Προς το περιεχόμενο

Sherlock - BBC TV Series


privateer

  

173 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας ήρωας αστυνομικής λογοτεχνίας?

    • Ηρακλής Πουαρώ (Αγκάθα Κρίστι)
    • Σέρλοκ Χολμς (Σερ Άρθουρ Κόναν Ντόυλ)
    • Αρσέν Λουπεν (Μορις Λεμπλαν)
    • Άλλος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κρατα μικρο καλαθι για την 3η και το εξτρα επεισόδιο. Οι 2 πρωτες ήταν εξαιρετικες παντως. 

 

Δεν ξέρω γιατί το λες αυτό, αλλά νομίζω είναι προσωπικό σου θέμα. Απ' ότι βλέπω γενικότερα, έχει πολύ καλή αποδοχή η 3η σεζόν, ανάλογη με τις δύο πρώτες. Το πρώτο της επεισόδιο ήταν μια χαρά, στο ίδιο επίπεδο με τα άλλα.

 

Άντε, άλλα δύο μου μείνανε. Όπως κατάλαβες mrfan, δεν μπόρεσα να ακολουθήσω τη συμβουλή σου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν είναι προσωπικό και για μένα η τρίτη είναι οριακά απογοητευτική -και τουλάχιστον για την δική μου παρέα το ίδιο, άλλους λιγότερο άλλους περισσότερο-....

 

συμφωνώ ότι το πρώτο ήταν καλό -ήταν βσκ αυτό που έπρεπε να είναι μετά από τέτοιο φινάλε στην 2η όπου χειρίστηκαν πολύ όμορφα το aftermath- (βέβαια αν το θεωρείς ίδιο επίπεδο με το πρώτο της πρώτης σεζόν ή το πρώτο της δεύτερης, ένα από τα καλύτερα επεισόδια γενικότερα εβερ σε τηλεοπτική σειρά, ε, :P , πάσο, no reason to argue :P ).... τα  επόμενα δύο όμως, το ένα είναι κωμωδία whatever και το άλλο απλά γραφικό... βλέπονται σούπερ ευχάριστα, καλογυρισμένα και τα δύο αλλά overall, αν σκεφτείς μετά πως ξεκίνησε η σειρά και πλέον που έχει φτάσει, η έμπνευση έχει πέσει κατακόρυφα...

 

όπως ξαναείπα, στην τρίτη σεζόν η σειρά φεύγει από το μοτίβο ''μυστήριο + 2 εκκεντρικοί χαρακτήρες'' και πάει στο ''δύο εκκεντρικοί χαρακτήρες σούπερσταρς + μια ιδέα μυστηρίου, έτσι για να δικαιολογήσει το όνομα''...

 (+ με το απαράδεκτο φινάλε της)

 

απλά οι 2 κεντρικοί χαρακτήρες είναι τόσο αγαπητοί και ιδιαίτεροι πλέον, που ακόμα και σεζόν σαν την τρίτη βλέπονται ευχάριστα... ζορίστηκα λίγο στη νύφη βέβαια, αλλά αυτό μάλλον φταίει το ότι περίμενα να δώ κάτι άλλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... Δε νομίζω ότι την έχω πάρει τόσο σοβαρά τη σειρά. Μου αρέσει πολύ σαν κλίμα και ερμηνείες, αλλά είναι απλά fun...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστήσω που μου ρίξατε τις προσδοκίες για τα τελευταία επεισόδια και έπαθα την πλάκα της ζωής μου!!! That was f...g awesome!!!

 

 

 

Είμαι τόσο χαρούμενος που ο Μοριάρτι επιστρέφει! ΖΗΤΩΩΩΩ!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:P

 

αλήθεια? :P

 

ε δες και την νυφη τοτε, θα ενθουσιαστεις ακομα πιο πολυ εκει λογικα

 

Φαντάζομαι πως όχι, γιατί αυτό το επεισόδιο γενικότερα δεν άρεσε τόσο πολύ (δεν είναι δηλαδή μόνο δικό σας θέμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η νύφη?

 

στη νύφη, αν μέναμε στο βικτωριανό λονδίνο θα μάρεσε πολύ περισσότερο

 

αλλα το γεγονός που ανέφερες στο σποιλερ με χαλασε τοσο πολυ που οταν το δέσαν με το επεισοδιο της νυφης, ε, καπου εκει λεω αι σιχτιρ :P

+ οκ, δε χρειαζοταν η φαση με τους καταρρακτες αφου το εκμοντερνισαν εξαιρετικα στο φιναλε της δευτερης (γτ ειναι απο τις πιο κλασσικες στιγμες των βιβλιων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κι εγώ βρήκα την 3η season πολύ καλή συνολικά. Νομίζω ότι το 2ο επεισόδιο ήταν και αυτό που μου άρεσε περισσότερο. 

Το special ήταν ok.... κάπως forgettable. Χάλια με τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snake_plissken2112

Δεν κατάλαβα αυτά που έγραψες, μάλλον γιατί αφορούν το επεισόδιο που δεν έχω δει ακόμη, αλλά ναι, το εξτρά επεισόδιο είναι αυτό που είχε καλή, αλλά χλιαρή αποδοχή.

 

 

 

Πώς γίνεται να μην είσαι ενθουσιασμένος που θα δούμε περισσότερο Μοριάρτι; Ο τύπος είναι θεός! Δεν ήταν ακόμη η ώρα του να τελειώσει. Λογικά θα είναι εδώ μέχρι το τελευταίο επεισόδιο της σειράς, δε θα μπορούσε να είναι αλλιώς. Είναι ότι ο Τζόκερ για τον Μπάτμαν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snake_plissken2112

Δεν κατάλαβα αυτά που έγραψες, μάλλον γιατί αφορούν το επεισόδιο που δεν έχω δει ακόμη, αλλά ναι, το εξτρά επεισόδιο είναι αυτό που είχε καλή, αλλά χλιαρή αποδοχή.

 

 

 

 

 

 

Πώς γίνεται να μην είσαι ενθουσιασμένος που θα δούμε περισσότερο Μοριάρτι; Ο τύπος είναι θεός! Δεν ήταν ακόμη η ώρα του να τελειώσει. Λογικά θα είναι εδώ μέχρι το τελευταίο επεισόδιο της σειράς, δε θα μπορούσε να είναι αλλιώς. Είναι ότι ο Τζόκερ για τον Μπάτμαν.

 

 

 

 

 

αα οκ, ναι, για το εξτρα τα εγραψα

 

 

 

Γιατί το είπες μόνος σου εμμέσως :P , δεν θέλω να βλέπω κομιξοσειρά ούτε φτηνούς εντυπωσιασμούς ούτε τόσο χάρτινους χαρακτήρες από κάτι ανάλαφρο μεν, πολύ καλοδουλεμένο δε... η ιστορία του Μοριάρτι ήταν τέλεια όπως ξεκίνησε, τέλεια όπως κορυφώθηκε, τέλεια όπως τελείωσε... τώρα να τον ξαναφέρουν πίσω meh, με χαλάει και δε με ενθουσιάζει καθόλου, χαλάνε έτσι ένα καταπληκτικό story arc 2 σεζον και κανουν τον χαρακτηρα του κομικ σχεδον...

βέβαια αμφιβάλλω αν τελικά θα είναι ζωντανός από την άλλη αλλά και πάλι, φτηνό cliffhanger, πολύ φτηνό...

 

 

Δε σχολιαζω καν το φιναλε της τριτης γνκ :P , με τον σουπερ ντουπερ mind palace professor x :P που απλα εφαγε μια σφαιρα στα μουτρα και ηρεμησε :P

 

 

 

 

 

ξαναλεω ομως οτι την βλεπω πολυ ευχαριστα τη σειρα ακομα-και θα την συνεχισω προφανως (γτ ειναι και καλογραμμενη + οι ερμηνειες ειναι σουπερ + εχει αν μη τι αλλο τρομερο ρυθμο still)

απλα την εχω διαχωρισει στο μυαλο μου, σεζον 1-2 και οτι αλλο υπαρχει μετα απο αυτες δεν το παιρνω και πολυ σοβαρα...

 

''Moffat announced in May 2015 that filming would not begin until April 2016, with the series not expected to air until 2017.[95][96] Filming began on 4 April 2016,[97] and lasted until 5 August''

 

 

ευτυχως διαβαζω toby jones κακος στην τεταρτη σεζον, \m/, ωραιος ηθοποιος + οποιος παρακολουθει, τεραστια ερμηνεια σας μορφεας στην 5η σεζον doctor who (σειρα επισης του Μοφατ, οποτε ενδιαφερον reunion)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, ο χαρακτήρας του Σέρλοκ από μόνος του είναι κομιξοχαρακτήρας. Όσο καλοί και να είναι οι ηθοποιοί και η σκηνοθεσία και να σε βάζουν μέσα στο κλίμα, στο τέλος τέλος αυτά που βλέπουμε είναι χαζομαρούλες και τα βλέπουμε μόνο για να περάσουμε καλά και να χαρούμε με καμιά καλή ιδέα. Δεν βγάζουν νόημα ούτε στις πρώτες σεζόν, ούτε στις τελευταίες.

 

Έχουν βέβαια ενδιαφέρον από ψυχολογική πλευρά όπως πχ στο φινάλε της 3ης σεζόν που αναφέρεις:

 

 

η ιστορία προφανώς δεν είναι ότι έφαγε τη σφαίρα και ηρέμησε, αλλά ότι ο Σέρλοκ θυσιάζει τον εαυτό του για να απαλλάξει τον κόσμο από έναν άνθρωπο που στα μάτια του νόμου είναι αθώος (ο ορισμός του Chaotic Good από τα Dungeons and Dragons)

 

 

πέρα από αυτό, όμως, ελάχιστα πράγματα βγάζουν πραγματικά νόημα. Και δε θα έπρεπε, δεν είναι αυτό το ύφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα, δε συμφωνω γνκ, αλλο να ειναι η σειρα αναλαφρη και witty and smart και αλλο να μην βγαζει νοημα και να τη βλεπουμε μονο με σβηστες μηχανες... εγω τουλαχιστον δεν την εχω πχ ιδια μοιρα με κατι flash και arrow κτλ που τα βλεπω οταν τρωω ή κανα βράδυ για να κοιμηθώ και να το συνεχίσω το επόμενο βράδυ κτλ κτλ, σειρες οπου δν μπορω να βγαλω νοημα ιδιαιτερο και δε με νοιαζει κιολας να προσπαθησω...

 

 

οποτε μαλλον βλεπουμε υπο αλλο πρισμα τη σειρα και δε θα συμφωνησουμε ποτε :P οποτε ας την χαρουμε ως εχει ο καθενας

 

για το σποιλερ, ολο αυτο και παλι ειναι τελειως κομιξιστικη λογικη :P

 

(γαμημενες κομιξοταινιες πια! :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...