Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 πουλάνε ταχύτερα από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την εντυπωση οτι τα Vista βασιζονται στον kernel των Server 2003, ενω τα 7 στον kernel των Server 2008 (= ο πραγματικος "longhorn kernel" που μας ειχαν υποσχεθει).

Αν κανω λαθος καποιος να με διορθωσει...

 

Aν οντως υπαρχει νεος kernel κατω απο τα 7 (σε συγκριση με τα Vista), τοτε προκειται για λειτουργικo με πραγματικα βελτιωμενη ταχυτητα/καταναλωση μνημης, και οχι για διδυμη εκδοση των vista με λιγα UI tweaks.

 

Τα ΝΤ workstation και NT Server ειναι η version 4.0

Τα 2000 Workstation και Server ειναι NT 5.0

Τα XP και Server 2003 (Release 1 και release 2) ειναι NT 5.1 και 5.2 αντιστοιχα.

Τα Vista και Server 2008 ειναι NT 6.0

Ta 7 και server 2008 release 2 ειναι NT 6.1

 

Το Minor version πιστευω δεν σημαινει και πολλα αλλα το major (4.χ, 5.χ 6.χ) σου λεει που περιπου βρισκεται στην "εξελιξη"

 

Τα vista και 7 ειναι στην πραγματικοτητα πολυ κοντα. Ο λογος που τα 7 δεν ονομαστηκαν vista release 2 η κατι παρομοιο ειναι το Marketing. Ηθελαν να αποβαλλουν την αρνητικη διαφημιση που απεκτησαν τα vista. Φυσικα δεν υπηρχε κανενας λογος να κανουν το ιδιο και στις server εκδοσεις του λειτουργικου, γι αυτο και η server εκδοση των windows 7 συνεχιζει να εχει το ονομα windows server 2008!

Αν και δεν εχω βιστα, φιλοι που τα χρησιμοποιουν (και εχουν και 7 και γενικως δεν ειναι ασχετοι) λενε οτι με το sp2 εχουν λυθει τα περισσοτερα προβληματα που ειχαν στην αρχη και οι διαφορες με τα 7 ειναι ακομα λιγοτερης ουσιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα vista και 7 ειναι στην πραγματικοτητα πολυ κοντα. Ο λογος που τα 7 δεν ονομαστηκαν vista release 2 η κατι παρομοιο ειναι το Marketing. Ηθελαν να αποβαλλουν την αρνητικη διαφημιση που απεκτησαν τα vista. Φυσικα δεν υπηρχε κανενας λογος να κανουν το ιδιο και στις server εκδοσεις του λειτουργικου, γι αυτο και η server εκδοση των windows 7 συνεχιζει να εχει το ονομα windows server 2008!

 

Το οτι τα Vista ηταν πολύ μπροστα απο τα xp σε τεχνικο επιπεδο ειναι γεγονος. Ασχετα αν απετυχαν παταγωδως σε πρακτικο επιπεδο. Τα xp τρεχανε σε παλια συστηματα με μνημη λιγοτερη του 1GB, δεκτον, αλλα απο την αλλη δεν τρεχανε οσο γρηγορα θα επρεπε σε πιο γρηγορα συστηματα. Ηταν σαν κατι στον κωδικα να τα περιοριζε να τρεξουν γρηγορα απο ενα οριο και πανω. Επισης το multitasking τους δεν ηταν ιδανικο

 

Απο την αλλη, τα vista και πιο σταθερα ηταν, αλλα και ηταν πιο γρηγορα στα μεγαλα συστηματα, και ειχαν και καλυτερο multitasking.

 

Οσον αφορα διαφορες Vista/Seven, καθε αναβαθμιση στον kernel (ακομα και αν ειναι "minor") προκειται για εξελικτικο βημα που αξιζει να το εχεις, πιστεψε με.

 

Ειδικα αν λαβουμε υπ οψιν οτι η x.0 εκδοση σχεδον παντα ειναι technology showcase, αλλα η x.1 εκδοση ειναι η καλη με τα bugs και τα θεματα αποδοσης "στρωμενα".

 

ΥΓ: Τα Vista SP2 τι εκδοση kernel εχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λεμε οτι θελουμε καποιοι,τα 7 ηρθαν για να μεινουν στην θεση των αποτυχημενων vista,ειναι φυσικα παρα πολυ ομοια με τα vista αλλα με θανασιμες διαφορες οι οποιες καθιστουν τα seven επιτυχιμενο λειτουργικο,τωρα για το αν ειναι το καλυτερο λειτουργικο της microsoft αυτο δεν μπορουμε να το πουμε,κατα την γνωμη μου το πιο επιτυχημενο και πολυχρονο λειτουργικο ειναι τα XP,δεν μπορω να συγκρινω λειτουργικο 10ετιας με εναν πολυ πιο συνχρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα windows δεν έχουν ακόμη micro kernel και αυτό είναι η αδυναμία τους.

Π.χ. κάθε dll μπορεί να καλεί οποιοδήποτε.

Eπειδή το κακό παραέγινε η MS προσπαθεί να φτιάξει ένα πραγματικό kernel και να περιορίσει τις κλήσεις των dll από κάποιο επίπεδο σε υψηλότερο και όχι χαμηλότερο.

Εν πολλοίς τα έχει καταφέρει. Είναι το λεγόμενο minWin που έχει μέγεθος μερικές δεκάδες μόνον MB και ουσιωδώς αποτελεί ένα ελάχιστο αυτόνομο λειτουργικό.

Το έχει δείξει και επανειλημμένα σε παρουσιάσεις ειδικών λογισμικού

αλλά δυστυχώς δεν ήταν έτοιμο στο βαθμό που θα ήθελε για να το ενσωματώσει στα 7.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το minWin δεν θα διατίθεται αυτόνομα. Θα μπει μάλλον στην έκδοση των windows, την midori.

 

Όσο για την σύγκριση 7 vs Vista, τα 7 έχουν τα βασικά τμήματα των vista που αφορούν κυρίως τους drivers των συσκευών.

Αλλά έχουν γίνει πολλές βελτιώσεις και αλλαγές σε κρίσιμα μέρη του λειτουργικού όπως :

- καλύτερη δυνατότητα εκμετάλευσης πολλών επεξεργαστών (όχι απλά για 4 ή 6 αλλά για δεκάδες)

- απαλλαγή από τα πολλαπλά κλειδώματα σε επίπεδο cpu

- λειτουργία "deep sleep" και "core parking" για τους πυρήνες των επεξεργαστών με ότι αυτό συνεπάγεται

- plug 'n' play σε boot sequence ή σε delay

και άλλα πολλά που δεν είναι κατανοητά στους μη ειδικούς.

Οι περισσότερες από αυτές τις αλλαγές δεν είναι ορατές στους απλούς χρήστες όπως δεν τους ήταν ορατές οι διαφορές των '95 με τα ΝΤ πριν 16+ χρόνια.

Τότε οι αδαείς νόμιζαν ότι τα '95 και τα ΝΤ είναι ίδια επειδή είχαν ίδια επιφάνεια εργασίας. Φυσικά αυτοί που ήξεραν χμογελούσαν ειρωνικά.

Η ιστορία επαναλαμβάνεται : τώρα οι αδαείς νομίζουν ότι τα 7 και τα vista είναι ίδια επειδή έχουν ίδιο GUI.

Όσοι λένε ότι τα 7 είναι δίδυμα με τα vista ή απλώς μια βελτίωση των vista έχουν μακάρια άγνοια (τουλαχιστον πέρα από την απλή χρήση)...

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα διαφορες Vista/Seven, καθε αναβαθμιση στον kernel (ακομα και αν ειναι "minor") προκειται για εξελικτικο βημα που αξιζει να το εχεις, πιστεψε με.

 

Ειδικα αν λαβουμε υπ οψιν οτι η x.0 εκδοση σχεδον παντα ειναι technology showcase, αλλα η x.1 εκδοση ειναι η καλη με τα bugs και τα θεματα αποδοσης "στρωμενα".

 

ΥΓ: Τα Vista SP2 τι εκδοση kernel εχουν;

 

Νομιζω και τα vista sp2 ειναι nt 6.0

 

Ο λογος που ειπα οτι το Minor δεν ειναι πολυ σημαντικο εχει να κανει αποκλειστικα με τη συγκεκριμενη περιπτωση, οχι γενικως.

 

Για παραδειγμα τα XP, απο το 2001 ως τωρα με sp3 παντα θεωρουνταν 5.1 ενω τα 2003 παντα 5.2 ανεξαρτητως sp και R1, R2. Αυτο δε μου φαινεται πολυ λογικο.

Απο το 2003, οι εκδοσεις των xp και 2003 εξελισσονται παραλληλα. Δεν μπορω να το στηριξω με αποδειξεις, αλλα εχω την εντυπωση οτι σε επιπεδο κωδικα διαφερουν ελαχιστα. Οι διαφορες ειναι κυριως παραμετροποιηση, default ρυθμισεις, καποιες δυνατοτητες που επιτηδες κοβουν στα XP (πχ πολλαπλα remote sessions) και φυσικα οι server εφαρμογες που περιλαμβανουν τα 2003. Τιποτα δηλαδη που να δικαιολογει εστω και το 0.1 της διαφορας στην εκδοση. Κανονικα θα επρεπε τα xp sp2 και τα server 2003 R2 να θεωρουνται 5.2 και τα προηγουμενα 5.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 7 θα είναι πολύ πιο επιτυχημένα απο τα xp... Μερικά μικρα προβλήματα συμβατότητας να λυθούν με παλαιότερες συσκευές (ισως στο πρωτο sp) και σε μερικά χρόνια θα υπάρχουν πολέμιοι των νεων λειτουργικών (όπως συμβαίνει τώρα με κάποιους θερμοκέφαλους που αρνουνται να δεχτουν οτι τα 7 είναι καλο και ελαφρύ λειτουργικό).

 

Προσωπικά, όπως έχω ξαναπεί είμαι άτομο που δοκιμάζω το κάθε λειτουργικο από τις πρώτες μέρες της προ-εκδοσης τους και το εγκαθιστώ 1-2 μήνες μετα την επίσημη κυκλοφορία τους... Έτσι, έχω να δηλώσω οτι τα xp τα θεωρω πλέον παρωχημένα (και ίσως υπερεκτιμημένα ακόμα και στην εποχή τους), τα vista μια μεγαλη πατατα Νευροκοπιου Δράμας που ουσιαστικά ήταν σπασμωδική κίνηση απέναντι στo Mac OS (το οποίο και "αντεγραψαν") και τα 7 είναι το λειτουργικό που με εχει εξυπηρετήσει στο έπακρο. Το μόνο κακο ειναι οτι δεν βλέπει και τα 4 gb της μνήμης του συστηματος μου αλλα βαριέμαι τώρα να το κάνω φορματ παλί (σε x64).

 

για την ιστορια, χρησιμοποιώ Windows απο την έκδοση 3.1 και αγαπημένη μου έκδοση είναι τα Win Me, που κατακρίθηκαν απο πολλούς... Δε ξέρω να σας εξηγήσω γιατι πάντως ακόμα και σήμερα τα τρέχω καμια φορά σε virtual pc και μπορώ να πω οτι μου ψιλολείπει η σικ απλότητα τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(όπως συμβαίνει τώρα με κάποιους θερμοκέφαλους που αρνουνται να δεχτουν οτι τα 7 είναι καλο και ελαφρύ λειτουργικό).

 

Καλό ναι. Ελαφρύ δεν το λες. Αισθάνεσαι το σύστημά σου ελαφρύτερο από τα Vista μπορείς να το πεις.

 

Γιατί δεν νομίζω ότι τα 800mb ram σε idle αμέσως μετά το άνοιγμα το λες ελαφρύ. Δεν νομίζω το 1.5GB με Opera msn και utorrent το λες ελαφρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ναι. Ελαφρύ δεν το λες. Αισθάνεσαι το σύστημά σου ελαφρύτερο από τα Vista μπορείς να το πεις.

 

Γιατί δεν νομίζω ότι τα 800mb ram σε idle αμέσως μετά το άνοιγμα το λες ελαφρύ. Δεν νομίζω το 1.5GB με Opera msn και utorrent το λες ελαφρύ.

 

Για την εποχη του ειναι ελαφροτατο.Αν το βαλεις σε συστημα με 1 gb ram θα πιανει 400 idle.Οσο βρισκει ram τοσο την εκμεταλλευεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να βάλω 7,όμως δεν ξέρω αν θα αντιμετωπίσω μελλοντικά προβλήματα συμβατότητας σε κάρτες ήχου αλλά κυρίως σε προγράμματα όπως Eclipse,Net Beans,Xillinix και Matlab..δηλαδή ό,τι χρειάζεται ένας φοιτητής πληροφορικής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα έχουμε κρίση, απολύουμε εργαζόμενους και η ιστορία συνεχίζεται as always.

 

Είναι που κατά πολλούς (ποιούς άραγε;) η Microsoft πάει για φούντο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, από την εποχή των XP το ποσοστό των υπολογιστών έχει αυξηθεί κατακόρυφα.

Tα Vista εμπορικώς απέτυχαν, οπότε λογικό είναι να πουλάνε τα 7 ποιο γρήγορα από κάθε άλλο λειτουργικό από την στιγμή που έχουν μονοπώλειο.

Δηλώσεις του κ*λου από MS κατ'εμέ.

Γιατί είναι λογικό να πουλάνε ποιο γρήγορα από κάθε άλλο λειτουργικό? Επειδή το προηγούμενο ήταν αποτυχημένο? Εναλλάξ πάει?

Αποτυχία, επιτυχία, αποτυχία, επιτυχία... :confused:

 

Δε μιλάει μόνο για τα λειτουργικά της, αλλά και της Apple. (λογικά)

Από τη στιγμή που η Microsoft, έχει μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά και να μη το αναφέρει, εννοείται!

 

Μπορείτε να μου πείτε γιατί κάποιος με Vista να δώσει άλλα ~100ε για να "αναβαθμιστεί" σε 7; Για μία πιό cool μπάρα? Τελικά σε καλό τους βγήκε το κακό όνομα των Vista...πουλάνε το ίδιο πράμα 2 φορές σε αρκετούς!

Δεν έχουν όμως καμία σχέση τα δύο λειτουργικά?

Σίγουρα δεν τα έχεις εγκαταστήσει και σίγουρα δεν ξέρεις και δεν έχεις ιδέα για το τι είναι τα 7!

Με σύντομα λόγια: Μία νέα εποχή για τα Windows! Ένα φοβερό λειτουργικό για ηλεκτρονικούς υπολογιστές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχει καταφερει περιφημα και μαθαμε οτι ετοιμαζει μια μορφη ελαφρυ λειτουργικου για φορητες συσκευες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...