Προς το περιεχόμενο

Πόσο κοστολογείτε την σελίδα?


casperhellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν είμαι ειδικός στη κατασκευή σελίδων. Παρόλα αυτά καταλαβαίνω πως σαν σέλίδα στο joomla, με ένα απλό template στήνεται . Σε online website builders τέτοια σελίδα κανεις θα την έβρισκε εντελώς ετοιματζίδική, θα την έφτιαχνε μόνος του και θα πλήρωνε 5€ το μήνα. Τα 700 μου φαίνονται πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
δεν είμαι ειδικός στη κατασκευή σελίδων. Παρόλα αυτά καταλαβαίνω πως σαν σέλίδα στο joomla, με ένα απλό template στήνεται . Σε online website builders τέτοια σελίδα κανεις θα την έβρισκε εντελώς ετοιματζίδική, θα την έφτιαχνε μόνος του και θα πλήρωνε 5€ το μήνα. Τα 700 μου φαίνονται πολλά.

 

Θέλεις να το δοκιμάσεις και να μας πεις περίπου πόσες ώρες χρειάστηκες για να το κάνεις?

Αν θέλεις βοήθεια, σου παρέχω και έτοιμο server με PHP & MySQL για να μη χρειαστεί να τα εγκαταστήσεις μόνος σου.

 

Δε προσπαθώ να σε πείσω, αλλά να δοκιμάσεις μόνος σου ώστε να έχεις εσύ ο ίδιος μια ολοκληρωμένη άποψη. Η πρότασή μου ισχύει και για όλους όσους θέλουν να δοκιμάσουν.

 

Και όλο αυτό επειδή βαρέθηκα να ακούω γνώμες του αέρα για το κόστος της κατασκευής μιας ιστοσελίδας από ανθρώπους που νομίζουν ότι τα πάντα είναι υπόθεση μιας ώρας και μερικών κλικ... αν ήταν έτσι, γιατί δεν είστε όλοι και υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, γυψοσανιδάδες, πιλότοι, οδηγοί αγώνων?

 

Η πρότασή μου ισχύει και θα ήθελα να δω συμμετοχή, όχι μόνο να λέμε αλλά να δούμε και στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να το δοκιμάσεις και να μας πεις περίπου πόσες ώρες χρειάστηκες για να το κάνεις?

Αν θέλεις βοήθεια, σου παρέχω και έτοιμο server με PHP & MySQL για να μη χρειαστεί να τα εγκαταστήσεις μόνος σου.

 

Δε προσπαθώ να σε πείσω, αλλά να δοκιμάσεις μόνος σου ώστε να έχεις εσύ ο ίδιος μια ολοκληρωμένη άποψη. Η πρότασή μου ισχύει και για όλους όσους θέλουν να δοκιμάσουν.

 

Και όλο αυτό επειδή βαρέθηκα να ακούω γνώμες του αέρα για το κόστος της κατασκευής μιας ιστοσελίδας από ανθρώπους που νομίζουν ότι τα πάντα είναι υπόθεση μιας ώρας και μερικών κλικ... αν ήταν έτσι, γιατί δεν είστε όλοι και υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, γυψοσανιδάδες, πιλότοι, οδηγοί αγώνων?

 

Η πρότασή μου ισχύει και θα ήθελα να δω συμμετοχή, όχι μόνο να λέμε αλλά να δούμε και στην πράξη.

 

Μην εκνευρίζεσαι..... όσο υπάρχει η λογική "ξέρω ένα ανηψάκι του κουμπάρου του μπατζανάκη μου που είναι 5 χρονών και κάνει παπάδες στον υπολογιστή , γιατί να σε πληρώσω εσένα;" θα ακούς τέτοιες απόψεις!

 

Η ίδια άποψη διαμορφώνεται και στους υπόλοιπους χώρους εργασίας όπου το αφεντικό μπορεί να ζηταέι παπάδες και να να ισχυρίζεται ότι "γιατί θέλει 1 μέρα αυτό; Αφού σας έχω υπολογιστές, όλα αυτόματα γίνονται με το πάτημα ενός πλήκτρου!"

 

Όσο για το θέμα των χρημάτων όταν μας συμφέρει θυμόμαστε το νόμο προσφοράς και ζήτησης και άλλοτε το θέμα των απαραίτητων εργατοωρών. (λες και αν έφτιαχνα το facebook σε 2 μέρες θα έπρεπε να ζητήσω τα ίδια χρήματα με οποιοδήποτε άλλο site που πήρε 2 μέρες για να φτιαχτεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bikey77

αυτό πάει να πει "put your money where your mouth is"

:-)

 

o hartzoua τα λέει πολύ καλά...πάντα υπάρχει αυτό το φαινόμενο...ειδικά στις μη χειρωνακτικές εργασίες...οπότε εκεί απλά τους λες "για κάντο να δούμε" (όπως λες πολύ σωστά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι αντιλαμβανομαι οτι ο καθενας αξιολογει και κοστολογει τη δουλεια του αλλα οταν το πρωτολειο υλικο ειναι ετοιμο καλο ειναι να ριξετε τις τιμες.ξερετε οτι υπαρχουν εκατονταδες επιχειρησεις που θα ηθελαν να εχουν διαδικτυακη παρουσια αλλα στους δυσκολους καιρους οταν ακουνε 700 ευρω τους πεφτει ο υπολογιστης απο τα χερια.

Το θεμα ειναι να παρεις τον πελατη εστω και τζαμπα -που λεει ο λογος-αρχικα και μετα θα βρεις τον τροπο να κερδισεις αυτα που θελεις.Βαλτον στο κλιμα και μετα παντα σε λογικα πλαισια θα παρεις αυτο που θελεις.

Ολοι καποια δημιουργικη δουλεια κανουμε και καταλαβαινουμε οτι υπαρχουν δυσκολιες γιαυτο ειμαστε διαλλακτικοι και πονταρουμε στο μικροτερο κερδος.

Ολα αυτα δεν ειναι ουτε παρατηρησεις ουτε επικρισεις,απλες προσωπικες σκεψεις γιατι και εγω χρειαστηκα ενα site και οταν ακουσα τετοιες τιμες,επειδη περναω επαγγελματικα δυσκολιες ειπα στο για αργοτερα.

σας πληροφορω δε οτι αρχισαν να μπαινουν στην αγορα και αλλοδαποι εξπερ στην πληροφορικη και κανουν sites με 50 ευρω και πολυ καλη δουλεια,αποψη μου τιποτα περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ δεν μπορώ να σε κρίνω. Βλέποντας, όμως πως κάτι τέτοιο μπορώ να το φτιάξω και εγώ, αφού τέτοια templates, χωρίς κάτι άλλο ιδιαίτερο τα κάνεις ανετα στο joomla. Τελείως έτοιμα υπάρχουν σε online website builders που τα κάνει και αυτός που δουλεύει word.

 

Από το αποτέλεσμα, επαναλαμβάνοντας ότι δεν έχω τις γνωσεις σου, αν θες περισσότερο χρόνο από εμένα για να κάνεις αυτά που κάνω εγώ ο άσχετος ή ακολουθείς λάθος δρόμους ή ΄θα πρέπει να αλλάξεις επάγγελμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δώ να λέτε τα ίδια στον υδραυλικό (στον φούρναρη, στον μανάβη, στον ταξιτζή, στον παπακωνσταντίνου, στον βενζινά, στο συνεργείο για το αμάξι) και τι στο διάολο.. σας φτιάχνω 2 site τσάμπα μετά.

 

Αν δεν μπορεί ενας επαγγελματίας να καταλάβει οτι ενα site είναι μια διαφήμιση διαρκείας τότε δεν αξίζει να έχει (site).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμενο site δεν ειναι πανω απο ενα 8 ωρο δουλεια

Το μάμησες πιστεύω, μόνο να βάλεις τις κατηγορίες, τις φοτό, τα κείμενα, να ασχοληθείς με το template, να κάνεις κάποιες αλλαγές που θα σου ζητήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να το δοκιμάσεις και να μας πεις περίπου πόσες ώρες χρειάστηκες για να το κάνεις?

 

... αν ήταν έτσι, γιατί δεν είστε όλοι και υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, γυψοσανιδάδες, πιλότοι, οδηγοί αγώνων?

 

Η πρότασή μου ισχύει και θα ήθελα να δω συμμετοχή, όχι μόνο να λέμε αλλά να δούμε και στην πράξη.

 

Καταρχας ηρεμησε φιλε αν δεν σου αρεσουν καποιες απαντησεις,scroll down.

Kατα δευτερον, αν εκανες το design του template, εφτιαξες modules μονος σου η οτιδηποτε ζητα και 2000 για Joomla. Πχ σου λεει καποιος θελω ενα eshop me virtuemart αλλα το flypage δεν μου αρεσει,φτιαξε καινουργιο. Οκ, παω πασο.

 

5 clicks δεν χρειαζονται ποτε ,ουτε 10. Ομως το συγκεκριμενο website εχει ενα απλο template , ενα λογοτυπο απο paint των windows, 10 modules free, 3 menu. Oυτε καν κοπο να φτιαξει τα alias στις διευθυνσεις για λιγο SEO optimization

πχ.

http://www.olgamousiou.gr/dimos/108-2010-08-19-15-50-39.html

Δεν λεω τπτ για οτι δεν ηξερε να φτιαξει τα μεγεθοι των modules και το facebook module ειναι οπως ναναι

 

Σχετικα με το να σου δειξω ιστοσελιδες που εχω φτιαξει η απαντηση ειναι οχι. Ουτε για διαφημιση ειμαι εδω ουτε για τιποτα. Υδραυλικος και οδηγος αγωνων δεν ειμαι επισης.

 

Αλλα αυτο που δεν ειμαι επισης ειναι καποιος που εμαθε να φτιαχνει 2-3 websites και μια γλωσσα και νομιζει οτι πρεπει να περνει μεροκαματο 150-300 ευρω.

Η θελεις πανω απο δυο μερες (δηλαδη 16 ωρες) για αυτην την ιστοσελιδα?

 

Συγνωμη αν ειμαι επιθετικος αλλα σχολιο τετοιου ειδους ειναι αυτα που δεν μου εχουν ληψει καθολου απο Ελλαδα.

 

Cheers.

 

Y.Γ δεν διαβασα για την δοκιμη/διαγωνισμο. Εχω να σου προτινω κατι αλλο επειδη δεν πιστευω να βρεις καποιον να σου φτιαξει ενα website τσαμπα επειδη του προκαλεσες τον εγωισμο. Αν εχεις ποτε τετοιες δουλειες στειλε μου ενα μηνυμα, θα σου φτιαξω την ιστοσελιδα σε 2-3 μερες και κρατα τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δε τα υπολογίζεται σωστά. Ορθώς κάποιος δήλωσε ότι οι ιστοσελίδες είναι διαφήμιση. Άρα πηγαίνετε πάρτε μια τιμή για μια διαφήμιση.

Ώς επαγγελματίας υπολογίστε ΦΠΑ επίσης.

 

Έξω από το χορό ως δεύτερη και τρίτη δουλειά και εγώ φτιάχνω σελίδες και τσάμπα αν είναι για κανα κολλητό. Αλλά επαγγελματικά ούτε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...