Προς το περιεχόμενο

Πόσο κοστολογείτε την σελίδα?


casperhellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορείς να ζητάς 700€ για ένα έτοιμο πράγμα. Πχ αγοράζεις κάτι από το ΙΚΕΑ το οποίο κάνει 1000€ για να το συναρμολογήσουν σου ζητάνε 50-100€ ανάλογα τη δουλειά, εσύ πως μπορείς να ζητάς 700 ή 500 για κάτι τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

οπότε να υποθέσω ότι ο γιατρός που ζηταέι τουλάχιστον 50 € την επίσκεψη δεν μπορεί να το κάνει αυτό..... κ όμως μπορεί!

 

Ατυχές παράδειγμα μεν , δείχνει όμως αυτό που κι εσύ ξέρεις, ότι η τιμή μιας υπηρεσίας διαμορφώνεται από πολλούς παράγοντες και όχι μόνο από το "είναι ετοιμο, δεν είναι".

 

Προφανώς δεν υπάρχει λόγος να καθόμαστε να διαφωνούμε για αυτό το θέμα, δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση και λόγος να πεισουν οι μεν τους δε. Σε ελευθερη οικονομία ζούμε (εξαιρούνται οι developers των ιστελίδων των δήμων και της βουλής κτλ κτλ) κια ο καθένας επιλέγει μόνος του με τι αμοιβή είναι διατεθιμένος να εργαστεί. Οστόσω το ότι υπάρχει ένα εύρος αμοιβών για ιστοσελίδες που κυμαίνεται σε συγκεκριμένες τιμές κάτι δείχνει. Και προφανώς στατιστικά οι αμοιβές των 100 € και των 200 € όπως και των 10.000 € είναι μειοψηφία. Τουλάχιστον για τις επιχειρήσεις που έχουμε στην Ελλάδα, τις ανάγκες τους από μία ιστοσελίδα και την οικονομική ευρωστία τους. Από εκει και πέρα το ότι σαν επιχείρηση δεν έχω μαντήλι για να κλάψω δε σημαίνει ότι ο άλλος θα πρέπει να μου φτιάξει το site με 100 € και να περιμένει ανά τακτά διαστήματα να μου τα τρώει λίγα λίγα από συντηρήσεις κτλ κτλ

 

Χωρίς διάθεση για εντάσεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μάμησες πιστεύω, μόνο να βάλεις τις κατηγορίες, τις φοτό, τα κείμενα, να ασχοληθείς με το template, να κάνεις κάποιες αλλαγές που θα σου ζητήσει.

 

δε το μαμησσα καθολου , το συγκεκριμενο site δεν εχει τη παραμικρη παραμετροποιηση στο template , το μονο που εχει γινει ειναι εγκατασταση ,περασμα ετοιμου template, περασμα 2-3 module ,περασμα του περιεχομενου και κανει μπαμ οτι ειναι μια προχειρη δουλεια

 

παρομοιο site με αλλαγες στο template και περασμα ~100 σελιδων περιεχομενου το εχω φτιαξει μεσα σε ενα απογευμα

 

απο ποτε το να εγκαθηστας το joomla , να βαζεις ενα ετοιμο template και να περνας το περιεχομενο , θεωρειται web design ;

 

αν κοστολογειται τα παραπανω 700 ευρω , εγω που σχεδιαζω το εικαστικο (psd) - το κοβω σε joomla template - προσαρμωζω το styling των διαφορων module-component συμφωνα με το template , κανω ολα τα υπολοιπα ( εγκαταση και περασμα περιεχομενου) και εχω να δειξω και ενα πολυ πλουσιο portfolio (μονο το τελευταιο χρονο εχω φτιαξει περισσοτερα απο 40 custom joomla templates) ποσο πρεπει να χρεωνω 10.000 ευρω; και ποσο πρεπει να χρεωνουν και οσοι χρησιμοποιουν δικο τους CMS και οχι καποιο ετοιμο ;

 

700 ευρω που λετε καποιοι για το παραπανω site ειναι απλα υπερβολικο νουμερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον Polos. Το ότι μπορείς να πουλήσεις σε κάποιον ένα τέτοιο site κοντά στο χιλιάρικο δεν σημαίνει ότι αξίζει και τόσο. Προσωπικά θα χρέωνα μια τέτοια δουλειά από 300-450 ευρώ, ανάλογα με τον όγκο του περιεχομένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok παιδιά όσοι λένε 50 και 100 ευρώ πολύ απλά δεν είχαν ποτέ στο κεφάλι τους ένα πελάτη ένα μήνα να τους λέει χμμμ μήπως να το κάνουμε αυτό έτσι; Και όποιος νομίζει ότι μπορεί να κάνει εγκατάσταση ένα free template και να του πει ορίστε πάρτο στον πελάτη και να πληρωθεί κιόλας είναι γελασμένος.

Όσο αφορά απόψεις του στυλ αυτό το κάνω με ένα online editor σας λέω πολύ απλά κάντο και εγώ άμα γουστάρω χτίζω ένα τοίχο αλλά θα βγει σαν τον πύργο τις πίζας. Οι επαγγελματίες που κάνουμε 1 εβδομάδα να στήσουμε ένα joomla ούτε χαζοί είμαστε ούτε άσχετοι ούτε ψάχνουμε να κοροϊδέψουμε κανένα.

Εξάλλου στην αγορά υπάρχουν λύσεις για όλους και του τζάμπα και των 100 euro και 1000 και 3000 ανάλογα, αλλά θα πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι με λίγη έρευνα αγοράς ότι πληρώσεις παίρνεις, εκτός αν νομίζουν κάποιοι ότι όσοι δίδουν 2000 είναι οι λαλάκες και αυτοί είναι οι έξυπνοι που δίνουν μόνο 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας μπορεί να χρεώσει όσο θέλει πριν βέβαια γίνει η εργασία.

Ο αγοραστής κάνει έρευνα αγοράς και αποφασίζει. βλέπει και το portfolio του καθενός και έληξε.

 

Όταν δεν είσαι επαγγελματίας βγάζεις μια ετυμηγορία εύκολη και γρήγορη και δε βάζεις πολλούς παράγοντες ώστε να πεις αυτό κοστίζει τόσο. (Το ίδιο λάθος είχα κάνει και εγώ παλιότερα σε άλλο θέμα πάνω στην πληροφορική).

Σκεφτείτε τους παρακάτω παράγοντες.

 

1. Πότε πήρατε το project και πότε το παραδώσατε

2. Πόσο εκνευριστικός είναι ο πελάτης και πόσες αλλαγές και ρυθμίσεις θέλησε κατα την διάρκεια της δημιουργίας.

3. Τον ανταγωνισμό

4. Τα έξοδα ως εταρεία (ΦΠΑ κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok παιδιά όσοι λένε 50 και 100 ευρώ πολύ απλά δεν είχαν ποτέ στο κεφάλι τους ένα πελάτη ένα μήνα να τους λέει χμμμ μήπως να το κάνουμε αυτό έτσι; Και όποιος νομίζει ότι μπορεί να κάνει εγκατάσταση ένα free template και να του πει ορίστε πάρτο στον πελάτη και να πληρωθεί κιόλας είναι γελασμένος.

Όσο αφορά απόψεις του στυλ αυτό το κάνω με ένα online editor σας λέω πολύ απλά κάντο και εγώ άμα γουστάρω χτίζω ένα τοίχο αλλά θα βγει σαν τον πύργο τις πίζας. Οι επαγγελματίες που κάνουμε 1 εβδομάδα να στήσουμε ένα joomla ούτε χαζοί είμαστε ούτε άσχετοι ούτε ψάχνουμε να κοροϊδέψουμε κανένα.

Εξάλλου στην αγορά υπάρχουν λύσεις για όλους και του τζάμπα και των 100 euro και 1000 και 3000 ανάλογα, αλλά θα πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι με λίγη έρευνα αγοράς ότι πληρώσεις παίρνεις, εκτός αν νομίζουν κάποιοι ότι όσοι δίδουν 2000 είναι οι λαλάκες και αυτοί είναι οι έξυπνοι που δίνουν μόνο 100

 

Δεν ισχύει το ό,τι πληρώσεις, παίρνεις. Έχω φτιάξει site (ιδιαίτερα παλιότερα) που τα χρέωνα σε εξευτελιστικές τιμές, και έχω φτιάξει και site που χρεώθηκαν πολύ παραπάνω απ' όσο έπρεπε (κάτι που αντιλαμβάνομαι τώρα). Το θέμα είναι ότι είναι άλλο να χρεώσεις ένα site στατικό με 5 σελίδες 450€, με την "αντικειμενική" του αξία το πολύ 350€, και άλλο να χρεώσεις χιλιάρικο με την "αντικειμενική" του αξία το πολύ 500€.

 

* Το "αντικειμενική" αξία είναι κάτι που προφανώς δεν υφίσταται. Την έννοια την χρησιμοποιώ ως ένα κοινά αποδεκτό εύρος τιμών κοντά στην αναφερθείσα για τη συγκεκριμένη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας μπορεί να χρεώσει όσο θέλει πριν βέβαια γίνει η εργασία.

Ο αγοραστής κάνει έρευνα αγοράς και αποφασίζει. βλέπει και το portfolio του καθενός και έληξε.

 

Όταν δεν είσαι επαγγελματίας βγάζεις μια ετυμηγορία εύκολη και γρήγορη και δε βάζεις πολλούς παράγοντες ώστε να πεις αυτό κοστίζει τόσο. (Το ίδιο λάθος είχα κάνει και εγώ παλιότερα σε άλλο θέμα πάνω στην πληροφορική).

Σκεφτείτε τους παρακάτω παράγοντες.

 

1. Πότε πήρατε το project και πότε το παραδώσατε

2. Πόσο εκνευριστικός είναι ο πελάτης και πόσες αλλαγές και ρυθμίσεις θέλησε κατα την διάρκεια της δημιουργίας.

3. Τον ανταγωνισμό

4. Τα έξοδα ως εταρεία (ΦΠΑ κλπ.)

 

+1000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να το καταλάβω από τη πλευρά του κατασκευαστή, πως ο πελάτης μπορεί να είναι περίεργος, να χρειαστεί χρόνος για να του εξηγήσεις, να έχεις πληρώσει διαφήμιση, μαγαζί, φπα, φόρους , τεβε κτλ, κτλ.

 

Το θέμα όμως τελικά είναι, αν κάποιος θέλει ένα λειτουργικό και όμορφο site , γιατί να πάει σε αυτό τον επαγγελματία που έχει τόσο μεγάλο κόστος και να μη πάει σε μια έτοιμη λύση.

 

Στο τέλος και τη δουλειά του μπορεί να κάνει καλύτερα και παμφθηνα. Οπότε για μένα το συμπέρασμα είναι, το ότι δεν εξετάζω αν κάποιος βγάζει ή δεν βγάζει. Μπορεί να είναι άσχετος και να δουλεύει ένα μήνα για να φτιάξει μια βλακεία και στο τέλος να μπαίνει μέσα ένω τελικά χρεώνει πανάκριβα. Το webnode μπορεί να χρεώνει 5 ευρώ το μήνα και να βγάζει υπερκέρδος γιατι δουλεύει με έξυοπνο τρόπο και έχει χιλιάδες πελάτες.

 

Εξετάζω εμένα τι με συμφέρει. Και ότι δε με συμφέρει μου φαίνεται ληστεία. Αν δεν θες να φτιάξεις κάτι πολυ ειδικό είναι ληστεία να πας στον επαγγελματία που θα πάρει 700€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα όμως τελικά είναι, αν κάποιος θέλει ένα λειτουργικό και όμορφο site , γιατί να πάει σε αυτό τον επαγγελματία που έχει τόσο μεγάλο κόστος και να μη πάει σε μια έτοιμη λύση.

1. To θεμα είναι πρώτα να ρωτήσεις τον εαυτό σου αν θέλεις site για να λες ότι έχεις site ή αν θέλεις να έχεις site για να κερδίζεις πελάτες

2. Αν πας σε έτοιμη λύση, και πας σε κάτι που θα το έχεις εσύ και άλλοι 10 ανταγωνιστές σου, τι νομίζεις ότι θα σε κάνει να διαφοροποιηθείς σε σχέση με τους άλλους έτσι ώστε να σε προτιμήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω δει άπειρες ετοιματζίδικες λύσεις που είναι σχεδόν τζάμπα και δεν έχουν τίποτα να ζηλεψουν από τη σελίδα του φίλου που πλήρωσε τα 700

 

διαφωνείς σε αυτό;

 

Γιατί ναι, αν δω κάτι το πολυ διαφορετικό, θα πως αξιζε η διαφορά. Αλλά τότε, δεν πληρώνεις 700 αλλά πάνω από 1000ρικο στους επαγγελματίες. Και μετά εξαρτάσαι από αυτούς.

 

Ενώ ένα σύστημα που είναι φτιαγμένο για να είναι εύκολα παραμετροποιήσιμο, το συντηρεί και ένας άσχετος από μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ετοιματζίδικο κατα κανόνα θα σου στοιχίσει παραπάνω. Οχι σαν κόστος αγοράς. Για να στο εξηγήσω θα πρέπει να αναλύσουμε άλλα πράγματα που δεν είναι για εδώ (απο ψυχολογία μέχρι seo).

 

Τώρα αν κάποιος θέλει απλώς να έχει ενα site επειδή όλοι έχουν και δεν θέλει να περιμένει κάτι απο αυτό.. Ας το κάνει και με 10$ απο τον ινδό της γειτονιάς του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ ένα σύστημα που είναι φτιαγμένο για να είναι εύκολα παραμετροποιήσιμο, το συντηρεί και ένας άσχετος από μόνος του.

Όπως είπε και ο φίλος εξαρτάτε τι θέλεις από την σελίδα σου.

Αν έχεις αρκετές γνώσεις web design - web programming - web marketing να φτιάξεις ένα μαμάτο site τότε βεβαίως φτιάξε το μόνος σου

ή

αν απλώς θέλεις μία σελίδα απλή για να έχουμε μια παρουσία στο internet τότε πάλι φτιάξε το μόνος σου (εξάλλου μπορείς να βρεις και φτηνά πακέτα από επαγγελματίες που προσφέρουν ακριβώς αυτό)

Αλλά το πιο συνηθισμένο σενάριο του το φτιάχνω και μόνος μου είναι να καταλήξει κάποιος με ένα κακοσχεδιασμένο, μη φιλικό προς το χρήστη και τις μηχανές αναζήτησης site.

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν πολλοί είναι το στήσιμο του CMS (πχ joomla) μας παίρνει και εμάς μισή ώρα και δεν ζητάμε 500 - 700 ή όσο ζητάει ο καθένας για να σου στήσουμε το joomla και να αρχίσεις να γράφεις άρθρα. Αυτό που προσφέρουμε είναι τις γνώσεις και την εμπειρία μας ώστε να έχεις μία σελίδα όμορφη, λειτουργική, χωρίς λάθη που θα μπορεί να σου αποφέρει πελάτες, χρήματα, δόξα :-) ή ότι άλλο είναι ο σκοπός σου.

Τώρα άμα πέσεις σε ένα κακό επαγγελματία που σου ζητάει λεφτά αέρα, τέτοιοι υπάρχουν παντού, αλλά να έχεις στο μυαλό σου ότι κάτι ξέρουμε και εμείς και τα ζητάμε τα λεφτά μας κάτι παραπάνω θα σου κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ετοιματζίδικο κατα κανόνα θα σου στοιχίσει παραπάνω. Οχι σαν κόστος αγοράς. Για να στο εξηγήσω θα πρέπει να αναλύσουμε άλλα πράγματα που δεν είναι για εδώ (απο ψυχολογία μέχρι seo).

 

Τώρα αν κάποιος θέλει απλώς να έχει ενα site επειδή όλοι έχουν και δεν θέλει να περιμένει κάτι απο αυτό.. Ας το κάνει και με 10$ απο τον ινδό της γειτονιάς του..

 

Να τα αναλύσουμε όλα. Γιατί μια ετοιματζίδικη λύση να μην είναι λειτουργική, να μην είναι βελτιστοποιημένη για τις μηχανές αναζήτησης κτλ; Αυτό που κάνεις εσύ 100 φορές με χειροκίνητο τρόπο, το έχουν κάνει αυτοματοποιημένα. Επειδή η επένδυση που έχουν κάνει είναι πιο σοβαρή, δεν βρίσκω το λόγο να είναι λιγότερο προσεγμένη.

 

Για μένα δεν είναι θέμα ποιότητας. Αν θες κάτι και το θες, όπως ακριβώς το έχεις φανταστεί, για να βγει θα πας σε επαγγελματία. Αν μπορείς να πατήσεις-πειράξεις κάτι που υπάρχει, στις περισσότερες περιπτώσεις πέρα από το πιο φθηνά θα περνάνε και περισσότερα πράγματα από τα χέρια σου.

 

Και δε καταλαβαίνω αυτό τον ρατσισμό με τους ινδούς. Δεν θα πάω στο ινδό της γειτονίας μου, αλλά αν είναι να πάω σε ειδικό θα ψάξω τον καλύτερο από ένα freelance site. Θα δω τις δουλειες του και πόσο ευχαριστημένοι είναι οι πελάτες του. Είμαι σίγουρος πως θα κάνω πιο φθηνά και πιο καλά τη δουλειά μου από έναν επαγγελματία εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...