Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλησπέρα,


 


ψάχνω pcb για να αντικαταστήσω σε αυτό το δίσκο 


 


PCB WD3200BMVV-11A1PS0 WESTERN DIGITAL 2061-701660-000 08P 320GB


 


αλλά το μόνο που βρισκω από εξωτερικό είναι ολόκληρο δίσκο σε καλή κατάσταση και πανάκριβο..!!


 


έχεις κάποιος ιδέα που να ψάξω και να βρω το εξάρτημα???


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...τώρα είδα ότι πόσταρες κι εδώ.

 

Λοιπόν, αν θες, να τον πάρω και με την ευκαιρία να δοκιμάσω μήηηπως και δεν σου τα 'πε καλά ο τύπος στο σέρβις και μπορέσω να σου σώσω αρχεία και μετά τον κρατάω για πειράματα.

 

Αν θέλεις, στείλε πμ να συνεννοηθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδια ψαχνω μια PCB Controller 2060-771698-004 WD10EARX-00PASB0   για μια φιλη που εχει μεσα ολα τα αρχεια φωτογρφιες τις.. και δεν τα εχει αλλου... παιζει να εχει κανεις?

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ψαχνω μια PCB Controller 2060-771698-004 WD10EARX-00PASB0   για μια φιλη που εχει μεσα ολα τα αρχεια φωτογρφιες τις.. και δεν τα εχει αλλου... παιζει να εχει κανεις?

ευχαριστω.

δοκιμασε στιλε mail εδω http://www.onepcbsolution.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και συγκεκριμένα να η σελίδα με την εν λόγω πλακέτα : http://www.onepcbsolution.com/wd1698.html

 

Και γενικά, για "νέους" δίσκους, η PCB solutions είναι μονόδρομος, καθώς τίθεται το θέμα της αλλαγής του τσιπ του φέρμγουερ (την οποία κάνει δωρεάν).

 

Τεσπα το θέμα είναι : 44 Ε κόστος πλακέτας + γύρω στα 5 με 10 για συστημένο φάκελο εξωτερικού (Καναδά θα πάει) = 50 με 55 Ε...

Τα 'χεις; Τους στέλνεις την πλακέτα και σου επιστρέφουν την καινούρια με το παλιό σου τσιπάκι και είσαι κομπλέ.

 

...αρκεί φυσικά το ζήτημα του δίσκου να είναι ΣΙΓΟΥΡΑ η πλακέτα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και συγκεκριμένα να η σελίδα με την εν λόγω πλακέτα : http://www.onepcbsolution.com/wd1698.html

 

Και γενικά, για "νέους" δίσκους, η PCB solutions είναι μονόδρομος, καθώς τίθεται το θέμα της αλλαγής του τσιπ του φέρμγουερ (την οποία κάνει δωρεάν).

 

Τεσπα το θέμα είναι : 44 Ε κόστος πλακέτας + γύρω στα 5 με 10 για συστημένο φάκελο εξωτερικού (Καναδά θα πάει) = 50 με 55 Ε...

Τα 'χεις; Τους στέλνεις την πλακέτα και σου επιστρέφουν την καινούρια με το παλιό σου τσιπάκι και είσαι κομπλέ.

 

...αρκεί φυσικά το ζήτημα του δίσκου να είναι ΣΙΓΟΥΡΑ η πλακέτα......

 

οταν λεσ αλλαγη του firemware προφανος εννοεις το bios to oloklhromeno me ta 8 posarakia σωστα? ε αυτο μπορει να το αλλαξει και οποιος ηλεκτονικος εχει τα απαρετητα εργαλεια. ετσι δεν ειναι? η κανουν κατι παραπανω απο την μεταφορα αυτου του chip απο την μια πλακετα (παλια ) στην άλλη (νεα) ?

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για την ακρίβεια, όταν εσύ λες "το BIOS στο ολοκληρωμένο με τα 8 ποδαράκια", εννοείς το firmware...

Τεσπα, για το ίδιο πράγμα μιλάμε και οι δυο.

 

...όσο για "κάποιον ηλεκτρονικό", ας πούμε "ναι" - όμως από τη στιγμή που το τσιπάκι του firmware είναι αφ' ενός "μικρό κι ευαίσθητο", εγώ δεν ξέρω πόσο μπορώ να εμπιστευτώ οποιονδήποτε ηλεκτρονικό (που θα δεχτεί να το κάνει), διότι σε περίπτωση που του κάνει κάποια ζημιά, μετά πάπαλα δίσκος. Εκτός δηλαδή κι αν έχεις ηλεκτρονικό που τα χέρια του κάνουν παπάδες γενικά και μπορείς να τον βασιστείς.

 

...αυτό όμως συνεπάγεται ότι έχεις και ανταλλακτική πλακέτα, έτσι; Πες δηλαδή πως βρίσκεις πλακέτα ή πιο πιθανά ολόκληρό δίσκο ίδιο με της φίλης, με ξερωγώ 20-30 (ανάλογα τί θα βρεις) και ο ηλεκτρονικός όσο και να μη σου πάρει, ένα 10άρι θα το πάρει. Ε μήπως τότε είναι καλύτερα να καθαρίζεις μια κι έξω, στέλνοντας την πλακέτα στην PCB Solutions και παράλληλα αγοράζοντας από αυτούς νέα, και να καθαρίσεις με περίπου 50 Ευρώ σύνολο (αγορά + μεταφορικά), και να έχεις την σιγουριά ότι αυτοί σαν ειδικοί επαγγελματίες, θα κάνουν ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι...;

 

Βέβαια ακόμη και 50 Ευρώ δεν είναι αστείο στις μέρες μας και μόνο η φίλη σου ξέρει αν μπορεί να το διαθέσει, και σε περίπτωση που δεν παίζει, μπορείτε να κοιτάξετε να βρείτε δωρεάν την πλακέτα κάποια στιγμή ή έστω πολύ φθηνά (10Ε ξερωγώ) και ίσως κάποιος ηλεκτρονικός (γνωστός ας πούμε) να το κάνει χωρίς να ζητήσει κάτι.

Εγώ πάντως θα πρότεινα καλύτερα να μείνει ο δίσκος στην άκρη, μέχρι να μαζευτεί το 50άρι.

 

 

Όσο για την τελευταία ερώτηση : για την ακρίβεια, αυτό που θα κάνουν (αν δεν κάνω λάθος), στην PCBS, είναι να "διαβάσουν" (μέσω telnet)/μεταφέρουν το παλιό f/w, χωρίς να χρειαστεί να κάνουν hard μεταφορά του ίδιου του τσιπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

...για την ακρίβεια, όταν εσύ λες "το BIOS στο ολοκληρωμένο με τα 8 ποδαράκια", εννοείς το firmware...

Τεσπα, για το ίδιο πράγμα μιλάμε και οι δυο.

 

...όσο για "κάποιον ηλεκτρονικό", ας πούμε "ναι" - όμως από τη στιγμή που το τσιπάκι του firmware είναι αφ' ενός "μικρό κι ευαίσθητο", εγώ δεν ξέρω πόσο μπορώ να εμπιστευτώ οποιονδήποτε ηλεκτρονικό (που θα δεχτεί να το κάνει), διότι σε περίπτωση που του κάνει κάποια ζημιά, μετά πάπαλα δίσκος. Εκτός δηλαδή κι αν έχεις ηλεκτρονικό που τα χέρια του κάνουν παπάδες γενικά και μπορείς να τον βασιστείς.

 

...αυτό όμως συνεπάγεται ότι έχεις και ανταλλακτική πλακέτα, έτσι; Πες δηλαδή πως βρίσκεις πλακέτα ή πιο πιθανά ολόκληρό δίσκο ίδιο με της φίλης, με ξερωγώ 20-30 (ανάλογα τί θα βρεις) και ο ηλεκτρονικός όσο και να μη σου πάρει, ένα 10άρι θα το πάρει. Ε μήπως τότε είναι καλύτερα να καθαρίζεις μια κι έξω, στέλνοντας την πλακέτα στην PCB Solutions και παράλληλα αγοράζοντας από αυτούς νέα, και να καθαρίσεις με περίπου 50 Ευρώ σύνολο (αγορά + μεταφορικά), και να έχεις την σιγουριά ότι αυτοί σαν ειδικοί επαγγελματίες, θα κάνουν ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι...;

 

Βέβαια ακόμη και 50 Ευρώ δεν είναι αστείο στις μέρες μας και μόνο η φίλη σου ξέρει αν μπορεί να το διαθέσει, και σε περίπτωση που δεν παίζει, μπορείτε να κοιτάξετε να βρείτε δωρεάν την πλακέτα κάποια στιγμή ή έστω πολύ φθηνά (10Ε ξερωγώ) και ίσως κάποιος ηλεκτρονικός (γνωστός ας πούμε) να το κάνει χωρίς να ζητήσει κάτι.

Εγώ πάντως θα πρότεινα καλύτερα να μείνει ο δίσκος στην άκρη, μέχρι να μαζευτεί το 50άρι.

 

 

Όσο για την τελευταία ερώτηση : για την ακρίβεια, αυτό που θα κάνουν (αν δεν κάνω λάθος), στην PCBS, είναι να "διαβάσουν" (μέσω telnet)/μεταφέρουν το παλιό f/w, χωρίς να χρειαστεί να κάνουν hard μεταφορά του ίδιου του τσιπ...

 

καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.

Τωρα παμε να σας πω τι εκανα. Βρηκα την πλακετα με τους ιδιους αριθμους απο το ebay με 30 ηρθε πηγα στον ραδιοτεχνητη το αλλαξε επιτόπου δεν μου πηρε λεφτα , ειναι γνωστος στην γειτονια μου. Εβαλα την πλακετα λοιπον και ο δισκος αψογα δουλευει. Το προβλημα???? Ο δισκος δεν εχει τα αρχεια της φίλης μου μεσα... αλλα καποιου άλλου!!! Πριν μου το δωσει το ειχε παει σε καταστημα υπολογιστων για την δουλεια αυτη τηε ζητησαν 400+  μετα τις ελεγαν οτι δεν μπορουν να βρουν τετοια πλακετα....δεν το δεχτηκε... και της εδωσαν τον δισκο λεγοντας της οτι ειναι πολυ χαλασμενος... τον κρατησε κανα χρονο στην ακρη και τωρα που ειχε χρηματα μου ειπε να το δω εγω ....αλλα τελικα... οπως ειπα... παπαλα... αντε τωρα να βρει τον δικο της δισκο...σιγα μην τον εχουν ..... επαγγελματιες να σου πετυχουν.... + οτι εγω τωρα εχω εναν δισκο που εχει αρχει αλλου μεσα... διπλο κακο δλδ στο κατστημα.... τι να πει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.

Τωρα παμε να σας πω τι εκανα. Βρηκα την πλακετα με τους ιδιους αριθμους απο το ebay με 30 ηρθε πηγα στον ραδιοτεχνητη το αλλαξε επιτόπου δεν μου πηρε λεφτα , ειναι γνωστος στην γειτονια μου. Εβαλα την πλακετα λοιπον και ο δισκος αψογα δουλευει. Το προβλημα???? Ο δισκος δεν εχει τα αρχεια της φίλης μου μεσα... αλλα καποιου άλλου!!! Πριν μου το δωσει το ειχε παει σε καταστημα υπολογιστων για την δουλεια αυτη τηε ζητησαν 400+  μετα τις ελεγαν οτι δεν μπορουν να βρουν τετοια πλακετα....δεν το δεχτηκε... και της εδωσαν τον δισκο λεγοντας της οτι ειναι πολυ χαλασμενος... τον κρατησε κανα χρονο στην ακρη και τωρα που ειχε χρηματα μου ειπε να το δω εγω ....αλλα τελικα... οπως ειπα... παπαλα... αντε τωρα να βρει τον δικο της δισκο...σιγα μην τον εχουν ..... επαγγελματιες να σου πετυχουν.... + οτι εγω τωρα εχω εναν δισκο που εχει αρχει αλλου μεσα... διπλο κακο δλδ στο κατστημα.... τι να πει κανεις.

 

Δεν   ειμαι   δικομανης   αλλα   αυτο   σηκωνει   μηνυση   και  αγωγη   χωρις   πλακα.

 

Οταν   ζητανε   αυτα   τα   λεφτα   υποτιθεται   οτι   ειναι  επαγγελματιες.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγάλεις άκρη, θα πρέπει να βρεις σε ποιόν ανήκει ο δίσκος, να επιβεβαιώσει πως τον είχε πάει στον ίδιο τεχνικό και ή να κάνετε τράμπα, ή να πάτε δικαστικά.

Τα δικαστήρια στην Ελλάδα είναι σαν τις παροιμίες.

Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδεχόμενο να επέστρεψε αλλον δίσκο ( παρόμοιο ) στην κοπελιά μετα τον "έλεγχο" και να κράτησε τον "καλο" καθώς με τα 400ε που ζήτησε υπέθεσε οτι δεν θα το ψάξεις παρακάτω ? Υπάρχει κάποια απόδειξη αγορας που να αποδεικνύει το sn του δισκου?

 

btw , εχω ακούσει περιπτώσεις για αυτο το λεω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν   ζητανε   αυτα   τα   λεφτα   υποτιθεται   οτι   ειναι  επαγγελματιες.....

 

...το πιθανότερο πάντως είναι να τον πήγε σε ένα τυπικό "μαγαζί για υπολογιστές που κάνει και service" και δη "τοπικό" (ούτε καν αλυσίδα, πχ τύπου "Πλαίσιο"), όπου ο "επαγγελματισμός" (αναφορικά με ανακτήσεις δεδομένων, έστω) κυμαίνεται μεταξύ

 

"ζητάμε τρελλούτσικα λεφτά, με βάση κυρίως τις ώρες που θα πάρει η (σοφτγουερική) ανάκτηση (που κατά μέσες άκρες μπορεί να κάνει ο ΚΑΘΕΝΑΣ μόνος του με ένα σχετικό πρόγραμμα και δεν είναι η "μανούρα" που ενδεχομένως έχει πχ μια εγκατάσταση λειτουργικού έστω)"  (λες και θα κάθεται κάποιος πάνω από το πρόγραμμα και θα κάνει κάτι/απασχολείται αυτές τις ώρες) 

και

"δίνουμε τον δίσκο σε εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης (όπου, ΑΝ αν χρειάζεται, πράγματι κοστίζει τόσο και ίσως κι ακόμη περισσότερο η διαδικασία) και εμείς καρπωνόμαστε και ένα νταβατζιλικάκι για την μεσιτεία" (τον...."κόπο" τουςτην..."ενόχληση"...)

 

Υπάρχει μάλιστα η περίπτωση για το σουργελικό του να επιστρέψουν ΑΛΛΟ δίσκο, να ευθύνεται ένας και μόνο και να είναι και υπάλληλος (και δη πιτσιρικάς "που πήγε εκεί για λίγο"). Όπως όμως και να 'χει, θα έπρεπε όντως να πάει η κοπελιά στο μαγαζί, παρέα με το μισό της σόι και να ξεκινήσουν από το να ζητήσουν τον δικό της δίσκο και να φτάσουν να ξεσηκώσουν τη γειτονιά στο ποδάρι, ΑΝ στο μαγαζί αρχίσουν τα Κινέζικα. 

 

Όσο για αγωγή, βασικά δεν συμφέρει οικονομικά για να το ξεκινήσει κάτι τέτοιο (και με πολιτοσυνηγόρους και καταναλωτοενώσεις, δύσκολα θα έχει αποτέλεσμα). Αν βέβαια έχει τη διάθεση για να μπει σε ό,τι "τρέξιμο" συνεπάγεται μια τέτοια διαδικασία, να το κάνει.

Είναι βέβαια κι έναν χρόνο μετά και τουλάχιστον ο δίσκος χλωμό να βρεθεί, αλλά ΑΝ στο μαγαζί υπάρχει διάθεση "να βρεθεί μια μέση λύση" (τουλάχιστον όσον αφορά κάποιο είδος αποζημίωσης, μιας και χάθηκαν αρχεία δηλαδή), μετά από μια πιθανή "φασαρία" που θα χρειαστεί να γίνει, ίσως και να καταλήξει κάπου όλο αυτό...

 

 

Πάντως παιδιά, επειδή το θέμα δεν είναι για να αναλύουμε επί μακρόν τη συγκεκριμένη περίπτωση, ας το αφήσουμε εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανεις pcb που να δουλευει απο χαλασμενο σκληρο που θελει να τον πεταξει....ψαχνω: PCB 100466824 Rev. C για seagate barracuda 7200.11 στο 1Tb. αν εχει καποιος απο χαλασμενο δισκο που να δουλευει το pcb αυτο και το χει για πεταμα ας μου πει. ή εστω μεταχειρισμενο σε μια λογικη τιμη να μου πει επισης. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...