Προς το περιεχόμενο

Total War: Shogun 2


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με παρεξηγησες, δεν ασχοληθηκα με το "fall of the samurai" αλλα το original campaign. Απλα βλεπω οτι το συγκεκριμενο DLC φενεται να ειναι ποιο καλο σε σχεση με το προηγουμενο και οτι μου θυμιζει αρκετα το Last Samurai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 309
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Ωπ, τώρα το κατάλαβα.

 

Ναι, το βασικό campaign θέλει πολλές ώρες. Κι αν καταφέρεις να επιβιώσεις στην αρχή (εμένα ως Uesugi μου επιτίθενται πολλοί) κάθε turn κρατάει από μόνο του ώρα, αν το ψάξεις.

 

Στο συγκεκριμένο DLC θέλω να δω το balancing λίγο, γιατί ιστορικά οι samurai δεν είχαν σοβαρές πιθανότητες επικράτησης.

 

edit: 30 ευρώ θέλει το Steam... Καλά, στην αναμονή κι αυτό (αλλά έχει και ironclads από ό,τι βλέπω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σωστό, ήθελα να το διορθώσω αυτό. Και πάλι, πολύ μου φαίνεται, εφόσον έχω πληρώσει ήδη το αρχικό + (κάποια) DLC. To σκέφτομαι, αλλά 30 ευρώ, δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αναμονη τοτε γιατι δεν ασχοληθηκα καν ακομα με οτι εχει να προσφερει το original + DLC. Οταν με το καλο πεσει στο steam κατω απο τα 5 ευρω φυσικα και θα το τιμησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό, ήθελα να το διορθώσω αυτό. Και πάλι, πολύ μου φαίνεται, εφόσον έχω πληρώσει ήδη το αρχικό + (κάποια) DLC. To σκέφτομαι, αλλά 30 ευρώ, δεν ξέρω...

 

Όντως ισχύει..Αν και το είχα πάρει μέσα στις γιορτές όλο το πακέτο με όλα τα dlc στα 14€. .Τώρα αυτό σκέτο...στα 30..ας περιμένει λίγο..

http://www.gamersgat...-of-the-samurai

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνει Μάρτιο, πιστεύω θα το δούμε κάτω από 10€ με τις καλοκαιρινές προσφορές της Steam.

 

πολλά και πάλι..αλλά θα δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου δίνει την εντύπωση με τα τρένα και τις μεταφορές των στρατιωτών, τα πυροβόλα όπλα, ο βομβαρδισμός από το campaign map και τα σχετικά, ότι είναι πιθανό να δούμε ένα Total War να εκτυλλίσσεται στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο. Γενικώς ταιριάζει στη σειρά. Δεν υπάρχει μεγάλη χρήση των αεροπλάνων, κάτι το οποίο σημαίνει ότι θα είναι λίγα και θα είναι σαν "special power" μέσα στη μάχη ή βομβαρδισμός από το campaign map. Με τα πλοία δε νομίζω να υπάρξει θέμα. Θα είναι γενικώς κάτι το τελείως διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε νόημα μια μεταφορά του Total War σε σύγχρονο πεδίο μάχης και ειδικά αυτό του Α΄Παγκοσμίου.

 

Πρώτον, μιλώντας για Α' ΠΠ μιλάμε για πόλεμο χαρακωμάτων και άρα σταθερών θέσεων, όχι τις μάχες σχηματισμού που ξεκινούσαν το πρωί και τελείωναν το βράδυ τα προηγούμενα 3 - 4 χιλιάδες χρόνια. Ακόμα και η έννοια "πεδίο μάχης" έχει αρχίσει να χάνεται, καθώς οι συγκρούσεις αφορούν περιοχές χιλιάδων τετραγωνικών χιλιομέτρων και δεν περιλαμβάνει τους κλασσικούς σχηματισμούς αλλά κινήσεις στρατών σε μεγάλη κλίμακα.

 

Δεύτερον, ακόμα και αν μικρύνει η κλίμακα και πάμε σε έλεγχο μικρότερων σωμάτων, θα πρέπει να βρεθεί ένα τρόπο να συνυπάρχουν οχυρές θέσεις, πεζικό, μηχανικό, τεθωρακισμένα, βαριά πυροβόλα, μικρότερα οχήματα, αεροπλάνα κλπ σε ένα χάρτη, που έχουν τελείως διαφορετικά δεδομένα. Λόγω της κλίμακας και της ακτίνας βολής των σύγχρονων όπλων, τα πράγματα περιπλέκονται πάρα πολύ. Όταν οι Γερμανοί βάραγαν με τη Μεγάλη Μπέρθα στον Α' ΠΠ δεν το έκαναν από το μέτωπο. Ένα παράδειγμα υλοποίησης, που δείχνει τις δυσκολίες αλλά και τις απαιτήσεις ενός τέτοιου gameplay, είναι το Theatre of War 3: Korea. Τεχνικά είναι τραγελαφικό αλλά στρατιωτικά είναι πολύ πιστό στην πραγματικότητα, ενώ το gameplay περιλαμβάνει πολλά από αυτά που προανέφερα. Πχ Howzitser που πρέπει να μετακινηθούν γιατί το πεδίο βολής τους φράζεται από βουνά, και μαντέψτε πόσο εύκολα μετακινούνται...

 

 

 

Θα ήθελα πάντως να δω μελλοντικά Total War σε ασιατικές χώρες όπως η Κίνα, η Ινδία και τα κράτη της Ινδοκίνας, που και πλούσια παράδοση έχουν και μακραίωνους πολέμους. Φαντάζεστε τους πολέμους των 7 Βασιλείων στην Κίνα ή τις εκστρατείες του Τζένγκις Χαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συμφωνώ, οι πόλεμοι των Επτά Βασιλείων θα ήταν εξαιρετική προσθήκη. Το πρόβλημα είναι πως οι πόλεμοι στην Κίνα είναι ακόμη λιγότερο γνωστοί από ό,τι εκείνοι στην Ιαπωνία και δεν ξέρω πόσο απήχηση θα είχε κάτι τέτοιο. Σίγουρα δε θα έλεγα όχι και σε ένα Rome 2. Με χάρτη αντίστοιχο του Europa Barbarorum.

 

Πάντως, για μένα οι καλύτερες εμπειρίες με παιχνίδια της σειράς Total War ήταν τα campaigns των expansions: περισσότερο ιστορικά και "λογικά" από το να πρέπει με μια χώρα να κατακτήσεις όλη την Ευρώπη.

 

Συμφωνώ επίσης πως η κλίμακα και οι μηχανισμοί του Shogun 2 δε βοηθούν για την απόδοση των πολέμων του 20ου αιώνα. Ακόμη και ο Αμερικανικός Εμφύλιος, που στρατηγικά και γεωπολιτικά είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον, δύσκολα θα μπορούσε να αποδοθεί με αυτή τη μηχανή.

 

Γενικά, υπάρχει ένα κενό (το οποίο δύσκολα μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να καλυφτεί) μεταξύ της κλίμακας του Shogun 2 (και, γενικά, της 2ης γενιάς TW) και παιχνιδιών στην κλίμακα του WWI ή του Birth of America της Ageod (όπου οι μάχες είναι τελείως abstract).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...