Προς το περιεχόμενο

Μήνυση σε 5.000 χρήστες του Internet που κατέβασαν το The Hurt Locker


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πειτε μου μια καλη ταινια που βγαλαν απο το 2007. Μια η οποια να μην εχει προπαγανδα.

Δε λεω... εχει ανεβει η ποιοτητα στα εφε αλλα... η ποιοτητα του σεναριου/υποθεση εχει πατωσει.

 

Οπως και να το κανεις, αν εξιζει η ταινια σιγουρα θα πας να νοικιασεις ενα BR (η να πας κινηματογραφο). Δεν υπαρχει περιπτωση να δεις μια επιτυχια σε dvdrip των 700mb.

 

Η τελευταια ταινια που μου αρεσε ειναι το κουν φου παντα(κινηματογραφο)..

 

Aπο το 2007; Καντο 2000. Ναι δεν λεω πολυ καλο το lord of the rings για παραδειγμα... αλλα δεν ειναι και νονος, ουτε "ημερολογιο της ριτα χειγορθ", ουτε συνηθεις υποπτοι. Χτες με αφορμη αυτο το thread προσπαθουσαμε με τα παιδια να θυμηθουμε ταινιες προ 2000 που να λενε ασχημα και ταινιες μετα το 2000. Πριν το 2000 η γλωσσα λυνοταν και δεν χρειαζοταν να σκεφτουμε... Μετα που τις εχουμε και πιο προσφατες... κολλαγαμε συνεχεια. Εχει πεσει παρα πολυ η ποιοτητα...

 

Δειτε το βιντεο που ποσταρε ο φιλος προηγουμενος με τον stallman. Ναι οκ σε καποια ειναι λιγο ακραιος αλλα στα σχετικα με την τεχνη τον βρισκω εξαιρετικο...

 

Οταν βγαινει μια ταινια που δεν αξιζει ουτε το εξωφυλλο της, αλλα οπως οτιδηποτε κινειται στα τορεντς και στο ραπιντ, την κατεβασουμε ολοι, γινει ντορος, κανει και καμποσα μυρια εσοδα, τοτε τραβα πες της εταιριας οτι δεν ηταν καλη και δεν πρεπει να βγαζει τετοιες.

Οσο θα συνεχιζουμε να κατεβαζουμε χωρις φιτραρισμα στα γουστα μας και την ποιοτητα μας, η καθε εταιρια θα συνεχιζει να βγαζει τα ιδια γιατι ακομη και με αυτα εχει εσοδα. Δε βλεπω το λογο ωστε να κατσει να ασχοληθει κανεις με κατι ποιοτικοτερο, (αν και ειναι λιγο υποκειμενικο, το που αρχισει και που τελειωνει η ποιοτητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω παλι δεν θελω ποιοτητα, θελω απλα να περασει ευχαριστα ο χρονος μου βλεποντας μια ταινια σε σημειο που οταν τελειωσει να πω ΦΤΟΥ ΓΑΜΩΤΟ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ !

 

Δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω δει ποιοτικες ταινιες και ειμουν ετοιμος να κοιμηθω η ελεγα αντε να τελειωσει να φυγω..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βγαινει μια ταινια που δεν αξιζει ουτε το εξωφυλλο της, αλλα οπως οτιδηποτε κινειται στα τορεντς και στο ραπιντ, την κατεβασουμε ολοι, γινει ντορος, κανει και καμποσα μυρια εσοδα, τοτε τραβα πες της εταιριας οτι δεν ηταν καλη και δεν πρεπει να βγαζει τετοιες.

Οσο θα συνεχιζουμε να κατεβαζουμε χωρις φιτραρισμα στα γουστα μας και την ποιοτητα μας, η καθε εταιρια θα συνεχιζει να βγαζει τα ιδια γιατι ακομη και με αυτα εχει εσοδα. Δε βλεπω το λογο ωστε να κατσει να ασχοληθει κανεις με κατι ποιοτικοτερο, (αν και ειναι λιγο υποκειμενικο, το που αρχισει και που τελειωνει η ποιοτητα).

 

Προσωπικα δεν κατεβαζω ταινιες. Μονο σειρες.

 

ΥΓ: Οκ κατεβασα και δυο ταινιες 1 τζουλια 2 ντουβλη.

 

Εγω παλι δεν θελω ποιοτητα, θελω απλα να περασει ευχαριστα ο χρονος μου βλεποντας μια ταινια σε σημειο που οταν τελειωσει να πω ΦΤΟΥ ΓΑΜΩΤΟ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ !

 

Δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω δει ποιοτικες ταινιες και ειμουν ετοιμος να κοιμηθω η ελεγα αντε να τελειωσει να φυγω..........

Αυτο εννοω και εγω. Δεν υπαρχει πλεον ταινια η οποια θα σε κανει να ανατριχιασεις ή να σε κανει να θες και αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βγαινει μια ταινια που δεν αξιζει ουτε το εξωφυλλο της, αλλα οπως οτιδηποτε κινειται στα τορεντς και στο ραπιντ, την κατεβασουμε ολοι, γινει ντορος, κανει και καμποσα μυρια εσοδα, τοτε τραβα πες της εταιριας οτι δεν ηταν καλη και δεν πρεπει να βγαζει τετοιες.

Οσο θα συνεχιζουμε να κατεβαζουμε χωρις φιτραρισμα στα γουστα μας και την ποιοτητα μας, η καθε εταιρια θα συνεχιζει να βγαζει τα ιδια γιατι ακομη και με αυτα εχει εσοδα. Δε βλεπω το λογο ωστε να κατσει να ασχοληθει κανεις με κατι ποιοτικοτερο, (αν και ειναι λιγο υποκειμενικο, το που αρχισει και που τελειωνει η ποιοτητα).

 

Δες στo imdb τι πωλησεις καναν οι παλιοτερες και ποιοτικοτερες ταινιες... και πολλαπλασιασε το με το 350% στην διαφορα εισητηριων απο τοτε μεχρι τωρα και θα δεις τι εφερνε περισσοτερα κερδη... Γιατι μπορει να βλεπεις για παραδειγμα οτι ο εξορκιστης του 73 εκανε 350.000.000 εισπραξεις αλλα δεν πληρωναν 10 ευρω τοτε το εισητηριο ;) αλλα 1 ευρω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει απόλυτο δίκιο ο eukleidis!

 

Τα περισσότερα αγαθά γύρω μας πλέον έχουν γίνει πανάκριβα, τουλάχιστον ανακόλουθα ακριβά με την αύξηση της ποιότητάς τους. Άκου εκεί μήνυση οι αρχιαπατεώνες!

 

Ας ρίξουν τις τιμές σε λογικά επίπεδα και τότε να μιλήσουν για πειρατεία. Διότι όσο θα υπάρχει αυτή η ακρίβεια, θα μιλάμε και εμείς για ολιγομονοπώλια και κανόνες καρτέλ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθαν τα linux trolls (tolis_01), 5 σελιδες σαβουρα το post. Και να φανταστεις οτι τον κοροϊδευω πλαγιως στο πρωτο ποστ που εκανα.

 

Ορισμενες αξιες ειναι σαν το αθανατες σαν την φετα πανω στη χωριατικη:

 

 

 

 

Εσύ είσαι ότι νάναι και λες μπαρούφες και όσο και να πηδάς σα τη μαιμού και να φωνάζεις, τα πνευματικα δικαιώματα και όλο το νομικό πλαίσιο γύρω από αυτά είναι μια ωραία δικαιολογία για να μας τα παίρνουν οι εταιρίες και οι ανικανοανίδεοι "καλλιτέχνες" που δουλεύουν σε αυτές.

 

ΟΤΙ και να κάνουν ΔΕΝ θα τους περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ο κοσμος καιγεται και εσυ στενοχωριεσαι για την warner και την καθε warner που δεν βγαζει 800.000.000 την ταινια αλλα μονο 200.000.000, που εχουμε να δουμε ταινιαρα απο τα 90's (εχεις δει αντιστοιχη του Νονου ή του The Shawshank Redemption την τελευταια 5ετια;).

 

πεστα χρυσοστομε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν κατεβαζω ταινιες. Μονο σειρες.

Δε βλεπω καμμια διαφορα σε αυτο. Το θεμα μας ειναι αν ειναι ταινια ή σειρα;

Αυτο εννοω και εγω. Δεν υπαρχει πλεον ταινια η οποια θα σε κανει να ανατριχιασεις ή να σε κανει να θες και αλλο.

Δεν νομιζω να μπορεις να μιλας για το συνολο του κοσμου, αλλα μονο για σενα προσωπικα, γιατι αν σου πει ο αλλος οτι απο το 2007 και μετα γελασε, εκλαψε, χαρηκε, προβληματιστηκε με 5-10-100 ταινιες, τι θα του πεις; Οτι ειναι βλακας;

 

Δες στo imdb τι πωλησεις καναν οι παλιοτερες και ποιοτικοτερες ταινιες... και πολλαπλασιασε το με το 350% στην διαφορα εισητηριων απο τοτε μεχρι τωρα και θα δεις τι εφερνε περισσοτερα κερδη... Γιατι μπορει να βλεπεις για παραδειγμα οτι ο εξορκιστης του 73 εκανε 350.000.000 εισπραξεις αλλα δεν πληρωναν 10 ευρω τοτε το εισητηριο ;) αλλα 1 ευρω ;)

 

το 1973 εστω οτι βγηκαν μαζι αλλες 100 ταινιες εκεινη τη χρονια, δε βγηκαν αλλες 10 χιλιαδες που βγαινουν καθε χρονο τη σημερινη εποχη, οπως επισης δεν μπουμε να συγκρινουμε τα μεσα προβολης εκεινης της εποχης με την τωρινη, και μιλαμε βεβαια για μια ταινια που ηταν πρωτοπορα. Δυστυχως η ιδεα ειναι ενα υπερβολικα δυσκολο πραγμα και ειδικα στις μερες μας που εχουμε δει τα παντα. Ποσο ευκολο ειναι πλεον να δεις ενα πρωτοπορο πραγμα τωρα και να μην σκεφτεις οτι και καποιος αλλος το εχει σκεφτει.

Αν δεν εβγαινε τοτε και σου την εσκαγε φετος μετα απο ολη αυτη τη γνωση που εχεις πλεον πανω στη θρησκεια και μετα απο οτι εχεις δει πανω σε θρησκευτικο θριλερ θα γελαγες με την ολη φαση ή οχι; Αλλες εποχες, αλλα δεδομενα, οπως επισης και αλλες δυνατοτητες κλεψιματος. Γιατι πιστευεις οτι το '73 η ταινια εκανε 350 μυρια κερδος; Αν υπηρχε τοτε η σημερινη κατασταση downloading πιστευεις αληθεια οτι θα ειχε παλι τα ιδια κερδη; Μηπως λοιπον ειναι απλα το οτι τωρα υπαρχει το μεσον το οποιο δεν υπηρχε τοτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλεπω καμμια διαφορα σε αυτο. Το θεμα μας ειναι αν ειναι ταινια ή σειρα;

Δεν νομιζω να μπορεις να μιλας για το συνολο του κοσμου, αλλα μονο για σενα προσωπικα, γιατι αν σου πει ο αλλος οτι απο το 2007 και μετα γελασε, εκλαψε, χαρηκε, προβληματιστηκε με 5-10-100 ταινιες, τι θα του πεις; Οτι ειναι βλακας;

 

 

 

το 1973 εστω οτι βγηκαν μαζι αλλες 100 ταινιες εκεινη τη χρονια, δε βγηκαν αλλες 10 χιλιαδες που βγαινουν καθε χρονο τη σημερινη εποχη, οπως επισης δεν μπουμε να συγκρινουμε τα μεσα προβολης εκεινης της εποχης με την τωρινη, και μιλαμε βεβαια για μια ταινια που ηταν πρωτοπορα. Δυστυχως η ιδεα ειναι ενα υπερβολικα δυσκολο πραγμα και ειδικα στις μερες μας που εχουμε δει τα παντα. Ποσο ευκολο ειναι πλεον να δεις ενα πρωτοπορο πραγμα τωρα και να μην σκεφτεις οτι και καποιος αλλος το εχει σκεφτει.

Αν δεν εβγαινε τοτε και σου την εσκαγε φετος μετα απο ολη αυτη τη γνωση που εχεις πλεον πανω στη θρησκεια και μετα απο οτι εχεις δει πανω σε θρησκευτικο θριλερ θα γελαγες με την ολη φαση ή οχι; Αλλες εποχες, αλλα δεδομενα, οπως επισης και αλλες δυνατοτητες κλεψιματος. Γιατι πιστευεις οτι το '73 η ταινια εκανε 350 μυρια κερδος; Αν υπηρχε τοτε η σημερινη κατασταση downloading πιστευεις αληθεια οτι θα ειχε παλι τα ιδια κερδη; Μηπως λοιπον ειναι απλα το οτι τωρα υπαρχει το μεσον το οποιο δεν υπηρχε τοτε;

 

Eδω τo avatar εκανε 2 δις εισπραξεις ρε μεγαλε... Δεν αφηνουν την κοροιδια με τις χαμηλες εισπραξεις λογω της πειρατειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω τo avatar εκανε 2 δις εισπραξεις ρε μεγαλε... Δεν αφηνουν την κοροιδια με τις χαμηλες εισπραξεις λογω της πειρατειας;

 

Ήταν 3D γι' αυτό. Ήταν κάτι παραπάνω από αυτό που θα μπορούσες να κάνεις σπίτι.

Αν μπορούσες να τη δεις 3D σπίτι σου σε 720p.bluray στην τηλεορασάρα σου θα σε χαλούσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα προσεχτικά όλα τα σχόλια και αυτό που έχω να πω είναι ότι αυτοί που είναι κατά του download οι υποκρίταροι έχουν ένα βασικό λάθος δεν κλέβουμε εμείς τις εταιρείες και θα σας δόσω ένα παράδειγμα λοιπόν ένας τύπος έρχεται με διάφορα κλεμένα και μας λέει πάρε έχω iPhone με 50 ευρώ.Εμείς είμαστε απλά οι αγοραστές που αγοράζουν με μόνη διαφορά ότι εμάς μας χαρίζεται. Συγνώμη αν υπάρχουν λάθη αλλά είμαι μόλις 14ων ετών και αυτό που δεν γουστάρω είναι αυτή η βλακεία που δέρνει μερικούς να δικαιολογεί εταιρείες όπως η Warner για το λόγο ότι μυνείουν φτωχούς ανθρώπους για να μην χάσουν τα 10 από τα 300 εκατομύρια. Αν είναι δυνατόν!!!!

Και κάτι ακόμα, επηδεί ξέρω ότι μερικοί θα πουν είναι μόνο δεκατεσάρων τι ξέρει από πνευματικά δικαιώματα και από χρήματα σας πληροφορώ ότι ξέρω και ενώ συμετέχω ως developer σε ένα project ξέρω ότι ο καλύτερος τρόπος προώθησης της εφαρμογής μου είναι η πειρατία!!

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ κι εγώ κατεβάζω πειρατικά, φροντιζω να αγοράζω το πνευματικό υλικό που πιστεύω ότι το αξίζει. Πχ Snow Leopard, λίγη μουσική, παιγνίδια resident evil κ.α. Όσον αφορά στις ταινίες όμως… ας πέσει και λίγο η τιμή του εισιτηρίου!!! Είχα πληρώσει 15€ για οπερα (ριγγολέτο, φοιτητικό) και 12€ για σινεμά (avatar 3D, δεν υπήρχε φοιτητικό ούτε μη-3D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...