Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 4


kage

Ποιο χρώμα του iPhone 4 σας αρέσει περισσότερο ;  

381 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο χρώμα του iPhone 4 σας αρέσει περισσότερο ;

    • Άσπρο
      276
    • Μαύρο
      532
    • Whatever brotha
      141


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ!

 

 

Χμ... τι είναι το chip του ήχου; Μήπως είναι αυτό:

 

http://www.ebay.com/itm/IPHONE-4-AUDIO-IC-10C0-BGA-CHIP-FIX-REPAIR-FAULTY-NOISE-FOR-LOGIC-BOARD-3-/251183600626?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item3a7bb593f2

 

δεν ξέρω αν είναι αυτό το chip του ήχου αλλά εδώ θέλει επαγγελματικό χέρι για να αλλάξει αυτό. Είναι κολλημένο το chipάκι στην μητρική και θέλει κολλητήρια, ζέσταμα κτλ... δεν είναι απλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ξέρω αν είναι αυτό το chip του ήχου αλλά εδώ θέλει επαγγελματικό χέρι για να αλλάξει αυτό. Είναι κολλημένο το chipάκι στην μητρική και θέλει κολλητήρια, ζέσταμα κτλ... δεν είναι απλό

 

Το λες λόγω ενός βίντεο που σου βγάζει κατ' ευθείαν στο youtube; Κι εγώ εκεί έχω καταλήξει η αλήθεια είναι.

 

Θα δοκιμάσω, όμως, και μια πατέντα όπου πιέζεις λίγο το συγκεκριμένο chip για να κάνει καλύτερη επαφή. Έχω βρει πολλούς που έχουν λύσει έτσι το πρόβλημα. Πχ http://www.beijingiphonerepair.com/fix/diy-repair-iphone-4-people-cant-hear-me-i-cant-hear-other-people/

 

Αλλά πρώτα πρέπει να αγοράσω τα εργαλεία. Τα kit που μου έδωσες, είναι ακριβά γιατί περιλαμβάνουν και ανταλλακτικά μέσα (εκτός από τα εργαλεία).

 

Βασικά επειδή είναι φθηνά, πρέπει να βρω από Ελλάδα, ώστε να γλιτώσω τα έξοδα αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λες λόγω ενός βίντεο που σου βγάζει κατ' ευθείαν στο youtube; Κι εγώ εκεί έχω καταλήξει η αλήθεια είναι.

 

Θα δοκιμάσω, όμως, και μια πατέντα όπου πιέζεις λίγο το συγκεκριμένο chip για να κάνει καλύτερη επαφή. Έχω βρει πολλούς που έχουν λύσει έτσι το πρόβλημα. Πχ http://www.beijingiphonerepair.com/fix/diy-repair-iphone-4-people-cant-hear-me-i-cant-hear-other-people/

 

α, όχι δεν είδα το βίντεο. Εμπειρικά το είπα.

 

Δοκίμασε αυτό που λες και δοκίμασε και με πιστόλι θερμότητα και πίεση να ξανά ζεσταθούν οι κολλήσεις. Δεν είναι για πάντα αλλά ένα μικρό, ερασιτεχνικό reflow μπορεί να βοηθήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Μακάρι να το βρήκαμε, να το διορθώσω και να τελειώνω με αυτήν την ιστορία. Όσον αφορά την τιμή, τι να πω... Μακάρι να σταθώ πιο τυχερός, αλλιώς πάμε πάλι για το σχέδιο "φτιάξτο μόνος σου". Πάντως πάνω από 100€ δεν δίνω με τίποτα.

Όχι μόνος σου δεν γίνεται. Διότι το πιθανότερο είναι το πρόβλημα να είναι όπως και στης φίλης μου, δηλαδή το chip του ήχου που είναι κολλημένο πάνω στη logic board οπότε δεν μπορείς μόνος μόνο ειδικός μπορεί να το ξεκολλήσει και να κολλήσει άλλο... Αν είναι αν αλλάξεις όλη το logic board καλύτερα να πάρεις καινούριο δεν αξίζει.

 

 

Έχει κανείς κάποια πρόταση για φθηνή αγορά kit επιδιόρθωσης iPhone 4 (ακόμα και από ebay); Να έχει μέσα εκτός από το ειδικό κατσαβίδι, ό,τι άλλο μπορεί να χρειαστώ (αν υπάρχει).

 

 

Εγώ έχω ένα από ένα κατάστημα που λέγεται velman στο χαλάνδρι με 10€ και έχει μέσα το κατσαβίδι pentalobe, το κατσαβίδι το μικρό για τις εσωτερικές βίδες, δυο πλαστικά εργαλεία για να βγάζεις τα κληπάκια από τη logicboard κλπ και βεντούζα (για iPhone 1, 3G, 3GS και 5)

 

 

Ευχαριστώ!

 

 

Χμ... τι είναι το chip του ήχου; Μήπως είναι αυτό:

 

http://www.ebay.com/itm/IPHONE-4-AUDIO-IC-10C0-BGA-CHIP-FIX-REPAIR-FAULTY-NOISE-FOR-LOGIC-BOARD-3-/251183600626?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item3a7bb593f2

 

 

Πιθανόν, δεν ήξερα ότι πολείτε σκέτο αλλά άντε να το ξεκολήσεις και να βάλεις άλλο... Αν δεν είσαι ειδικός θα το καταστρέψεις δεν υπάρχει περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει το ίδιο σετάκι (κατσαβίδια, πλαστικά εργαλεία, βεντούζα) στο ebay με 1 δολλάριο, απλά θα περιμένεις κάνα μήνα να έρθει.

http://www.ebay.com/itm/6-in1-For-Iphone-4G-Repair-Open-Pry-Tool-Kit-Cross-Pentacle-Screwdriver-new-/121050370580?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c2f2a1214

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 4αρι οταν αρχιζει  να ακουγεται χαμηλα το ακουστικο και το ηχειο...... τι μπορει να παιζει ?

Επεξ/σία από Unabomber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε 4αρι οταν αρχιζει  να ακουγεται χαμηλα το ακουστικο και το ηχειο...... τι μπορει να παιζει ?

Kαθάρισε τα σε πρώτη φάση με μια μπατονέτα και ελάχιστο οινόπνευμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το iphone 4 KAI KANEI SAN FVNITIKH ENTOLH οπου ακουμπαω εγω το χερι μου σε εικονιδιο τριγυρο του τετραγωνιζετε και λεει την ονομασια του πως κλεινει αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έπεσε στα χέρια μου ένα iPhone 4 κλειδωμένο μάλλον σε αμερικάνικο δίκτυο αν κρίνω από την λάθος παραγγελία που έκανε φίλος μου στο eBay.

Έχει γίνει ήδη αναφορά βέβαια για τον πωλητή και περιμένουμε απάντηση.

 

Ωστόσο, υπάρχει τρόπος να μάθω σε ποιό δίκτυο είναι κλειδωμένο ώστε να έρθω σε επικοινωνία μαζί τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...