Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 πουλάνε ταχύτερα από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@V.I.Smirnov τοσο καιρο τα λεω αλλα ματαια....+1 σε οτι ειπες.Μαλλον ομορφοτερο UI σημαινει καλυτερο λειτουργικο για καποιους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα έχουμε πει χίλιες φορές. Όποιος κάνει κάθε 3-4 μήνες φορμάτ, τα θέλει ο κώλος του. Δεν του φταίνε τα windows.

 

 

Λες ε? Εγω δηλαδή που είχα το pc μου για απλό σερφάρισμα, κατέβασμα απο rapidshare, με εγκατεστημένες όλες τις ενημερώσεις, με ενημερωμέμνο antivirus-antispyware, με 10 προγράμματα όλα και όλα, ΓΙΑΤΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΚΑΘΕ 4 ΜΗΝΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ FORMAT? Μάλλον ο δικός του κώλος τα ήθελε και του έβαλα UBUNTU!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Λες ε? Εγω δηλαδή που είχα το pc μου για απλό σερφάρισμα, κατέβασμα απο rapidshare, με εγκατεστημένες όλες τις ενημερώσεις, με ενημερωμέμνο antivirus-antispyware, με 10 προγράμματα όλα και όλα, ΓΙΑΤΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΚΑΘΕ 4 ΜΗΝΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ FORMAT?

Επειδη κατι εκανες λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Τι να έκανα δηλαδή λάθος???

Αν εκανες μονο τα παραπανω και τα"10 προγραμματα"ηταν περαν υποψιας,το λαθος σου ηταν το ιδιο το format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Δεν μπορεί να πηγαίνει κανονικά ο υπολογιστής μετά απο το φορμάτ και έπειτα απο 3-4 μήνες να σέρνεται. Ειδικά με τα βίστα.... κόντεψα να το σπάσω απο τα νεύρα μου. Τελοσπάντων...(off-topic και ζητώ συγγνώμη απο τους λοιπούς αναγνώστες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να έκανα δηλαδή λάθος???

 

Διάγνωση από μακρυά δεν γίνεται.

Εσύ θα έπρεπε να ξέρεις τα λάθη σου. Αν δεν μιλάμε για προβληματικά hw/drivers βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Δεν μπορεί να πηγαίνει κανονικά ο υπολογιστής μετά απο το φορμάτ και έπειτα απο 3-4 μήνες να σέρνεται. Ειδικά με τα βίστα.... κόντεψα να το σπάσω απο τα νεύρα μου. Τελοσπάντων...(off-topic και ζητώ συγγνώμη απο τους λοιπούς αναγνώστες)

Oπως και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ισχυει αυτο που λες και συ.Για να πηγαινει κατι τοσο στραβα,με καποιο τροπο εχεις συμβαλλει,μπορει οχι εν γνωσει σου.Τα windows απο μονα τους ειτε μας αρεσει ειτε οχι,δεν εχουν τετοιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Λες ε? Εγω δηλαδή που είχα το pc μου για απλό σερφάρισμα, κατέβασμα απο rapidshare, με εγκατεστημένες όλες τις ενημερώσεις, με ενημερωμέμνο antivirus-antispyware, με 10 προγράμματα όλα και όλα, ΓΙΑΤΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΚΑΘΕ 4 ΜΗΝΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ FORMAT? Μάλλον ο δικός του κώλος τα ήθελε και του έβαλα UBUNTU!

 

PEBKAC λέγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
@V.I.Smirnov τοσο καιρο τα λεω αλλα ματαια....+1 σε οτι ειπες.Μαλλον ομορφοτερο UI σημαινει καλυτερο λειτουργικο για καποιους...

 

Είναι επειδή οι χρήστες είναι ατζαμήδες, κάνουν πειράματα, εγκα- και απο- εγκαταστάσεις προγραμμάτων (άγνωστων και συχνά κακογραμμένων) κλπ.

Δεν φταίει κανείς παρά το κεφάλι τους.

Πχ. κατεβάζει καποιος ένα πρόγραμμα. Πάει να το εγκαταστήσει.

Τα win εμφανίζουν ένα παράθυρo με κάποια προειδοποίηση.

Ο casual χρήστης των win πατάει διαρκώς OK χωρίς να κοιτάζει τι του λέει ή χωρίς να καταλαβαίνει.

Μετά ποιός του φταίει αν γίνει ζημιά ?

 

Ο χρυσός κανόνας είναι "Δουλεύεις και δεν πειράζεις."

Ειδικά αν δεν ξέρεις. Πόσοι από όσους παραπονούνται το τηρούν αυτό ?

Πόσοι βάζουν-βγάζουν άγνωστες ή/και κακογραμμένες εφαρμογές με αποτέλεσμα να φορτώνεται η registry ?

Αλλά όχι ! Όλοι κουνάνε ένα ποντίκι και νομίζουν ότι είναι guru.

Σοβαρά πιστεύετε ότι τα άλλα λειτουργικά είναι καλύτερα σε επίπεδο απλού χρήστη ?

Δώστε μου το os x ή το ubuntu να παίξω δυο μέρες και να δείτε τι μπάχαλο θα σας το κάνω...

 

Εξάλλου, τα σημάδια κόπωσης που μπορεί να εμφανιστούν από κακούς χειρισμούς ή με τον χρόνο δεν είναι πλέον πρόβλημα.

Μπορείς να έχεις σε χωριστές partitions τα προγράμματα και τα δεδομένα και να πάρεις ένα αντίγραφο μετά απο καθαρό format όπου όλα δουλεύουν καλά.

Αν κάποτε πάει κάτι στραβά, απλώς περνάς στην partition του λειτουργικού το καθαρό αντίγραφο.

Είναι γρήγορο και πανεύκολο. Ποτέ δεν έχω κάνει format και ο υπολογιστής μου είναι όπως την πρώτη μέρα.

 

Όσο για τις βελτιώσεις των 7, υπάρχουν και είναι πολλές σε σχέση με τα vista

αλλά προς το παρόν δεν φαίνονται στους απλούς χρήστες - τα είπα σε δυο προηγούμενα posts, να μην τα ξαναλέω...

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα έχω να πω. Εαν κάποιος είναι λίγο πάνω απο μέτριος χρήστης, το καλύτερο που έχει να κάνει(εφόσον δεν θέλει το pc του για παιχνίδια και εξειδικευμένες εφαρμογές) ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙ τα παντζούρια και να ασχοληθεί με LINUX. Είχα παντζούρια για 8 ολόλκληρα χρόνια και εδώ και δυο μήνες ασχοlήθηκα με Linux. Μιλάμε για άααααααλλο πράγμα. Ούτε κολλήματα, ούτε ιοί, ουτε μπλέ οθόνες, απίθανη απόκριση και μπορώ να κάνω ο,το ακριβώς έκανα με τα παντζουρια, δίχως να χρειάζεται να κω φορματ κάθε 3-4 μήνες επειδή η registry μάζευε κάθε λογής σκουπίδι.

 

Ρε φιλε και συ ubuntoγκρινιαραίος εισαι;

Πολλοι μαζευτηκατε.Ετσι ήμουν και γω το πρώτο εξάμηνο...Αλλα τι καταλαβα; Ο καθενας εχει το λογισμικο που γουσταρει/είτε δεν εχει βρει ενναλακτικη.Και τα 2 ειναι δικο του δικαίωμα.

 

Οπότε μην μπαίνεις να γράψεις ακυρα σε topic που μιλάνε για win7.

Nα γιατί εχεις -7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λες ε? Εγω δηλαδή που είχα το pc μου για απλό σερφάρισμα, κατέβασμα απο rapidshare, με εγκατεστημένες όλες τις ενημερώσεις, με ενημερωμέμνο antivirus-antispyware, με 10 προγράμματα όλα και όλα, ΓΙΑΤΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΚΑΘΕ 4 ΜΗΝΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ FORMAT? Μάλλον ο δικός του κώλος τα ήθελε και του έβαλα UBUNTU!

 

4μηνο και φορματ? Τι να πω... παρε ipad. (απο τους ολυμπιακους εχω να κανω φορματ, και τα xp ειναι gg)

 

 

Χθες εβαλα 7, και εχω να πω οτι ειναι μια χαρα (με καποιες εξαιρεσεις λογου drivers) σε pc με 2ghz και 2gb. Το μονο που με χαλαει ειναι η γραμματοσειρα(θολωνει), κατι αλλαξε με το GDI+ :-D .

 

Vista ειχα στο notebook (2x 1,6ghz, 2gb) και δεν ειχα καποιο παραπονο.

 

Για σας που ειρωνευεστε την ms. Μαζευτειτε και γραψτε εναν kernel για PC. Το οτι δεν υπαρχει ανταγωνισμος δε φταιει η ms, εξαλλου αυτο που κανει δεν ειναι κλειστο επαγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

4μηνο και φορματ? Τι να πω... παρε ipad. (απο τους ολυμπιακους εχω να κανω φορματ, και τα xp ειναι gg)

Vista ειχα στο notebook (2x 1,6ghz, 2gb) και δεν ειχα καποιο παραπονο.

 

Για σας που ειρωνευεστε την ms. Μαζευτειτε και γραψτε εναν kernel για PC. Το οτι δεν υπαρχει ανταγωνισμος δε φταιει η ms, εξαλλου αυτο που κανει δεν ειναι κλειστο επαγγελμα.

 

Δυστυχώς είναι αλήθεια ότι τα windows δεν έχουν kernel με την έννοια που υπάρχει στο linux και αυτό το παραδέχεται η MS.

Είναι το μόνο αδύνατο σημείο τους που εμποδίζει και την MS να τα αναπτύξει εύκολα.

Το παλεύει όμως και πιθανότατα στην επόμενη έκδοση, την Midori, θα λύσει το πρόβλημα.

Όσοι ξέρουν τι είναι το minWin καταλαβαίνουν.

Οι υπόλοιποι ας ειρωνεύονται. Εξάλλου όποιος γνωρίζει δεν μιλά πολύ κι' όποιος μιλά πολύ δεν ξέρει...

 

Όσο για τα format, κι εγώ με τα xp SP3 δεν έκανα format ποτέ και το μηχάνημα ήταν πάντα μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργικό της MS; Λογικό. Δε βλέπω λόγο να θέλει κανείς να αγοράσει την παλαιότερη έκδοση κάποιου λειτουργικού. Της Apple; Εξίσου λογικό, μιας και το MacOS κάνει ελάχιστες πωλήσεις σε retail boxes. Δεν έχει κάνα νόημα άλλωστε - δεν είναι λειτουργικό που το παίρνεις και το φοράς στο PC σου.

 

...ξέρει κανείς ρε παιδιά άλλο εμπορικά διαθέσιμο λειτουργικό που να στέκει μια σύγκριση με αυτό; 'Η μας λένε κουραφέξαλα εκεί στην MS και χαίρονται; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...