Προς το περιεχόμενο

Σπουδές ιατρικής στο εξωτερικό


leonidas_fs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απάντησή μου περιείχε μια δόση ειρωνείας. Και ΔΙΚΑΤΣΑ να έχει περάσει κανείς, δεν πρόκειται για κάποιο κατόρθωμα..

εδώ και 3 χρόνια πάντως, αναγνωρίζονται χωρίς εξετάσεις. Όσοι δεν περνούσαν ΔΙΚΑΤΣΑ τόσα χρόνια, το 2007 αναγνωρίστηκαν αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί.

Είμαι φοιτήτρια στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο στη σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.Θα μπω στο τρίτο έτος. Δεν είχα βάλει την ιατρική,παρόλο που μου άρεσε πολύ επειδή σκεφτόμουνα τα χρόνια.Τελικά όπως αποδείχτηκε όταν βγήκαν οι βάσεις δεν την έπιανα για λίγα μόρια. Η σχολή που είμαι έχει επαγγελματική αποκατάσταση αλλά δυστυχώς δε μου αρέσει(ιδιαίτερα αν τη συγκρίνω με την ιατρική). Σκέφτομαι λοιπόν, αν και είναι λίγο αργά, να ξαναδώσω πανελλήνιες για την ιατρική.Παρόλο που μ αρέσει όμως, ξέρω ότι δεν μπορούν όλοι να γίνονται γιατροί.Πιστεύω ότι για να γίνεις γιατρός πρέπει κατά μια έννοια να το έχεις μέσα σου και να είσαι φτιαγμένος γι αυτό και δεν ξέρω αν εγώ ανήκω σ αυτή την κατηγορία και αν έχω τα προσόντα για να γίνω καλή. Αν γίνω γιατρός δε θέλω να έρθει κάποια στιγμή στη ζωή μου που θα διαπιστώσω ότι δεν είμαι αρκετά καλή και θα καταλήξω να ανοίξω περίπτερο(δεν καταδέχομαι να ασκώ το επάγγελμα του γιατρού και να μην είμαι καλή) ή να μη βρω δουλειά και να σκεφτώ ότι έκανα τεράστια βλακεία που άφησα τη σχολή μου, την οποία αν τελείωνα θα έβρισκα κάπου να δουλέψω.

Συγνώμη αν σας κούρασα.

Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από eme5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί.

Είμαι φοιτήτρια στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο στη σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.Θα μπω στο τρίτο έτος. Δεν είχα βάλει την ιατρική,παρόλο που μου άρεσε πολύ επειδή σκεφτόμουνα τα χρόνια.Τελικά όπως αποδείχτηκε όταν βγήκαν οι βάσεις δεν την έπιανα για λίγα μόρια. Η σχολή που είμαι έχει επαγγελματική αποκατάσταση αλλά δυστυχώς δε μου αρέσει(ιδιαίτερα αν τη συγκρίνω με την ιατρική). Σκέφτομαι λοιπόν, αν και είναι λίγο αργά, να ξαναδώσω πανελλήνιες για την ιατρική.Παρόλο που μ αρέσει όμως, ξέρω ότι δεν μπορούν όλοι να γίνονται γιατροί.Πιστεύω ότι για να γίνεις γιατρός πρέπει κατά μια έννοια να το έχεις μέσα σου και να είσαι φτιαγμένος γι αυτό και δεν ξέρω αν εγώ ανήκω σ αυτή την κατηγορία και αν έχω τα προσόντα για να γίνω καλή. Στη σχολή που είμαι συμβιβάζομαι με τη μετριότητα και έτσι έχω λιγότερο άγχος.Αν όμως γίνω γιατρός δε θέλω να έρθει κάποια στιγμή στη ζωή μου που θα διαπιστώσω ότι δεν είμαι αρκετά καλή και θα καταλήξω να ανοίξω περίπτερο(δεν καταδέχομαι να ασκώ το επάγγελμα του γιατρού και να μην είμαι καλή) ή να μη βρω δουλειά και να σκεφτώ ότι έκανα τεράστια βλακεία που άφησα τη σχολή μου, την οποία αν τελείωνα θα έβρισκα κάπου να δουλέψω.

Συγνώμη αν σας κούρασα.

Ευχαριστώ πολύ!

 

Νομιζω το κουραζεις πολυ στο μυαλο σου.Εισαι νεοτατη.Εαν η αποφαση να σπουδασεις Ιατρικη εχει παρθει τοτε η δωσε αυτες τις εθνικες εξετασεις που δινεται Ελλαδα η με εναν κοπο φυγε για καμια Βουλγαρια-Ρουμανια κτλ.Ξερω μπαζα εντελως που δεν ειχαν ουτε το 1/10 του συγκροτημενου σκεπτικου σου κ τωρα ειναι γιατροι απο Ρουμανο-Βουλγαριες.

 

Μην το κουραζεις στο μυαλο.Εαν η αποφαση ειναι ειλημενη(νομιζω ετσι γραφεται αυτο) μεσα σου τοτε το να αρχισεις σπουδες Ιατρικης στα 21?που φανταζομαι εισαι εσυ ειναι piece of cake

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Αγαπητέ συνάδελφε Αreteos! Μάλλον λάθος πληροφορίες έχεις για τις σπουδές στην Ιταλία αν νομίζεις ότι έχει την πιό εύκολη Ιατρική ανά την Ευρώπη! Δεν ξέρω ακριβώς πού και πότε τέλειωσες τη σχολή αλλά καλό θα ήταν να ενημερώνεσαι λίγο καλύτερα πριν κάνεις σχόλια για το επίπεδο σπουδών στη συγκεκριμένη χώρα! Καλό και πρέπον θα ήταν επίσης να μην συγκρίνουμε τα Ιταλικά πανεπιστήμια με τα πανεπιστήμια των Βαλκανικών χωρών γιατί πολλά έχουν δεί τα μάτια μου από συναδέλφους των παραπάνω χωρών και η γνώμη που έχω σχηματίσει δεν είναι και από τις πλέον κολακευτικές.

Αν έχετε χρόνο, ρίξτε μια ματιά στα θέματα του πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ για την αναγνώριση πτυχίου από αυτές τις χώρες - προ Ευρώπης - , πρόκειται για θέματα που για κάποιον που έχει τελειώσει Ιατρική θα έπρεπε να είναι απολύτως κατανοητά και εύκολα προς επίλυση .... παράξενο που οι συνάδελφοι έκαναν 3 - 4 χρόνια για να περάσουν το ΔΙΚΑΤΣΑ! Ίσως κάτι μας λέει αυτό για το επίπεδο των σπουδών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπερα! ενδιαφερομαι για σπουδες ιατρικης στη σουηδια....εχεις καποιος πληροφοριες?γνωριζω οτι υπαρχουν και αγγλοφωνα τμηματα αλλα δεν ειμαι σιγουρα οτι σε αυτα συμπεριλαμβανεται η ιατρικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνάδελφε Αreteos! Μάλλον λάθος πληροφορίες έχεις για τις σπουδές στην Ιταλία αν νομίζεις ότι έχει την πιό εύκολη Ιατρική ανά την Ευρώπη! Δεν ξέρω ακριβώς πού και πότε τέλειωσες τη σχολή αλλά καλό θα ήταν να ενημερώνεσαι λίγο καλύτερα πριν κάνεις σχόλια για το επίπεδο σπουδών στη συγκεκριμένη χώρα! Καλό και πρέπον θα ήταν επίσης να μην συγκρίνουμε τα Ιταλικά πανεπιστήμια με τα πανεπιστήμια των Βαλκανικών χωρών γιατί πολλά έχουν δεί τα μάτια μου από συναδέλφους των παραπάνω χωρών και η γνώμη που έχω σχηματίσει δεν είναι και από τις πλέον κολακευτικές.

Αν έχετε χρόνο, ρίξτε μια ματιά στα θέματα του πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ για την αναγνώριση πτυχίου από αυτές τις χώρες - προ Ευρώπης - , πρόκειται για θέματα που για κάποιον που έχει τελειώσει Ιατρική θα έπρεπε να είναι απολύτως κατανοητά και εύκολα προς επίλυση .... παράξενο που οι συνάδελφοι έκαναν 3 - 4 χρόνια για να περάσουν το ΔΙΚΑΤΣΑ! Ίσως κάτι μας λέει αυτό για το επίπεδο των σπουδών!

 

το ερώτημα που θέτεις λέει πολλά και για' σένα πάντως, και το πόσο δεν έχεις ιδέα του τι ήταν το δικατσα και με τι κριτήρια πέρναγαν ή κόβονταν κάποιοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλήσπερα

 

εχω ακουσει για ιταλια (εχει την πιο ευκολη ιατρικη)

 

βουλγαρια , ρουμανια και αλβανια δεν βγαζουν επιστήμονες (εχω ακουσει)

 

αν αξιζεις σπουδαζεις εδω

 

θες να πας γιατι θες κατι καλήτερο???

 

ή γιατι δεν μπορεις εδω???

 

εγω προσωπικα είχα περασει στατιωτική ιατρική εδω

 

αλλα προτημησα γερμανια και για ιδικότητα νευροχειρουργικής αμερικη harvard

 

μετα που τελίωσα ηρθα εδω και εχω πολυ μεγαλήτερη καταρτηση απο τους συναδελφους μου

 

προγματοποιω μεγάλες επεμβάσεις που ελληνας καθηγητης δεν μπορει

 

και εδώ δεν λεω εχει καλες ιδικότητες αλλα σαν το εξω...........

 

 

Σορρυ για το οφτοπικ αλλα τι διαμαντι ποστ ητανε αυτο; ΓΟΥΑΟΥ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ερώτημα που θέτεις λέει πολλά και για' σένα πάντως, και το πόσο δεν έχεις ιδέα του τι ήταν το δικατσα και με τι κριτήρια πέρναγαν ή κόβονταν κάποιοι!

 

+1.Εκτος οτι το ΔΟΑΤΑΠ με καταρακωσε ειμαι σιγουρος οτι εαν τελικα με χρεωναν μαθημα σιγα μην το περναγα με την πρωτη

 

α)αφενως γιατι δεν ξερω πως παει το συστημα στις Ελληνικες σχολες κ τι γλειψιμο πρεπει να κανεις

β)διοτι να γραψω ακαδημαικο κειμενο στα Ελληνικα μου φαινεται λες κ θα παω να σκαψω.

 

Παντως σαφως και τα κριτηρια ειδικα του παλιου Δικατσα ηταν οτι να ναι.Χρεωναν οτι να ναι κ οσα να ναι μαθηματα κατα περιπτωση κ εντελως αυθαιρετα (μισο να ριξω ζαρι να δω τι θα σε χρεωσω φιλαρακι).Ο μπαρμπας στην Κορωνη παντα σε περιοπτη θεση κ κλασικα η μιζα προ ημερησιας διαταξεως.Παντως η περιοβοητη πρωην προεδρος του Δικατσα (μια αχωνευτη ψωλα να πουμε που λιγο ελειψε να χειροδικουσα πανω της) τον ηπιε κανονικα κ δηθεν αποδωθηκε δικαιοσυνη κ ηταν για καποια χρονακια στην στενη απο οτι εμαθα εκ των υστερων.

 

Κατα αλλα ομως αλλαξε ο Μανολιος κ εβαλε τα ρουχα του αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 4 μήνες μετά...
  • 10 χρόνια αργότερα...
Στις 23/5/2010 στις 10:09 ΠΜ, nikos_e34 είπε

να πώ για τη Βουλγαρία μιας και έχω πάρει πτυχίο εκεί.

μαθητής του 19 ήμουν στο λύκειο (φυσικοχημεία και βιολογία) μόνο στην έκθεση ιδεών είχα τεράστιο πρόβλημα (με το ζόρι έβγαλα 12). δεν ξέρω, πάντα είχα πρόβλημα σε αυτό τον τομέα.

έφυγα στη Βουλγαρία το 2000, όπου έκανα 1 χρόνο βουλγαρική γλώσσα και ορολογία. πίστεψε με, αν θες να μάθεις, ήδη μέχρι τα χριστούγεννα μιλούσα καλά τη βουλγαρική. άλλοι συνάδελφοι μου, τέλειωσαν την ιατρική και είχαν πρόβλημα στη γλώσσα. αν θες να μάθεις και έχεις σκοπό να σπουδάσεις, τη μαθαίνεις τη γλώσσα χωρίς προβλήματα. θα σου γράψω τα καλά και τα κακά

τα καλά

1) μπαίνεις σε ένα ρυθμό διαβάσματος και δεν έχεις το δικαίωμα να κουβαλάς πάνω από 2 μαθήματα στο επόμενο έτος. μάλιστα σε κάποια (προπαιδευτική κλπ) σου δίνουν διορία μέχρι 3 μήνες να το πάρεις. αν δεν τα πάρεις, χάνεις τη χρονιά σου. plain and simple! δεν έχει "είμαι 6το έτος και χροστάω ανατομία"

2) το σύστημα εξετάσεων μέχρι το πρώτο έτος ήταν σχεδόν εξ'ολοκληρου προφορικό. μετά μπήκε ένα νέο σύστημα οπου ξεψαχνίστηκαν οι τουρίστες..δλδ το πρωί πρέπει να λύσεις ένα τεστ τύπου multiple choice. έχεις 15 λεπτά να το λύσεις. εάν το περάσεις, μπαίνεις στο γραπτό, όπου κάθε φοιτητής τραβάει ερωτηση και γράφεις. εαν περάσεις το γραπτό, μετά έχεις πρακτικό,εάν περάσεις το πρακτικό μπαίνεις και στο τελικό στάδιο - προφορικό με τον καθηγητή, όπου πάλι μπορεί να σε κόψει αν αρχίσεις να λές βλακείες. μέχρι στιγμής οι διαβασμένοι δεν έχουν πρόβλημα με αυτό το σύστημα. ναι, είναι παιδεμάρα από τις 7 το πρωί έως τις 3 το μεσημέρι να είσαι σε εξέταση αλλά αν έχει διαβάσει δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

3) εάν είσαι σπίρτο οι βούλγαροι καθηγητές σου θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά να σε εκπαιδεύσουν. εαν είσαι ζαμαν-φου, δεν ασχολούνται και μαζί σου. πάντως εα΄ν έρθεις φιλλιπούπολη θα σου πώ σε ποιούς καθηγητές να "κολλήσεις".

 

τα κακά τώρα...

1) όπως είπε και ο φίλιππος θα δείς τρομερά άτομα να έχουν τελειώσει βουλγαρία και ρουμανία (προσωπικά γνωρίζω 2 που δεν τους πιάνει κανείς και είναι τιμή μου που τους έχω φίλους) και θα δείς και τους καμμένους που δεν ειχαν αλλη δουλειά και είπαν να σπουδάσουν ιατρική. δεν πάνε μακρια αυτοί.

2) σε θέμα υποδομών τώρα...εδώ τα νοσοκομεία και τα πανεπιστήμια είναι μια μορφή δημόσιο-ιδιωτικό. καρδιολογική κλινική, γυναικολογική κλπ θα δείς καινούρια και τελευταίας γενιάς μηχανήματα και καθηγητές πρόθυμους να σου δείξουν..ενώ άλλες κλινικές τις τρώει η βρώμα. κάποια στιγμή θα το εξηγήσω το σύστημα αλλα στην παρούσα στιγμή δεν σε ενδιαφέρει.

3) επίσης οπως σου είπαν παραπανω με τους βαθμούς εαν εισαι άτομο που από σπόντα δεν μπήκε ιατρική τότε ναι προσπάθησε ακόμα μια χρονιά ή φύγε εξωτερικό. αν όμως όχι τότε να προσπαθήσεις να πάς κάπου αλλού. αν και εγώ μαθητής του 17 ήμουν (19 βιολογία, 19,5 φυσική, 18 χημεία, 12,5 έκθεση)

 

εν κατακλείδι,

-μην ακούς κανένα που σου λέει ότι η βουλγαρία είναι όπως στις ταινείες του κουστουρίτσα, κάθε δεύτερος βούλγαρος μαφιόζος και κάθε βουλγάρα πόρνη.θα απογοητευτείς όταν δείς ότι εδώ κάποια πράγματα είναι έτη φωτός μπροστά από την ελλάδα και σε άλλα τον κατήφορο. τουλάχιστον σε θέμα πανεπιστημίου κανένα πρόβλημα.

- εγώ έκανα 10 χρόνια να τελειώσω αντί για 7 (6 ιατρική και 1 γλώσσα). θα το δείς και μόνος σου ότι οι εξεταστικές του σεπτεμβρη είναι για εκείνους που κουβαλάνε 1-2 μαθήματα. αν έχεις παραπάνω, οι ημερομηνίες (επίτηδες?!?) πέφτουν η μία πάνω στην άλλη...δλδ μαύρη μαρμάγκα σε εφαγε. σύν 2 χρόνια λόγω οικογενειακών λόγων και να τα 10 χρονάκια.

- έχω κολλητό στη Γένοβα που σπουδάζει ιατρική..το τί ηλίθιες ερωτήσεις κάνουν δεν μπορείτε να φανταστείτε. σε εξεταση τον ρωτούσε για το δωδεκάθεο και τον πέρασε!:shock: το παιδί είχε ξεσκιστεί να διαβάζει και στο τέλος ο τυπάς τον πέρασε με ερώτηση του τύπου αν ήταν παρθένα η περσεφόνη ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

- διάβασα και τα υπόλοιπα μυνήματα περί ΝΧ στο χάρβαρντ ας πούμε..αν θές για γνώμη πήγαινε μόνος να δείς τις συνθήκες, μίλα με φοιτητές εκεί, κάνε μια βόλτα στις κλινικές. από το ίντερνετ μόνο που ακούνε ρουμανοβουλγαρία και βγάζουν χολή που τρυπάει το πάτωμα σαν το άλιεν (μαφία, πουτάνες κλπ)..τεσπα εσύ ξέρεις

 

---------- Προσθήκη στις 10:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 09:34 ----------

 

μιας και ανέφερα τον κολλητό μου στην ιταλία να πώ 2 πραγματάκια μιας και σχεδόν καθημερινά μιλάμε στο τήλ.

πολύ δυνατός μαθητής στο λύκειο, αυτός από σπόντα δεν πέρασε σε κάποια ιατρική σχολή. δεν θυμάμαι ακριβώς για πόσα μόρια αλλά είχε απογοητευτεί. ήταν να πάμε μαζί στη βουλγαρία αλλά κατέληξε ιταλία μιας και ήξερε από την αρχή ιταλικά. τώρα είναι στο πτυχίο και χρωστάει 6-7 μαθήματα.

ο τρόπος εξέτασης είναι προφορικός. εκεί έχεις να κάνεις με το αν ξύπνησε καλά ο καθηγητής, πόσο γουστάρει τη φάτσα σου κλπ. σε εξετάζει με τις ώρες (και ας είναι να εξεταστούν ακόμα 200 ατομα) και σε κόβει. τέρμα! είναι λίγο περίεργοι στην ιταλία, μπες και στο greekmeds να δείς τι γίνεται. διαβάζω ιστορίες τρέλας και πάλι καλά που δεν είχα τέτοια στο πανεπιστήμιο. δεν είχα διότι όταν κάθεσαι απέναντι του, οι δικοί μας καθηγητές σου μιλάνε στο πληθυντικό και πάντα "κύριε συνάδελφε", ειδικά αν πάς συνέχεια στις διαλέξεις, διαβάζεις από συγγράματα τους κλπ δεν έχεις πρόβλημα. στην ιταλία απ'όσο ακούω (ειδικά με την περσεφόνη που άκουσα) υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

στη βουλγαρία δεν είχα κάποιο πρόβλημα στο να κολλήσω με κάποιον καθηγητή και να μου δείξει 2-3 πραγματάκια παραπάνω. μη σου πώ ότι χαίρονται! στο καρδιολογικό που έκανα οι καθηγητές ασχολούνταν μαζί μου συνέχεια σε βαθμό να αισθάνομαι ότι είμαι ισάξιος τους και με απίστευτη όρεξη και υπομονή να με μάθουν. όπως και στην ουρολογία όπου ο καθηγητής με το καλημέρα με πήρε σαν assistant και την ημέρα που έφυγα μου είπε ότι αισθανόταν τιμή να με είχε σα συνάδελφο αύριο - μεθαύριο αν με το καλό έμπαινα στην ειδικότητα.

τώρα που τελείωσα, διαβάζω από τα βουλγάρικα μου βιβλία που δεν έχουν καμιά διαφορά με τα ελληνικά. δλδ. ανατομία, ονομασίες κλπ τα κάνεις στα λατινικά. π.χ. musculus triceps brachii ή sternocleidomastoideus. αυτά είναι στα ελληνικά ή πχ. mucoviscidoσis ή spina bifida θα πρέπει να διαβάσεις το ελληνικό βιβλίο για να ξεκολλήσει λίγο το μυαλό σου ή ας πούμε епителна тъкан επιθηλιακός ιστός. εγώ συνεχίζω να διαβάζω από βουλγάρικα βιβλία. έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχω συνηθήσει πλέον.

επίσης οι περισσότεροι μου καθηγητές ηταν μπλεγμένοι εκτός από το εκπαιδευτικό μέρος και με έρευνα (εκεί όντως θές τρελά κοννέ για να μπείς σε μια τέτοια ομάδα).

επίσης να πώ για τους άχρηστους που βγαίνουν από ρουμανοβουλγαροελλάδες ότι δεν πάνε μπροστά τέτοιοι ανθρώποι. θα μπούνε ειδικότητα, κάπως θα την τελειώσουν στο τέλος θα τους φάει η λήθη διότι η ιατρική είναι μια διαρκής και επίμονη σχολή. δεν τέλειωσες τη σχολή και άντε πάμε για καφέδες κάθε μέρα όλη μέρα στην παραλία. θέλει να το έχεις μέσα σου, να διαβάζεις συνέχεια, να είσαι πάντα στο ίδιο βήμα με την επιστήμη σου και να ενδιαφέρεσαι. αν τα εκπληρείς όλα αυτά, καλώς να πας να σπουδάσεις αν όχι σε συμβουλεύω να μην πάς. δεν στο λέω για μένα αλλά για σένα. διότι θα κουραστείς, θα φτάσεις σε ενα σημείο να πείς ότι βαρέθηκες και η ιατρική δε χωράει τέτοια.

αυτά για τώρα. καλή σου μέρα

 

---------- Προσθήκη στις 10:09 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:06 ----------

 

 

αχαχχααχ! και εδώ στο κράτος που είμαι έχει τύχει να μη βγάζω τι γράφει.είναι παγκόσμιο το φαινόμενο:lol:

Όντας 4 ετής φοιτητής στο Δημόσιο Πανεπιστήμιο της Ιατρικής της Σοφιας, διαβάζοντας όσα έχετε αναφέρει μου προκαλούν ενα ρίγος μέσα μου. Θα αναφερθώ εκτενώς παρακάτω στο τι εννοώ:

Ήμουν ένας μαθητής που πάντα αρίστευε με μέσους όρους άνω του 19,5 κατα την διάρκεια του γυμνασίου και του λυκείου, συμμετέχοντας επίσης σε πολλούς διαγωνισμούς φυσικής και χημείας. Απο μικρός μου άρεσε να διαβάζω, μου άρεσε να «γυμνάζω» το μυαλό μου. Απο πολύ μικρή ηλικία ήθελα να ασχοληθώ με την ιατρική ύστερα απο 2-3 αρνητικά γεγονότα όπου χάθηκαν κάποιοι συγγενικοί μου άνθρωποι απο ιατρικά λάθη και γεννήθηκε μέσα μου η έννοια της  προσφοράς, της αλληλοβοήθειας. Δεν είμαι από κάποια ιατρική οικογένεια, είμαι ο πρώτος στην οικογένεια μου. 

Έδωσα 3 χρονιές πανελλήνιες περνώντας κτηνιατρική στην Ελλάδα. Δεν σκέφτηκα καθόλου το να μείνω και να ακολουθήσω κάτι το οποίο δεν θα μου αρέσει και να δυστυχήσω, έφυγα κατευθείαν για την Βουλγαρία. Ειμαι 4ο έτος, διαβάζω σαν το “σκυλί” κάθε μέρα και ευτυχώς δεν χρωστάω κάτι. Και γιατί λεω ευτυχώς? Γιατί οπως αναφέρατε δεν μπορείς να χρωστάς πολλα μαθήματα (2 ανά έτος αλλιώς Gap Year).

Όσον αφορά τις γνώσεις όπου και εάν τελειώσεις ιατρική ειναι το ίδιο, το τι γιατρός θα γίνεις εξαρτάται απο σένα, το ποσο θα διαβάσεις και το ποσο το γουστάρεις. 

Θα αναφερθώ σε κάποια περιστατικά που συνάντησα τα καλοκαίρια κατα την διάρκεια εθελοντικής πρακτικής σε διαφορα νοσοκομεία της Ελλάδας:

Φοιτήτρια του ΕΚΠΑ (6ο έτος) μπέρδευε την κνήμη με την ωλενη

Φοιτητής του ΕΚΠΑ (6ο ετος) θεωρούσε πως τα σησαμοειδη οστά ειναι φλεγμονή 

Ειδικευόμενη Καρδιολογίας (Ιωαννινα) δεν ήξερε τα 3 είδη της στηθάγχης (Stable, Unstable, Prinzmetal) και τι ειναι το TAVI 

Φοιτήτρια Των Ιωαννίνων (5ο ετος) μπερδευε την Xοληδοχο κύστη με την ουροδόχο 

Φοιτητές Του ΕΚΠΑ που δεν γνωρίζανε να διαβάζουν ηλεκτροκαρδιογράφημα….μπερδεύοντας επίσης το γυναικείο στήθος με όγκο στον θώρακα….

Και παρα πολλα…. Δεν τ αναφέρω για να ηλεκτρίσω το κλίμα, πράγμα που κάνουν οι συνάδελφοι μας που τελειώνουν Ελλάδα αλλα για να δείξω πως όπου και να τελειώσεις εξαρτάται απο σενα!

Ενα 30% των Ελλήνων που σπουδάζουμε στην Σοφία, δεν περάσαμε απο σπόντα στην ιατρική (Παρόμοια παραδείγματα με μενα), διαβάζουμε διαρκώς καθημερινά ρουφώντας τα βιβλία και είμαστε κ@υλωμενοι στο ποτε θα τελειώσουμε και να κατέβουμε να μπούμε στα νοσοκομεία της περιοχής μας και να αρχίσουμε να προσφέρουμε στην Ελλάδα μας. 

Ανυπομονώ να συνεργαστώ με τους συναδέλφους μου, να βοηθάμε τον κόσμο με τις γνώσεις μας… γιατι η πραγματική δυστυχία και ο πόνος βρίσκεται στα νοσοκομεία και μείς ασχολούμαστε που έχουμε τελειώσει και ο καθένας βγάζει τα μάτια του άλλου. 

Η ιατρική ειναι μαραθώνιος, το ποιος αξίζει να την ακολουθεί θα φανεί με την πάροδο του χρόνου!  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...