Προς το περιεχόμενο

Honda PCX 125 - γνώμες;


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...τα οποία γρανάζια (καλύτερα / αποδοτικότερα) υπάρχουν για όλα τα μηχανάκια;

Αν μου έδινες ένα link ή ένα τρόπο να ψάξω τρόπους για λίγο μεγαλύτερη απόδοση (όχι καγκούρικα πράγματα, λίγο μεγαλύτερη τελική πχ στην εθνική που τα 100+λίγο κουράζουν δυστυχώς), θα ήμουν υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 1 μήνα μετά...

Και εγω θελω να το αγορασω αυτο το μηχανακη τον αλλον μηνα.. θα ηθελα να ρωτησω αν γινετε να το παρω με φορολογικη δηλωση 7000 ευρω με δοσεις βεβαια.. και αν ναι με τι δοσεις μου το επιτρεπουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Ρε παιδιά σκέφτομαι να δώσω το crypton x και να πάω στο Pcx 125.Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι οι επιδοσεις του.Ξέρει κάποιος να μας πει αν τα 100χλμ τα πιάνει αξιοπρεπώς;

 

τελικά το πήρες ; απο επιδόσεις βλέπεις διαφορές μιας κ το κρύπτον ειναι 135κεκ ενω το pcx 125. Γενικότερα εισαι ευχαριστημένος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά το πήρες ; απο επιδόσεις βλέπεις διαφορές μιας κ το κρύπτον ειναι 135κεκ ενω το pcx 125. Γενικότερα εισαι ευχαριστημένος ;

Τελικα πηρα το beverly 300 οποτε δεν μπορω να σου απαντησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αγαπημένες μου φίλες και φίλοι.

Το Honda pcx 125 το οδηγώ από το Δεκέμβριο του 2012. Διαβάζω συνέχεια σχόλια για το πόσο οικονομικό είναι στη κατανάλωση, ότι είναι μικρό και ελίσσεται εύκολα ανάμεσα στα αυτοκίνητα κλπκλπ.

Σε όλα έχετε δίκιο. Όμως ………. ! Δε μιλάει κανείς για ασφάλεια. Το μηχανάκι προσφέρει μηδέν ασφάλεια.

Έχω πέσει δύο φορές, και τις δύο φορές από τον ίδιο λόγο. ΦΡΕΝΑ !!!! Μπλοκάρουν πανεύκολα με αποτέλεσμα τη πτώση. Και δε μιλάμε για ανταλλακτικά …  !!!!! Τώρα που σας γράφω το μηχανάκι έχει ολική καταστροφή, με πτώση από τα φρένα. Και φυσικά με λάστιχα ολοκαίνουργια. Τα λάστιχα που φοράει μαμά είναι από νάιλον. Συμπέρασμα, πάρτε όποιο μηχανάκι θέλετε αλλά με τη προϋπόθεση να έχει ABS !!!!

 

Οδηγείτε προσεκτικά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, δεν σου φταίει η απουσία του ABS, αλλά τα σκατολάστιχα τα ναϋλον. Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνεις, την ημέρα αγοράς ήταν να του βάλεις ένα σοβαρό λάστιχο.

 

Βέβαια, αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για ABS, εννοείται οτι το προτιμούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχω το μηχανακι σχεδον 2 χρονια τωρα. Το ειχα παρει μεταχειρισμενο με 5.000 KM και εχω κανει και εγω αλλα 5 περιπου.

 

Απο άποψη βενζινης ειναι καλουτσικα, εμενα μου καιει περιπου 5 ευρω στα 90ΚΜ. Φυσικα εξαρταται και την οδηγηση αλλα και την βενζινη, εχει τυχει να μου βγαλει και 80 αλλα και 100.

 

Απο αποψη ζημιων, δεν μου εχει βγαλει τιποτα εως τωρα, παρα μονο μπαταρια. Εμεινε ενω ημουν σταματημενος σε φαναρι, εσβησε απο μονο του με το iddle stop και δεν ξαναπηρε μπροστα.

 

Απο αποψη ασφαλειας δεν με ικανοποιει ομως, ισως φταινε τα μαμα λαστιχα που θα πρεπε να αλλαξω και θα παω συντομα να βαλω κατι καλο. Εχω πεσει και εγω 2 φορες, την μια μου την επεσε ενα σκυλος τρομαξα πατησα φρενα και γλυστρησα. Την δευτερη ξεπαρκαρε ενας χωρις να κοιταξει καθρεπτη και παλι πατησα φρενα και εγινα ενα με την ασφαλτο.

 

Μπορω να πω οτι ειναι πολυ στιβαρο μηχανακι, και τις 2 φορες δεν ετρεχα, πηγαινα με 40-50 και το μηχανακι μονο γρατσουνιες επαθαν τα πλαστικα, ουτε εσπασαν ουτε διαλυθηκε το μηχανακι.

Αλλα θελει πολυ προσοχη στα φρενα και στις στροφες μετα απο 2 χρονια ακομη δεν το αισθανομαι πολυ ανετο, αμα πλαγιασει λιγο νιωθω οτι ειναι ετοιμο να γλιστρυσει. Πολυ πιθανο να φταινε και τα μαμα λαστιχα.

 

Με 1 ατομο φτανει ανετα τα 100-110 και εχει καλη επιταχυνση, για μεσα στη πολη το συνιστω ανεπιφυλακτα (αρκει να αλλαξετε λαστιχα μην την πατησετε οπως και εγω)

 

P.S. καλα λαστιχα για αυτο το μηχανακι και κοστος; ξερει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Είμαι κάτοχος pcx 150. To μηχανάκι έχει ΕΝΑ και μοναδικό πρόβλημα για το οποίο βοά όλος ο κόσμος σε ελληνικά και ξένα forum: Τα μαμά λάστιχα. Μιλάμε για τις μεγαλύτερες σκοτώστρες μακράν που έχουν βγει ποτέ! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις πτώση και δεν είναι θέμα οδηγικής ικανότητας. Ιδίως σε βροχή γλιστράς και στην ευθεία. Κανονικά ήταν για μηνύσεις η κατάσταση. Τέλος πάντων, με αλλαγή ελαστικών, το μηχανάκι είναι ο.κ. και δεν έχουν πρόβλημα τα φρένα του. Τα καλύτερα ελαστικά κατά την άποψή μου συνολικά σε στεγνό και βροχή είναι τα michelin city grip. Δεν έχω χάσει πρόσφυση ούτε μια φορά ανεξαρτήτως κλιματολογικών και άλλων συνθηκών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

σε οποιοδιποτε μηχανακι αν πατας μονο μπροστα φρενω θα φας μουτρα.ποτε μα ποτε δεν μου εχει μπλοκαρι ο πισω τροχος οσο τερμα και το εχω πατισει στο pcx.τα λαστιχα ναι θελουν αλαγμα.και εγω οταν μπενω σε στροφες μεγαλες εχω το ανγχος οτι θα φυγει.

το combi brake δεν σε αφήνει να γλιστρήσεις ευκολα παντος ιδικα οταν πατας το πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...