Προς το περιεχόμενο

Path of Exile


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εύκολο. Οτιδήποτε σε melee dps. Εναλλακτικά summoner witch για πολλά faceroll.

 

1) Duelist start point με επιρροές από marauder tree, sword + shield ή 2 - weapon. Main nodes Iron Reflexes (όλο το evasion προστίθεται στο Armor) - Resolute Technique (δεν αστοχείς ποτέ - 100% accuracy - αλλά δεν κάνεις ποτέ critical). Επενδύεις σε attack speed - life steal - %dmg ανάλογα με το τι παίζεις. Από skills, dual/double strike με supports physical - multistrike - % lifesteal (και προσθέτεις % attack speed + fire/elemental dmg αν βγάλεις 6-socket) ή Reave αν παίζεις με ασπίδα, και supports τα ίδια. Το Reave λέει πολύ, το χρησιμοποιώ σε farming runs.

 

2) Ακόμα πιο απλά, μαγισσούλα με main nodes ό,τι έχει σχέση με summon number, aura effect και reduced mana reserved. Φτιάχνεις ένα γερό summon zombies με summon supports, φτιάχνεις ένα culling spell, φορτώνεις και αύρες και παίζεις χωρίς gear πραγματικά.

 

Theorycrafting μπορείς να κάνεις στο παρακάτω link.

 

http://www.pathofexile.com/passive-skill-tree

 

 

Τώρα, respec γίνεται με orbs που βρίσκεις - φτιάχνεις - αγοράζεις από άλλους παίκτες, αλλά είναι ακριβή δουλειά και από ένα σημείο και μετά καλύτερα να πετάξεις το χαρακτήρα. Respecs μέχρι 10 points γίνονται με κάποιο ζόρι, από εκεί και πάνω ο χαρακτήρας συνήθως έχει σοβαρό λάθος και καλό farming μέχρι να βγάλεις orbs of regret.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανώς τώρα πρέπει να αρχίσω να παίζω πιό στρατηγικά.

 

Το μόνο που μου τη σπάει είναι ότι άργησε το παιχνίδι να γίνει challenging, διότι τώρα είμαι στη φάση που αρχίζω να χορταίνω και να κοιτάω άλλα games.

 

Αυτό είναι το καλό/κακό με όλα τα arpg's. Στην αρχή σου δίνουν χρόνο να τα μάθεις αλλά είναι από εύκολα έως βαρετά και ξαφνικά αρχίζει πραγματικά το παιχνίδι (εκεί που πιστεύεις ότι έχεις χορτάσει/κουραστεί και θες λίγη δράση).

 

Είναι πως θα το δει ο καθένας. Προσωπικά, τα περισσότερα τα έχω παρατήσει γιαυτό το λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν βλέπω κάποια διαφορά από τα Diablo 2, Torchlights, Titan Quest. Η βασική εμπειρία είναι η ίδια.

 

Απλά το passive skill tree και τα skill gems δίνουν μιά φρεσκάδα  και πολύ καλό replayability σε αυτούς που δεν βαριούνται αυτού του είδους τα παιχνίδια.

 

Από ότι βλέπω από το Steam account μου, κάπου στις 40 ώρες τα βαριέμαι αυτού του τύπου παιχνίδια.

 

Στο Path of Exile αυτή τη στιγμή είμαι στις 39 και μάλλον φτάνω στο τέρμα. Για να δούμε πόσο ακόμα θα με κρατήσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το συγκεκριμένο arpg είναι competitve....που κολλάνε τα "άλλα" rpg's?

 

Μιλάω για τα 3 πρώτα Acts που απαιτούν κάποιες ώρες παιχνιδιού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πρώτα 3 act στο normal για να μπείς cruel απαιτούν χοντρικά περίπου 3 με 3μιση ώρες max ξεκινώντας από το μηδέν χωρίς gear. (σε solo ή group)
Τώρα αν χαζολογάς από εδώ και από εκεί κάνοντας πχ τα respec quest ή κοιτώντας το trade channel για gear λογικό είναι να πάρει παραπάνω ώρες.
Αν ξεκινάς πρώτη φορά, τουλάχιστον ένα 5ώρο κάνεις για όλο το normal...ο panther πχ έκανε 17 ώρες στην μέση του act 2 και το θεώρησε γελίο σαν δυσκολία...ε και έγω αν κάτσω 30 ώρες στο act 1 στο normal και είμαι 20φέυγα level το ίδιο θα έλεγα.. (no offence panther)

Επίσης είπα ότι είναι competitive arpg και δεν υπάρχει άλλο ομοιό του.. Από την στιγμή που έχει 4μηνα ladder με καινούρια mod κάθε φορά (hc και sc), έχει τα season ladder με τα races, επίσης έρχονται pvp season tournaments με ladder και τέλος το game απευθύνεται μόνο σε hc παίχτες...έχει πατήσει τα diablo, torchlight κτλ κτλ για τους λόγους που ανέφερα..

Οπότε η βασική εμπειρία δεν είναι καθόλου η ίδια...Αν δεν είσαι hardcoras ή δεν σου αρέσουν τα competitive τότε λογικό είναι να σου φενόνται βαρετά...

Το game έχει βρεί το κοινό του και σαφώς έχει πολύ πιο κλειστό community από ότι άλλα games και rpg...Όσο και τέλειο να είναι, επείδη ακολουθεί αυτό το hc μοτίβο δεν απευθύνεται σε όλο το φάσμα των gamers που παίζουν arpg..και κατά την γνώμη μου έτσι πρέπει να παραμείνει. 'Οσο πιο hardcore τόσο το καλύτερο ;)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά τα λέει ο zeke. Το community του Path of Exile είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, παίζω από τo beta launch (με κάποια διαλείμματα) συμμετέχοντας αρκετά στο trade chat και συντηρώντας ένα μικρό μαγαζί στο forum, και οι φορές που έχω πέσει σε ηλίθιο, αγενή ή πονηρούλη δεν είναι πάνω από 10. Η συντριπτική πλειοψηφία είναι κανονικά, νορμάλ άτομα που γνωρίζουν το παιχνίδι και τους κανόνες του όσον αφορά το trading, δεν εκνευρίζονται, έχουν πολλή καλή διάθεση να απαντήσουν ερωτήσεις, να βοηθήσουν, να συζητήσουν ένα build κλπ, και πραγματικά δημιουργούν ένα πολύ καλό κλίμα.

 

Βέβαια επειδή είναι εμπόριο χρειάζεται πολλή προσοχή στα trades και στα τρέχοντα rates, γιατί υπάρχει πολύς κόσμος έτοιμος να γδάρει πολύ κόσμο - αρκετές φορές περνά ώρα μέχρι να βρω ένα απλά λογικό rate σε orbs ή gems.

 

Δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με το competitive τμήμα των races αλλά με ό,τι άλλο έχω καταπιαστεί (standard - hardcore - leagues) έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Με τις νέες leagues θα αρχίσω και races για την εμπειρία.

 

Απλά για τον panther, ήδη τρώει ένα σεβαστό XP penalty αν και για act 3 δεν είναι υπερβολικά overleveled :)

 

zeke ποιό είναι το IGN σου? Μόλις έστειλα και στον Panther (Taitous)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς...μόνο και μόνο που οι devs ακούνε το community και έχουν τόσα απανωτά updates (σε free game!) αξίζει να το παρακολουθήσεις...

add me: Farmakotriftis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά παιδιά δεν βλέπω καμία τεράστια διαφορά από οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι του είδους του, πέραν των passive skills και gems.

 

Η ιστορία του δεν λέει πολλά όμως. Σε αυτό το τομέα χάνει αρκετά.

 

Προσωπικά το βάζω ανάμεσα στο Titan's Quest και τo Τοrchlight. To Τitan's quest σαν να μου άρεσε παραπάνω.

 

Σε λίγο τελειώνει το ACT 3. Για να δούμε τί λέει το παιχνίδι μετά....

 

PS: ACT 3, level 39 και ο χάρτης έχει τέρατα level 35. Δεν υπάρχει πέναλντι στα XP μέχρι να πάω 40....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ ωραίο game το δοκίμασα αλλά να πω την αλήθεια μετά από λίγο το βαρέθηκα

[offtopic]Dude, μου έκλεψες το avatar. :P Εγώ είμαι στη φωτογραφία στις περσινές απόκριες. Just saying. :)[/offtopic]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panther - Καταλαβαίνεις ότι λέβελ 40 δεν έχεις δει απολύτως τίποτα, έτσι;;

 

 

Επειδή το PoE το είχα λιώσει...να σου πω ότι το Torchlight δεν το άντεξα πάνω απο μια ώρα. Τελείως διαφορετικά παιχνίδια, μόνο και μόνο απ το στυλ γραφικών βασικά.

 

Το Titan Quest ήταν γαμάτο, σ αυτό μοιάζει περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόλις τερμάτισα το ACT 3.

 

Εντάξει ο τελικός κακός ήταν ένας πραγματικός πανικός! Το καταευχαριστήθηκα!

 

Τώρα από δώ και πέρα ξαναπαίζεις τις ίδιες πίστες, με δυσκολότερους κακούς και πιό έντονα πέναλντι. Το περιεχόμενο είναι το ίδιο, οπότε δεν με βλέπω να το συνεχίσω για πολύ.

 

Θα προτιμούσα να μου έδινε δυνατότητα επιλογής μεγαλύτερης δυσκολίας εξαρχής ώστε να ευχαριστηθώ καλύτερα το παιχνίδι.

 

Πάντως για δωρεάν game δεν το συζητάω κάν, το παιχνίδι είναι καταπληκτικό. Συγχαρητήρια στη GGG.

 

Θα βγάλουν και άλλο περιεχόμενο ή  θα μείνουν σε αυτά τα 3 Acts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιδια το torchlight ειναι ανεκδοτο. Κατα τα αλλα τιταν δεν εχω παιξει , αλλα ολα τα αλλα βλεπουν τη σκονη του PoE..

 

Λοιπον τερματισα νορμαλ για πλακα, αντε μπας και δυσκολεψει λιγο ...εχω βρει ενα imba witch build (λενε οτι παει νερακι all the way)..:

 

Tank Witch !! GMP/LMP Freeze Pulse MAX BLOCK Tempest Shield Witch !

 

http://pathofpoe.com/builds/top/witch

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόλις τερμάτισα το ACT 3.

 

Εντάξει ο τελικός κακός ήταν ένας πραγματικός πανικός! Το καταευχαριστήθηκα!

 

Τώρα από δώ και πέρα ξαναπαίζεις τις ίδιες πίστες, με δυσκολότερους κακούς και πιό έντονα πέναλντι. Το περιεχόμενο είναι το ίδιο, οπότε δεν με βλέπω να το συνεχίσω για πολύ.

 

Θα προτιμούσα να μου έδινε δυνατότητα επιλογής μεγαλύτερης δυσκολίας εξαρχής ώστε να ευχαριστηθώ καλύτερα το παιχνίδι.

 

Πάντως για δωρεάν game δεν το συζητάω κάν, το παιχνίδι είναι καταπληκτικό. Συγχαρητήρια στη GGG.

 

Θα βγάλουν και άλλο περιεχόμενο ή  θα μείνουν σε αυτά τα 3 Acts?

Ωραίος! Ναι από εδώ και πέρα συνεχίζεις με τα penalties (-20% στα res και -20% chaos) και Merciless (-60% στα res και -60% chaos)

 

όπως και επίσης στα end game maps με τα extreme mods που έχει ( no faceroll :P)

 

Βασικά άν είχε εξαρχής την επιλογή μεγαλύτερης δυσκολίας θα έπρεπε να είχε και το ανάλογο gear και τελείως διαφορετικά mechanics.. πχ αν πρόσεξες το gear σου συμβαδίζει άψογα με τα lvl στα skill gems, μαζί με το passive tree...

Δεν έχει uber mods στα affixes όπως και οι τιμές που πέρνουν είναι μικρές + ότι δεν έχει σε όλο το gear τα ίδια mods π.χ το attack speed εκτός των wep υπάρχει στα rings από μια τιμή 5% μέχρι 7% στα gloves με τιμές από 5% εώς 16% και στα quiver από 5% εώς 13% (ανάλογα το ilvl τους)

 

https://docs.google.com/spreadsheet/lv?key=0ArsB7KohOhhpdHoyZzU2WVZZNXQxMDg4MVk1b0FGbkE&type=view&gid=1&f=true&sortcolid=-1&sortasc=true&rowsperpage=250

 

Εννοείται...10+ year plan με 10+act :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...