Προς το περιεχόμενο

Android Applications


Aztec

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, jim_p είπε

Πριν 1-2 μερες, και ενω ημουν συνδεδεμενος στην πιο αργη adsl του κοσμου (~800kbps) και εκτος store, το κινητο κατεβασε και ενημερωσε τα play services απο μονο του. Δεν πατησα κατι εγω, απλα βγηκε πανω αριστερα η ειδοποιηση οτι κατεβηκαν και ενημερωθηκαν. Το κανει και σε εσας με αυτο τον τροπο? Γιατι για τις κανονικες εφαρμογες πρεπει να μπω στο store για να αρχισει να τις ενημερωνει...

Επισης, μετα την ενημερωση εχασα ~400ΜΒ χωρου στην μνημη του κινητου. Ειναι λογικο αυτο?

θα γραψω κάτι αλλά επειδη σε ξερω για power user, μην στραβώσεις αν φανει οτι απευθυνομαι σε νουμπα.

Κάθε φορά που σετάρεις λογαριασμο playstore σε κάποιο κινητο, το πρώτο που να κάνεις ειναι playstore -> settings ->disable auto updates

Δεν είναι γενικοτερη ρυθμιση του λογαριασμου αλλά πρεπει να γινεται καθε φορα που σεταρεις το account στο pplaystore πχ οποτε αλλαζεις συσκευη ή κανεις φαψτορυ ρεσετ.

Με αυτό τον τρόπο, το μονο που θα κάνει update με το στανιο ειναι το ιδιο το playstore και πιθανον και το google framework αν ειναι αναγκαιο. Ολα τα αλλα τα αγνοει.

Το εφαρμόζω εδω και χρόνια, γιατί ειχα βαρεθει σχεδόν κάθε μερα να γινονται updates και να μανταριαζει το συστημα. Πλεον updates κατα διαστηματα και αν βλέπω προβλημα στην εκαστοτε εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, BELL είπε

Και αυτό να κάνεις fb και messenger θα κάνουν αναβάθμιση αργά ή γρήγορα

Σε μενα το FB Messenger ποτέ δεν κάνει μόνο του update.
FB δεν εχω, μπαινω απο browser για τους γνωστους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, BELL είπε

Και αυτό να κάνεις fb και messenger θα κάνουν αναβάθμιση αργά ή γρήγορα

Δεν κάνουν μόνα τους αν εχει κόψει τα auto updates

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά κάνουν, θα περάσει ένα διάστημα x και θα σου ζητάει η εφαρμογή οπότε την ανοίγεις να κάνεις update. Αγνοώντας το θα έρθει κάποια στιγμή που θα σου εμφανιστεί πάνω στη μπάρα του κινητού ένα το Droid σηματακι και τότε θα κάνει update αυτοβούλως.

 

Εγώ αυτό έχω παρατηρήσει στο δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 3/3/2018 στις 1:10 ΜΜ, BELL είπε

Και αυτό να κάνεις fb και messenger θα κάνουν αναβάθμιση αργά ή γρήγορα

 

18 ώρες πριν, stark είπε

Σε μενα το FB Messenger ποτέ δεν κάνει μόνο του update.
FB δεν εχω, μπαινω απο browser για τους γνωστους λογους.

 

18 ώρες πριν, Centurion είπε

Πολλές φορές γίνονται αλλαγές και από τον server χωρίς να χρειαστεί ενημέρωση της εφαρμογής. 

 

13 ώρες πριν, isay είπε

Δεν κάνουν μόνα τους αν εχει κόψει τα auto updates

 

4 ώρες πριν, BELL είπε

Μια χαρά κάνουν, θα περάσει ένα διάστημα x και θα σου ζητάει η εφαρμογή οπότε την ανοίγεις να κάνεις update. Αγνοώντας το θα έρθει κάποια στιγμή που θα σου εμφανιστεί πάνω στη μπάρα του κινητού ένα το Droid σηματακι και τότε θα κάνει update αυτοβούλως.

Εγώ αυτό έχω παρατηρήσει στο δικό μου.

Δεδομένου οτι βλέπω αρκετή "συζητηση" συν οτι ειμαι πολύ περιστασιακός χρήστης facebook/messenger, ειπα να ριξω λιγο ψάξιμο για το θέμα, κυρίως απο περιέργεια. Βρήκα αρκετά και ενδιαφέροντα συμπεράσματα τα οποια απλά παραθέτω σαν υλικό, γιατί προσωπικά δεν εχω λόγο, χρόνο ή κίνητρο να κάνω εκτενεις δοκιμές. Υπάρχουν πολλοί συνδυασμοι κινητων, roms, εταιρίες, τροποι εγκατάστασης, κλπ

  • Ναι αναφερονται τακτικα για facebook/messenger/instag apps να "αναβαθμίζονται" ακομα κι αν η σχετική ρυθμιση στο playstore ειναι στο off
  • Συνήθως αυτό γινεται όταν η εφαρμογή ειναι εγκατεστημενη σαν system app (bloatware το λεω εγω) απο την ίδια τη rom. Ετσι θα παιρνει τα updates ακομα κι αν δεν περαστει καθολου playstore account
  • Παρόμοια συμπεριφορα υπάρχει όταν εχει γινει sideload εγκατάσταση ή απο άλλο store (π.χ samsung, aptod, κλπ), οποτε ειτε υπάρχει ή οχι playstore ειναι ανουσιο.
  • Εντος του facebook app υπάρχει ρυθμιση για updates που by default ειναι on. Αν μπει στο off ΙΣΩΣ σταματήσει το πανηγύρι.
  • Ο μόνος συνδυασμός που δείχνει να λειτουργεί σωστά ειναι, το app να μην υπήρχε στη rom, να μπει μεσω του app store, να απενεργοποιηθεί το autoupdate στο playstore και να απενεργοποιηθεί το autoupdate μεσα απο την εφαρμογή facebook. Στην υποπεριπτωση υπήρχε στη rom (πολύ τακτικό για τα περισσότερα κινητα της αγορας) η μονη λύση ειναι rooting, ξήλωμα του app και εκ νεου εγκατασταση του μεσα απο το playstore σαν απλη εφαρμογή και οχι σαν system app.
  • Στο ένα κινητό που εχω το messenger και το κάνω unfreeze μονο οταν θελω να το χρησιμοποιήσω, δεν ειχα δει συμπεριφορα autoupdate, ίσως ομως γιατί ετσι κι αλλιως την ειχα βαλει μεσα απο το google play store.

Προσωπικά με εκνευρίζουν πολύ τετοιες τακτικές και οταν δεν μπορω να βρω έμμεση λύση (πχ root, delete, κλπ) τοτε συνήθως επιλεγω να μην τη χρησιμοποιήσω και να τη σβήσω μεσω adb. Βέβαια περι ορέξεως κολοκυθόπιτα και οι αναγκες του εκάστοτε ειναι διαφορετικές. Δε συμπαθώ τα μη ελεγχόμενα updates (απο οτιδήποτε) γιατί μπορει κατα καιρους να ελυναν προβλήματα, αλλά το πιο συνηθες (για μενα) ειναι να μου χαλανε κατι στο συστημα και να πρεπει να τρωω χρονο να το φτιάξω.

Αυτα.

Επεξ/σία από isay
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συσκευη με android 4.4.4 και σε μια αλλη συσκευη με android 6.01 εχω παλια εφαρμογη fb & messenger και ποτε δεν τις εκανε αναβαθμιση απο μονο του. Στην συσκευη με android 6.01 κανει αυτοματα μερικες φορες update τα instant apps.

Καλο θα ειναι οποιος λεει οτι γινεται αυτοματα update σε καποια εφαρμογη να μας λεει αν εχει πρωτα απενεργοποιησει τις αυτοματες ενημερωσεις και ποια εκδοση android εχει. Πολυ πιθανον τα αυτοματα updates να γινονται σε νεοτερες εκδοσεις π.χ. android 7+

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, geo1st487 είπε

Σε συσκευη με android 4.4.4 και σε μια αλλη συσκευη με android 6.01 εχω παλια εφαρμογη fb & messenger και ποτε δεν τις εκανε αναβαθμιση απο μονο του. Στην συσκευη με android 6.01 κανει αυτοματα μερικες φορες update τα instant apps.

Καλο θα ειναι οποιος λεει οτι γινεται αυτοματα update σε καποια εφαρμογη να μας λεει αν εχει πρωτα απενεργοποιησει τις αυτοματες ενημερωσεις και ποια εκδοση android εχει. Πολυ πιθανον τα αυτοματα updates να γινονται σε νεοτερες εκδοσεις π.χ. android 7+

Νομίζω την απάντηση στην έδωσε ο isay. Η αλήθεια κρύβεται κάπου στη μέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4mage είπε

Καλύτερος internet browser για Xiaomi Redmi Note 4, ελαφρύ πάνω απ`όλα όχι πως θα υπάρχει κάποιο θέμα με την RAM άλλα λέμε τώρα...

Χρησιμοποιώ τον Brave που έχει και ενσωματωμένο Adblock,αλλά για ταινίες το UC browser.

Του κινητού δεν το χρησιμοποιώ και το Chrome το έχω απενεργοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/21/2018 at 1:16 PM, kostakiss said:

καλησπερα σας.

υπαρχει εφαρμογη που μπορει καποιος απο excel να εξαγει νουμερα και να στειλει μεσω του κινητου ομαδοποιημενο μηνυμα οπως αυτα που λαμβανουμε κατα καιρους απο εταιρειες?

ευχαριστω

καποιος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostakiss είπε

καποιος??

Εφαρμογή δεν ξέρω αν υπάρχει, αλλά μπορείς να σώσεις ένα αντίγραφο του excel σαν csv, να το κάνεις upload στις επαφές σε μια ξεχωριστή ομάδα και να δοκιμάσεις να στείλεις σε αυτές. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα πετύχει, σαν ιδέα το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, saruman123 είπε

Χρησιμοποιώ τον Brave που έχει και ενσωματωμένο Adblock,αλλά για ταινίες το UC browser.

Του κινητού δεν το χρησιμοποιώ και το Chrome το έχω απενεργοποίηση.

Τι εννοείς το έχεις απενεργοποιήσει; Για ταινίες γιατί τον UC? Επίσης ο Brave είναι λιγότερο ελαφρύς από UC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...