Προς το περιεχόμενο

Σπουδές ιατρικής στο εξωτερικό


leonidas_fs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω σχέση με το επάγγελμα, απλα μεταφέρω εντυπώσεις που δημιουργησα απο τη γνωριμία με παιδίατρο ..

 

Συνεχώς σχολιάζει πόσο ***δέλο ειναι κατάσταση στα δημόσια νοσοκομεία (σημ: και εκεινος δεν δουλευει στο χειρότερο όλων),

ολα: απο ελλειψη οργάνωσης, προβληματα με τις προμήθειες/αναλωσιμα/κλπ,

τρελές εφημερίες, αμοιβές της πλάκας, απεργίες, εξοπλισμός (νοσοκομειακά, κλπ), ρουφιανιλίκια, κομματισμός, γλύψιμο, .. και στο τέλος της ουράς ο ανυποψίαστος γονιός και το παιδί του που περιμένει απο αυτό το σύστημα (που δεν ειναι μονο ο γιατρός), να μην κάνει το παραμικρό λάθος,

γιατι λάθος => ζωή του παιδιού του => για όλα φταίει ο γιατρός... χασάπη τό φαγες το παιδί!

 

 

τι απολαμβάνει απο αυτο το "σύστημα";

- τα ταξίδια στο εξωτερικό (συνέδρια, παρουσιάσεις),

- τα λεφτα που βγαζει "μαυρα" (απο ιατρείο ή/και κατ' οίκον επισκέψεις)

- το κοινωνικό στάτους, να σε λένε "Γιατρέ μου! πείτε μου.."

(που να ακούσεις .. Αχ! κύριε πραγραμματιστή μου.. πείτε μου... ????? :lol: )

 

* βεβαια, τα "ταξιδια" (ή τα τυχερά) ειναι για τους λιγους του επαγγελματος, και τα μαυρα εχουν ενα άλλο κόστος: στο σπίτι του γυρνάει στις μετά τις 11.

 

 

 

 

Αν θες ιατρικη εξω πηγαινε Αμερικη,Αγγλια,Γαλλια,Γερμανια,Ιταλια(βορεια).Εννοειται οτι μετα το πτυχιο μενεις εκει και δε γυριζεις πισω... Αν ειναι να πας βαλκανια, προσπαθησε να περασεις Ελλαδα.Αν δεν καταφερεις τις παραπανω δυτικες χωρες και αποτυχεις και στις πανελληνιες, κοιταξε και αλλες επαγγελματικες επιλογες...

 

@leonidas_fs, να τον ακους τον αποπάνω γιατι ξέρει τι λέει.

 

 

Για τις γλώσσες που δεν ξέρεις, μην το βαζεις σαν κριτηριο που θα σπουδάσεις. Σε 1-1,5 χρόνο μαθαινεις οτιδήποτε σε αξιοπρεπές επίπεδο, και στον πρωτο χρόνο στην αλλη χώρα, την τελειοποιείς. Αρκεί να το θέλεις.

στην Ελλάδα, να γυρίσεις, μονο αν φοιτήσεις στα Τιρανα, το Βελιγράδι, ή το Κίεβο.

όπου αλλου: να κατσεις.

 

και.. μην το ψάχνεις μονο οσον αφορά τις σπουδές (που να μπω, πώς θα μπώ, ποσο θα πληρώνω, ποτε θα τελειώσω, ποσο δυσκολο, αν ειναι αναγνωρισμένο.. κλπ).

δες και το μετά.

 

κανε μια έρευνα του πώς ειναι η ζωή ενεργού ιατρού: μιλα με καναν 28άρη, 35άρη, και 45άρη (διάφορα στάδια καριερας: η ειδικότητα, ο νέος και ο ώριμος επαγγελματίας) να δεις πως νιώθουν, ποια ειναι η καθημερινότητα τους.

Σε πολλούς αρέσει. Σε σένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναφερομαι στο προγραμμα σπουδων της καθε σχολης,την αναλογια φοιτητων ανα μελος ΔΕΠ , την αναλογια ασθενων ανα φοιτητη κτλ κτλ....

Προφανως για να αναγνωριστει το πτυχιο της Ιατρικης Αθηνων ως ισοτιμο με αυτο πχ της Βαρκελωνης (στην τυχη αναφερω μια πολη) πρεπει να πληροι καποιες προυποθεσεις....τις ιδιες με την Ιατρικη στο Παρισι,το Μιλανο,το Μοναχο κτλ κτλ...

απο τη στιγμη που χωρες οπως η Βουλγαρια ή η Ρουμανια μεχρι πριν απο 5 χρονια ΔΕΝ ηταν μελη της Ε.Ε. κανεις δε μπορει να μου πιστοποιησει οτι ο αποφοιτος του 2000 απο μια σχολη του Βουκουρεστιου σπουδασε την Ιατρικη οπως επρεπε ή οπως στις αλλες ευρωπαικες χωρες...

και κατι extra.....οσοι κανουν αγροτικο αυτη την περιοδο η καποιους μηνες πριν ας σκεφτουν ποσοι υπηρετουν μαζι τους απο Ρουμανια και Βουλγαρια και ποσοι ηρθαν στην Ελλαδα με αυτοματη αναγνωριση την 1.1.2007...

εκανα αγροτικο με 40 χρονων ατομα...38....ουτε καν δικατσα δεν ειχαν...κι ομως..ολοι δηλωσαν ειδικοτητα κανονικα....

δευτερο extra...ο αδερφος μου τελειωσε το παιδι ειδικοτητα στο Γενικο Κρατικο Αθηνων και εκανε τα χαρτια του για το Johns Hopkins(για οσους ξερουν....)

ε δεν ειναι τυχαιο που τοσο καιρο εκει δεν εχει πετυχει ουτε εναν απο τις παραπανω χωρες...γιατι?γιατι δεν δεχονται καν τις αιτησεις τους

 

 

 

 

Όπως όλα στην Ελλάδα, και αυτό ακολουθεί οδηγίες ευρωπαϊκής ένωσης....

 

Υπάρχουν οδηγίες για το πως θα διδάσκεται η Ιατρική στα παν/μια εντός ΕΕ???

Αυτό δεν το έχω ακούσει.Την έχεις αυτή την κοινοτική οδηγία?

Εδώ διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στα Ελληνικά παν/μια (το ένα έχει 3 ανατομίες το άλλο 2 κτλ) δεν θα υπάρχουν ανάμεσα στα εγχώρια και αυτά της αλλοδαπής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το επίπεδο στις βαλκανικές χώρες με το αν πήραν θέσεις στα αγροτικά?Το ότι δεν πέρασαν ΔΙΚΑΤΣΑ είναι η πιθανή απάντηση, και ότι τώρα βρήκαν τον τρόπο να παρακάμπτουν το σύστημα. Ποιος όμως εγγυάται ότι το ΔΙΚΑΤΣΑ δεν ήταν πάρα ένα ακόμα καλοστημένο οχυρό της υπάρχουσας "άρχουσας τάξης¨ γιατρών και λοιπών επιστημόνων που μπροστά στον φόβο κατανομής του πληθυσμού στόχου (στην περίπτωση, των ασθενών) σε μεγάλο αριθμό ατόμων να προσπαθούσαν να τους αναχαιτίσουν?

 

Και αν οι απόφοιτοι των Ελληνικών παν/μιων είναι τόσο σίγουροι για τις γνώσεις τους γιατί δεν έχω ακούσει κανέναν να επικροτεί την άποψη να μπαίνεις με εξετάσεις στην ειδικότητα?

 

Και το άλλο οξύμωρο είναι ότι σε πολλές ιατρικές σχολές της Ελλάδας καθηγητές έχουν τελειώσει σε βαλκανικές χώρες...Στα Γιάννενα για παράδειγμα ξέρω δύο. Αλλά αυτοί είναι γνώστες, άρα και οι μαθητές τους είναι γνώστες αλλά οι εκ Ρουμανίας προερχόμενοι γιατροί είναι ημιμαθείς και τσαρλατάνοι...

 

Πραγματικά εκπλήσσομαι που συντηρούνται ακόμα τέτοιες απόψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακρια απο εμενα οποιαδηποτα διαθεση να κανω το thread Ελληνες Vs Αλλοδαποι γιατροι..μακρια..

αλλα αυτα που γραφεις ειναι καθαρα υποκειμενικα,προσωπικες αποψεις και απλα αβασιμες θεωριες....

Το γεγονος οτι καποιος δινει 10 φορες ΔΙΚΑΤΣΑ και δεν περναει ουτε μαθημα και στα 40 του αναγνωριζει το πτυχιο του απο τη Ρουμανια ως ισοτιμο με,προσοχη, ολα τα αλλα της ευρωπαικης ενωσης ειναι ενα πολυ σοβαρο θεμα..Διοτι αυτος ο ανθρωπος χωρις κανεναν φραγμο , χωρις καμια αξιολογηση θα παρει αριθμο πρωτοκολλου και θα διοριστει....

Το να μου παρουσιαζεις ομως το ΔΙΚΑΤΣΑ ως " καλοστημένο οχυρό της υπάρχουσας "άρχουσας τάξης¨ γιατρών κτλ κτλ" δεν ειναι και τοσο σοβαρο επιχειρημα...Αντιθετα,να σου θυμισω οτι στα 2 τελευταια ετη λειτουργιας του,πριν αναγνωριστουν ολα τα πτυχια αυτοματα,μοιρασαν(αν υπαρχει Θεος)τις ερωτησεις και τις πιθανες απαντησεις απο καθε μαθημα απο πριν....Διορθωσε με αλλα αυτο γινεται μονο στις εξετασεις για διπλωμα οδηγησης....

οπως επισης το οτι δεν εχεις ακουσει κανεναν αποφοιτο ελληνικου πανεπιστημιου να επικροτει τις εξετασεις για την ειδικοτητα...χαιρομαι που ειμαι ο πρωτος αλλα πιστεψε οι περισσοτεροι αυτο θελουν...

Σε τελικη αναλυση...Εγω κριθηκα τοσες φορες απο εξετασεις που το ελληνικο κρατος μου επεβαλε...πανελλαδικες,64 φορες μεσα στη σχολη...δεν παει στο διαολο..αλλη μια δε με χαλαει..

Σκεψου ομως οτι καποιοι(οι περισσοτεροι) ηταν μαθητες του 13 , εγραψαν 10 και 12 στις πανελλαδικες και εφυγαν Ρουμανια ή Βουλγαρια....και αντε..να παω με τα νερα οσων εδωσαν ΔΙΚΑΤΣΑ και περασαν...αν και εχουν ακουστει τοοοοσες ιστοριες για το αμαρτωλο παρελθον του θεσμου...Οι αλλοι;;που ΟΥΤΕ καν ΔΙΚΑΤΣΑ δεν εδωσαν;;;

και ερωτω...γιατι οοοοοοοοολοι αυτοι που εφυγαν για Ρουμανια ή Βουλγαρια ή Ουγγαρια κτλ κτλ δεν πηγαν να σπουδασουν στην Αγγλια ή στη Γερμανια ή στη Σουηδια;;;ειλικρινα σε αυτο το θεμα δεν εχω παρει ποτε απαντηση....

 

 

 

Τι σχέση έχει το επίπεδο στις βαλκανικές χώρες με το αν πήραν θέσεις στα αγροτικά?Το ότι δεν πέρασαν ΔΙΚΑΤΣΑ είναι η πιθανή απάντηση, και ότι τώρα βρήκαν τον τρόπο να παρακάμπτουν το σύστημα. Ποιος όμως εγγυάται ότι το ΔΙΚΑΤΣΑ δεν ήταν πάρα ένα ακόμα καλοστημένο οχυρό της υπάρχουσας "άρχουσας τάξης¨ γιατρών και λοιπών επιστημόνων που μπροστά στον φόβο κατανομής του πληθυσμού στόχου (στην περίπτωση, των ασθενών) σε μεγάλο αριθμό ατόμων να προσπαθούσαν να τους αναχαιτίσουν?

 

Και αν οι απόφοιτοι των Ελληνικών παν/μιων είναι τόσο σίγουροι για τις γνώσεις τους γιατί δεν έχω ακούσει κανέναν να επικροτεί την άποψη να μπαίνεις με εξετάσεις στην ειδικότητα?

 

Και το άλλο οξύμωρο είναι ότι σε πολλές ιατρικές σχολές της Ελλάδας καθηγητές έχουν τελειώσει σε βαλκανικές χώρες...Στα Γιάννενα για παράδειγμα ξέρω δύο. Αλλά αυτοί είναι γνώστες, άρα και οι μαθητές τους είναι γνώστες αλλά οι εκ Ρουμανίας προερχόμενοι γιατροί είναι ημιμαθείς και τσαρλατάνοι...

 

Πραγματικά εκπλήσσομαι που συντηρούνται ακόμα τέτοιες απόψεις!

Επεξ/σία από MacPhisto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας γιατρός που έχει τελειώσει στην Αθήνα εδώ και 4 χρόνια, έχω να πω τα εξής επί του θέματος:

 

Η ποιότητα ενός πανεπιστημίου δεν κρίνεται από τον καλύτερο απόφοιτό του, αλλά από τον χειρότερο. Και χωρίς να πας σε πανεπιστήμιο, αν φας 4 χρόνια να διαβάζεις σε μια βιβλιοθήκη και μετα πας 2 χρόνια σε νοσοκομεία του ΕΣΥ δίπλα σε καλούς γιατρούς, μπορείς να γίνεις σπουδαίος γιατρός. Αυτό όμως δεν λέει τίποτα. Η κακή εικόνα για τους γιατρούς από βαλκανικές χώρες οφείλεται σε 2 γεγονότα, κατά την άποψή μου. Το πρώτο είναι ότι πρόκειται συνήθως για άτομα που είχαν πολύ μέτρια επίδοση στο σχολείο, κάτι που, ως ένα βαθμό, σημαίνει ότι έχουν και μικρότερες ακαδημαϊκές δυνατότητες σε σχέση με όσους πέρασαν στην Ελλάδα. Το δεύτερο είναι ότι η Βουλγαρία και η Ρουμανία είναι λιγότερο ανεπτυγμένες από την Ελλάδα, ειδικά μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν πολύ διεφθαρμένες και έτσι πήραν πτυχίο και άτομα που δεν έχουν μυρωδιά από ιατρική.

 

Εναντίον των εξετάσεων για ειδικότητα δυστυχώς είναι αυτοί που κάνουν κουμάντο στα πανεπιστήμια, δηλαδή τα κομματόσκυλα, οι αιώνιοι φοιτητές, όσοι μπήκαν ως καρκινοπαθείς, αθλητές, πολύτεκνοι και δεν ξέρω εγώ τι άλλο και δε θα είχαν στον ήλιο μοίρα σε ένα αξιοκρατικό σύστημα.

 

Καλό θα ήταν να μας πει ο topic starter γιατί ενδιαφέρεται για εξωτερικό. Έγραψε άσχημα στις πανελλήνιες ή δεν έχει δώσει ακόμα και κάνει ως επιλογή ζωής τις σπουδές στο εξωτερικό; Αν είναι το δεύτερο, θα του προτείνω να σηκωθεί να φύγει από την Ελλάδα, να σπουδάσει σε μια σοβαρή, οργανωμένη και ανεπτυγμένη χώρα και να μείνει εκεί για να βρει ένα αξιοπρεπές περιβάλλον εργασίας και αξιοπρεπείς αμοιβές. Αν είναι το πρώτο, έχω να πω ότι η ιατρική, όπως και άλλες επιστήμες, δεν είναι για όλους. Αν δεν μπορείς να γράψεις καλά σε εξετάσεις επιπέδου πανελληνίων, ίσως δεν έίναι για σένα η ιατρική. Θα κληθείς να ανταποκριθείς σε ακαδημαϊκές προκλήσεις πολύ υψηλότερης δυσκολίας αν γίνεις γιατρός. Αν έχασες τη σχολή για κάτι ψιλά, είναι άλλο θέμα βέβαια, αλλά οι μαθητές του 15 που μπορούν να γίνουν καλοί γιατροί πιστεύω ότι είναι ελάχιστοι.

 

Τα επόμενα χρόνια, η κατάσταση για τους γιατρούς στην Ελλάδα θα είναι πολύυυυ δύσκολη. Ήδη ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών αναφέρει ποσοστό ανεργίας κοντά στο 10%. Όποιος δεν έχει κ__λα (με το συμπάθειο) με την ιατρική, καλύτερα να στραφεί σε κάτι άλλο. Διαφορετικά, δεν αξίζει τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μεταξύ μας τώρα, οι γιατροί πρέπει να έχουν υποχρεωτικό μάθημα ορνιθοσκαλισματολογία στο τελευταίο έτος, που το διδάσκονται από κοινού με τους φαρμακοποιούς.

 

Πως γίνεται να καταλαβαίνουν μόνο αυτοί τι γράφουν?

 

Συνήθως δε θυμούνται πώς ακριβώς λέγεται το φάρμακο που θέλουν να συνταγογραφήσουν και αφήνουν το φαρμακοποιό να βγάλει το φίδι από την τρύπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πώ για τη Βουλγαρία μιας και έχω πάρει πτυχίο εκεί.

μαθητής του 19 ήμουν στο λύκειο (φυσικοχημεία και βιολογία) μόνο στην έκθεση ιδεών είχα τεράστιο πρόβλημα (με το ζόρι έβγαλα 12). δεν ξέρω, πάντα είχα πρόβλημα σε αυτό τον τομέα.

έφυγα στη Βουλγαρία το 2000, όπου έκανα 1 χρόνο βουλγαρική γλώσσα και ορολογία. πίστεψε με, αν θες να μάθεις, ήδη μέχρι τα χριστούγεννα μιλούσα καλά τη βουλγαρική. άλλοι συνάδελφοι μου, τέλειωσαν την ιατρική και είχαν πρόβλημα στη γλώσσα. αν θες να μάθεις και έχεις σκοπό να σπουδάσεις, τη μαθαίνεις τη γλώσσα χωρίς προβλήματα. θα σου γράψω τα καλά και τα κακά

τα καλά

1) μπαίνεις σε ένα ρυθμό διαβάσματος και δεν έχεις το δικαίωμα να κουβαλάς πάνω από 2 μαθήματα στο επόμενο έτος. μάλιστα σε κάποια (προπαιδευτική κλπ) σου δίνουν διορία μέχρι 3 μήνες να το πάρεις. αν δεν τα πάρεις, χάνεις τη χρονιά σου. plain and simple! δεν έχει "είμαι 6το έτος και χροστάω ανατομία"

2) το σύστημα εξετάσεων μέχρι το πρώτο έτος ήταν σχεδόν εξ'ολοκληρου προφορικό. μετά μπήκε ένα νέο σύστημα οπου ξεψαχνίστηκαν οι τουρίστες..δλδ το πρωί πρέπει να λύσεις ένα τεστ τύπου multiple choice. έχεις 15 λεπτά να το λύσεις. εάν το περάσεις, μπαίνεις στο γραπτό, όπου κάθε φοιτητής τραβάει ερωτηση και γράφεις. εαν περάσεις το γραπτό, μετά έχεις πρακτικό,εάν περάσεις το πρακτικό μπαίνεις και στο τελικό στάδιο - προφορικό με τον καθηγητή, όπου πάλι μπορεί να σε κόψει αν αρχίσεις να λές βλακείες. μέχρι στιγμής οι διαβασμένοι δεν έχουν πρόβλημα με αυτό το σύστημα. ναι, είναι παιδεμάρα από τις 7 το πρωί έως τις 3 το μεσημέρι να είσαι σε εξέταση αλλά αν έχει διαβάσει δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

3) εάν είσαι σπίρτο οι βούλγαροι καθηγητές σου θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά να σε εκπαιδεύσουν. εαν είσαι ζαμαν-φου, δεν ασχολούνται και μαζί σου. πάντως εα΄ν έρθεις φιλλιπούπολη θα σου πώ σε ποιούς καθηγητές να "κολλήσεις".

 

τα κακά τώρα...

1) όπως είπε και ο φίλιππος θα δείς τρομερά άτομα να έχουν τελειώσει βουλγαρία και ρουμανία (προσωπικά γνωρίζω 2 που δεν τους πιάνει κανείς και είναι τιμή μου που τους έχω φίλους) και θα δείς και τους καμμένους που δεν ειχαν αλλη δουλειά και είπαν να σπουδάσουν ιατρική. δεν πάνε μακρια αυτοί.

2) σε θέμα υποδομών τώρα...εδώ τα νοσοκομεία και τα πανεπιστήμια είναι μια μορφή δημόσιο-ιδιωτικό. καρδιολογική κλινική, γυναικολογική κλπ θα δείς καινούρια και τελευταίας γενιάς μηχανήματα και καθηγητές πρόθυμους να σου δείξουν..ενώ άλλες κλινικές τις τρώει η βρώμα. κάποια στιγμή θα το εξηγήσω το σύστημα αλλα στην παρούσα στιγμή δεν σε ενδιαφέρει.

3) επίσης οπως σου είπαν παραπανω με τους βαθμούς εαν εισαι άτομο που από σπόντα δεν μπήκε ιατρική τότε ναι προσπάθησε ακόμα μια χρονιά ή φύγε εξωτερικό. αν όμως όχι τότε να προσπαθήσεις να πάς κάπου αλλού. αν και εγώ μαθητής του 17 ήμουν (19 βιολογία, 19,5 φυσική, 18 χημεία, 12,5 έκθεση)

 

εν κατακλείδι,

-μην ακούς κανένα που σου λέει ότι η βουλγαρία είναι όπως στις ταινείες του κουστουρίτσα, κάθε δεύτερος βούλγαρος μαφιόζος και κάθε βουλγάρα πόρνη.θα απογοητευτείς όταν δείς ότι εδώ κάποια πράγματα είναι έτη φωτός μπροστά από την ελλάδα και σε άλλα τον κατήφορο. τουλάχιστον σε θέμα πανεπιστημίου κανένα πρόβλημα.

- εγώ έκανα 10 χρόνια να τελειώσω αντί για 7 (6 ιατρική και 1 γλώσσα). θα το δείς και μόνος σου ότι οι εξεταστικές του σεπτεμβρη είναι για εκείνους που κουβαλάνε 1-2 μαθήματα. αν έχεις παραπάνω, οι ημερομηνίες (επίτηδες?!?) πέφτουν η μία πάνω στην άλλη...δλδ μαύρη μαρμάγκα σε εφαγε. σύν 2 χρόνια λόγω οικογενειακών λόγων και να τα 10 χρονάκια.

- έχω κολλητό στη Γένοβα που σπουδάζει ιατρική..το τί ηλίθιες ερωτήσεις κάνουν δεν μπορείτε να φανταστείτε. σε εξεταση τον ρωτούσε για το δωδεκάθεο και τον πέρασε!:shock: το παιδί είχε ξεσκιστεί να διαβάζει και στο τέλος ο τυπάς τον πέρασε με ερώτηση του τύπου αν ήταν παρθένα η περσεφόνη ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

- διάβασα και τα υπόλοιπα μυνήματα περί ΝΧ στο χάρβαρντ ας πούμε..αν θές για γνώμη πήγαινε μόνος να δείς τις συνθήκες, μίλα με φοιτητές εκεί, κάνε μια βόλτα στις κλινικές. από το ίντερνετ μόνο που ακούνε ρουμανοβουλγαρία και βγάζουν χολή που τρυπάει το πάτωμα σαν το άλιεν (μαφία, πουτάνες κλπ)..τεσπα εσύ ξέρεις

 

---------- Προσθήκη στις 10:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 09:34 ----------

 

μιας και ανέφερα τον κολλητό μου στην ιταλία να πώ 2 πραγματάκια μιας και σχεδόν καθημερινά μιλάμε στο τήλ.

πολύ δυνατός μαθητής στο λύκειο, αυτός από σπόντα δεν πέρασε σε κάποια ιατρική σχολή. δεν θυμάμαι ακριβώς για πόσα μόρια αλλά είχε απογοητευτεί. ήταν να πάμε μαζί στη βουλγαρία αλλά κατέληξε ιταλία μιας και ήξερε από την αρχή ιταλικά. τώρα είναι στο πτυχίο και χρωστάει 6-7 μαθήματα.

ο τρόπος εξέτασης είναι προφορικός. εκεί έχεις να κάνεις με το αν ξύπνησε καλά ο καθηγητής, πόσο γουστάρει τη φάτσα σου κλπ. σε εξετάζει με τις ώρες (και ας είναι να εξεταστούν ακόμα 200 ατομα) και σε κόβει. τέρμα! είναι λίγο περίεργοι στην ιταλία, μπες και στο greekmeds να δείς τι γίνεται. διαβάζω ιστορίες τρέλας και πάλι καλά που δεν είχα τέτοια στο πανεπιστήμιο. δεν είχα διότι όταν κάθεσαι απέναντι του, οι δικοί μας καθηγητές σου μιλάνε στο πληθυντικό και πάντα "κύριε συνάδελφε", ειδικά αν πάς συνέχεια στις διαλέξεις, διαβάζεις από συγγράματα τους κλπ δεν έχεις πρόβλημα. στην ιταλία απ'όσο ακούω (ειδικά με την περσεφόνη που άκουσα) υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

στη βουλγαρία δεν είχα κάποιο πρόβλημα στο να κολλήσω με κάποιον καθηγητή και να μου δείξει 2-3 πραγματάκια παραπάνω. μη σου πώ ότι χαίρονται! στο καρδιολογικό που έκανα οι καθηγητές ασχολούνταν μαζί μου συνέχεια σε βαθμό να αισθάνομαι ότι είμαι ισάξιος τους και με απίστευτη όρεξη και υπομονή να με μάθουν. όπως και στην ουρολογία όπου ο καθηγητής με το καλημέρα με πήρε σαν assistant και την ημέρα που έφυγα μου είπε ότι αισθανόταν τιμή να με είχε σα συνάδελφο αύριο - μεθαύριο αν με το καλό έμπαινα στην ειδικότητα.

τώρα που τελείωσα, διαβάζω από τα βουλγάρικα μου βιβλία που δεν έχουν καμιά διαφορά με τα ελληνικά. δλδ. ανατομία, ονομασίες κλπ τα κάνεις στα λατινικά. π.χ. musculus triceps brachii ή sternocleidomastoideus. αυτά είναι στα ελληνικά ή πχ. mucoviscidoσis ή spina bifida θα πρέπει να διαβάσεις το ελληνικό βιβλίο για να ξεκολλήσει λίγο το μυαλό σου ή ας πούμε епителна тъкан επιθηλιακός ιστός. εγώ συνεχίζω να διαβάζω από βουλγάρικα βιβλία. έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχω συνηθήσει πλέον.

επίσης οι περισσότεροι μου καθηγητές ηταν μπλεγμένοι εκτός από το εκπαιδευτικό μέρος και με έρευνα (εκεί όντως θές τρελά κοννέ για να μπείς σε μια τέτοια ομάδα).

επίσης να πώ για τους άχρηστους που βγαίνουν από ρουμανοβουλγαροελλάδες ότι δεν πάνε μπροστά τέτοιοι ανθρώποι. θα μπούνε ειδικότητα, κάπως θα την τελειώσουν στο τέλος θα τους φάει η λήθη διότι η ιατρική είναι μια διαρκής και επίμονη σχολή. δεν τέλειωσες τη σχολή και άντε πάμε για καφέδες κάθε μέρα όλη μέρα στην παραλία. θέλει να το έχεις μέσα σου, να διαβάζεις συνέχεια, να είσαι πάντα στο ίδιο βήμα με την επιστήμη σου και να ενδιαφέρεσαι. αν τα εκπληρείς όλα αυτά, καλώς να πας να σπουδάσεις αν όχι σε συμβουλεύω να μην πάς. δεν στο λέω για μένα αλλά για σένα. διότι θα κουραστείς, θα φτάσεις σε ενα σημείο να πείς ότι βαρέθηκες και η ιατρική δε χωράει τέτοια.

αυτά για τώρα. καλή σου μέρα

 

---------- Προσθήκη στις 10:09 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:06 ----------

 

Συνήθως δε θυμούνται πώς ακριβώς λέγεται το φάρμακο που θέλουν να συνταγογραφήσουν και αφήνουν το φαρμακοποιό να βγάλει το φίδι από την τρύπα...

 

αχαχχααχ! και εδώ στο κράτος που είμαι έχει τύχει να μη βγάζω τι γράφει.είναι παγκόσμιο το φαινόμενο:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1) όπως είπε και ο φίλιππος θα δείς τρομερά άτομα .... ..... και θα δείς και τους καμμένους που δεν ειχαν αλλη δουλειά και είπαν να σπουδάσουν ιατρική. δεν πάνε μακρια αυτοί.

το δεν πάνε μακρυά, πώς ακριβώς το εννοείς;

οτι δεν μπορουν ουτε να να αποφοιτήσουν ,

ή απλά δεν μπορουν να δουλέψουν σε νοσοκομείο Σουηδίας, ή Βουλγαρίας, και τους βρίσκουμε σε ελληνικά ιδιωτικά ιατρεία ή το Ε.Σ.Υ. ;

Επεξ/σία από random
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikos_e34, έχω την εντύπωση πως εσύ και οι φοιτητές του επιπέδου σου δεν είστε ο μέσος όρος και όπως σωστά επισήμανε ο FilipposMD, αυτοί που θα έπρεπε να συγκρίνονται είναι ο χειρότερος φοιτητής του ελληνικού πανεπιστημίου με το χειρότερο φοιτητή του βουλγάρικου ή του ρουμάνικου πανεπιστημίου (οι χωρικοί προσδιορισμοί είναι τυχαίοι, βάλε ότι θες).

 

Για μία τέτοια σύγκριση, τι άποψη έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

random το 90 τοις εκατό δεν αποφοιτεί, οι υπόλοιποι αποφοιτούν αλλα δεν "πάνε μακριά".. κάποια στιγμή γίνεται αντιληπτό ότι είναι άχρηστοι και δεν συνεχίζουν ούτε στο τιμπουκτού.

τώρα για το χειρότερο φοιτητή του πανεπιστημίου αθηνών και το χειρότερο της βουλγαρίας ώς πρός ποιο κριτήριο θα θεωρηθεί ο τάδες βλάκας και ο δείνας έξυπνος? αυτές οι συγκρίσεις που ανέφερε ο φίλιπος είναι για το θεαθήναι. "κοίτα τους παλιοβούλγαρους ή πόσο ξύπνια είναι τα παιδιά μας"

το καλύτερο ξεψάχνισμα θα ήταν αν έβαζαν εξετάσεις ειδικότητας κάτι που το θέλουμε όλοι οι φοιτητές ιατρικής. οι δε εξετάσεις του δοατάπ με την τράπεζα ερωτήσεων κλπ είναι ανούσια έως ηλίθια. ποιός ο λόγος να είναι multiple choice και να ξέρω από πρίν τις απαντήσεις??

προσωπικά γούσταρα πάρα πολύ τις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ πριν γίνουν μαλτιπλ τσόις. έμεινε η πλέμπα έξω και τώρα με την είσοδο των χωρών αυτών στην ΕΕ τους ξαναβλέπεις μπροστά σου. καλή ώρα ο 40άρης εκείνος που ένανε αυτόματη αναγνώριση. φιλαράκια δικά μου σε 2 χρόνια το πολύ αναγνώρισαν τα πτυχία τους

θα έπρεπε εξετάσεις ειδικότητας να δείς πότε θα πέσουν οι αναμονές από το 2020 που έχουν φτάσει τώρα. εγώ πάντως θα δώσω εξετάσεις δοαταπ. 3 -4 χρονάκια θα περιμένω για την ειδικότητα θα δώσω εξετάσεις μόνο με τις γνώσεις του βουλγάρικου βιβλίου για να δώ πόσα απίδια βάζει ο σάκος διότι οι μέχρι τώρα εντυπώσεις μου είναι από μηδαμινή έως καθόλου διαφορά. το θέμα είναι ότι τη δεκαετία του 90 τέλειωσαν ιατρική άτομα επικίνδυνα που δεν ξέρουν τη διαφορά υποχόνδριου και μιτοχόνδριου ή δεν ήξεραν να πούν καλημέρα στη βουλγαρική ή ρουμανική γλώσσα. στην ελλάδα δεν υπήρχαν αυτά τα πράγματα?υπήρχαν και υπάρχουν μόνο σε μικρότερο επίπεδο. υπάρχουν πολλοί που τέλειωσαν ρουμανίες και βουλγαρίες αλλά εμάς μας κάνει εντύπωση τα 1-2 άτομα από τα 1000.

εγώ δεν θέλω προστριβές με άλλους συνάδελφους ούτε θα ντραπώ να πώ ότι τέλειωσα στη βουλγαρία, στην πρώτη γραμμή θα είμαι και εγώ για εξετάσεις ειδικότητας μπας και ξεβρωμίσει ο τόπος.

εν κατακλείδι, δεν έχει σχέση που τέλειωσες αλλά τι σόι άνθρωπος είσαι και ήσουν. φυσικά παίζει χρηματισμός και εύκολος τρόπος και φυσικά υπάρχει και ο δύσκολος με τα μισόλιτρα νεσκαφε,2 πακέτα τσιγάρα και διάβασμα από το πρωί μέχρι το βράδι..εγώ προτίμησα το δύσκολο διότι στην τελική μπήκα ιατρική για μένα ούτε να κάνω το ψώνιο της μάνας μου και του πατέρα μου και να με καμαρώνουν στη γειτονιά. το έκανα για μένα και μόνο για μένα και έριξα το διάβασμα της ζωής μου και δεν μετανιώνω ούτε στιγμή και χαίρομαι το πτυχίο μου αυτή τη στιγμή. το τί λένε για μένα ή για το πανεπιστήμιο που τέλειωσα, αγνωστοι άνθρωποι από το διαδίκτυο, μου είναι παντελώς αδιάφορο.

:-)

 

---------- Προσθήκη στις 17:44 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:45 ----------

 

πάντως για να πώ στο φίλο που το σκέφτεται, έχω να σου πώ τα εξής για τη βουλγαρία.

1)εύκολη γλώσσα. εγώ ξεκίνησα έτσι το σεπτέμβρη και το δεκέμβρη ήξερα βουλγάρικα. επίσης στο πρώτο έτος συνεχίζεις να κάνεις βουλγαρικά που προσωπικά τα έβρισκα άχρηστα μιας και είχα ήδη μπεί στο πνεύμα.

2) συνθήκες διαβίωσης μια χαρά. τα ενοίκια πήραν τον ανήφορο (θές 200-300 ευρώ για ένα επιπλωμένο διαμέρισμα με όλες τις ανέσεις), το θέμα των μετακινήσεων είναι από πολύ έως λίγο κουτσό (για τη φιλλιπούπολη μιλάμε πάντα) αλλά ένα φίατ κάνει 1000 ευρώ. θα σε βγάλει όλη τη σχολή και θα καίει λίγα και τα ανταλακτικά πάμφθηνα.

3) βιβλιοθήκες, 2 στον αριθμό, χώνεσαι άνετα και χωρίς κοννέ σε χειρουργεία ή σε παθολογικές κλινικές. αν πας φιλλιπούπολη θα σου πώ ποιούς καθηγητές είχα και αποκόμισα πολλά από αυτούς.

4) νυχτερινή ζωή δεν γνωρίζω αδερφέ..έχει ωραία μέρη να κάνεις βόλτες (η φιλλιπούπολη είναι πνιγμένη στο πράσινο και η ροδόπη είναι δίο βήματα). εγώ προσωπικά πήγαινα με βούλγαρους συνάδελφους σε πεζοπορίες στα βουνά, ανάβαμε φωτιές τη νύχτα κλπ. κάτι σαν ultimate survival από το discovery. τώρα από μπαράκια θα σε γελάσω. στο μόνο μπαρ που πήγαινα είναι το legacy στην αθήνα :o . έχει πολύ γρήγορο νετ πάντως με ξεφτίλα λεφτά και θα λιώσεις στις ταινίες και το wow όποτε θα έχεις ελεύθερο χρόνο. εγώ προσωπικά είχα φτιάξει το σπίτι μου έτσι που να μη χρειάζεται να πολυβγαινω. είχα το λαπτοπ, τα βιβλία μου, την ησυχία μου και χέστ..α για τη νυχτερινή ζωή της φιλλιπούπολης μιας και από πιτσιρικάς (για μερικούς μπορεί να φανώ μούχλας) δεν πολυ γούσταρα να βγαίνω από το σπίτι για το καθιερωμένο clubbing . οι μόνοι μου έξοδοι, ακόμα και τώρα, είναι κανα καφέ με φίλο, βόλτα κλπ. προτιμώ να κάθομαι σπίτι, διαβάζοντας κανα βιβλίο ή διαβάζοντας διότι μόνο 3 εξεταστικές έχεις το χρόνο και μέχρι 2 μαθήματα μπορείς να κουβαλάς :eek:

5) κάνε παρέα με τους βούλγαρους συνάδελφους σου παρά με έλληνες. θα αποκομίσεις πολλά οφέλη από αυτούς, όπως σημειώσεις. έτσι θα μάθεις γλώσσα και ορολογία. αυτό έκανα και εγώ και πίστεψε με , με τέτοια παιδιά πρέπει να κάνεις παρέα.

αυτά έχω να σου πώ για τώρα.

6) δεν θα αντιμετωπίσεις πουθενά φαινόμενο χρηματισμού. δηλαδή, κανένας καθηγητής δεν θα σε κόψει μόνο και μόνο για να τσεπώσει λεφτά από σένα. όποιος πήγε διαβασμένος, πήρε και μάθημα. θα πετύχεις μερικούς καθηγητές περίεργους που θα έχεις κάνει τα πάντα και θα σε κόψουν για ψύλου πήδηγμα αλλά θα έχει να κάνει με το γεγονός ότι έπρεπε να διαβάσεις από το lection course του εν λόγω καθηγητή. μου έχει τύχει και μένα και τη δεύτερη φορά το πήρα αεράτος το μάθημα. επίσης δεν θα συναντήσεις πουθενά θέμα ρατσισμού από καθηγητή. όλοι μα όλοι τους έχουν να κάνουν με την Ελλάδα (συνέδρια, γνωριμίες με γιατρούς εδώ κλπ) και αυτό ταυτόχρονα σου γυρνάει μπούμερανγκ διότι θα έχουν πολύ υψηλές απαιτήσεις από σένα. δλδ. ο βούλγαρος φοιτητής που θα εξεταστεί, δεν θα ζοριστεί πολύ να πάρει το μάθημα, αλλά εσύ ετοιμάσου για να πάρεις το μάθημα με τη βάση να αρχίσεις να ξεφυλλίζεις νοητά το βιβλίο (έχει τύχει)..αλλά όχι τρελά όπως στην Ιταλία (βάσει των λεγομένων από τον κολλητό μου).

7) όποτε και όποια πληροφορία θές, διαλέξεις, βιβλία κλπ θα σου πώ από που θα προμηθευτείς αλλά το πρώτο σου μέλημα είναι να μάθεις τέλεια βουλγαρική γλώσσα για να μπορείς να κρατάς σημειώσεις στις διαλέξεις.

όλα αυτά είναι για τη Φιλλιπούπολη. καλή σου επιτυχία!

Επεξ/σία από nikos_e34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά που λέτε και σε γενικές γραμμές συμφωνώ.Το θέμα όμως κατά τη γνώμη μου για τον topic starter είναι να αντιληφθεί ότι το επάγγελμα του γιατρού στην Ελλάδα πλέον δεν είναι καλή επαγγελματική επιλογή.Πάρα πολλή δουλειά, αργείς πάρα πολύ να βγάλεις αξιοπρεπή χρήματα(αν ποτέ τα καταφέρεις) και αβέβαιο επαγγελματικό μέλλον.

 

Επομένως ή θα κάνεις ιατρική σε προηγμένη δυτική χώρα, ή διάλεξε άλλο επάγγελμα.

 

Προσωπική άποψη από ειδικευόμενο γιατρό που μπήκε και τελείωσε Ελλάδα με πολλά όνειρα.Ελπίζω να τα καταφέρω μετά την ειδικότητα να φύγω στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά που λέτε και σε γενικές γραμμές συμφωνώ.Το θέμα όμως κατά τη γνώμη μου για τον topic starter είναι να αντιληφθεί ότι το επάγγελμα του γιατρού στην Ελλάδα πλέον δεν είναι καλή επαγγελματική επιλογή.Πάρα πολλή δουλειά, αργείς πάρα πολύ να βγάλεις αξιοπρεπή χρήματα(αν ποτέ τα καταφέρεις) και αβέβαιο επαγγελματικό μέλλον.

 

Επομένως ή θα κάνεις ιατρική σε προηγμένη δυτική χώρα, ή διάλεξε άλλο επάγγελμα.

 

Προσωπική άποψη από ειδικευόμενο γιατρό που μπήκε και τελείωσε Ελλάδα με πολλά όνειρα.Ελπίζω να τα καταφέρω μετά την ειδικότητα να φύγω στο εξωτερικό.

 

+1

 

Αν θες να γίνεις γιατρός για την κοινωνική καταξίωση κτλ πλέον είναι τεράστιο σφάλμα.

Αν πας γιατί σου αρέσει η ιατρική είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, και μακάρι να το θες πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

leonida μην αποθαρυνεσαι απο οσα λενε γιατροι απο Ελλαδα για τους πτυχιουχους απο Βαλκανικες χωρες...οι περισοτεροι ειναι μνησικακοι επειδη οι Βαλκανιοι δεν περασαν πανελληνιες και σπουδασαν φτηνα κ πληρως αναγνωρισμενα στις γειτονικες χωρες.Η μαγκεια στην ζωη ειναι οτι σε μια χωρα οπως Ελλαδα με ακυρο συστημα που ολοι κονταροχτυπιονται για μια θεση στον ηλιο να εκμεταλευεσαι οσες παρεκαμπτηριους προσφερει το συστημα.

Εμενα η πρωην κοπελια μου τελειωσε Ιατρικη στην Σοφια.Πανεξυπνη κοπελα με πολλες γνωσεις κ μαλιστα με το που πηρε πτυχιο γραφτηκε στον Ιατρικο Συλλογο Θεσσαλονικης αμεσως.Πλεον η Βουλγαρια κ η Ρουμανια ανηκουν στην ΕΕ κ εχουν αυτοματη αναγνωριση στην Ελλαδα παρα τα συνεχομενα nosebleeds των εξ Ελλαδας αποφοιτων που μου εξιστορουσε η πρωην μου!!

Α να πω η πρωην μου ειναι εδω UK και κανει ειδικοτητα Ιατροδικαστικη!!ειναι 28μισο και σε 2 χρονια νομιζω τελειωνει ειδικοτητα!Στα 17 της ηταν πρωτο ετος στην Σοφια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikos_e34, αλήθεια έκανες 10 χρόνια ιατρική στη Βουλγαρία; Τώρα με τι ασχολείσαι αν επιτρέπεται;

 

λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων και οικονομικού θέματος ασχολούμαι με οτιδήποτε άλλο εκτός από ιατρική αυτή τη στιγμή. περιμένω να ανοίξει η θέση μου για ειδικότητα. δυστυχώς δεν έχω γονείς που να στηριχτώ πάνω τους όπως οι περισσότεροι (γιαυτό και έκανα 10 χρόνια) το 2004 είχα μείνει από χρήματα και κατέβηκα ελλάδα για δουλειά για να μπορεσω να βγάλω κανα φράγκο και να γυρίσω να ολοκληρώσω τις σπουδές μου. δεν έπαθαν τιποτα οι γονείς μου, απλώς ας πούμε ότι έπαψα να έχω επαφές μαζί τους. τώρα τον αύγουστο μπαίνω φαντάρος (ανυπότακτος από το 2008) και δεν ξέρω πως θα τα βγάλω βόλτα και κάνω μεροκάματα δεξιά και αριστερά. η δική μου περίπτωση είναι περίεργη λίγο. γιαυτό όταν ακούω για χρηματισμό, μου έρχεται γέλιο διότι προσωπικά μέχρι να τελειώσω μετρούσα τα λεφτά, μέχρι και το τελευταίο σέντ, άσχετα που τον τελευταίο χρόνο που ήμουν λάσκα από το πανεπιστήμιο, δούλευα σε ιδιωτική ουρολογική κλινική (τα κοννέ που λέγαμε) και έπαιρνα κανονικά λεφτά σαν ανειδίκευτος (επειδή ήξερα πολύ καλά τους καθηγητές) 400 το μήνα για να μπορώ να βγάλω τα προς το ζήν. δούλεψα αποκλειστικός νοσοκόμος, δούλεψα σε διαφημιστική (flyers), ότι part-time μπορούσα να βρώ, δούλεψα και δίπλα σε οικογενειακό ιατρό σαν βοηθός, έχω δουλέψει και σε μεταφραστική εταιρεία part time μεταφράζοντας από ελληνικά σε βουλγαρικά, αγγλικά και τούμπαλιν.

τεσπα, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για την ιατρική πλέον. εν μέρει, είμαι και εγώ με τη γνώμη των άνωθεν συναδέλφων ότι αν έχεις τρόπο φύγε για δυτική ευρώπη με την προοπτική να μείνεις εκεί. αν δεν σε ενδιαφέρει να μείνεις έξω, πήγαινε βαλκάνια μια χαρά είναι. αφού πρώτα εξαντλήσεις τις δυνατότητες σου να περάσεις εδώ. αν τα πάς χάλια στην έκθεση και πολύ καλά στα υπόλοιπα (όχι 12,5 σαν και μένα) ξαναδώσε.

τέσπα, ακούσατε την δακρύβρεχτη ιστορία μου :lol: (ξανθοπουλεϊκη). το πιο σημαντικό απ'όλα είναι να βάλεις ένα στόχο και να ξεκινήσεις να τον πραγματοποιείς! ο δρόμος είναι γεμάτος δυσκολίες, δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει αύριο :lol: αλλά με υπομονή, θράσος και γαϊδουρινό πείσμα θα τα καταφέρεις. όπου και αν αποφασίσεις να πάς.

άντε, καλή σας μέρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...