Προς το περιεχόμενο

Κώδικας ενδυμασίας στα πανεπιστήμια


NemeSis1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αγαπητε Νemesis1990,

 

ως προσφατος(?) αποφοιτος του ΤΕΙ Νομικης(?) εχω να σου πω τα εξης!

Οι ΠΚΣ, ΔΙΚΤΥΟ ΑΚ κλπ φορανε οτι τους καβ..ωσει (οτι φυσικα επιτασσει το Image του κινηματος...)

Οι ΔΑΠ ΠΑΣΠ πανε με το στυλ ειμαι φοιτητης αλλα ντυνομαι σας ακουμενος-soon to be δικηγορος...(επαγγελματιες απο τα γεννοφασκια τους...χαχα)

Εννοειται οποιος σκασει σακακι και δεν φαινεται για πανω απο 28-30, βλεπει να κρυφογελανε γυρω του

 

Που τα ακουσες ολα αυτα???

 

Πηγαινε οπως θες ανθρωπε μου,

θες διχαλο, βαλε (ασχετα εαν οικτρο),

θες πολο paulnshark (200 ευρω το μανικι), βαλ' το,

θες φορμιτσα (προβλεπεται για πρωινα μαθηματα...) βαλ' τη

θες μοκασινακι, no problem

 

Α! και στην εξεταστικες μονο σκουρο χρωμα μπλουζα, μην δινεις στοχο....

 

Ακομα,

λιγο διαβασμα να ειμαστε αξιοπρεπεις και πανε κανα Lobby (Αχ τα παρτυ της παρασκευης)/Theatro για σοσιαλαιζινγκ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ρε παιδια εγω απο φετος θα ειμαι φοιτητης σε ΑΕΙ στην ΑΘηνα..Πειράζει αμα πηγαίνω με το δερματινο Timberland παππουτσακι μου?!?!?!? Αφου μου αρεσουν δεν το κανω για να δείξω τιποτα.! Απλος με βολευουν κακο θα ειναι?!?! κανονικα φοραω τζιν και πουκαμισα,μπλούζακια αλλα οχι σακακια κουστουμια κτλπ μονο στα παπουτσια θα με δουλευουν.?.παντως φετος σχολείο κ φροντιστήριο δεν ειχα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εγω απο φετος θα ειμαι φοιτητης σε ΑΕΙ στην ΑΘηνα..Πειράζει αμα πηγαίνω με το δερματινο Timberland παππουτσακι μου?!?!?!? Αφου μου αρεσουν δεν το κανω για να δείξω τιποτα.! Απλος με βολευουν κακο θα ειναι?!?! κανονικα φοραω τζιν και πουκαμισα,μπλούζακια αλλα οχι σακακια κουστουμια κτλπ μονο στα παπουτσια θα με δουλευουν.?.παντως φετος σχολείο κ φροντιστήριο δεν ειχα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εγω απο φετος θα ειμαι φοιτητης σε ΑΕΙ στην ΑΘηνα..Πειράζει αμα πηγαίνω με το δερματινο Timberland παππουτσακι μου?!?!?!? Αφου μου αρεσουν δεν το κανω για να δείξω τιποτα.! Απλος με βολευουν κακο θα ειναι?!?! κανονικα φοραω τζιν και πουκαμισα,μπλούζακια αλλα οχι σακακια κουστουμια κτλπ μονο στα παπουτσια θα με δουλευουν.?.παντως φετος σχολείο κ φροντιστήριο δεν ειχα πρόβλημα

 

Πάνε όπως θες ρε μαν, έτσι κι αλλιώς όλοι φρέσκοι θα είστε, δεν πρόκειται να σου πει κανένας τίποτα.

Υπάρχουν άλλες αρετές που διακρίνουν τον φοιτητή στο πανεπιστήμιο όπως η συμπεριφορά του, η ομιλία του, οι τρόποι του κλπ και όχι το ντύσιμο του. Το να είσαι ντυμένος στην τρίχα και να πετάγεσαι στη μέση της παράδοσης σαν κάφρος και με στυλάκι να λες «Δάσκαλε, θα βγούμε για κάνα τσιγάρο;» όπως συνηθίζεται από ορισμένους, δεν μου λέει κάτι.

 

Στην δικιά μου σχολή πάντως δεν υπάρχει κώδικας, αλλά συνηθίζεται στις παρουσιάσεις των εργασιών μας να είμαστε ευπρεπώς ντυμένοι. Πιο πολύ για να μπούμε σε ρόλο βέβαια το κάναμε.

 

Προσωπικά, μόνο στις εξετάσεις του καλοκαιριού πήγαινα με ενδυμασία παραλίας και αυτό γιατί όταν έγραφα ήθελα να είμαι όσο το δυνατόν πιο άνετος γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εγω απο φετος θα ειμαι φοιτητης σε ΑΕΙ στην ΑΘηνα..Πειράζει αμα πηγαίνω με το δερματινο Timberland παππουτσακι μου?!?!?!? Αφου μου αρεσουν δεν το κανω για να δείξω τιποτα.! Απλος με βολευουν κακο θα ειναι?!?! κανονικα φοραω τζιν και πουκαμισα,μπλούζακια αλλα οχι σακακια κουστουμια κτλπ μονο στα παπουτσια θα με δουλευουν.?.παντως φετος σχολείο κ φροντιστήριο δεν ειχα πρόβλημα

 

Πάνε όπως θες ρε μαν, έτσι κι αλλιώς όλοι φρέσκοι θα είστε, δεν πρόκειται να σου πει κανένας τίποτα.

Υπάρχουν άλλες αρετές που διακρίνουν τον φοιτητή στο πανεπιστήμιο όπως η συμπεριφορά του, η ομιλία του, οι τρόποι του κλπ και όχι το ντύσιμο του. Το να είσαι ντυμένος στην τρίχα και να πετάγεσαι στη μέση της παράδοσης σαν κάφρος και με στυλάκι να λες «Δάσκαλε, θα βγούμε για κάνα τσιγάρο;» όπως συνηθίζεται από ορισμένους, δεν μου λέει κάτι.

 

Στην δικιά μου σχολή πάντως δεν υπάρχει κώδικας, αλλά συνηθίζεται στις παρουσιάσεις των εργασιών μας να είμαστε ευπρεπώς ντυμένοι. Πιο πολύ για να μπούμε σε ρόλο βέβαια το κάναμε.

 

Προσωπικά, μόνο στις εξετάσεις του καλοκαιριού πήγαινα με ενδυμασία παραλίας και αυτό γιατί όταν έγραφα ήθελα να είμαι όσο το δυνατόν πιο άνετος γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ιατρική Αθήνας, πάντως, είχαμε πολλούς "κοινωνικούς αγωνιστές", που έβγαζαν τα αντι-ιμπεριαλιστικά τους λογύδρια φορώντας μπλουζάκια Nautica, παπουτσάκι Nike κτλ, και μαλλί κομμωτηρίου. Γενικά όμως έβλεπες ό,τι νά'ναι από ντυσίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μα υπαρχουν φοιτητες που θα σκεφτουν να πανε στην σχολη στην Ελλαδα ντυμενοι με κουστουμια κ κωδικες?Παμε καλα?

 

Σε μας ειχαμε κατι ατομα εντελως παρταλια στο ντυσιμο.Μιλαμε ομως εντελως.Απο χρωμα μαλλιων οτι αποχρωση υπαρχει μεχρι ντυσιματα εντελως εξαλα.Κ σπουδασα σε σοβαρο uni

 

Πατε οπως θελετε στην σχολη λεω εγω κ οποιος γουσταρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε θα σε άφηνα φίλε. Αδυνατώ να πιστέψω ότι θα τολμούσε φοιτητής σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο της Αγγλίας να εμφανιστεί με βερμούδα, φλιφλόψ και άμπλουζος σαν να πήγε εκδρομή στο σούπερ παραντάιζ, για να δώσει εξετάσεις. Παρόμοια ενδυμασία σε δημόσιο χώρο εκπαίδευσης φέρνει στο νου μου Αγγλους τουρίστες στο Φαληράκι. Επειδή ούτε οι φοιτητές ούτε οι φοιτήτριες ούτε προφανώς ο υπογράφων και οι γυναίκες επιτηρητές είμαστε υποχρεωμένοι να βλέπουμε τριχωτές ή μη πλάτες και γυμνασμένους ή μη κοιλιακούς φοιτητών στο τμήμα, θα πρέπει, όπως σε σέβεται ο χώρος που λέγεται πανεπιστήμιο, έτσι οφείλεις να τον σέβεσαι κι εσύ. Θα σου μηδένιζα την κόλλα αφού πρώτα σου έδινα κλάαατς μία στην πλάτη.

 

Πφ. Ερασιτέχνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ηταν ενας κωδικας ενδυμασιας να ισχυει σε ολες της βαθμιδες της εκπαιδευσης. Λιγη σοβαροτητα εστω και εαν ειναι σοβαροφανης δε βλαπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε όπως θες ρε μαν, έτσι κι αλλιώς όλοι φρέσκοι θα είστε, δεν πρόκειται να σου πει κανένας τίποτα.

Υπάρχουν πιο επουσιώδη πράγματα που διακρίνουν τον φοιτητή στο πανεπιστήμιο όπως η συμπεριφορά του, η ομιλία του, οι τρόποι του κλπ και όχι ο ρουχισμός του.

 

:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Πολλοί φίλοι μου που είναι σε σχολές (νομική,οικονομικό,πολιτικοί μηχανικοί),ντύνονται κάπως επίσημα στις σχολές τους.Δηλαδή μαύρο υφασμάτινο επίσημο παντελόνι,με πουκάμισο μονόχρωμο(λευκό,γαλάζιο ή μαύρο,μαύρα σκαρπίνια,μαύρη δερμάτινη ζώνη με ασημένια ορθογώνια αγκράφα,και για μπουφάν κάτι καλό,σαν σακάκι αλλά με 4-5 κουμπιά,ή δερμάτινο,ή μπουφάν cordura (για όσους έχουν μηχανές).Και αρκετοί ξυρίζονται κόντρα σε καθημερινή βάση,λίγο πριν ετοιμαστούν,για να είναι φρέσκοι,ή το πολύ να είναι αξύριστοι 2-3 ημερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...