Προς το περιεχόμενο

Android Applications


Aztec

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τον εξής προβληματισμό:

Πρόσφατα, την προηγούμενη βδομάδα περίπου, εγκατέστησα 3 εφαρμογές,

γύρω στις 12/11 την Battery Life Repair ,

γύρω στις 15 την εφαρμογή της ΔΕΗ

και πριν λίγες μέρες, που το είδα εδώ, το ελληνικό Work Calculator.

Γενικά, προσέχω τι εφαρμογές εγκαθιστώ, δεν έχω task killer, antivirus ή άλλη τέτοια απάτη και βάζω σε hibernate το κινητό με greenify.

 

Προχθές, Πέμπτη, είχα συμπτώματα drain battery.

Όλη μέρα η μπαταρία έπεφτε σαν τρελή, το φόρτισα 2 φορές (!), ενώ συνήθως το φορτίζω μία φορά ανά δύο μέρες και σιγουρεύτηκα ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά, όταν κοιμήθηκα για βράδυ και η μπαταρία ήταν στον 62% και το πρωί, μετά από ένα 7ωρο περίπου, είχε κλείσει. Κανονικά, όπως σήμερα, πέφτει κατά 6 με 8% κατά την διάρκεα της νύχτας.

Είχα κάνει ήδη ένα restart μόνος μου, είχα κλείσει όλες τις εφαρμογές από την ram, δεν είχα άλλες να τρέχουν παρασκήνιο και η μπαταρία εξακολουθούσε να πέφτει.

Η πρώτη σκέψη ήταν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά, όσο κουφό κι αν μου φάνηκε, είπα να απεγκαταστήσω τις 3 τελευταίες εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει.

Ε, από τότε έστρωσε.

 

Ο προβληματισμός μου είναι ότι μου φαίνεται τελείως κουλό να είναι κάποια από αυτές ενεργοβόρα.

Το πιο πιθανό είναι η ΔΕΗ, αν είναι κακογραμμένη, αλλά τόσο κακογραμμένη; Και το greenify, δεν την εμφάνισε στις πολύ καταναλίσκουσες πόρους.

 

Και επίσης, είχαν προηγηθεί μέρες από την εγκατάσταση των εφαρμογών μέχρι να αρχίσει να τα παίζει η μπαταρία.

Τέλος, το μοναδικό που μπορώ να σκεφτώ, είναι ότι το Battery Life Repair, το είχα τρέξει μία ή δύο μέρες πριν και η διαδικασία που ακολουθεί (αυτό που χαρακτηρίζει όλα τα στοιχεία της μπαταρίας ως λειτουργούντα καλώς) δεν κάνει τελικά καλό.

 

Υπάρχει καμία πιθανότητα να μην μπορεί να σηκώσει πάνω από χ αριθμό εφαρμογών το κινητό και από κει και πάνω να τα παίζει;
Είναι τελείως κουφό, το ξέρω, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο.

 

Μπορείτε να σκεφτείτε τίποτα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω χρησιμοποιω αυτο που εχει το κινητο απο τη μανα του ωστε να μην αρχιζουν καποιες εφαρμογες

Στο παλιο κινητο ειχα το https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.infolife.taskmanager&hl=el

το οποιο εκλεινε οσες εφαρμογες δεν ηθελα να λειτουργουν

Καποιες εφαρμογες τρωνε μπαταρια για πλακα οπως μια καιρου που ειχα παλια και με κλειστο το κινητο την πηγαινε στο 0 σε 2-3 ωρες

Η εφαρμογη της ΔΕΗ φυσιολογικο ειναι να το κανει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια απαντηση εδω?

Δουλευει. Το ειχα. Αλλα απαιτει ρουτ. Οριζεις σαν primary την συσκευη σου και μετα μπορεις να "κοψεις" οποια αλλη συσκευη ειναι συνδεμενη στο ιδιο ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευει. Το ειχα. Αλλα απαιτει ρουτ. Οριζεις σαν primary την συσκευη σου και μετα μπορεις να "κοψεις" οποια αλλη συσκευη ειναι συνδεμενη στο ιδιο ρουτερ

Και δεν έχει θέματα? Είναι έμπιστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαρμογή καλή για καθαρισμό malware - ιών κλπ υπάρχει?

Όχι άλλα είναι σαβούρα.

Η μένει λύση είναι αυτή

http://www.doctorandroid.gr/2015/09/remove-malware-android.html?m=1

εφαρμογη cam scanner αλλα η αποθηκευση να γινεται στην SD

Δες αυτό αν σε βολεψει

CamScanner -Phone PDF Creator

(3rd Party Cloud Storage Services Supported:

-Box, Google Drive, Evernote, Dropbox, OneDrive)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...