Προς το περιεχόμενο

Μήνυση σε 5.000 χρήστες του Internet που κατέβασαν το The Hurt Locker


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψηφιακα; το 1995 αγορασα Pentium @ 133mhz 300.000 δραχμες. Σχεδον 900 ευρω σημερινα χρηματα και τοτε δεν ηταν και το υπερτουμπανο μηχανημα (ηταν σχετικα οικονομικο) σημερα αγοραζεις υπολογιστη με 400 ευρω που κανει τα παντα, εκει γιατι δεν ανεβηκαν οι τιμες τοσο πολυ; Το 2000 περναμε πχ την τυροπιτα απο τα everest 250 δραχμες, τοτε την περνουμε 400. Δεν ειναι 350% πανω η τιμη της.

 

Αυτο με τον υπολογιστη ειναι οτι πιο ασχετο εχω διαβασει. Μηπως εισαι σε λαθος φορουμ; Το 1995 εισουν απο τους πρωτους που αγοραζαν αυτα τα μαγικα πραγματα, το 2010 ειναι ενα καθιερωμενο εργαλειο για την μαζα. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο με τον υπολογιστη ειναι οτι πιο ασχετο εχω διαβασει. Μηπως εισαι σε λαθος φορουμ; Το 1995 εισουν απο τους πρωτους που αγοραζαν αυτα τα μαγικα πραγματα, το 2010 ειναι ενα καθιερωμενο εργαλειο για την μαζα. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

 

Μαγικα κουτια το 1995; που ζουσες τοτε; Για την μαζα ηταν και τοτε... Δηλαδη το 87 τι ηταν οι υπολογιστες; Και με αυτη τη λογικη εκεινο που ειχαν την κινουμενη εικονα και μαζευονταν και το βλεπανε σε πανι με προτζεκτορα ηταν το 1940, τωρα ειναι καθιερωμενο για την μαζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά είσαι, δλδ πίστευαν ότι αυτοί που κατέβασαν την ταινία θα την έβλεπαν στο cinema? άντε νοίκιασμα απο κάνα videoclub στην καλύτερη...

Δεν έχω χρήματα για να έχω Ferrari, Mercedes, Porche, κλπ, αν όμως υπήρχε κάποιο Site στο Internet που να μπορώ να έχω αυτά τα αυτοκίνητα και οι πιθανότητες να με πιάσουν, να είναι ελάχιστες νομίζω θα το έκανα.

Έτσι και με τις ταινίες, δεν έχω 20άρικα και 30άρια να δίνω σε ταινίες. Αν δεν υπήρχαν κάποια Sites στο Internet που να μπορείς να της κατεβάσεις και να τις δεις, απλά δεν θα της έβλεπα ποτέ.

Αποτέλεσμα?

Ευνουχισμός στη πεδία και στην αντίληψη του πολίτη.

Ταινίες, βιβλία, περιοδικά, εφημερίδες, εκπομπές, κλπ εκφράζουν πολιτισμό.

Δουλειά, σπίτι, φαγητό, ύπνος, δουλειά.

 

 

Δεν προσπαθώ να πω οτι δεν έχουν απώλεια εσόδων, και οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, απλα η σωστή διάσταση του προβλήματος είναι πολύ μικρότερη απο αυτό που επιχειρούν να παρουσιάσουν.

Αν ήταν το πρόβλημα τόσο σοβαρό, απλά δεν θα υπήρχε πειρατεία.

Άνετα μπορούν να πιάσουν όλους όσους κατεβάζουν!

Υπάρχει όμως ένα παρασκήνιο, συνδέσεις Internet, κέρδη παροχέων, κριτικές, διαφήμιση, Hardware, κλπ.

Όλα αυτά είναι μία τροφική αλυσίδα. Αν κόψεις τη πειρατεία θα σταματήσουν να τρώνε κάποιοι, από τους οποίους επωφελούνται κάποιοι άλλοι. Αν πάλι υπάρχει μόνο πειρατεία, πάλι θα υπάρχει πρόβλημα.

Τα πράματα είναι όπως είναι, επειδή έχουν κέρδη όλοι και όλοι είναι ευχαριστημένοι.

 

Σύμφωνα με έρευνα (το διάβασα σε περιοδικό τεχνολογίας) αυτοί που κατεβάζουν παράνομα μουσική δαπανούν 90€/year σε αγορά μουσικής, ενώ αυτοί που δεν κατεβάζουν παράνομα 35€/year. Αυτό θα έπρεπε να μας βάλει σε σκέψεις... τελικά χάνουν ή κερδίζουν οι εταιρίες.

Είμαι χρήστης Internet, έχω πρόσβαση σε ότι θέλω, από Torrents, μέχρι Online καταστήματα.

Κατεβάζω ταινίες και αγοράζω 1-3 παιχνίδια το μήνα για PS3.

Αν δεν είχα Internet, δεν θα κατέβαζα ταινίες και φυσικά δεν θα αγόραζα παιχνίδια για PS3 (65-70Ευρώ για παιχνίδι, είναι πολλά).

 

Αν δεν κανο λάθος καπου διαβασα οτι τα cd/dvd φορολογούνται για τιν πειρατεία.

Ξέρει κανεις κατι σχετικό?

Από ότι ξέρω τα DVD Dual Layer έχουν παραπάνω χρήματα επειδή μπορείς να γράψεις μία ταινία από αυθεντικό DVD σε DVD Dual Layer (DVD9), χωρίς τη παραμικρή απώλεια ποιότητας.

 

Εχουν λοιπον την απαιτηση να πληρωνει ο κοσμος δουλεια 8ωρων + για να δει μια ταινια 90 λεπτων. Μπορεις φυσικα να την δεις σινεμα αλλα και παλι αν εχεις οικογενεια παει 10χ4 40 ευρω + καμια 20αρια τα αναψυκτικα και τα ποπ κορν.

Θυμάμαι κάποτε που είχε 7,50Ευρώ το εισιτήριο και τώρα έχει πάει 9,50 ή 10?

Εξωφρενικό τελείως όταν τα μεροκάματα είναι 30Ευρώ!

Επίσης ντρέπομαι λίγο όταν πηγαίνω στο The Mall και στηρίζω αυτούς που με κλέβουν.

Όχι λόγω της λαϊκίστικης άποψης που έχουν οι αριστεροί, ότι αυτός έχει λεφτά, είναι εχθρός, αλλά επειδή έχουν τέτοιες τιμές που τις θεωρώ υψηλές και αισθάνομαι ότι με πιάνουν κορόιδο.

 

Το ίδιο και με άλλα ακριβά μαγαζιά Pizza Hut, Simly Burger, Applebees, κλπ

Λες και δεν ξέρουν τι γίνεται έξω.

 

Θα μου πεις ο κόσμος πάει και τα δίνει, οπότε υπάρχουν.

 

Από μία άποψη καλά κάνουν, αλλά δεν παύει να τους λέω κλέφτες, από την άλλη όλοι αυτοί που πάμε αν για 6 μήνες μαγειρεύαμε σπίτι μας και τέλος πάντων τους γράφαμε στα @@ μας, θα βλέπαμε πόσο μάγκες είναι.

 

Όχι κυριολεκτικά βέβαια, αλλά με την έννοια του ότι όσο κλοπή είναι να κατεβάσεις ένα dvd, τόσο είναι και να κλέψεις ένα πολυκατάστημα.

Όχι δεν είναι το ίδιο.

Τα καταστήματα έχουν κάμερες ασφαλείας, Security και πολλές φορές τα προϊόντα είναι σφραγισμένα, οπότε δεν μπορείς να περάσεις εύκολα τη πόρτα.

Είναι πολύ πιθανό να σε πιάνουν τέλος πάντων και να γίνεις και ρόμπα.

 

Επίσης αν κλέψω από κάποιο μαγαζί, θα έχει χασούρα.

Το ότι είναι ασφαλισμένα δεν νομίζω ότι παίζει και ότι δεν τους επηρεάζει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι απλο... Προσωπικα οπως και οι περισσοτεροι παμε σινεμα γιατι προτιμαμε να σκαμε 10 ευρω και να δουμε την ταινια με καλο ηχο και εικονα σε μεγαλη οθονη και να την απολαυσουμε απο το να την δουμε σε ληψη απο καμερα, αναγκαστηκα στον υπολογιστη γιατι στην 40αρα δεν βλεπεται η ταινια σε τετοια αναλυση, οι αιθουσες ειναι παντα γεματες και κυριως σε block buster ταινιες. Εκανα 2 βδομαδες να βρω εισητηριο στο sherlock holmes. Το προβλημα του ειναι οτι δεν αγοραζουμε DVD να τους τα σκαμε και εκει. Το hurt locker βγηκε προσφατα σε DVD και δεν εκανε προφανως τρελλες πωλησεις. Τι πωλησεις να κανει αλλωστε αφου οι περισσοτεροι το ειδαμε στο cinema. Οποτε τι κανουμε; Στελνουμε 5000 μηνυσουλες που κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εκδικαστουν και ποτε (αλλη δουλεια δεν ειχαν τα δικαστιρια 3 χρονια συνεχομενα μονο τετοια θα δικαζουν) να τρομαξουμε τον κοσμο να μην κατεβαζει γιατι το dvd δεν πουλαει πλεον... φαγαμε και την νηλα με τα blue-ray που δεν πουλησαν τα αναμενομενα και τσαμπα περναμε εξολισμο οποτε ας βγαλουμε οσα μπορουμε...

 

Ακροαριστερος δεν ειμαι αλλα οκ μην ξεπερναμε καποια ορια. Γιατι με τη λογικη τους πρεπει να πληρωνουν καθε μερα εισητηριο και οσοι μενουν απεναντι απο θερινο cinema γιατι βλεπουν τσαμπε ταινια. Μηπως ειναι και αυτοι κλεφτες; Τα DVD screener γιατι τα βγαζουν; Για τις κριτικες; Μας περνανε για λαλακες μαλλον. Απλα θα το κατεβασουν 100 ατομα και θα το πουν σε αλλους 500 που θα πανε να το δουν κανονικα. Οι κριτικοι δεν βλεπουν screeners αλλα πηγαινουν στη πρεμιερα που ειναι 2-3 μερες πριν την κυκλοφορια και την βλεπουν εκει. (ειναι αστειο το οτι ποτε δεν εχω βρει dvd screener σε μη πολυαναμενομενη ταινια...). Τα screeners απο τους ιδιους βγαινουν για τσαμπε διαφημιση... εκτος αν δειχνουν στουσ "κριτικους" ταινια που εχει συνεχεια σταμπα απο κατω οτι ειναι μονο για reviews :P Ελεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δεν έχω ακούσει μεγαλύτερη σαχλαμάρα..

Το τι αρέσει στον καθένα είναι τελείως υποκειμενικό..

 

Κλασσικό πρόσφατο παράδειγμα είναι το avatar.

Πολλοί ξετρελάθηκαν και το θεώρησαν αριστούργημα, άλλοι το θεώρησαν ξεχειλωμένο, και άλλοι έκοψαν τις φλέβες τους βλέποντας το..

 

Όλοι όσοι επιδίδονται στο σπορ του downloading είναι υπεύθυνοι των πράξεων τους.

Και αυτό που θα πρέπει να γνωρίζουν είναι ότι τα πάντα είναι ανιχνεύσιμα στο internet και όλοι μπορούν να βρεθούν , αρκεί το κυνήγι να αξίζει τον κόπο (και το χρήμα) για αυτόν που θίγεται ..

 

Φιλε διαβασα τα ποστς σου και κατεληξα οτι λες παπ****ριες διανθισμενες με λιγο βρισιδι ,οποτε δεν μπορω να πω οτι συνεβαλες με καποιο επιχειρημα σοβαρο.

 

Οι εταιριες ελεγχουν την διαφημιση.Αν η διαφημιση ειναι παραπλανητικη ως προς το περιεχομενο της ταινιας ξεγελιεται ο θεατης και βλεπει μια κακη ποιοτικα ταινια η οποια μπορει να εχει 2 η 3 καλες στιγμες που ''τυχαια'' προβαλονται στο trailer.

 

Σε αλλα προιοντα, π.χ. τροφιμα,η ειδη οικιακης χρησης ,αν η διαφημιση ειναι παραπλανητικη πεφτουν γερα προστιμα στις σοβαρες χωρες στο εξωτερικο.

Γιατι εδω οι κινηματογραφικες εταιριες να εχουν εξασφαλισμενα τα κερδη τους ειτε αρεσε η ταινια ειτε οχι στην πλειοψηφια του κοινου?Μπορει να εχει καθενας ξεχωριστο γουστο αλλα παντα μπορουμε να μετρησουμε βασει της πλειοψηφιας.

 

Αν οι εταιριες εχουν εμπιστοσυνη στην ποιοτητα των ταινιων τους ας επιτρεψουν να πληρωνουν οι θεατες αφουν εχουν δει την ταινια,τοτε σιγουρα η διαδικασια θα ηταν πιο δημοκρατικη.Μπορει να υπαρξουν καποιοι γυφτοι,σε μερικες χωρες,που δεν θα πληρωναν ουτως η αλλως αλλα λιγοτερα θα εχαναν ετσι οι εταιριες παρα απο την πειρατεια.

 

Και τελος ,καθε αποψη ειναι σεβαστη αλλα οι αγενεις χαρακτηρισμοι στις αποψεις του αλλου δειχνουν οχι σοβαρους ανθρωπους αλλα αμορφωτα ανθρωπακια.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να δουμε την ταινια με καλο ηχο και εικονα σε μεγαλη οθονη και να την απολαυσουμε απο το να την δουμε σε ληψη απο καμερα

Πολύ περισσότερο απολαμβάνω τις ταινίες στο σπίτι μου πάρα στο Cinema! Μάλιστα όποτε βλέπω ταινία στο Cinema, λέω, άντε να βγει και σε καλή ποιότητα (720p DTS, ή 1080p DTS) να την απολαύσω καλύτερα.

Τα τσιτώνω όλα και είναι πραγματική απόλαυση, με σχετικά μικρή σε κόστος επένδυση.

Η γνώμη μου είναι ότι το Cinema είναι λίγο σαν Internet Cafe. Με τα λεφτά που πάνε και σκάνε οι περισσότεροι στα Cinema θα είχαν ένα αξιοπρεπέστατο Home Cinema σπίτι τους.

Βέβαια με αυτή τη λογική να μη βγαίνουμε από το σπίτι μας θα πει κάποιος.

Όχι, αλλά μπορούμε να μειώσουμε τις εξόδους μας και να γίνουμε λίγο άνθρωποι επιτέλους, να μαζευόμαστε σε κάνα σπίτι φίλου, να πίνουμε μπύρες και να έχουμε φτιάξει κάτι να φάμε όλοι παρέα.

Συμπεριφερόμαστε, λες και δεν υπάρχει άλλη λύση από το να πάμε έξω να φάμε ή να διασκεδάσουμε.

Προσωπικά έχω διασκεδάσει πολύ περισσότερο σε σπίτια φίλων παίζοντας PS3 ή βλέποντας κάποια ταινία έχοντας ψήσει κιόλας και έχοντας καλοφάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περισσότερο απολαμβάνω τις ταινίες στο σπίτι μου πάρα στο Cinema! Μάλιστα όποτε βλέπω ταινία στο Cinema, λέω, άντε να βγει και σε καλή ποιότητα (720p DTS, ή 1080p DTS) να την απολαύσω καλύτερα.

Τα τσιτώνω όλα και είναι πραγματική απόλαυση, με σχετικά μικρή σε κόστος επένδυση.

Η γνώμη μου είναι ότι το Cinema είναι λίγο σαν Internet Cafe. Με τα λεφτά που πάνε και σκάνε οι περισσότεροι στα Cinema θα είχαν ένα αξιοπρεπέστατο Home Cinema σπίτι τους.

Βέβαια με αυτή τη λογική να μη βγαίνουμε από το σπίτι μας θα πει κάποιος.

Όχι, αλλά μπορούμε να μειώσουμε τις εξόδους μας και να γίνουμε λίγο άνθρωποι επιτέλους, να μαζευόμαστε σε κάνα σπίτι φίλου, να πίνουμε μπύρες και να έχουμε φτιάξει κάτι να φάμε όλοι παρέα.

Συμπεριφερόμαστε, λες και δεν υπάρχει άλλη λύση από το να πάμε έξω να φάμε ή να διασκεδάσουμε.

Προσωπικά έχω διασκεδάσει πολύ περισσότερο σε σπίτια φίλων παίζοντας PS3 ή βλέποντας κάποια ταινία έχοντας ψήσει κιόλας και έχοντας καλοφάει.

 

Δεν ειναι το ιδιο 40 ιντσες με 10000, ενταξει και εγω εχω home cinema αλλα μην το τραβαμε κι ολας... + στις κωμωδιες η επιρροη απο τους αλλους που γελανε παντα σε κανουν να γελας περισσοτερο :P

 

+ αν βλεπεις μια ταινια τιν εβδομαδα ειναι 40 ευρω αρα 480 ευρω τον χρονο. Για να φτιαξεις αξιολογο home cinema θες περιποθ 1500 για οθονη (1000 αν παρεις προτζεκτορα) και αλλα 1000 minimum για ηχοσυστημα... 2500 ευρω. Πρεπει να πηγαινεις λοιπον 4 φορες το μηνα cinema χ5 χρονια για να κανεις αποσβεση :P

 

Σοβαρα τωρα το home cinema λεει ασχημα, οι τιμες των blue ray δεν λενε καθολου ομως :P Σκεψου να εχεις σκασει 2500 + 300 (για τον player) και να πρπεει να σκας 50-60 ευρω το blue ray για να το αγορασεις... looool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι το ιδιο 40 ιντσες με 10000

Σε τι απόσταση όμως...

Δεν μου αρέσει επίσης ότι δεν υπάρχει η κρυστάλλινη εικόνα που υπάρχει στις TV. Ένας λόγος που φοβάμαι να πάρω προτζέκτορα για το σπίτι.

 

ενταξει και εγω εχω home cinema αλλα μην το τραβαμε κι ολας... + στις κωμωδιες η επιρροη απο τους αλλους που γελανε παντα σε κανουν να γελας περισσοτερο :P

+ Ότι έχεις και αρκετούς κομπλεξικούς που θέλουν να δείξουν ότι δεν μασάνε και γελάνε και στα θρίλερ.

+ Ότι πολλές φορές είναι κάποιο μ@λ@κισμένο με Layer που το ρίχνει στην οθόνη. (Στο Roben των δασών που είχα πάει πριν τέσσερις μέρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετράει ή δεν μετράει τελικά το μέγεθος; Το αιώνιο ερώτημα :mrgreen:

Προσωπικά, ακόμα και η 19άρα οθόνη του dekstop μου με ικανοποιεί. Αφού μπροστά μπροστά κάθομαι έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ηταν την δεκαετια του 90.Τωρα πια κι οι απομιμησεις ειναι Adidas,Nike,Puma σε ειδη ρουχισμου και αλλες γνωστες μαρκες σε ρολογια,γυαλια ηλιου κι οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.Και ολοι εχουμε κατι τετοιο σπιτι μας.Αρα οπως ειπα ολοι για μυνησεις ειμαστε.Ολοι για την φυλακη! :P

 

Δεν ξερω τι λες παντως τα nike παπουτσακια ειναι με διαφορα καλυτερα απο οτι υπαρχει σε αθλητικο παπουτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι λες παντως τα nike παπουτσακια ειναι με διαφορα καλυτερα απο οτι υπαρχει σε αθλητικο παπουτσι.

 

Τυχαιο;Δεν νομιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία μέχρι στιγμής έχει φέρει καθαρό κέρδος 150.000.000 δολαρίων στα ταμεία της Voltage, τόσο από τα εισιτήρια όσο και από το DVD.

 

Για όσους ίσως ανησύχησαν από την είδηση, σημειώνουμε ότι οι χρήστες που έχει καταφέρει να ταυτοποιήσει η εταιρεία παραγωγής βρίσκονται όλοι στις ΗΠΑ ;-)

 

Λοιπόν, καθαρό κέρδος έχουμε 150 μύρια δολάρια. Όλοι όσοι θα φάνε μήνυση είναι Αμερικάνοι. Έστω ότι οι 5,000 χρήστες θα αγόραζαν ο καθένας το Blu ray της ταινίας από το αμερικάνικο amazon που έχει $19.99 το κομμάτι. Τα υπερκέρδη που ΘΑ μπορούσε να έχει η ταινία αλλά έχασε από αυτά τα ανθρωπόμορφα παράσιτα είναι... wait for it... 5,000 χ $19.99 = $99,950.

 

Τελικά, πόσο άπληστοι είναι μερικοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, καθαρό κέρδος έχουμε 150 μύρια δολάρια. Όλοι όσοι θα φάνε μήνυση είναι Αμερικάνοι. Έστω ότι οι 5,000 χρήστες θα αγόραζαν ο καθένας το Blu ray της ταινίας από το αμερικάνικο amazon που έχει $19.99 το κομμάτι. Τα υπερκέρδη που ΘΑ μπορούσε να έχει η ταινία αλλά έχασε από αυτά τα ανθρωπόμορφα παράσιτα είναι... wait for it... 5,000 χ $19.99 = $99,950.

 

Τελικά, πόσο άπληστοι είναι μερικοί;

 

Πιστευεις αληθεια οτι τους 5.000 τους πιανει για να τους παρει τα λεφτα; Η για να "συνετισει" τα υπολοιπα εκτατομμυρια αυτων που κατεβασαν την ταινια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευεις αληθεια οτι τους 5.000 τους πιανει για να τους παρει τα λεφτα; Η για να "συνετισει" τα υπολοιπα εκτατομμυρια αυτων που κατεβασαν την ταινια;

 

Όχι φυσικά, όπως και να το δεις όμως η ηλιθιότητα της κίνησης τείνει στο άπειρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...