Προς το περιεχόμενο

Σπουδές ιατρικής στο εξωτερικό


leonidas_fs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι έιναι αναγνωρισμένο το πτυχίο στις ρουμανοβουλγαριες αυτο το ξερω το θέμα είναι το επίπεδο των σπουδών που προσφέρουν κτλπ.

 

---------- Προσθήκη στις 17:34 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:33 ----------

 

Καλά όλα αυτά που λέτε και σε γενικές γραμμές συμφωνώ.Το θέμα όμως κατά τη γνώμη μου για τον topic starter είναι να αντιληφθεί ότι το επάγγελμα του γιατρού στην Ελλάδα πλέον δεν είναι καλή επαγγελματική επιλογή.Πάρα πολλή δουλειά, αργείς πάρα πολύ να βγάλεις αξιοπρεπή χρήματα(αν ποτέ τα καταφέρεις) και αβέβαιο επαγγελματικό μέλλον.

 

Επομένως ή θα κάνεις ιατρική σε προηγμένη δυτική χώρα, ή διάλεξε άλλο επάγγελμα.

 

Προσωπική άποψη από ειδικευόμενο γιατρό που μπήκε και τελείωσε Ελλάδα με πολλά όνειρα.Ελπίζω να τα καταφέρω μετά την ειδικότητα να φύγω στο εξωτερικό.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, για αυτό και δεν έχω σκοπό να παραμείνω Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα πτυχία από Ρουμανία (και Βουλγαρία) αναγνωρίζονται πλέον κανονικά χωρίς εξετάσεις, σαν να πήρες πτυχίο στην Ελλάδα ή σε οποιαδήποτε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα. Πιστεύω πως για έναν κακό μαθητή είναι η καλύτερη λύση, είναι win-win situation. Αν από την άλλη μεριά πιστεύεις πως δεν μπήκες στην ιατρική από ατυχία και έχεις τη δυνατότητα να διαβάσεις και να αποδώσεις, δοκίμασε πρώτα σε άλλες χώρες (Γερμανία, Ιταλία κτλ.) στις οποίες θα απολαύσεις και πολύ καλύτερη ποιότητα εκπαίδευσης.

Αν έρθεις από χώρα με πτυχίο που δεν είναι αναγνωρισμένο, δίνεις εξετάσεις στον ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) για αναγνώριση. Δύσκολα όμως πλέον. Που θα πας, στην Ουγκάντα; Η Ρουμανία (και η Βουλγαρία) δίπλα είναι.

 

Αυτα φυσικα ισχυουν μονο για Ιατρικη μιας κ παγκοσμιος η Ιατρικη δινει πτυχιο στα 6 χρονια

 

Για ολες τις υπολοιπες επιστημες περνας ΔΟΑΤΑΠ κανονικα κ με τον νομο,ειτε εισαι απο τα Σκοπια ειτε απο την Βρετανια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα φυσικα ισχυουν μονο για Ιατρικη μιας κ παγκοσμιος η Ιατρικη δινει πτυχιο στα 6 χρονια

 

Για ολες τις υπολοιπες επιστημες περνας ΔΟΑΤΑΠ κανονικα κ με τον νομο,ειτε εισαι απο τα Σκοπια ειτε απο την Βρετανια

 

Δεν ισχύει νομίζω αυτό που λες. Φαρμακευτική (4χρονια σπουδές στο uk,5 ελλάδα) αναγνωρίζεται αμέσως. Για τις άλλες τις τριετείς δεν ξέρω. Πολιτεχνείο που είναι 4 χρόνια εκεί, κάνουν και ένα master, σύνολο 5 και αναγνωρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει νομίζω αυτό που λες. Φαρμακευτική (4χρονια σπουδές στο uk,5 ελλάδα) αναγνωρίζεται αμέσως. Για τις άλλες τις τριετείς δεν ξέρω. Πολιτεχνείο που είναι 4 χρόνια εκεί, κάνουν και ένα master, σύνολο 5 και αναγνωρίζεται.

 

Δυστυχως οπως τα λεω ειναι.ΔΟΑΤΑΠ θα περασει κ ο Φαρμακευτικης κ Μηχανικος κ Ψυχολογος κ απαντες απο UK ,Γαλλια,Ιταλια κτλ ...πρωτα σου καινε το μαστερ κ στην συνεχεια δινεις μαθηματα στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων.Αυτα ειναι συνηθως μεχρι 6 με καμμενο φυσικα το μαστερ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαρμακευτική από Βουλγαρία δεν δίνουν ΔΟΑΤΑΠ πάντως.

 

Φανταζομαι θα εχει την ιδια διαρκεια με το Ελληνικο ΑΕΙ..Σε γενικες γραμμες ο κανονας ειναι εαν το πτυχιο εχει ιδια διαρκεια με Ελλαδα τοτε δεν δινεις μαθηματα η δινεις καποια συγκεκριμενα τα οποια βγαινουν ανα περιπτωση.Η χωρα δεν παιζει κανενα ρολο εκτος απο την οδηγια που αφορα την Ιατρικη απο ΕΕ.Ολοι οι υπολοιποι παμε με τον σταυρο στο χερι.Επισης κ η Ψυχολογια απο Βουλγαρια δεν εχεις χρεωση μαθηματων.Με λιγα λογια οι Βαλκανικες χωρες με την εισοδο τους στην ΕΕ αποδυκνειονται οι πιο ασφαλεις επιλογες για αναγνωριση απο Ελλαδα μιας κ σχεδον ολες εχουν ιδια διαρκεια με Ελλαδα...Η Αγγλια στα καταστοιχα.Ελεος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι θα εχει την ιδια διαρκεια με το Ελληνικο ΑΕΙ..Σε γενικες γραμμες ο κανονας ειναι εαν το πτυχιο εχει ιδια διαρκεια με Ελλαδα τοτε δεν δινεις μαθηματα η δινεις καποια συγκεκριμενα τα οποια βγαινουν ανα περιπτωση.Η χωρα δεν παιζει κανενα ρολο εκτος απο την οδηγια που αφορα την Ιατρικη απο ΕΕ.Ολοι οι υπολοιποι παμε με τον σταυρο στο χερι.Επισης κ η Ψυχολογια απο Βουλγαρια δεν εχεις χρεωση μαθηματων

 

...και μετά ανησυχείς για το 0,6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και μετά ανησυχείς για το 0,6.

0.15 ειναι για την ακριβεια...απο 8.40 πρεπει να γινει πανω απο 8.50...χαζομαρα οντως αλλα ειναι για το γαμωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η πρωην κοπελια μου τελειωσε Ιατρικη στην Σοφια.Πανεξυπνη κοπελα με πολλες γνωσεις κ μαλιστα με το που πηρε πτυχιο γραφτηκε στον Ιατρικο Συλλογο Θεσσαλονικης αμεσως.Πλεον η Βουλγαρια κ η Ρουμανια ανηκουν στην ΕΕ κ εχουν αυτοματη αναγνωριση στην Ελλαδα παρα τα συνεχομενα nosebleeds των εξ Ελλαδας αποφοιτων που μου εξιστορουσε η πρωην μου!!

Α να πω η πρωην μου ειναι εδω UK και κανει ειδικοτητα Ιατροδικαστικη!!ειναι 28μισο και σε 2 χρονια νομιζω τελειωνει ειδικοτητα!Στα 17 της ηταν πρωτο ετος στην Σοφια!!

 

επειδή προσπαθώ να καταλάβω αν έχασα κάτι, θεωρείται κατόρθωμα το ότι γράφτηκε αμέσως στον ΙΣΘ? γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η πρωην κοπελια μου τελειωσε Ιατρικη στην Σοφια.Πανεξυπνη κοπελα με πολλες γνωσεις κ μαλιστα με το που πηρε πτυχιο γραφτηκε στον Ιατρικο Συλλογο Θεσσαλονικης αμεσως.Πλεον η Βουλγαρια κ η Ρουμανια ανηκουν στην ΕΕ κ εχουν αυτοματη αναγνωριση στην Ελλαδα παρα τα συνεχομενα nosebleeds των εξ Ελλαδας αποφοιτων που μου εξιστορουσε η πρωην μου!!

Α να πω η πρωην μου ειναι εδω UK και κανει ειδικοτητα Ιατροδικαστικη!!ειναι 28μισο και σε 2 χρονια νομιζω τελειωνει ειδικοτητα!Στα 17 της ηταν πρωτο ετος στην Σοφια!!

 

επειδή προσπαθώ να καταλάβω αν έχασα κάτι, θεωρείται κατόρθωμα το ότι γράφτηκε αμέσως στον ΙΣΘ? γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έγραψε το ''αμέσως'' και δεν ανέφερε τίποτα για εξετάσεις ΔΟΑΤΑΠ συμπέρανα ότι η κοπέλα επέστρεψε ελλάδα και γράφτηκε ΙΣΘ αφού είχαν γίνει πλήρη μέλη η γειτονικές χώρες - γι΄αυτό και απόρησα πού το κατόρθωμα.

 

ίσως να μήν το κατάλαβα σωστά λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έγραψε το ''αμέσως'' και δεν ανέφερε τίποτα για εξετάσεις ΔΟΑΤΑΠ συμπέρανα ότι η κοπέλα επέστρεψε ελλάδα και γράφτηκε ΙΣΘ αφού είχαν γίνει πλήρη μέλη η γειτονικές χώρες - γι΄αυτό και απόρησα πού το κατόρθωμα.

 

ίσως να μήν το κατάλαβα σωστά λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντησή μου περιείχε μια δόση ειρωνείας. Και ΔΙΚΑΤΣΑ να έχει περάσει κανείς, δεν πρόκειται για κάποιο κατόρθωμα..

εδώ και 3 χρόνια πάντως, αναγνωρίζονται χωρίς εξετάσεις. Όσοι δεν περνούσαν ΔΙΚΑΤΣΑ τόσα χρόνια, το 2007 αναγνωρίστηκαν αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...