Προς το περιεχόμενο

Πόσο κοστολογείτε την σελίδα?


casperhellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Getpaidgr

1. Αν επιτρέπεται τι δουλειά κάνεις και πόσο είσαι

2. Στείλε μου μια εταιρία στην Ινδία που να παρέχει ποιοτική εργασία σε rates κάτω από 20$/ώρα και να την έχεις δοκιμάσει

Getpaidgr έχεις να μου δόσεις κάποια απάντηση? Αν όχι για το 1ο, για το 2ο περιμένω σίγουρα αφού φαίνεται ότι είσαι σπεσιαλίστας στους Ινδούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Getpaidgr

1. Αν επιτρέπεται τι δουλειά κάνεις και πόσο είσαι

2. Στείλε μου μια εταιρία στην Ινδία που να παρέχει ποιοτική εργασία σε rates κάτω από 20$/ώρα και να την έχεις δοκιμάσει

Getpaidgr έχεις να μου δόσεις κάποια απάντηση? Αν όχι για το 1ο, για το 2ο περιμένω σίγουρα αφού φαίνεται ότι είσαι σπεσιαλίστας στους Ινδούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θες να κάνεις σε ένα πελάτη καλύτερη τιμή επειδή είναι πιο βολικός, πληρώνει καλύτερα κτλ. είναι θεμιτό. Κάποιος που είναι περίεργος και δύσκολος, θα πρέπει να ξέρει ότι το δύσκολο πληρώνεται.

 

Δεν είπα σε καμιά περίπτωση πως κανείς θα πρέπει να δουλεύει κάτω από το κόστος. Αν έχεις φουλ δουλειά καλά κάνεις και κρατάς τις τιμές σου. Αν όμως δεν έχεις ή θα κοιτάξεις να γίνεις πιο ανταγωνιστικός η θα το κλείσεις το μαγαζί. Εκτός αν συνεχίσεις να δουλεύεις με με τα κορόιδα που θα βρίσκεις. Και αυτό λεώ, ο κόσμος να μη πιάνεται κορόιδο

 

Μη περιμένεις να σου πως ένα Ινδό. Πήγαινε δες τιμές σε ένα freelance site. Αυτό που λέτε πως ο Ινδός θα σου κάνει χάλια δουλειά είναι για γέλια. Θα υπάρχουν και αυτοί, αλλά τόσες εταιρείες παίρνουν εκατοντάδες δουλείς από εκέι μέσα, όπου παίζουν reviews κτλ. Αν οι έλληνες ήταν πιιο φθηνοί και καλοί θα είχαν βγεί να ψαρέψουν κόσμο στο νετ όπου τα πράγματα είναι πιο ανταγωνιστικά. Επειδή το ξέρουν ότι δεν μπορόυν να κάνουν τίποτα εκεί, ψάχνουν να βρούν το γείτονα, τον γνωστό, που θα τον γδάρουν κάνοντας του τη γνωστή ειδική τιμή. Ελάτε ρε παιδία, στην Ελλάδα ζούμε

 

Σε λίγο θα μας πείτε πως για να φτιάξεις και ένα απλό μπλογκ θες τον επαγγελματία. Ήμαρτον. Στις απλές περιπτώσεις οι έτοιμες λύσεις είναι η καλύτερη και φθηνότερη επιλογή. Έτοιμα sites για φούρνους, μαγαζιά κτλ υπάρχουν. Παραμετροποίηση μπορεί να κάνει και ένα μικρό παιδί.

 

Στις περιπτώσεις που ο χρόνος για σένα είναι χρήμα ή που έχει σημασία το καλύτερο αποτέλεσμα και ναι θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω θα πας σε επαγγελματία. Αλλά ο ακριβότερος δεν είναι και ο καλύτερος. Σιγά τα site με τα 700ευρώ. Είδαμε και αυτό που μας έδειξε ο φίλος που ξεκίνησε το post

 

 

Εν τω μεταξύ φαγωθήκατε για τη δουλειά που κάνω, λες και έχει καμία σημασία. Ιχθυολόγος είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε ρε παιδία, στην Ελλάδα ζούμε

Μα έχεις δει σε πολιτισμένες χώρες όπως λες (ΗΠΑ, Αγγλία, Γερμανία κλπ) τι τιμές ζητάνε για να σου φτιάξουν μία σελίδα;

Ή όλοι αυτοί ψάχνουν κορόιδα για να ζήσουν;

Ακόμα εγώ σου λέω ότι ένας freelancer Ινδός αφού τους πήραμε για παράδειγμα και ένας Έλληνας επαγγελματίας να σου κάνει ακριβώς την ίδια δουλεία ο freelancer έχει μεγαλύτερο επαγγελματικό ρίσκο. Μετά από 1 χρόνο θα τον βρεις να σου αλλάξει κάτι; αν πάει κάτι στραβά που θα τον βρεις; Θα του κάνεις μήνυση στην Ινδία; Και έχω ακούσει πολλές ιστορίες με τέτοιες καταστάσεις.

Η αγορά είναι μεγάλη και καθένας ανάλογα με τις απαιτήσεις του και τον προϋπολογισμό του πράττει και οι σελίδες των 100 ευρώ έχουν την θέση τους, αλλά το να λες ότι εμείς ψάχνουμε κορόιδα για να κάνουμε την δουλεία μας είναι και εντελώς λάθος αλλά και ιδιαίτερα προσβλητικό.

 

ΥΓ Πολύ σπάνια μου έχει τύχει να κάνω σελίδα που να έγινε μόνο σε 2-3 ώρες και όταν έγινα αυτό δεν πήρα από τον πελάτη 800 ευρώ να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι έλληνες ήταν πιιο φθηνοί και καλοί θα είχαν βγεί να ψαρέψουν κόσμο στο νετ όπου τα πράγματα είναι πιο ανταγωνιστικά. Επειδή το ξέρουν ότι δεν μπορόυν να κάνουν τίποτα εκεί, ψάχνουν να βρούν το γείτονα, τον γνωστό, που θα τον γδάρουν κάνοντας του τη γνωστή ειδική τιμή. Ελάτε ρε παιδία, στην Ελλάδα ζούμε

 

Φίλε μου έχεις συναίσθηση του τι ακριβώς συμβαίνει ?

 

Ο κάθε "Ινδός" μπορεί και χρεώνει τόσο "φτηνά" γιατί το κόστος ζωής του το το επιτρέπει! Τα 300 ευρώ που σε μας φαίνονται ψίχουλα γι αυτόν μπορεί να είναι δυο φορές ο βασικός του μισθός!

Εχεις σκεφτεί οτι αν εγώ χρεώνω 1000 ευρώ για μια σελίδα και ο "ινδός" 300 αυτός μπορεί συγκριτικά να βγάζει περισσότερα απο εμένα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι έλληνες ήταν πιιο φθηνοί και καλοί θα είχαν βγεί να ψαρέψουν κόσμο στο νετ όπου τα πράγματα είναι πιο ανταγωνιστικά. Επειδή το ξέρουν ότι δεν μπορόυν να κάνουν τίποτα εκεί, ψάχνουν να βρούν το γείτονα, τον γνωστό, που θα τον γδάρουν κάνοντας του τη γνωστή ειδική τιμή. Ελάτε ρε παιδία, στην Ελλάδα ζούμε

1. Ποιος σου είπε ότι δεν συμβαίνει, απλά δε φτάνει στα αυτιά σου

2. Όσο για το "που θα τον γδάρουν κάνοντας του τη γνωστή ειδική τιμή" μίλα για τον εαυτό σου

 

Σε γενικές γραμμές φαίνεται από την αρχή ότι είσαι ο κλασσικός Έλληνας που κριτικάρεις το χορό τον άλλον χωρίς να έχεις χορέψει ποτέ σου πότε καλή συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Όσο για το "που θα τον γδάρουν κάνοντας του τη γνωστή ειδική τιμή" μίλα για τον εαυτό σου

 

Οτι εχει γινει ΤΟ οργιο "δαγκωματος", περισσοτερο κι απο...χορο βρυκολακων,

ειναι γεγονος αδιαμφισβητητο, ειδικα για τα προηγουμενα χρονια = προ 2005.. :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχεις συναίσθηση του τι ακριβώς συμβαίνει ?

 

Ο κάθε "Ινδός" μπορεί και χρεώνει τόσο "φτηνά" γιατί το κόστος ζωής του το το επιτρέπει! Τα 300 ευρώ που σε μας φαίνονται ψίχουλα γι αυτόν μπορεί να είναι δυο φορές ο βασικός του μισθός!

Εχεις σκεφτεί οτι αν εγώ χρεώνω 1000 ευρώ για μια σελίδα και ο "ινδός" 300 αυτός μπορεί συγκριτικά να βγάζει περισσότερα απο εμένα ?

 

δικαιολογίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχεις συναίσθηση του τι ακριβώς συμβαίνει ?

 

Ο κάθε "Ινδός" μπορεί και χρεώνει τόσο "φτηνά" γιατί το κόστος ζωής του το το επιτρέπει! Τα 300 ευρώ που σε μας φαίνονται ψίχουλα γι αυτόν μπορεί να είναι δυο φορές ο βασικός του μισθός!

Εχεις σκεφτεί οτι αν εγώ χρεώνω 1000 ευρώ για μια σελίδα και ο "ινδός" 300 αυτός μπορεί συγκριτικά να βγάζει περισσότερα απο εμένα ?

 

δικαιολογίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα έχεις δει σε πολιτισμένες χώρες όπως λες (ΗΠΑ, Αγγλία, Γερμανία κλπ) τι τιμές ζητάνε για να σου φτιάξουν μία σελίδα;

Ή όλοι αυτοί ψάχνουν κορόιδα για να ζήσουν;

 

Δεν ειναι ετσι που το λες.Μενεις εξωτερικο ?

Στην Αγγλια, τουλαχιστον, υπαρχουν σελιδες που κανουν 3000 και 10000 και παραπανω. Σελιδες σαν αυτην ομως δεν ξεπερναει τις 250-300 λιρες. Τουλαχιστον δεν θα εχεις σταθερη πελατεια με τετοιες τιμες.

 

Αν πατε μια βολτα απο freelancer θα δειτε κανονικα ποσο υπερτιμημενα ειναι μερικα πραγματα στην Ελλαδα. Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν δουλειες που κανουν τοσα αλλα χωρις να βαλεις μια γραμμη κωδικα η χωρις να σχεδιασεις κατι μονος σου πανω απο 300 δεν νομιζω να αξιζει.Δεν μιλαω για ηλεκτρονικα καταστηματα αλλα και παλι δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το φτιαξεις αν δεν υπαρχουνε οι πολλες απαιτησεις. Απλα μαθαινεις να λεσ " αυτο δεν γινεται ".

 

Οι ινδοι ειναι αλλη φαση. Στην ινδια με 20 τηνν μερα δολαρια ζει μια οικογενεια σχετικα ανετα και σε μια πολη. Στην Ελλαδα με 15-20 ευρω oχι. Οποτε προφανως και εχουμε ενα ενα συγκριτικο μειονεκτημα.

 

Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι υπαρχουν μερικοι ( που δουλεια και λεφτα να εχουνε!) που ρωτανε σε forums πως φτιαχνω ενα καταστημα (δες το αλλο thread) η πως βαζω τα αρθρα να φαινονται ωραια (το αλλο thread) και μετα φτιαχνουνε ιστοσελιδες. Πουλανε και SEO αλλα τα tags της σελιδας τους ειναι ασχετα.

 

Σε καθε περιπτωση, ο καθενας κοστολογει οπως θελει και ο καθενας εχει δικαιωμα να κραζει οσο θελει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα έχεις δει σε πολιτισμένες χώρες όπως λες (ΗΠΑ, Αγγλία, Γερμανία κλπ) τι τιμές ζητάνε για να σου φτιάξουν μία σελίδα;

Ή όλοι αυτοί ψάχνουν κορόιδα για να ζήσουν;

 

Δεν ειναι ετσι που το λες.Μενεις εξωτερικο ?

Στην Αγγλια, τουλαχιστον, υπαρχουν σελιδες που κανουν 3000 και 10000 και παραπανω. Σελιδες σαν αυτην ομως δεν ξεπερναει τις 250-300 λιρες. Τουλαχιστον δεν θα εχεις σταθερη πελατεια με τετοιες τιμες.

 

Αν πατε μια βολτα απο freelancer θα δειτε κανονικα ποσο υπερτιμημενα ειναι μερικα πραγματα στην Ελλαδα. Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν δουλειες που κανουν τοσα αλλα χωρις να βαλεις μια γραμμη κωδικα η χωρις να σχεδιασεις κατι μονος σου πανω απο 300 δεν νομιζω να αξιζει.Δεν μιλαω για ηλεκτρονικα καταστηματα αλλα και παλι δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το φτιαξεις αν δεν υπαρχουνε οι πολλες απαιτησεις. Απλα μαθαινεις να λεσ " αυτο δεν γινεται ".

 

Οι ινδοι ειναι αλλη φαση. Στην ινδια με 20 τηνν μερα δολαρια ζει μια οικογενεια σχετικα ανετα και σε μια πολη. Στην Ελλαδα με 15-20 ευρω oχι. Οποτε προφανως και εχουμε ενα ενα συγκριτικο μειονεκτημα.

 

Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι υπαρχουν μερικοι ( που δουλεια και λεφτα να εχουνε!) που ρωτανε σε forums πως φτιαχνω ενα καταστημα (δες το αλλο thread) η πως βαζω τα αρθρα να φαινονται ωραια (το αλλο thread) και μετα φτιαχνουνε ιστοσελιδες. Πουλανε και SEO αλλα τα tags της σελιδας τους ειναι ασχετα.

 

Σε καθε περιπτωση, ο καθενας κοστολογει οπως θελει και ο καθενας εχει δικαιωμα να κραζει οσο θελει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ετσι που το λες.Μενεις εξωτερικο ?

Στην Αγγλια, τουλαχιστον, υπαρχουν σελιδες που κανουν 3000 και 10000 και παραπανω. Σελιδες σαν αυτην ομως δεν ξεπερναει τις 250-300 λιρες. Τουλαχιστον δεν θα εχεις σταθερη πελατεια με τετοιες τιμες.

Δεν αναφέρθηκα ποτέ στην συγκεκριμένη σελίδα και υπάρχει λόγος γι' αυτό ;)

Νομίζω ότι συμφωνούμε απόλυτα σε αυτό υπάρχουν οι φτηνές σελίδες και οι ακριβές και όλες έχουν την θέση τους. Έχω πάρει και λίγα και πολλά ανάλογα με την δουλεία που χρειάστηκε να κάνω. Γενικά οι σελίδες σε αυτές τις χώρες είναι πιο ακριβές από την Ελλάδα. Μην κοιτάς μόνο το κόστος κατασκευής αλλά και την συντήρηση που ζητάνε μετά :P

 

Αν πατε μια βολτα απο freelancer θα δειτε κανονικα ποσο υπερτιμημενα ειναι μερικα πραγματα στην Ελλαδα.

Ο freelancer είναι πιο φτηνός αλλά και πιο μεγάλο ρίσκο όπως σε όλες τις δουλείες πάλι εξαρτάται τι θέλεις.

 

Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν δουλειες που κανουν τοσα αλλα χωρις να βαλεις μια γραμμη κωδικα η χωρις να σχεδιασεις κατι μονος σου πανω απο 300 δεν νομιζω να αξιζει.

Συμφωνώ αλλά έχεις κάνει πολλές τέτοιες "σοβαρές" δουλείες ; :P

 

Δεν μιλαω για ηλεκτρονικα καταστηματα αλλα και παλι δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το φτιαξεις αν δεν υπαρχουνε οι πολλες απαιτησεις. Απλα μαθαινεις να λεσ " αυτο δεν γινεται ".

Αυτό που περιγράφεις είναι project για να περάσουμε το μάθημα στα ΤΕΙ όχι δουλεία να δώσεις σε ένα πελάτη.

Σε καθε περιπτωση, ο καθενας κοστολογει οπως θελει και ο καθενας εχει δικαιωμα να κραζει οσο θελει!

Αυτό σίγουρα! Δεν γίνετε να μετράμε την δουλεία μας με το κιλό ή το μέτρο να ησυχάσουμε όλοι?!?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ετσι που το λες.Μενεις εξωτερικο ?

Στην Αγγλια, τουλαχιστον, υπαρχουν σελιδες που κανουν 3000 και 10000 και παραπανω. Σελιδες σαν αυτην ομως δεν ξεπερναει τις 250-300 λιρες. Τουλαχιστον δεν θα εχεις σταθερη πελατεια με τετοιες τιμες.

Δεν αναφέρθηκα ποτέ στην συγκεκριμένη σελίδα και υπάρχει λόγος γι' αυτό ;)

Νομίζω ότι συμφωνούμε απόλυτα σε αυτό υπάρχουν οι φτηνές σελίδες και οι ακριβές και όλες έχουν την θέση τους. Έχω πάρει και λίγα και πολλά ανάλογα με την δουλεία που χρειάστηκε να κάνω. Γενικά οι σελίδες σε αυτές τις χώρες είναι πιο ακριβές από την Ελλάδα. Μην κοιτάς μόνο το κόστος κατασκευής αλλά και την συντήρηση που ζητάνε μετά :P

 

Αν πατε μια βολτα απο freelancer θα δειτε κανονικα ποσο υπερτιμημενα ειναι μερικα πραγματα στην Ελλαδα.

Ο freelancer είναι πιο φτηνός αλλά και πιο μεγάλο ρίσκο όπως σε όλες τις δουλείες πάλι εξαρτάται τι θέλεις.

 

Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν δουλειες που κανουν τοσα αλλα χωρις να βαλεις μια γραμμη κωδικα η χωρις να σχεδιασεις κατι μονος σου πανω απο 300 δεν νομιζω να αξιζει.

Συμφωνώ αλλά έχεις κάνει πολλές τέτοιες "σοβαρές" δουλείες ; :P

 

Δεν μιλαω για ηλεκτρονικα καταστηματα αλλα και παλι δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το φτιαξεις αν δεν υπαρχουνε οι πολλες απαιτησεις. Απλα μαθαινεις να λεσ " αυτο δεν γινεται ".

Αυτό που περιγράφεις είναι project για να περάσουμε το μάθημα στα ΤΕΙ όχι δουλεία να δώσεις σε ένα πελάτη.

Σε καθε περιπτωση, ο καθενας κοστολογει οπως θελει και ο καθενας εχει δικαιωμα να κραζει οσο θελει!

Αυτό σίγουρα! Δεν γίνετε να μετράμε την δουλεία μας με το κιλό ή το μέτρο να ησυχάσουμε όλοι?!?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός απο τις τιμές των ευρωπαίων πάντως καλό είναι να παραδειγματιζόμαστε και απο την αισθητική.. όσο και να επιμένει ο πελάτης στο κιτς σχέδιο που έχει στο μυαλό του (δεν φταίει αυτός, αυτό συνήθισε να βλέπει), να προσπαθούμε να τον οδηγήσουμε σε πιο όμορφα designs.. (εμφανισιακά και λειτουργικά)..

 

let's make a better web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τις απορίες ορισμένων με την τιμή.

Είχατε πολλούς πελάτες με 200-300 ευρώ; Μετά το τέλος του project σας ενόχλησαν για αλλαγές; Τους χρεώσατε για αυτές τις αλλαγές; Πόσο;

Εγώ προσωπικά τόσο χρεώνω (600-700) για ένα WebSite του είδους Joomla(έτοιμο template με custom logo ή Flash animation + έτοιμα modules free ή paid + content). Και σας πληροφορώ ότι ενημερώνω και τον πελάτη για το ΤΙ ακριβώς πληρώνει. Το οποίο είναι:

1) Το website θα είναι έτοιμο σε 3 μέρες (δεν είναι βασική εργασία μου οπότε γίνεται σε "κλεμμένο" από τον Free χρόνο

2) Θα βασίζεται στα χρώματα και το ύφος του αντικειμένου του site (είδος επιχείρησης)

3) Θα γίνει σύνδεση όλων των απαραίτητων modules με την παραμετροποίηση που θα χρειαστούν

4) Θα του γίνει 1 μάθημα για το πώς να αναβαθμίζει το content (ή τα προϊόντα αν πρόκειται για e-shop)

5) Θα του δοθούν γενικές οδηγίες πως μπορεί μελλοντικά να αλλάξει το site (template ή νέα modules)

6) Κατά 99% δεν θα χρειαστεί ΠΟΤΕ να με απασχολήσει με το site για πρόβλημα

 

Σε αντίθεση με τιμή custom λύσης που επίσης του προτείνω (1000-1500 euros) το οποίο θα είναι έτοιμο σε ένα μήνα, ΔΕΝ θα μπορεί να το αλλάξει μόνος του, θα μπορεί να αναβαθμίσει το content αλλά όχι το ίδιο το site. Επίσης θα με χρειάζεται σε οποιοδήποτε new feature χρειαστεί + αναλόγως με τον φόρτο της δουλειάς, η τιμή μπορεί να ΜΗΝ περιλαμβάνει και τον κώδικα. Αλλά φυσικά θα είναι μοναδικό στο είδος του.

 

Όσο για τις λύσεις τύπου Joomla, όπως λέω σε όλους όσους με ρωτάνε, αν μπορείς και έχεις χρόνο , μάθε το μόνος σου. Κοστολόγησε τον δικό σου τον χρόνο, όπως εγώ κοστολογώ τον δικό μου. Αν λοιπόν πιστεύεις ότι μπορείς να μάθεις μόνος σου (Joomla + παραμετροποίηση, templastes, logo creation) και το κόστος αυτού το χρόνου μαζί με αυτού της δημιουργίας του ίδιου του site είναι μικρότερο από του δικού μου κόστους, σου συνιστώ ειλικρινά να το κάνεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...