τις υπόλοιπες mobile πλατφόρμες, η Adobe πήγε "πίσω" την παρουσίαση του Mobile Flash...), είναι νομίζω λογικό να γυρίσει κι η Apple εναντίον της. Κι εγώ, όταν βλέπω ότι το Flash σέρνεται, ως τελικος χρήστης στην τελική δεν με ενδιαφέρει ποιός ευθύνεται. Με ενδιαφέρει ότι το Flash σέρνεται. Αν είναι να σέρνεται και το κινητό μου, σόρρυ, να πάει στο καλό το Flash.

 

Εν τέλει, ο καθένας κρίνει τα προϊόντα από τις δικές του ανάγκες. :-)

 

@paredwse

 

χωρίς παρεξήγηση, δεν θέλω να αρχίσω κάτι, απλά κάποιες παρατηρήσεις, γιατί ήσουν κάπως υπερβολικός.

 

o Nomedor στο 1ο σχόλιο αναφερόταν στο ipad, απ'ότι κατάλαβα και όχι στο iphone, αν και να αναφερόταν και σε αυτό, μου φάνηκε περισσότερο αδιάφορο, πειραχτικό σχόλιο παρά κακεντρεχές.

 

στο 2ο και 3ο σχόλιο, γίνονται πολύ αχνές και καθόλου επιθετικές αναφορές στην αντιπάθεια του για την προσέγγιση της εταιρείας στο σχεδιασμό και στη κοστολόγηση των προϊόντων (προφανώς, αφού αναφέρετε σε παλιότερες αναφορές) -- επίσης λέει οτι και κατα περιπτώσεις είναι και υπέρ της.

 

στο 4ο σχόλιο αναφέρει αυτά που έβαλες στο 2 και 3, αλλά πουθενά οτι ζηλεύει το iphone, πέρα απο εκείνο το πόστ που έλεγε οτι μπορεί να το αγόραζε για τη κοπελιά του.

 

τα παραπάνω τα ανέφερα γιατί τελευταία στο φόρουμ το trolling έχει γίνει πολύ interlectuel και γουστάρω :-D

 

ps: mac vs pc. epic classicness.

Μπορεί ο γραπτός λόγος να είναι εύκολα παρεξηγήσιμος. Αλλά τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. No offence, ειλικρινά δεν θέλω να σε προσβάλλω αλλά δεν επιθυμώ να σχολιάζω τα γραπτά ενός μέλους με άλλο μέλος - προτιμώ την αντίκρουση από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο. Γενικώς οφείλω να πω ότι διαφωνώ με την ανάγνωση των επίμαχων σχόλιων: στο πρώτο σχόλιο αναφέρεται στο iPhone και απαντά στην παρατήρησή μου ότι σχολιάζει και επικρίνει τόσο σφοδρά ένα προϊόν το οποίο, κατά ομολογία του, δεν το γνωρίζει.

Τα υπόλοιπα εν ευθέτω χρόνω... :-)

 

ΥΓ: Ελπίζω ο χαρακτηρισμός trolling να μην αναφέρεται σε εμένα γιατί με αδικείς. Δεν έχω μπει ποτέ σε thread για άλλο κινητό τηλέφωνο ή για άλλο λειτουργικό σύστημα (για παράδειγμα σε thread των Windows...) με μοναδικό σκοπό να αρχίσω να βρίζω ή να χλευάζω για να προκαλέσω τους χρήστες που είχαν το "θράσος" να επιλέξουν πλατφόρμα που δεν είναι του γούστου μου, όπως κάνουν διάφοροι κατ' ομολογίαν τους apple-haters εδώ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχετε ομως απεγκαταστησει!! Γιατι πολυ απλα το χρειαζεστε ωστε να βλεπετε ποιοτικες,rich multimedia εφαρμογες/σελιδες.

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Η ιδια ακριβως πρακτικη θα μπορουσε να υπηρχε και στο iPhone. Οσους τους ενοχλει κλπ το flash, θα μπορουσαν απλα να το ενεργοποιουσαν/απενεργοποιουσαν κατα βουληση.

Διαφωνώ. Θεωρώ ότι, από τη στιγμή που μιλάμε για συσκευή κινητής τηλεφωνίας, πρέπει να παραμένει δικαίωμα του κατασκευαστή να μην ενσωματώνει στοιχεία που θεωρεί ότι μπορεί π.χ. να επιβαρύνουν την λειτουργία της συσκευης. Ένας κατασκευαστής, ειδικά όπως η Apple που έχει ως μότο το άψογο user experience, δίνει μεγάλο βάρος στην (καλή) συνολική εικόνα που θα αποκτήσει ο (αρχάριος) χρήστης. Και ο αρχάριος χρήστης που μπορεί να αγοράζει κινητά των 500-600 ευρώ (άρα σίγουρα δεν είναι... χαμηλόμισθος) καθόλου απίθανο να απορρίψει μια συσκευή ως αργή/προβληματική/μάπα πριν καν μπει στη διαδικασία να ψάξει ρυθμίσεις για την βελτίωση της λειτουργίας της. Αυτό που θέλω να πω είναι πως ένα αξιόλογο ποσοστό αγοραστών ενδεχομένως να μην ασχοληθεί/γνωρίζει την απενεργοποίηση π.χ. του flash module, με αποτέλεσμα να χαρακτηρίσει π.χ. το iPhone ως αργό και με μικρή αυτονομία και να κάνει ζημιά στην εικόνα της συσκευής και, κατ' επέκταση, του κατασκευαστή.

Και αυτό είναι ένα δίλημμα που (κατά τη γνώμη μου) δεν έχει σωστή επιλογή, έχει απλώς επιλογή. Κάποιος κατασκευαστής θα διάλεγε υποστηρίξη στα πάντα εις βάρος του performance, κάποιος άλλος θα διάλεγε κάποιους περιορισμούς προκειμένου να σου δώσει ένα πολύ καλύτερο experience.

 

Οχι ομως να λεμε δεν θελουμε με τιποτα flash , επειδη το τρωμε στην μαπα στον κανονικο υπολογιστη, επειδη ειναι evil κλπ κλπ.

Να το λεει η apple επειδη θα χασει εσοδα , το καταλαβαινω. Αλλα οχι και οι χρηστες . ;)

Μέσα και σ' αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Όπως θα παρατήρησες, πουθενά δεν γράφω ούτε έχω γράψει ότι το flash είναι κακό κλπ κλπ ή είναι αηδία κλπ κλπ. Είναι πολύ ωραίο μέσο για διαδραστικές εφαρμογές και υπάρχουν εξαιρετικά site γραμμένα σε flash.

Μα δεν μιλησα για εσενα..

Μιλησα για αλλους χρηστες που δεν θελουν περισσοτερες επιλογες και ποιοτικοτερες και πιο rich multimedia εφαρμογες/σελιδες.

Η apple οπως λες ειναι λογικο να μην θελει flash για να μη χασει εσοδα. Οι χρηστες ομως που δεν θα χασουν εσοδα, γιατι να θελουν να μειωσουν τις επιλογες τους και να μην θελουν να εχουν την επιλογη για πιο ποιοτικες και πιο rich multimedia εφαρμογες/σελιδες? ;)

 

Προσωπικά το θεωρώ πολύ ωραίο ως μέσο. Αλλά τι να το κάνω όταν στον δικό μου τουλάχιστον υπολογιστή σέρνεται;

 

Να μπουταρεις σε windows ωστε να μην σερνεται ουτε στον δικο σου υπολογιστη ( :P ) ή να πιεζουμε την apple ωστε να επαιρνε αυτην την αποφαση πιο νωρις ωστε να απολαμβαναν ηδη οι mac users ελαφρυτερο flash και ετσι να μην χρειαζεται να το ενεργοποιουν/απενεργοποιουν συνεχεια για να δουν rich multimedia σελιδες .

 

Μα, οι εφαρμογές είναι καλοδεχούμενες. Και μία απροβλημάτιστη λειτουργία είναι ευχής έργον. Από τη στιγμή όμως που η ίδια η κατασκευάστρια εταιρεία (αναφέρομαι στην Adobe) δεν επιθυμεί να φτιάξει μία σοβαρή υλοποίηση του Flash για το iPhone (σου θυμίζω ότι και για τις υπόλοιπες mobile πλατφόρμες, η Adobe πήγε "πίσω" την παρουσίαση του Mobile Flash...), είναι νομίζω λογικό να γυρίσει κι η Apple εναντίον της. Κι εγώ, όταν βλέπω ότι το Flash σέρνεται, ως τελικος χρήστης στην τελική δεν με ενδιαφέρει ποιός ευθύνεται. Με ενδιαφέρει ότι το Flash σέρνεται. Αν είναι να σέρνεται και το κινητό μου, σόρρυ, να πάει στο καλό το Flash.

 

Εν τέλει, ο καθένας κρίνει τα προϊόντα από τις δικές του ανάγκες. :-)

 

Αλλο να παει στο καλο το flash (πχ να το ενεργοποιουμε/απενεργοποιουμε κατα βουληση , επειδη η apple δεν δινει τα διαθεσιμα apis για να γινει πιο ελαφρυ) και αλλο να μην το θελουμε καν να το δουμε στο iPhone λες και εαν υπαρξει θα αλλαξει κατι για οσους δεν θα το χρησιμοποιουν. (θα το εχουν απενεργοποιημενο οπως θα ερχεται απο default και θα συνεχισουν να δουλευουν οπως πριν)

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ paredwse

 

Χωρίς ίχνος εμπάθειας, επειδή πραγματικά δεν σε έχω πιάσει να τρολάρεις, μία διευκρίνηση.

 

Όταν βγαίνουν τεχνικοί και σου λένε ότι φταίει η Apple που δεν υποστηρίζεται το flash γι' αυτό και γι΄αυτό τον πολύ συγκεκριμένο λόγο, δεν είναι πρέπον να λες ότι "εγώ διαλέγω τον άλλο δρόμο" επειδή έτσι. Δεν με ενδιαφέρει να υποστηρίξω adobe, δεν μπαίνουν λεφτά στην τσέπη μου, απλά φαντάζομαι αν αύριο έδινες νομικές συμβουλές σε κάποιον παραθέτοντας 10 κώδικες θα σου φαινόταν "κάπως" να βγει ένας και να σου πει "ναι αλλά εγώ διαλέγω τον άλλο δρόμο γιατί έτσι".

 

Εγώ βλέπω ότι

* τεχνικοί υποστηρίζουν ότι φταίει η Apple

* τo flash είναι buggy στα mac/iPhone/iPad

 

και καταλήγω στο εύλογο συμπέρασμα ότι απλώς η Apple θέλει να κρατήσει λεφτά για την πάρτη της. Καθόλου κατακριτέο, αλλά τουλάχιστον μην αναμασάμε την καραμέλα "προστασία καταναλωτών", "επειδή είναι buggy το flash δεν ενσωματώνεται", "η Apple τα κάνει όλα καλά και φταίνε οι υπόλοιποι".

 

Τα μισά επιχειρήματα των Apple-users κινούνται σε αυτό το επίπεδο. Προκατάληψη στα μεγαλεία της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαφωνώ. Θεωρώ ότι, από τη στιγμή που μιλάμε για συσκευή κινητής τηλεφωνίας, πρέπει να παραμένει δικαίωμα του κατασκευαστή να μην ενσωματώνει στοιχεία που θεωρεί ότι μπορεί π.χ. να επιβαρύνουν την λειτουργία της συσκευης. Ένας κατασκευαστής, ειδικά όπως η Apple που έχει ως μότο το άψογο user experience, δίνει μεγάλο βάρος στην (καλή) συνολική εικόνα που θα αποκτήσει ο (αρχάριος) χρήστης. Και ο αρχάριος χρήστης που μπορεί να αγοράζει κινητά των 500-600 ευρώ (άρα σίγουρα δεν είναι... χαμηλόμισθος) καθόλου απίθανο να απορρίψει μια συσκευή ως αργή/προβληματική/μάπα πριν καν μπει στη διαδικασία να ψάξει ρυθμίσεις για την βελτίωση της λειτουργίας της. Αυτό που θέλω να πω είναι πως ένα αξιόλογο ποσοστό αγοραστών ενδεχομένως να μην ασχοληθεί/γνωρίζει την απενεργοποίηση π.χ. του flash module, με αποτέλεσμα να χαρακτηρίσει π.χ. το iPhone ως αργό και με μικρή αυτονομία και να κάνει ζημιά στην εικόνα της συσκευής και, κατ' επέκταση, του κατασκευαστή.

Και αυτό είναι ένα δίλημμα που (κατά τη γνώμη μου) δεν έχει σωστή επιλογή, έχει απλώς επιλογή. Κάποιος κατασκευαστής θα διάλεγε υποστηρίξη στα πάντα εις βάρος του performance, κάποιος άλλος θα διάλεγε κάποιους περιορισμούς προκειμένου να σου δώσει ένα πολύ καλύτερο experience.

Μμμμ. Αρχικα να πω οτι εκτος απο το iPhone, το θεμα επεκτεινεται και στο iPad, οποτε δεν μιλαμε μονο για συσκευη κινητης τηλεφωνιας.

 

Περα απο αυτο, δεν μιλαμε επισης μονο για το flash player σε browser που πραγματι σε κινητα φαινεται ακομα να ειναι βαρυ.

Μιλαμε και για εφαρμογες που θα ηταν γραμμενες σε flash και θα μετατρεποντουσαν ωστε να τρεχουν native σε iPhone OS.

Αυτες φανταζομαι δεν θα ηταν απαιτητικες ιδιαιτερα, αλλα θα ειχαν ενα μεγαλο μειονεκτημα για την apple:

θα εχανε εσοδα απο το applestore.

 

 

Τελος, οσον αφορα τον flash player στα κινητα και στο αν θα χαλαει το user experience, εγω πιστευω πως η πιο σωστη πρακτικη στην παρουσα φαση θα ηταν η εξης:

να υπαρχει η υποστηριξη για flash και να ηταν απενεργοποιημενη απο default ωστε να μην υπαρχει καμμια υποψια οτι δημιουργει προβληματα κλπ.

Οσοι θελουν flash, θα επρεπε τοτε να "μπλεκουν" με ρυθμισεις και να το ενεργοποιουν , οπου θα υπηρχε και μια προειδιοποιηση οτι πχ τρωει μπαταρια κλπ.

 

Ετσι ολοι θα ηταν ευχαριστημενοι:

και αυτοι που δεν μπλεκουν με ρυθμισεις θα ειχαν σιγουρα καλο user experience κλπ κλπ(αφου θα ηταν απενεργοποιημενο απο default και θα συνεχιζαν να δουλευαν οπως πριν) και οσοι θελουν flash θα μπορουσαν να το ενεργοποιουν κατα βουληση.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

 

Να μπουταρεις σε windows ωστε να μην σερνεται ουτε στον δικο σου υπολογιστη ή να πιεζουμε την apple ωστε να επαιρνε αυτην την apple-technical-note-tn2267-an-opening-for-gpu-accelerated-flas πιο νωρις ωστε να απολαμβαναν ηδη οι mac users ελαφρυτερο flash .

1. Προσωπικά δεν θα κάνω boot σε Windows για να έχω flash εφαρμογές, είναι λίγο overkill - σαν να προσπαθώ να χτυπήσω μπεκάτσα με αντιαρματικό. :P

 

Εάν επιθυμώ, έχω flash εφαρμογές στο MacOS X, ενεργοποιώντας τις κατά βούληση μέσω του ClickToFlash.

Αλλά αυτό είναι θέμα του κάθε χρήστη.

Όποιος επιθυμεί ας εγκαταστήσει Windows - δεν τον περιορίζει η Apple σε αυτό, αντίθετα πρώτη αυτή τον διευκόλυνε μέσω του BootCamp να εγκαταστήσει Windows. :-)

 

[...]

 

Αλλο να παει στο καλο το flash (πχ να το ενεργοποιουμε/απενεργοποιουμε κατα βουληση , επειδη η apple δεν δινει τα διαθεσιμα apis για να γινει πιο ελαφρυ) και αλλο να μην το θελουμε καν να το δουμε στο iPhone λες και εαν υπαρξει θα αλλαξει κατι για οσους δεν θα το χρησιμοποιουν. (θα το εχουν απενεργοποιημενο και θα συνεχισουν να δουλευουν οπως πριν)

 

1. Επαναλαμβάνω εδώ ότι δεν μπαίνω στην αντιπαράθεση του ποιός φταίει για τις κακές επιδόσεις του Flash στο MacOS X. Η Adobe λέει ότι φταίει η Αpple. Η Apple λέει ότι φταίει η Adobe. Αν και δεν είμαι τεχνικός, δεν θεωρώ ότι έχει κάποιος εκ των δύο απόλυτο δίκο. ;)

 

2. Συμφωνώ με την τοποθέτηση του Mercyful_Fate πιο πάνω:

 

Θεωρώ ότι, από τη στιγμή που μιλάμε για συσκευή κινητής τηλεφωνίας, πρέπει να παραμένει δικαίωμα του κατασκευαστή να μην ενσωματώνει στοιχεία που θεωρεί ότι μπορεί π.χ. να επιβαρύνουν την λειτουργία της συσκευης. Ένας κατασκευαστής, ειδικά όπως η Apple που έχει ως μότο το άψογο user experience, δίνει μεγάλο βάρος στην (καλή) συνολική εικόνα που θα αποκτήσει ο (αρχάριος) χρήστης. Και ο αρχάριος χρήστης που μπορεί να αγοράζει κινητά των 500-600 ευρώ (άρα σίγουρα δεν είναι... χαμηλόμισθος) καθόλου απίθανο να απορρίψει μια συσκευή ως αργή/προβληματική/μάπα πριν καν μπει στη διαδικασία να ψάξει ρυθμίσεις για την βελτίωση της λειτουργίας της. Αυτό που θέλω να πω είναι πως ένα αξιόλογο ποσοστό αγοραστών ενδεχομένως να μην ασχοληθεί/γνωρίζει την απενεργοποίηση π.χ. του flash module, με αποτέλεσμα να χαρακτηρίσει π.χ. το iPhone ως αργό και με μικρή αυτονομία και να κάνει ζημιά στην εικόνα της συσκευής και, κατ' επέκταση, του κατασκευαστή.

Και αυτό είναι ένα δίλημμα που (κατά τη γνώμη μου) δεν έχει σωστή επιλογή, έχει απλώς επιλογή. Κάποιος κατασκευαστής θα διάλεγε υποστηρίξη στα πάντα εις βάρος του performance, κάποιος άλλος θα διάλεγε κάποιους περιορισμούς προκειμένου να σου δώσει ένα πολύ καλύτερο experience.

Σε κάθε περίπτωση, γούστα είναι αυτά. :-)

 

@ paredwse

 

Χωρίς ίχνος εμπάθειας, επειδή πραγματικά δεν σε έχω πιάσει να τρολάρεις, μία διευκρίνηση.

 

Όταν βγαίνουν τεχνικοί και σου λένε ότι φταίει η Apple που δεν υποστηρίζεται το flash γι' αυτό και γι΄αυτό τον πολύ συγκεκριμένο λόγο, δεν είναι πρέπον να λες ότι "εγώ διαλέγω τον άλλο δρόμο" επειδή έτσι. Δεν με ενδιαφέρει να υποστηρίξω adobe, δεν μπαίνουν λεφτά στην τσέπη μου, απλά φαντάζομαι αν αύριο έδινες νομικές συμβουλές σε κάποιον παραθέτοντας 10 κώδικες θα σου φαινόταν "κάπως" να βγει ένας και να σου πει "ναι αλλά εγώ διαλέγω τον άλλο δρόμο γιατί έτσι".

 

Εγώ βλέπω ότι

* τεχνικοί υποστηρίζουν ότι φταίει η Apple

* τo flash είναι buggy στα mac/iPhone/iPad

 

και καταλήγω στο εύλογο συμπέρασμα ότι απλώς η Apple θέλει να κρατήσει λεφτά για την πάρτη της. Καθόλου κατακριτέο, αλλά τουλάχιστον μην αναμασάμε την καραμέλα "προστασία καταναλωτών", "επειδή είναι buggy το flash δεν ενσωματώνεται", "η Apple τα κάνει όλα καλά και φταίνε οι υπόλοιποι".

 

Τα μισά επιχειρήματα των Apple-users κινούνται σε αυτό το επίπεδο. Προκατάληψη στα μεγαλεία της.

 

Το ανέφερα και παραπάνω και εμμένω: "H Apple δεν θέλει flash γιατί θα της κόψει έσοδα από το App Store. Αυτό είναι αντιληπτό. Δεν το δικαιολογώ ούτε το υπερασπίζομαι αλλά το αντιλαμβάνομαι. Τι να κάνουμε, οι εταιρείες κοιτούν το κέρδος τους, δεν είναι κάτι ανήθικο ούτε κατακριτέο."

 

Για την κακή εφαρμογή του Flash, αναφέρομαι και παραπάνω: δεν είμαι τεχνικός. Οι μισοί λένε έτσι, οι άλλοι μισοί γιουβέτσι. Θεωρώ ότι η αλήθεια (ως συνήθως) βρίσκεται κάπου στη μέση. Τι να πω; Επιλέγω να ακολουθήσω τα επιχειρήματα της μίας πλευράς, ό,τι κι αν αυτό σημαίνει. :-)

 

(στα νομικά συνήθως δεν υπάρχει άσπρο ή μαύρο - το γκρίζο είναι το πιο σύνηθες χρώμα ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Προσωπικά δεν θα κάνω boot σε Windows για να έχω flash εφαρμογές, είναι λίγο overkill - σαν να προσπαθώ να χτυπήσω μπεκάτσα με αντιαρματικό. :P

 

Εάν επιθυμώ, έχω flash εφαρμογές στο MacOS X, ενεργοποιώντας τις κατά βούληση μέσω του ClickToFlash.

Αλλά αυτό είναι θέμα του κάθε χρήστη.

Λογικα σε λιγο θα αλλαξει αυτο, δεν θα χρειαζεσαι τοσο το ClickToFlash μιας και φαινεται οτι η apple θα αρχισει να δινει τα διαθεσιμα apis για gpu acceleration:

http://www.engadget.com/2010/04/22/apple-technical-note-tn2267-an-opening-for-gpu-accelerated-flas/'>http://www.engadget.com/2010/04/22/apple-technical-note-tn2267-an-opening-for-gpu-accelerated-flas/

 

 

1. Επαναλαμβάνω εδώ ότι δεν μπαίνω στην αντιπαράθεση του ποιός φταίει για τις κακές επιδόσεις του Flash στο MacOS X. Η Adobe λέει ότι φταίει η Αpple. Η Apple λέει ότι φταίει η Adobe. Αν και δεν είμαι τεχνικός, δεν θεωρώ ότι έχει κάποιος εκ των δύο απόλυτο δίκο. ;)

 

 

Παντως, για να δεις οτι ειναι ξεκαθαρα θεμα των μη διαθεσιμων apis που δεν υπαρχει gpu acceleration στο flash, δες οτι σε παρομοια φαση ειναι και οι video players σε mac os x .

Ουτε εκει μπορουν να χρησιμοποιουσαν την gpu οι video players που δεν ειναι της apple. Μονο το quicktime για mov αρχεια μπορει να χρησιμοποιησει την gpu ωστε να υπαρχει gpu acceleration, γιατι η apple δεν δινει τα διαθεσιμα apis σε third-party video players.

Σε windows φυσικα , gpu acceleration υπαρχει στην πλειονοτητα των video players,μιας και τα απαραιτητα apis ειναι διαθεσιμα σε ολους τους developers.

 

Νομιζω οτι κατι παρομοιο ισχυει και για την καμερα των macbooks . Eνω πχ ειναι 1.3mpixel και μπορει και τραβαει καλο video μεσω photobooth, δεν διαθετει τα apis σε third-party developers ωστε να μπορουν να τραβηξουν σε καλη ποιοτητα και τριτες εφαρμογες, οποτε αυτες αναγκαστικα τραβανε video χαμηλοτερης ποιοτητας.

 

 

 

 

..ποιός φταίει για τις κακές επιδόσεις του Flash στο MacOS X. Η Adobe λέει ότι φταίει η Αpple. Η Apple λέει ότι φταίει η Adobe....

Ξεχασες οτι η Αpple παραδεχεται οτι ειχε κλειστα τα apis/frameworks για gpu acceleration και μολις εδω και λιγες μερες τα εκανε διαθεσιμα και για third-party developers! ;)

 

http://www.engadget.com/2010/04/22/apple-technical-note-tn2267-an-opening-for-gpu-accelerated-flas/

 

http://developer.apple.com/mac/library/technotes/tn2010/tn2267.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά ο paredwse κατασκευάζει εντυπώσεις για το άτομό μου απομονώνοντας τα λεγόμενά μου αφού πρώτα με έχει προκαλέσει με αποτέλεσμα να ξεφύγω ή χωρίς να καταλαβαίνει πότε κάνω χιούμορ. Μπράβο, άξιος.

Δεν έχω χρόνο τώρα να απαντήσω σε όλα αυτά.

 

Αλήθεια να απαντήσω σε αυτόν τον Αντικειμενικό Παρατηρητή (Really? ποιον κοροϊδεύουμε;) ή θα αρχίσει για άλλη μια φωρά να με βρίζει εμμέσως εκμεταλλευόμενος τη θέση του ως super mod, γιατί το έχει κάνει επανειλημμένα. Αυτόν ποιος θα τον κάνει ντα γιατί εμένα ξέρω;

 

Ποιος είμαι εγώ να πω για την apple του; Έπεσα με αλεξίπτωτο, ε; Τουλάχιστον το δοκίμασα πριν το επιδοκιμάσω, αλλά δεν έχω δικαίωμα να πω τι γνώμη μου.

Μήπως πιστεύει πως επειδή δεν μας παίρνει στα σοβαρά, δεν έχουμε δικαίωμα να μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Λογικα σε λιγο θα αλλαξει αυτο, δεν θα χρειαζεσαι τοσο το ClickToFlash μιας και φαινεται οτι η apple θα αρχισει να δινει τα διαθεσιμα apis για gpu acceleration:

http://www.engadget.com/2010/04/22/apple-technical-note-tn2267-an-opening-for-gpu-accelerated-flas/'>http://www.engadget.com/2010/04/22/apple-technical-note-tn2267-an-opening-for-gpu-accelerated-flas/

 

Παντως, για να δεις οτι ειναι ξεκαθαρα θεμα των μη διαθεσιμων apis που δεν υπαρχει gpu acceleration στο flash, δες οτι σε παρομοια φαση ειναι και οι video players σε mac os x .

 

Ουτε εκει μπορουν να χρησιμοποιουσαν την gpu οι video players που δεν ειναι της apple. Μονο το quicktime για mov αρχεια μπορει να χρησιμοποιησει την gpu ωστε να υπαρχει gpu acceleration, γιατι η apple δεν δινει τα διαθεσιμα apis σε third-party video players.

Σε windows φυσικα , gpu acceleration υπαρχει στην πλειονοτητα των video players,μιας και τα απαραιτητα apis ειναι διαθεσιμα σε ολους τους developers.

 

Νομιζω οτι κατι παρομοιο ισχυει και για την καμερα των macbooks . Eνω πχ ειναι 1.3mpixel και μπορει και τραβαει καλο video μεσω photobooth, δεν διαθετει τα apis σε third-party developers ωστε να μπορουν να τραβηξουν σε καλη ποιοτητα και τριτες εφαρμογες, οποτε αυτες αναγκαστικα τραβανε video χαμηλοτερης ποιοτητας.

 

Ξεχασες οτι η Αpple παραδεχεται οτι ειχε κλειστα τα apis/frameworks για gpu acceleration και μολις εδω και λιγες μερες τα εκανε διαθεσιμα και για third-party developers! ;)

 

http://www.engadget.com/2010/04/22/apple-technical-note-tn2267-an-opening-for-gpu-accelerated-flas/

 

http://developer.apple.com/mac/library/technotes/tn2010/tn2267.html

 

Νομίζω ότι το έγραψα και παραπάνω: δεν είμαι τεχνικός, δεν μπορώ να γνωρίζω τι ακριβώς 'φταίει' για την κακή εφαρμογή των εφαρμογών Flash στο MacOS X. Αυτά που γράφεις ισχύουν μόνο για flash video ή γενικά για flash εφαρμογές;

 

Αυτό που με ενδιαφέρει, ως τελικό καταναλωτή, είναι ότι δεν έχω καλό user experience με το Flash σε MacOS X. Αν φταίει η Apple γιατί έχει κλειστά τα APIs, κακώς τα έχει κλειστά. Αν φταίει η Adobe γιατί έχει κακό implementation στο MacOS X, κακώς δεν έχει στρώσει κάτω τον πισινούλη της να το φτιάξει καλύτερο. Προφανώς με ενδιαφέρει το καλύτερο δικό μου user experience.

 

Σε κάθε περίπτωση, δεν έχω λόγο να αμφισβητώ αυτά που γράφεις (ιδίως όταν τα γράφεις παραθέτοντας σοβαρές πηγές).

Θες να γράψω ότι φταίνε τα κλειστά APIs της Apple; Κανένα πρόβλημα! :-)

 

Για άλλη μια φορά ο paredwse κατασκευάζει εντυπώσεις για το άτομό μου απομονώνοντας τα λεγόμενά μου αφού πρώτα με έχει προκαλέσει με αποτέλεσμα να ξεφύγω ή χωρίς να καταλαβαίνει πότε κάνω χιούμορ. Μπράβο, άξιος.

Δεν έχω χρόνο τώρα να απαντήσω σε όλα αυτά.

 

Αλήθεια να απαντήσω σε αυτόν τον Αντικειμενικό Παρατηρητή (Really? ποιον κοροϊδεύουμε;) ή θα αρχίσει για άλλη μια φωρά να με βρίζει εμμέσως εκμεταλλευόμενος τη θέση του ως super mod, γιατί το έχει κάνει επανειλημμένα. Αυτόν ποιος θα τον κάνει ντα;

 

Ποιος είμαι εγώ να πω για την apple του; Έπεσα με αλεξίπτωτο, ε; Τουλάχιστον το δοκίμασα πριν το επιδοκιμάσω, αλλά δεν έχω δικαίωμα να πω τι γνώμη μου.

Μήπως πιστεύει πως επειδή δεν μας παίρνει στα σοβαρά, δεν έχουμε δικαίωμα να μιλάμε;

 

Λυπάμαι αλλά φαίνεται ότι πλέον έχεις προσωπικό πρόβλημα με εμένα. Δεν ξέρω γιατί και δεν με ενδιαφέρει. Ξαναπετάς την καραμέλα του mod, λες κι έχει τιμωρηθεί ποτέ κανείς γιατί διαφωνεί είτε με εμένα είτε με οποιοδήποτε άλλο μέλος της διαχειριστικής ομάδας. Προφανώς θεωρείς ότι η θέση μου ως mod μου απαγορεύει να έχω άποψη ή, τέλος πάντων, άποψη διαφορετική από τη δική σου.

 

Δεν θα σου κάνω τη χάρη να δώσω συνέχεια στη δημόσια αντιπαράθεση που επιδιώκεις γιατί κάτι τέτοιο δεν οφελεί το forum ούτε και κανέναν άλλο πλην εσού.

Έγραψα πέντε πράγματα, διατηρώ έναν αξιοπρεπή διάλογο με το μέλος haHa χωρίς να πετάω συνθήματα και χωρίς να ξερνάω. Όλα τα υπόλοιπα δεν με αφορούν. Αν θες, μπορείς να μου στείλεις pm και να μου πεις ό,τι θες. Δημόσια δεν δέχομαι να κάνω διάλογο κωφών με άτομο που θεωρεί ότι τον υβρίζω επειδή έχω το θράσος να μην συμφωνώ μαζί του...

Επεξ/σία από paredwse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια να απαντήσω σε αυτόν τον Αντικειμενικό Παρατηρητή (Really? ποιον κοροϊδεύουμε;) ή θα αρχίσει για άλλη μια φωρά να με βρίζει εμμέσως εκμεταλλευόμενος τη θέση του ως super mod, γιατί το έχει κάνει επανειλημμένα. Αυτόν ποιος θα τον κάνει ντα γιατί εμένα ξέρω;

 

Nomedor μην επανέρχεσαι με αυτή τη κατηγορία αλλιώς βρες χρόνο και κάνε quote το πότε σε έχει βρίσει ο paredwse και μάλιστα επανειλημμένα. Είναι διακριτή η διαφορά μεταξύ ύβρεων και επιχειρημάτων έστω και σε υψηλό τόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα κάπως έχει ξεφύγει και πάει σε προσωπικό επίπεδο οπότε και αποφεύγω να κάνω συγκεκριμένες παραθέσεις, το μόνο που θα πω είναι ότι ανέκαθεν υπήρχε η εντύπωση ότι η Apple ήταν μία εταιρία που παρήγαγε προϊόντα ανώτερης ποιότητας, μίας ποιότητας που προέκυπτε από την ίδια την φιλοσοφία της και που αναγνωριζόταν από τους πελάτες της που ήταν σε θέση να κρίνουν και να συγκρίνουν. Από αυτούς λοιπόν τους πελάτες κάποιος θα περίμενε να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων και να μπορούν να αντιμετωπίζουν με χιούμορ πράγματα και καταστάσεις που δεν τους θίγουν προσωπικά.

 

Ειπώθηκε ότι η Apple μπορεί να φταίει για την μη δυνατότητα αποκωδικοποίησης video στην gpu, όταν αυτό γίνεται εδώ και χρόνια μέσω του dxva στα windows.

 

Δεν είναι αλήθεια τουλάχιστον στο βαθμό που άργησε η ίδια η nvidia να δώσει το vdpau σε unix/linux, η οποία το έδωσε όταν είδε ότι η δική της πλατφόρμα ion θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει linux σαν λειτουργικό και να περάσει ευκολότερα σε συσκευές με χαμηλό κόστος.

 

Από την άλλη σε linux το vdpau (αντίστοιχο το va-api) υπάρχει πάνω από χρόνο και εδώ και ένα 6μηνο το χρησιμοποιώ σε players οι οποίοι είναι open source. Δεν μπορεί παιδιά που δεν βγάζουν κέρδος από αυτό να το έχουν περάσει (πέρα από τους ενδοιασμούς και τις αντιδράσεις της κοινότητας στα proprietary drivers) και η adobe από την άλλη να αδυνατεί!!!

 

Παίζονται πολλά παιχνίδια μεταξύ των εταιριών και η κάθε μία προσπαθεί να κυριαρχήσει στον χώρο της (στο αγοραστικό κοινό της) εκμηδενίζοντας τον ανταγωνισμό. Κάποιοι το ονομάζουν μονοπώλιο και κάποιοι άλλοι ελεύθερο δικαίωμα των εταιριών ανάλογα σε ποια εταιρία ανήκουν, οπότε αν τα threads ανοίγονται για να γίνει διαφήμιση από τους μεν και δυσφήμηση των προϊόντων από τους δε, παρακαλώ θερμά να μας ενημερώσετε ώστε να μπούμε και εμείς στο παιχνίδι και να διεκδικήσουμε τα νόμιμα ποσοστά μας... :lol:

 

Δεν είναι θέμα γκρίζας ζώνης, είναι θέμα κοινής λογική να υποστηρίζουμε σαν χρήστες ότι εμείς πρέπει να έχουμε το δικαίωμα της επιλογής του αν κάτι είναι αξιόλογο ή όχι και όχι αυτή η επιλογή να γίνεται από τις εταιρίες και σε εμάς να φτάνει στο τέλος μία (1) λύση ως βέλτιστη επιλογή.

 

Κακή η adobe που δεν υποστήριζε το ίδιο όλες τις πλατφόρμες; Ας κινούνταν νομικά εναντίων της και η ίδια θα εισέπραττε την αποδοκιμασία του κόσμου και τις ποινές που θα την ανάγκαζαν να αναθεωρήσει, αλλά αφού αυτή είναι σήμερα η κοινή πρακτική και απώτερος σκοπός δεν είναι το μοίρασμα της πίτας αλλά η πίτα ολόκληρη για τον καθένα τους, γιατί να βγάλουν τα μάτια τους όταν βλέπουν και ξέρουν ότι ο κάθε καταναλωτής δεν ζει με μία πίτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...