Προς το περιεχόμενο

Μήνυση σε 5.000 χρήστες του Internet που κατέβασαν το The Hurt Locker


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To οποιο 3D στο avatar ηταν απαραδεκτο... ταινιες μικροτερου budget (βλεπω το θανατο σου 4) ειχαν απιθανο 3d και στην ταινια εκατομμυριων ηταν απλα απαραδεκτο το 3d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To οποιο 3D στο avatar ηταν απαραδεκτο.

 

Σίγουρα, τουλάχιστον γι' αυτό που διαφήμιζαν ήταν απογοήτευση.

 

Το θέμα με την πειρατεία είναι πολύ απλό. Αυτός που έχει ένα ενδιαφέρον, ένα hobby, θα κατεβάσει γιατί έτσι γλυτώνει χρήματα, ασχολείται περισσότερο και ξεχωρίζει τη σαβούρα από το καλό. Ο ίδιος όμως θα αγοράσει μετά γιατί ακριβώς το 'χει μεράκι. Αυτός που δεν το έχει, δε θα αγόραζε έτσι κι αλλιώς και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο κατεβάζει μόνο, επειδή μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω τo avatar εκανε 2 δις εισπραξεις ρε μεγαλε... Δεν αφηνουν την κοροιδια με τις χαμηλες εισπραξεις λογω της πειρατειας;

 

Πειρατες της καραιβικης και το dark night που καναν κατι παραπανω απο 1.000.000.000 ηταν μικρα ποσα;

 

Αυτο που τελικα δεν καταλαβαινω ειναι, τελικα βγαινουν η οχι καλες ταινιες; Μια μιλας για μια ταινια του '73 που εκανε 350 μυρια (θεωρωντας την καλη), και λες οτι σημερα δε βγαινουν καλες, και την αλλη δειχνεις το αβαταρ, τους πειρατες κλπ, και με τα ποσα που δειχνεις παλι καλες πρεπει να θεωρουνται κι αυτες (μιας και σαν κριτηριο παιρνουμε το τι τζιρο ειχαν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που τελικα δεν καταλαβαινω ειναι, τελικα βγαινουν η οχι καλες ταινιες; Μια μιλας για μια ταινια του '73 που εκανε 350 μυρια (θεωρωντας την καλη), και λες οτι σημερα δε βγαινουν καλες, και την αλλη δειχνεις το αβαταρ, τους πειρατες κλπ, και με τα ποσα που δειχνεις παλι καλες πρεπει να θεωρουνται κι αυτες (μιας και σαν κριτηριο παιρνουμε το τι τζιρο ειχαν).

 

οι πωλησεις ειναι μετρο συγκρισης για το ποσο καλη ειναι η ταινια; απο ποτε; Κατα τη γνωμη μου ειναι καλες σε σχεση με οτι εχει βγει την τελευταια 10ετια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ήξερα την ταινία. Με το που είδα την είδηση, θα την κατεβάσω παράνομα τώρα.

 

Δεν αξίζει, είναι πραγματικά σάπια! Το όσκαρ το πήρε μόνο και μόνο επειδή προωθεί τον αμερικανικό πατριωτισμό IMO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες στo imdb τι πωλησεις καναν οι παλιοτερες και ποιοτικοτερες ταινιες... και πολλαπλασιασε το με το 350% στην διαφορα εισητηριων απο τοτε μεχρι τωρα και θα δεις τι εφερνε περισσοτερα κερδη... Γιατι μπορει να βλεπεις για παραδειγμα οτι ο εξορκιστης του 73 εκανε 350.000.000 εισπραξεις αλλα δεν πληρωναν 10 ευρω τοτε το εισητηριο ;) αλλα 1 ευρω ;)

 

οι πωλησεις ειναι μετρο συγκρισης για το ποσο καλη ειναι η ταινια; απο ποτε; Κατα τη γνωμη μου ειναι καλες σε σχεση με οτι εχει βγει την τελευταια 10ετια...

 

Δεν το ειπα εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ειπα εγω.

 

αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι οι ταινιες που οντως αξιζανε θα καναν παραπανω πωλησεις σημερα απο τις χαζομαρες που βγαζουν τα τελευταια 10 χρονια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα προσεχτικά όλα τα σχόλια και αυτό που έχω να πω είναι ότι αυτοί που είναι κατά του download οι υποκρίταροι έχουν ένα βασικό λάθος δεν κλέβουμε εμείς τις εταιρείες και θα σας δόσω ένα παράδειγμα λοιπόν ένας τύπος έρχεται με διάφορα κλεμένα και μας λέει πάρε έχω iPhone με 50 ευρώ.Εμείς είμαστε απλά οι αγοραστές που αγοράζουν με μόνη διαφορά ότι εμάς μας χαρίζεται. Συγνώμη αν υπάρχουν λάθη αλλά είμαι μόλις 14ων ετών και αυτό που δεν γουστάρω είναι αυτή η βλακεία που δέρνει μερικούς να δικαιολογεί εταιρείες όπως η Warner για το λόγο ότι μυνείουν φτωχούς ανθρώπους για να μην χάσουν τα 10 από τα 300 εκατομύρια. Αν είναι δυνατόν!!!!

Και κάτι ακόμα, επηδεί ξέρω ότι μερικοί θα πουν είναι μόνο δεκατεσάρων τι ξέρει από πνευματικά δικαιώματα και από χρήματα σας πληροφορώ ότι ξέρω και ενώ συμετέχω ως developer σε ένα project ξέρω ότι ο καλύτερος τρόπος προώθησης της εφαρμογής μου είναι η πειρατία!!

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

 

 

 

Από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια έτσι δε λένε;

Λοιπόν εδώ φίλε έχεις τεράστιο δίκιο, και όσον αφορά την εφαρμογή σου καταλαβαίνω απόλυτα τι λες.

Εδώ και 6 μήνες γράφω τον πρώτο μου δίσκο (black metal) και πραγματικά παρακαλάω να γίνουν τα άπειρα download.

Γενικά η πειρατεία είναι εναντίον των εταιριών και όχι της τέχνης (όποια και αν είναι αυτή).

Αν δεν υπήρχε πειρατεία ποιος θα αγόραζε τον δικό μου δίσκο;

και άντε πες κάποιος να τον αγοράσει που θα τον βρεί;

Α ξέχασα θα πρέπει να γλύφω τον κάθε ηλίθιο για να πάρει τζάμπα το cd μου να το καταχωνιάσει σε κανα stand πίσω πίσω και να το πουλάει και 30 ευρώ ( συλλεκτικό και καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια έτσι δε λένε;

Λοιπόν εδώ φίλε έχεις τεράστιο δίκιο, και όσον αφορά την εφαρμογή σου καταλαβαίνω απόλυτα τι λες.

Εδώ και 6 μήνες γράφω τον πρώτο μου δίσκο (black metal) και πραγματικά παρακαλάω να γίνουν τα άπειρα download.

Γενικά η πειρατεία είναι εναντίον των εταιριών και όχι της τέχνης (όποια και αν είναι αυτή).

Αν δεν υπήρχε πειρατεία ποιος θα αγόραζε τον δικό μου δίσκο;

και άντε πες κάποιος να τον αγοράσει που θα τον βρεί;

Α ξέχασα θα πρέπει να γλύφω τον κάθε ηλίθιο για να πάρει τζάμπα το cd μου να το καταχωνιάσει σε κανα stand πίσω πίσω και να το πουλάει και 30 ευρώ ( συλλεκτικό και καλά)

 

Oταν τον βγαλετε και τον ανεβασετε καπου στειλε το λινκ απο εδω μια παντως... θα χαρω να σας ακουσω... (αν και ειμαι πιο πολυ του κλασσικου metal :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα-πρώτα για να προλάβουμε το κακό, να πούμε ότι η ταινία δεν αξίζει για να αφιερώσετε τον χρόνο σας για να την δείτε πόσο μάλλον για να την κατεβάσετε κιόλας...

 

Μόνη αξιομνημόνευτη στιγμή είναι εκείνη στο άδειο πρατήριο τροφίμων (νομίζω ήταν του στρατού) που ο πρωταγωνιστής κοιτάει ένα ράφι δέκα μέτρων γεμάτο με κάθε είδους δημητριακών και δεν ξέρει τί να διαλέξει και την σκηνή αυτή δεν την αναφέρω τυχαία. :-)

 

Για όσους υποστηρίζουν ότι δεν υπάρχει συσχέτιση μεταξύ filesharing και τιμής πώλησης dvd/blu-ray ας δουν το επόμενο link http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3335632&postcount=285 γιατί εκεί είναι το θέμα και την ευθύνη δεν την φέρνουν τόσο οι εταιρίες όσο το ίδιο το κράτος.

 

Τα πράγματα είναι πάρα μα πάρα πολύ απλά. Οι εταιρίες πίσω από τα πνευματικά δικαιώματα οχυρώνουν το μονοπώλιο του, το οποίο επί πολλά χρόνια τους εξασφάλιζαν ακλόνητες τιμές πώλησης αφού επί της ουσίας δεν υπήρχε ανταγωνισμός στο ίδιο προϊόν.

 

Οι εταιρίες δεν κόπτονται για τα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών, αλλά για τα δικαιώματα εκμετάλλευσης των έργων τα οποία και αγοράζουν και μέσω των οποίων μπορούν μονοπωλιακά να φουσκώσουν τις τιμές όσο θέλουν και να αισχροκερδήσουν εις βάρος του συνόλου. Αυτό όμως το ρόλο της προστασίας των πολιτών τον παίζει το κράτος το οποίο δεν μπορεί να επιτρέπει στις εταιρίες να κατακλέβουν τον κόσμο.

 

Αν και τα έχω ξαναγράψει στο θέμα του προηγούμενου link που παρέθεσα, η νομοθεσία όπως υπάρχει και εφαρμόζεται σήμερα έχει γραφτεί στα μέτρα των εταιριών/εκδοτών και είναι άδικη τόσο για τους δημιουργούς όσο και για το σύνολο στο οποίο απευθύνονται.

 

Θα έπρεπε να υποχρεώνεται ο κάθε δημιουργός, από την στιγμή που αποφασίζει να δημοσιεύσει το έργο του, να το παραχωρεί προς εκμετάλλευση σε πάνω από ένα εκδότη (πχ σε 3-4 τουλάχιστον, με την δυνατότητα αυτοί να είναι απεριόριστοι) και ο ανταγωνισμός μεταξύ τους να ρίχνει τις τιμές πώλησης καθώς και να αυξάνει την ποιότητα εκτύπωσης, την ποιότητα των υλικών μέσων, κλπ.

 

Μέχρι λοιπόν να αλλάξει η νομοθεσία και να διορθωθεί η αδικία, μέχρι το υπουργείο πολιτισμού να συγκεντρώσει όλο το υλικό που έχει περάσει σε καθεστώς κοινοκτημοσύνης (public domain) και να επιτρέψει την ελεύθερη και δωρεάν ηλεκτρονική πρόσβαση σε αυτό σε όλους τους πολίτες, μέχρι τότε λοιπόν, υπόλογο θα είναι το κράτος και όχι οι εταιρίες. Αυτές προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τον κόσμο όσο μπορούν και όσο τους το επιτρέπει το ίδιο το κράτος.

 

Τώρα σε ότι αφορά το ίδιο το πρωτόκολλο bittorrent, η ίδια του η σχεδίαση και λειτουργία του, αυτή του κατακερματισμού ενός αρχείου σε χιλιάδες κομμάτια και η αποστολή τους σε διάφορους χρήστες αλλά και η λήψη τους από άλλους είναι που αφήνει ένα μεγάλο παράθυρο στους δικαστές (και δεδικασμένο υπάρχει, αν το αμφισβητείτε ευχαρίστως να σας βρω την είδηση στο torrentfreak) να δεχτούν ότι το αρχείο το οποίο μοιράζουμε (seedάρουμε) μπορεί να έχει βρεθεί στην κατοχή μας με νόμιμο τρόπο (περί αναπαραγωγής για ιδιωτική χρήση μεταξύ κλειστού κύκλου συγγενών και φίλων) και από εκεί και πέρα ο διαμοιρασμός των μικρών αυτών κομματιών του έργου μπορεί να δικαιολογηθεί από τις υπόλοιπες παραγράφους του νόμου 2121/93 πχ για λόγους ενημέρωσης ή για άλλους λόγους με το αντίστοιχο disclaimer.

 

Αλλά το δικονομικό κομμάτι της υπόθεσης, πέρα από το διασκεδαστικό του πράγματος, ποσώς με ενδιαφέρει και σε αυτό που στέκομαι είναι το κομμάτι της ηθικής, το ουσιαστικό δίκαιο δηλαδή.

 

Προφανώς και οι δημιουργοί θα πρέπει να αμείβονται και θα πρέπει αυτές οι αμοιβές να είναι δίκαιες, άμεσες και αναλογικές κατά την δημιουργική τους περίοδο αλλά και έμμεσες την περίοδο που θα έχουν πάψει πια να δημιουργούν. Γίνεται όμως ξεκάθαρα αντιληπτό ότι δίκαιη αντιμετώπιση από τις εταιρίες που κοιτούν το κέρδος τους προφανώς και δεν μπορούν να έχουν. Που θα το αναζητήσουν και με ποιο τρόπο;

 

Για να γίνει πιο εύκολα αντιληπτό, μια και οι αναφορές στο θέμα έχουν την βάση τους στον μεσαίωνα, φανταστείτε τους εκδότες (πάσης φύσεως) σαν τις πλατφόρμες της apple και της google. Εκείνες έβαλαν τις υποδομές, έφτιαξαν τα "μαγαζιά" τους που απευθύνονται στον πολύ κόσμο και τώρα οι δημιουργοί αντί να στραφούν οι ίδιοι στον κόσμο και να χαθούν, στρέφονται σε αυτά τα έτοιμα και καλοστημένα μαγαζιά για να δώσουν σε εκείνους την δυνατότητα να πουλήσουν τα δημιουργήματά τους στον κόσμο.

 

Αν τώρα εμείς, τόσο σαν δημιουργοί όσο και σαν καταναλωτές, έχουμε την δυνατότητα να δώσουμε/βρούμε το ίδιο προϊόν και στις δυο πλατφόρμες και να επιλέξουμε από που θα το αγοράσουμε ή που θα το πουλήσουμε τότε κερδισμένοι βγαίνουμε εμείς (δημιουργοί αλλά και καταναλωτές) (και αν ξεχάσουμε τα παιχνίδια που έπαιζε και παίζει η apple με την προσπάθεια εγκλωβισμού των δημιουργών στην πλατφόρμα της).

 

Τίθεται λοιπόν το θέμα της δυνατότητας επιλογής από τον ίδιο τον καταναλωτή και η προστασία της δυνατότητας του αυτής από την επιτροπή ανταγωνισμού που υποτίθεται ότι ανά χώρα "εξισορροπεί" τις τάσεις των εταιριών να υποτροπιάσουν και το ερώτημα που τίθεται είναι αν εμείς οι πολλοί βλέπουμε σε παγκόσμιο επίπεδο αυτό το σύστημα επί της ουσίας αυτοελέγχου των εταιριών να λειτουργεί, ή αν αντίθετα οι επιτροπές αποτελούν μέρος του παιχνιδιού που οι ίδιες οι εταιρίες έχουν στήσει.

 

Πόσο νομίζετε ότι το νομικό πλαίσιο που στηρίζει τους εκδότες διαφέρει από αυτή την νοοτροπία και την σχέση των πολιτικών με τις εταιρίες; Ποιος είναι ο κοινός παρονομαστής; Η αισχρή εκμετάλλευση του συνόλου. Πως μπορεί να αλλάξει η κατάσταση; Με το να ανοίξουμε τα αυτιά και τα μάτια μας και με το να μην κοιτάμε το άμεσο και προπαντός το ατομικό μας συμφέρον, αλλά το καλό του συνόλου.

 

Το θέμα πιστεύω ότι το έχω εξαντλήσει, όποιος θέλει να διαβάσει τις απόψεις μου, αυτές τις έχω καταθέσει στο πρώτο link που παρέθεσα σε αυτό το ποστ και το μόνο το οποίο θα προσθέσω για αυτούς που βαριούνται να διαβάζουν και που έκαναν αναφορές σε ιδιοκτήτες video-club, αυτά την εποχή της βιντεοκασέτας έκλεισαν γιατί ήρθε η ιδιωτική τηλεόραση να καλύψει ένα κενό (τεράστιο) που είχε αφήσει η κρατική και ξαναπήραν το πάνω τους όταν βγήκαν τα dvd και όταν οι συσκευές εγγραφής dvd αλλά και το μέγεθος των δίσκων ανάγκαζαν τον κόσμο να επιλέγει το μονοπώλιό των εκδοτών που κατέληγε στο καρτέλ των video-club.

 

Αυτοί οι ιδιοκτήτες αν είχαν τις γνώσεις και την ικανότητα θα είχαν φτιάξει τους δικούς τους νόμιμους trackers και αυτοί θα έβγαζαν λεφτά με την σέσουλα και θα ήταν ευχαριστημένοι και οι εκδότες (στούντιο παραγωγής κλπ) αλλά επιμένουν στο να πωλούν εγκιβωτισμένη την πληροφορία και να διαμαρτύρονται και να κυνηγούν αυτούς που επιδίδονται στο filesharing προσπαθώντας να τους συσχετίσουν με τους πειρατές που κλέβουν προϊόντα και που βγάζουν κέρδος από την πώληση τους.

 

Αλλά έτσι έχει το σύστημα, όταν βλέπουν ότι το κράτος είναι ανύπαρκτο, η νομοθεσία είναι κομμένη και ραμμένη στα μέτρα τους, το παράλογο θα ήταν να μην μηνύουν τον Θεό τον ίδιο, ο οποίος αφού βρίσκεται πανταχού παρών, να πληρώσει τα εισιτήρια που επιτρέπουν την πρόσβαση στους κινηματογράφους και όχι μόνο... :lol: για αυτό εν Χριστώ αδελφοί και αδελφές (και λοιποί συγγενείς) η μεταξύ μας διασύνδεση μέσω του bittorrent, πάντα για ιδιωτική χρήση και πάντα αφιλοκερδώς, δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ανήθικη γιατί ο ίδιος ο Κύριος είπε όποιος έχει δυο πουκάμισα ας δώσει το ένα και στον γάμο χόρτασε με ψάρια, ψωμί και κρασί τον κόσμο και που σήμερα αν έκανε το ίδιο, αυτές οι εταιρίες θα τον αποκαλούσαν αρχιμέγα πειρατή που εμπόδισε την "κανονική εκμετάλλευση των έργων" των ψαράδων, των αρτοποιών και των οινοποιών...

 

Αυτά τα ολίγα περί ηθικής και λογικής των καιρών μας, με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως η πειρατεία είναι κακή, ας το δεχτούμε αυτό. Από την άλλη όμως ακόμα χειρότερη είναι η παραπλάνηση που γίνεται για να δεις κάποιες ταινίες, οι οποίες και δωρεάν να ήταν δεν υπήρχε περίπτωση να της αφήσω να υποβαθμίσουν την νοημοσύνη μου. Αν πάρεις ένα προϊόν από ένα πολυκατάστημα, δικαιούσαι εντός 14 ημερών να το επιστρέψεις. Στην ταινία που πας να δεις στο σινεμά όμως δεν έχεις το δικαίομα αυτό. Γιατί; Προϊόν δεν είναι και η ταινία; Δεν δικαιούμαι να μην με ικανοποιήσει το προϊόν που πληρώνω; Και ποιος ο λόγος κάθε φορά που βλέπω μια μούφα για την οποία πλήρωσα κι από πάνω 10€ να νοώθω κορόιδο κι ότι μ έχουν πιάσει κότσο; Μήπως πρέπει να αρχίσουμε κι εμείς να οργανωνόμαστε σε ομάδες και να αρχήσουμε τις μηνύσεις; Πάντως είναι δύσκολο να χεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο....

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως η πειρατεία είναι κακή, ας το δεχτούμε αυτό. Από την άλλη όμως ακόμα χειρότερη είναι η παραπλάνηση που γίνεται για να δεις κάποιες ταινίες, οι οποίες και δωρεάν να ήταν δεν υπήρχε περίπτωση να της αφήσω να υποβαθμίσουν την νοημοσύνη μου. Αν πάρεις ένα προϊόν από ένα πολυκατάστημα, δικαιούσαι εντός 14 ημερών να το επιστρέψεις. Στην ταινία που πας να δεις στο σινεμά όμως δεν έχεις το δικαίομα αυτό. Γιατί; Προϊόν δεν είναι και η ταινία; Δεν δικαιούμαι να μην με ικανοποιήσει το προϊόν που πληρώνω; Και ποιος ο λόγος κάθε φορά που βλέπω μια μούφα για την οποία πλήρωσα κι από πάνω 10€ να νοώθω κορόιδο κι ότι μ έχουν πιάσει κότσο; Μήπως πρέπει να αρχίσουμε κι εμείς να οργανωνόμαστε σε ομάδες και να αρχήσουμε τις μηνύσεις; Πάντως είναι δύσκολο να χεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο....

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

 

Ε, νταξ, μερικά πράγματα είναι ανόμοια. Δηλαδή αν φας ένα σουβλάκι και δεν σου αρέσει, θα το ξεράσεις πάνω στο ταμείο και θα ζητήσεις τα δυο ευρώ πίσω επειδή το επέστρεψες; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...