Προς το περιεχόμενο

Μήνυση σε 5.000 χρήστες του Internet που κατέβασαν το The Hurt Locker


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω δεί πολλά πόστς, απο άθλια μέχρι άψογα. Αλλά του Tolis_01 κερδίζει άνετα το ρεσιτάλ βλακείας και χειρότερου-δυσανάλογου-άκυρου ποστ τόσο συγκριτικά, ποιοτικά και βάσει γεγονότων.

 

Ενα μεγάλο -1 απο μένα για το μόνο πράγμα που είναι απέραντο στο σύμπαν και τον κύριο Τόλη που μας το επιβεβαίωσε.

 

Γιατί δεν λες που διαφωνείς αντί να παραμιλάς; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν πτοούμαστε καθόλου!

Ούτε 1 ευρώ στα θηρία...

Πειρατεία Rulez...

 

Σε όποιον υποκριτή δεν αρέσει ας ξεγραφτεί από όλους τους tracker που είναι γραμμένος και να κάνει πλούσια τα video-club....

Άκου 2,5 ευρώ η ταινία........

 

Συμφωνώ, εγώ έχω σταματήσει να νοικιάζω ταινίες με τέτοιες αισχρές τιμές..

Να δεις πως θα τις κατεβάσουν..

 

Και δεν έχω κατεβάσει ποτέ τίποτα από torrents.

Δεν τα εγκαθιστώ καν, γιατί το 99,9% ξεσκίζει το PC στους ιούς στα malware και στα trojans , ότι antivirus και αν έχεις.

 

όταν αφήνεις 100+ πόρτες incoming ανοιχτές για την επικοινωνία των p2p δεν υπάρχει καμία ασφάλεια.

 

Και είναι πολύτιμες για μένα οι 2 μέρες που θα τρώω κάθε φορά για να ξαναστήνω το PC από την αρχή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το επιχείρημα με τα υπερκέρδη των εταιριών (υπέρ της πειρατείας) δεν το έχω καταλάβει. Λένε πολλοί "σιγά μη ζημιωθεί η warner bross" αν κατεβάσω την ταινία.

Οπότε έρχεται η εύλογη ερώτησή μου: θα ζημιωθεί η toyota αν πάρω ένα από τα αυτοκίνητά της χωρίς να πληρώσω;

 

Μετά έρχεται και το άλλο. Λένε, ότι δεν είναι κλοπή, επειδή αν πχ στο κατάστημα υπήρχαν 100 dvd και εγώ το κατεβάσω, θα εξακολουθούν να υπάρχουν.

Αυτός ο συλλογισμός θα ήταν σωστός, αν δεν υπήρχαν ασφαλιστικές εταιρίες. Έτσι, αν μπω και κλέψω μια από τις 100 τηλεοράσεις του media markt, την επόμενη μέρα θα υπάρχοουν πάλι 100.

 

Οπότε στην τελική, ο μόνος που χάνει και στις δυο περιπτώσεις είναι είτε η εταιρία παραγωγής, είτε η ασφαλιστική εταιρία.

 

ΥΓ. Ναι, έχω κατεβάσει torrents :P

 

 

:lol::lol::lol::lol:

Με έστειλες.

Γαμάτη λογική... :lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol::lol::lol::lol:

Με έστειλες.

Γαμάτη λογική... :lol::lol::lol::lol:

 

Ενώ η λογική του κατεβάσματος τα σπάει; :rolleyes:

Αν ΟΛΟΙ κατεβάζαμε δηλαδή, θα ήταν όλα καλά και η κινηματογραφική βιομηχανία θα εξακολουθούσε να υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ η λογική του κατεβάσματος τα σπάει; :rolleyes:

Αν ΟΛΟΙ κατεβάζαμε δηλαδή, θα ήταν όλα καλά και η κινηματογραφική βιομηχανία θα εξακολουθούσε να υπάρχει;

 

όχι ρε συ..

 

Δες και τα προηγούμενα posts μου..

 

Αλλά ο τρόπος που το έγραψες , τα σπάει.. :lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, εγώ έχω σταματήσει να νοικιάζω ταινίες με τέτοιες αισχρές τιμές..

Να δεις πως θα τις κατεβάσουν..

 

Και δεν έχω κατεβάσει ποτέ τίποτα από torrents.

Δεν τα εγκαθιστώ καν, γιατί το 99,9% ξεσκίζει το PC στους ιούς στα malware και στα trojans , ότι antivirus και αν έχεις.

 

όταν αφήνεις 100+ πόρτες incoming ανοιχτές για την επικοινωνία των p2p δεν υπάρχει καμία ασφάλεια.

 

Και είναι πολύτιμες για μένα οι 2 μέρες που θα τρώω κάθε φορά για να ξαναστήνω το PC από την αρχή..

 

Αν και, εν μέρει, είσαι σωστός, είσαι και λίγο υπερβολικός ταυτόχρονα πιστεύω.

Εντάξει δεν θα κατεβάζεις στο pc που χρησιμοποιείς στην δουλειά σου για επαγγελματικούς σκοπούς....

Στο σπίτι σου είσαι...

Και στο κάτω κάτω αν δεν θες ιούς και τα συναφή microsoft-δημιουργήματα βάζεις ωραιότατα Linux-Ubuntu και είσαι και ο πρώτος του χωριού.....:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ η λογική του κατεβάσματος τα σπάει; :rolleyes:

Αν ΟΛΟΙ κατεβάζαμε δηλαδή, θα ήταν όλα καλά και η κινηματογραφική βιομηχανία θα εξακολουθούσε να υπάρχει;

 

Αδιαφορώ ΠΛΗΡΩΣ...

Την τσέπη μου ΚΑΙ ΜΟΝΟ θα κοιτάξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αν είδαν μια φορά μείωση στα κέρδη τους, που να δουν άμα κοπεί το download.

 

καλά είσαι, δλδ πίστευαν ότι αυτοί που κατέβασαν την ταινία θα την έβλεπαν στο cinema? άντε νοίκιασμα απο κάνα videoclub στην καλύτερη...

 

σε λίγο έτσι όπως το πάνε θα απαγορεύσουν τις αρνητικές κριτικές ταινιών γιατί χάνουν έσοδα οι εταιρείες από τους καταναλωτές που τις λαμβάνουν υπόψην!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά είσαι, δλδ πίστευαν ότι αυτοί που κατέβασαν την ταινία θα την έβλεπαν στο cinema? άντε νοίκιασμα απο κάνα videoclub στην καλύτερη...

 

Ορθότατα..

 

Γιατί να είμαστε λοιπόν τόσο μαλάκες ως άνθρωποι και να παρανομούμε για κάτι που δεν μας χρειάζεται??

Βλακεία δεν είναι ?

 

Αν καθένας από αυτούς πληρώσει 500$ για δικηγόρο και άλλα τόσα για αποζημίωση,

δεν θα βαράει το κεφάλι του στον τοίχο για τη μαλακία που τον βαράει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιαφορώ ΠΛΗΡΩΣ...

Την τσέπη μου ΚΑΙ ΜΟΝΟ θα κοιτάξω...

 

Αυτή η λογική δίνει μια θετική ώθηση στην κοινωνία μας :mrgreen:

 

Επιβεβαιώνεις κι αυτό που είπαν μερικοί σε παλιότερα θέματα. Και 0.01 ευρώ να έκανε η αγορά μιας ταινίας, 9 στους 10 θα την κατέβαζαν και πάλι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και, εν μέρει, είσαι σωστός, είσαι και λίγο υπερβολικός ταυτόχρονα πιστεύω.

Εντάξει δεν θα κατεβάζεις στο pc που χρησιμοποιείς στην δουλειά σου για επαγγελματικούς σκοπούς....

Στο σπίτι σου είσαι...

Και στο κάτω κάτω αν δεν θες ιούς και τα συναφή microsoft-δημιουργήματα βάζεις ωραιότατα Linux-Ubuntu και είσαι και ο πρώτος του χωριού.....:-D

 

 

Για το σπίτι λέω..

 

Στο γραφείο και στο laptop που χρησιμοποιώ για τη δουλειά δεν το συζητάω καν..

 

το προσωπικό PC βέβαια το προσέχω πολύ περισσότερο από τα υπόλοιπα.

Τα προσωπικά δεδομένα, contacts, φωτογραφίες , video κλπ είναι πολύ σημαντικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η λογική δίνει μια θετική ώθηση στην κοινωνία μας :mrgreen:

 

Επιβεβαιώνεις κι αυτό που είπαν μερικοί σε παλιότερα θέματα. Και 0.01 ευρώ να έκανε η αγορά μιας ταινίας, 9 στους 10 θα την κατέβαζαν και πάλι ;)

 

Μα φίλε μου, αυτό εννοείται!

Το downloading είναι "σπορ" όπως είπε και ένας άλλος, αλλά και εκτός αυτού το θέμα δεν είναι η απίστευτη τιμή των 0.01-άρα τρέχω να αγοράσω 10 ταινίες, αλλά η διαδικασία βγες, πάνε να την αγοράσεις,ξόδεψε ώρα, βάλ' την στο DVDplayer,μετά θα πιάσει χώρο κλπ κλπ.

Ενώ αλλιώς με 10 κλικ βλέπεις ταινία και μετά την διαγράφεις και τελείωσε....

Τόσο απλά.

Τώρα δεν ξέρω για ποιο λόγο αρνείσαι, και όχι μόνο εσύ, να το κατανοήσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια αλήθεια και μια υποκρισία ταυτόχρονα

Πάρα πολλά προϊόντα στηρίζονται στο word of mouth, διαφήμιση απο στόμα σε στόμα,

εάν κανείς δεν κατέβαζε ταινίες και έβλεπε ταινίες θα κυκλοφορούσε λιγότερο απο τον εναν στον άλλο, με αποτέλεσμα λιγότεροι να το δούν τελικά στο σινέμα και λιγότεροι να το νοικιάσουν σε dvd, δηλαδή λιγότερα έσοδα για την εταιρία.

Η συγκεκριμένη εταιρία τα έχει βγάλει τα λεφτά της με το όσο έχει πουλήσει η ταινία, και δεν είχε ανάγκη δημοσιότητα γιατί κέρδισε το oscar οπότε θα πούλαγε έτσι και αλλιώς. Μικρότερες όμως παραγωγές επωφελούνται πολυ περισσότερο απο την δημοσιότητα που κερδίζουν έστω και με την πειρατεία μέσω internet.

Δεν προσπαθώ να πω οτι δεν έχουν απώλεια εσόδων, και οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, απλα η σωστή διάσταση του προβλήματος είναι πολύ μικρότερη απο αυτό που επιχειρούν να παρουσιάσουν.

Το ερώτημα είναι προτιμάς το προϊόν σου να μην το αποκτήσει κανείς παράνομα, και να μην ασχοληθεί με αυτό, ή ας το αποκτήσουν μερικοί παράνομα και τελικά μερικοί ακόμα θα το πληρώσουν. Δεν είναι άσπρο μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι εχουμε καποια αντιγραφη σπιτι μας και μην το κανετε τοσο θεμα.Ουδεις αναμαρτητος.Καποιοι ειστε πολυ υπερβολικοι ρε.Εσεις που επιτιθεστε σε αυτους που κατεβαζουν αντιγραφες ταινιων μην μου πειτε οτι στο PC σας δεν εχετε ουτε ενα αντιγραμμενο CD ηχου ή καποιο "παρανομο .mp3.Ή μην μου πειτε οτι δεν εχετε καποιο παπουτσι ή καλτσα ή μπλουζα που να γραφει Nike ή Adidas ή Puma ή δεν ξερω κι εγω ποια αλλη μαρκα.Αυτο δεν ειναι κλοπη;Αλλα ναι παντα θα υπαρχει οπως ελεγε κι ΜΕΓΑΣ Γεωργιου :"Ο κλασσικος ο μαλ.... ο Ελληνας!!!"Α ρε αθανατε Ελληνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...