Προς το περιεχόμενο

Path of Exile


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

γεια σας θελω να αρχιζω  να παιζω το  

Path of Exile  πως με  συμβουλευετε να το ξεκινισω???

 

το εχω  κατεβασει απλα δεν  γνωριζω απο που να αρχισω??  εινε δυσκολο το  παιχνιδι??

Κοίτα στην σελίδα του παιχνιδιού για builds, άμα σου αρέσει κάποιο, προσπαθείς να το κάνεις.

 

Όσο προχωράς και αρχίζεις mapping  και βαδίζεις προς endgame content τότε θα δεις "τί εστί βερίκοκο".

Οπότε ή τα παρατάς ή συνεχίζεις. Στην 2η περίπτωση ετοιμάσου για no life καταστάσεις και ατελείωτο grinding μέχρι να πετύχεις το καλό item για το build σου.

Επίσης θα πρέπει να γίνεις θαμώνας του Poe Trade και να μάθεις καλά πως να κοστολογείς τα items που βρίσκεις για να βγάλεις currency χωρίς το οποίο θα είναι δύσκολα να αγοράζεις ότι τυχόν σου χρειαστεί. Ακόμα θα δεις price manipulation, scamming και άλλα ωραία στο μεγαλείο τους μέχρι να μπορείς να καταλάβαίνεις τί σου γίνεται.

Μιλάμε για μια εξαρτησιογόνα ουσία (κάτι σαν ηλεκτρονικό crack) με το οποίο δεν θα έχεις πρόβλημα, θα το απολαμβάνεις κιόλας.

Λοιπόν, αυτά από τον έξω κόσμο.

Πάω να δοκιμάσω ένα καινούργιο build και να κάνω uber lab runs.

cya

Επεξ/σία από gtajunkie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι καινούριος (και παλιός!) συνηστώ να κατεβάσεις το Link.png Site: trademacro , είναι πάρα πολύ χρήσιμο για να βλέπεις τιμές κυρίως αλλά και για άλλα πράγματα (οι devs δεν έχουν πρόβλημα με τέτοια macros). Επίσης χρήσιμα είναι το poe.trade και poe.ninja . Αν σχεδιάζεις να φτιάξεις δικό σου build τότε συνηστώ το Link.png Site: Path of Building .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ξεκινησα το Act 5 και τελειωσα και το Ascendancy Labyrinth. Πρωτο μου death εκανα στο τελος του Act 3 σε ενα πορτοκαλι strongbox. Απο κει και περα πεθανα γυρω στις 10-15 φορες στο game με αποκορυφωμα στον Malachai στο Act 4. Βεβαια το γεγονος οτι μπορεις να ξαναμπεις στο fight ενω του χεις κανει damage το κανει αρκετα ευκολο,αν γινοταν reset το health pool τοτε ακομα εκει θα μουν.

 

Πηρα και τα πρωτα Ascendancy points στο Elementalist subclass,ολα καλα πανε μεχρι στιγμης.

 

By the way εχω stockαρει αρκετα και διαφορα orbs,ποτε συμφερει να τα χρησιμοποιησω και ποτε να αρχισω να κανω trade για items?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Malachai είναι η πρώτη μάχη που σε διδάσκει την αξία του να παρακολουθείς τα boss patterns. Οι πιο δυνατές επιθέσεις του είναι εύκολο να προβλεφθούν, αλλά μπορεί να γίνει πολύ σπαστικός - είχα γράψει συγκλονιστικούς ψόφους.

 

Για trading, αν ακολουθείς συγκεκριμένο build τότε όποτε θες. Αν ακολουθείς το δικό σου, καλύτερα να περιμένεις αν δεν είσαι τελείως σίγουρος για το τι θα χρειαστείς. Το καλό είναι πως οι τιμές είναι αρκετά βατές αν δε θες top tier αντικείμενα. Αν δε σε ενδιαφέρει τόσο το high/ max roll σε κάποιο αντικείμενο, με μια λογική δαπάνη σε chaos μπορείς να προοδεύσεις αρκετά γρήγορα. Δεν ξέρω πώς είναι το παιχνίδι μετά τη Legacy league, αλλά όταν αρχίσεις και κολλάς σε mapping τότε καλό είναι να περάσεις μια βόλτα από την αγορά.

 

Αν δε θες να craftάρεις συγκεκριμένο αντικείμενο, είτε για stats (πολύ ακριβή μπίζνα κατά τη γνώμη μου) είτε για 5/6-link, καλύτερα ή να αγοράσεις ένα έτοιμο είτε να αγοράσεις έτοιμα τα fusings. Τα υπόλοιπα orbs συνήθως τα κρατάω και προσέχω τις αναλογίες exalted/ chaos/ fusings, γιατί μπορεί να βγάλεις κέρδος από το τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακολουθω δικο μου yolo build με glass cannon fire mage/necro. Ουσιαστικα εχω κατι raise zombie spells και spectres,τωρα προσφατα πηρα ενα summon chaos golem και τα εχω για frontline να tankαρουν. Στα bosses που πεθαινουν γρηγορα τα minions μου η δεν μπορω να κανω raise εχω προβλημα η αληθεια ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μην ξοδέψεις φράγκο, όταν χτυπήσεις τοίχο με το χαρακτήρα σου φύλαξε το currency για τον καινούριο που θα φτιάξεις :D Όπως μου τα περιγράφεις δε θα πας μακριά. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε ένα μηχανισμό survival (dodge, leech, charges, CWDT, HP/MP κλπ), health pool κάποιου επιπέδου και ειδίκευση σε συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού. Με ανάκατο summoner και fire mage, που έχουν και άσχετο gear μεταξύ τους, ή θα διαλέξεις και θα ανεβάσεις ή αγοράσεις έτοιμα 20 ή 20/20 skill gems ή θα αγανακτήσεις.

 

Αυτό που κάνεις τώρα είναι καλό, πάντως, γιατί εξερευνάς το παιχνίδι και βλέπεις τι ξόρκια και στυλ σου αρέσουν ή θα σου αρέσουν. Απλά μην έχεις απαιτήσεις, το Path of Exile θέλει πολλές γνώσεις και σχεδιασμό εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ειμαι σιγουρος οτι θελει τρελο σχεδιασμο για πραγματικο endgame content. Προς το παρον εβγαλα και το act 5 ψιλο ευκολα με μερικα deaths μονο στo φιναλ boss του act.

 

Σημερα βελτιωσα ακομα περισσοτερο το build μου. Εβαλα support spells που δινουν health στα minions οποτε εχω πολυ δυνατο frontline,τα 2 damaging spells μου ειναι fireball οταν χτυπαω δυνατο single target με 1.900 dps αναγραφομενο και στο 90% των εχθρων χρησιμοποιω firestorm με 2 support spells που ανεβαζουν το damage και area of effect.Πολυ γρηγορο clear μιλαμε.

 

Αν δω πολλα ζορια με αρκετα mobs,σκαω το Vaal Summon Skeletons που βγαζει 30 σκελετους για 20 seconds και κανει recharge σκοτωνοντας εχθρους. Μεχρι στιγμης το πιο OP spell μου.

 

Εχω και το flame dash για escapes. Υπαρχει τροπος να βαλω σε υπαρχοντα items εξτρα σλοτακια για gem με καποιο orb? Η απλα πρεπει να περιμενω να πεσει το item με τα 3 η 4 chained sockets?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Extra slots με jewellers orbs. Για πανοπλίες - 2 handed weapons το μέγιστο είναι 6, για γάντια - μπότες - κράνος 4, για one-handed weapons 3 και υπάρχουν και rings με socket αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν. Extra links με orbs of fusing. Μέχρι 5-link βγαίνει σχετικά εύκολα αν έχεις 150 - 200 fusing στην άκρη (συνήθως κάθεται σε κάτω από 100 απόπειρες), το 6-link είναι άλλη ιστορία και πρέπει να είσαι πρόθυμος να χάσεις. Μου έχει κάτσει σε κάτω από 350, σε 600-700 και σε πάνω από 2200 απόπειρες, οπότε...

 

Δε συμφέρει καθόλου να σπαταλήσεις orbs σε τυχαία drops, εκτός αν έπεσε κάτι πραγματικά καλό ή έχεις πρόβλημα στο να προχωρήσεις. Στη φάση που είσαι ούτε να το σκέφτεσαι, καλύτερα να αγοράσεις κάτι πάμφθηνο από poe.trade να κάνεις τη δουλειά σου. Δεν ξέρω πώς ξεκλειδώνουν οι masters και το hideout πια.

 

Αν σε ενδιαφέρουν οι summoners βάλε οπωσδήποτε support στα summons συν μια κατάρα (αν πάρεις passives - items μπορείς να φτάσεις μέχρι 3 νομίζω, έπαιζα παλιά build με Arc - Curse on Hit και 3-4 κατάρες), βρες μερικά spectres και golems και πειραματίσου. Είναι προτιμότερο να φτιάχνεις νέο χαρακτήρα από το να διορθώνεις τον ήδη υπάρχοντα (το respec με regrets κοστίζει) και με σημαντικές αλλαγές στο παιχνίδι δίνεται αυτόματα respec σε όλους τους χαρακτήρες σου.

 

Εννοείται πως αν θες να πάρεις ιδέες ο καλύτερος τρόπος είναι να δεις builds άλλων και να τα προσαρμόσεις κατάλληλα, χωρίς να ακολουθείς τυφλά αν δε θες. Τα builds είναι παραλλαγές βασικών synergies αντικειμένων - spells - passives, και το να φτιάξεις το δικό σου (και να αποτύχεις) είναι βασικό κομμάτι του παιχνιδιού. Αν δε δεις ιδέες, όμως, και δε μάθεις τα αντικείμενα πηγαίνεις στα τυφλά εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε θα αρχισω να βλεπω ζορια αν εχω κακο build btw? Μεχρι στιγμης παντως στο Act 5 ολα μια χαρα εξαιρωντας μερικα deaths κυριως στα final bosses. 

 

Οποτε κραταω ολα τα orbs που εχω και δεν πολυοιταω τα items μεχρι να τα βρω σκουρα. Επισης υπαρχει περιπτωση να αξιζει να κρατησω τιποτα items οπως unique κλπ? Γενικα απο loot περα απο currency,τι συμφερει να κραταω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε θα αρχισω να βλεπω ζορια αν εχω κακο build btw? Μεχρι στιγμης παντως στο Act 5 ολα μια χαρα εξαιρωντας μερικα deaths κυριως στα final bosses. 

 

Οποτε κραταω ολα τα orbs που εχω και δεν πολυοιταω τα items μεχρι να τα βρω σκουρα. Επισης υπαρχει περιπτωση να αξιζει να κρατησω τιποτα items οπως unique κλπ? Γενικα απο loot περα απο currency,τι συμφερει να κραταω?

Αν επαιζες το game μερικα χρονια πριν θα ειχες τρελα ζορια,,,Τωρα πλεον οπως και να ειναι το build που παιζεις μπορεις να βγαλεις αρκετα act χωρις deaths, για ενα πρωταρη.

Στα maps βεβαια ειναι αλλη ιστορια,, οπου εκει ειναι το ζουμι και εκει θα δεις οτι το build που παιζεις θα κωλωσει και θα βαρεσει τοιχο, γιατι ουσιαστικα κανεις καποια πραγματα λαθος.

 

Εν'ολιγοις μην σε φοβιζει κατι, πλεον το game εχει γινει kill before be killed,,,αρα σε αναγκαζει να πας για full dps με τα defences να παιζουν μικρο ρολο,,,εκτος απο τα main που ειναι τα Life - ES - Res.

 

currency δεν χαλας σε items που βρισκεις λογω οτι ακομα δεν ξερεις τα base items και δεν ξερεις τι σε συμφερει ή οχι. Πρεπει δηλαδη να ξερεις το καθε base τι affixes φερνει σε καθε tier ilvl του item. Αυτα τα ηξερα απ'έξω καποτε οπως και τι να σηκωσω, εποχες πριν loot filter, τωρα ισως υπαρχει και script για ολα αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επαιζες το game μερικα χρονια πριν θα ειχες τρελα ζορια,,,Τωρα πλεον οπως και να ειναι το build που παιζεις μπορεις να βγαλεις αρκετα act χωρις deaths, για ενα πρωταρη.

 

Εν'ολιγοις μην σε φοβιζει κατι, πλεον το game εχει γινει kill before be killed,,,αρα σε αναγκαζει να πας για full dps με τα defences να παιζουν μικρο ρολο,,,εκτος απο τα main που ειναι τα Life - ES - Res.

 

Μεγάλες αλήθειες, αν και δεν ξέρω κατά πόσο τα ES builds είναι ακόμα viable (ένα φεγγάρι υπήρχαν και dodge). Armor επίσης εξακολουθεί να έχει τη σημασία του, για Immortal Call και γενικά charges δεν ξέρω τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς το παρων θα τελειωσω το 10 act campaign που μεχρι στιγμης ειναι πολυ καλο ομολογω και μετα θα δω τι θα γινει και με το endgame mapping. Αν θα με ενδιαφερει να ασχοληθω δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατέβασα σήμερα για το Xbox.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μέχρι τώρα. Ελπίζω να τα βγάλει τα λεφτά του. :P

Δεν ξέρω τι διαφορές έχει στο Xbox version και πως θα παίζει με controller, στο PC είναι σκέτο κάψιμο πάντως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...