Προς το περιεχόμενο

Πόσο κοστολογείτε την σελίδα?


casperhellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
300-400 ευρώ και πολλά είναι

 

Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον κύριο... δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερο στο συγκεκριμένο site και δεν με πείθει καθόλου για περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να διαφωνούμε στο τι είναι αξιοπρεπές

 

Παίρνοντας παράδειγμα τα site της υπογραφής σου, ας πούμε το ecolink δεν είναι αξιοπρεπές το investerblog το ίδιο. Το getpaid μπορείς να το θεωρήσεις οτι πάει να αγγίξει τα χαμηλότερα όρια της αξιοπρέπειας (επειδή είναι έτοιμο template έχουν τηρηθεί κάποιο κανόνες στο πως εμφανίζονται κάποια πράγματα), αλλα το χαλάει κυρίως το "εικαστικό" του, αυτα τα euro signs αντι για το Εψιλον και οι χρυσές λίρες απ το σεντούκι του Αλί μπαμπά στο banner, αλλα και το οτι είναι πολύ φορτωμένο.. λες και έβαλες στη πρώτη σελίδα οτι module υπήρχε στο dolphin.

 

Και στις τρεις σελίδες, δεν υπάρχει ισορροπία (κειμένου, κενού χώρου, εικόνων) και σωστή χρήση χρωμάτων.

 

Τα παραπάνω αν θες τα παίρνεις και σαν συμβουλές, αν θες να αλλάξεις κάτι προς το καλύτερο. Και επειδή είσαι και μέλος του insomnia δε θα σε χρεώσω γι' αυτές..

 

 

Τέλος επειδή ίσως δεν έχεις καταλάβει ακόμη τι λέμε (αν κρίνω απ τα τελευταία σου posts). Δεν λέμε οτι ΟΛΑ τα sites πρέπει να κοστίζουν εναμιση χιλιάρικο ή πέντε ή οτι δεν μπορεί να φτιαχτεί site με 300ευρώ. Κάνε ξεκάθαρες τις διαφορές σε αυτά που σου λέμε. Δες τες αντικειμενικά και όχι με το τι σου φαίνεται εσένα ωραίο ή οχι Υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν γούστο ή δε μπορούν να εκφράσουν αυτό που έχουν στο μυαλό τους, δεν πειράζει, ένας έμπειρος σε αυτούς τους τομείς θα μπορέσει και απο αυτόν να βγάλει το τι θέλει.

 

Αλλα ακόμη και αυτοί οταν θα μπούν σε δυο site με το ίδιο περιεχόμενο άλλα με διαφορετική υλοποίηση, υποσυνείδητα θα "εμπιστευτούν" το "αντικειμενικά ομορφότερο".

 

---------- Προσθήκη στις 23:14 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:11 ----------

 

Άλλα sites δεν μπορώ να σου προτείνω γιατί πραγματικά το internet είναι γεμάτο (και με ελληνικά παραδείγματα μερικές φορές). Αν δεν έχεις δεί κάποιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να διαφωνούμε στο τι είναι αξιοπρεπές και τι όχι. Γιατί μπορεί να φτιάξεις κάτι πολύ αξιπρεπές με μηδενικό κόστος με τις έτοιμες λύσεις.

 

Να συμφωνησουμε οτι, ειναι τουλαχιστον (επαγγελματικα) αναξιοπρεπες,

κομματι του "λογοτυπου" σου να ειναι...απελπιστικα ανορθογραφο?

["καταλάβαιτε" - getpaid.gr]

 

Να συμφωνησουμε επισης οτι, ειναι τουλαχιστον (κατασκευαστικα) αναξιοπρεπες,

ενα μικρο banneraki (?) 148 Χ 80 αντι π.χ. να ειναι 7 kb...να ειναι 30 kb?

 

-μη με βαλεις να δωσω επιπλεον παραδειγματα αναξιοπρεπειας

[και ασοβαροτητας συναμα!] οποιος εχει ματια βλεπει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Το ecolink είναι φτιαγμένο στο πόδι και μπορώ να πω πως το ξεκίνησα γιατί ήθελα για μένα να μπαίνω σε μια σελίδα και να βλέπω όλα τα χρηματιστηριακά site που με ενδιαφέρουν σε banner. Δεν είναι η προσπάθεια από την οποία θελω να κερδίσω και έτσι δεν θα έδινα ούτε 20εύρω για να είναι όπως θα έπρεπε. Αν κάποια στιγμή το εξελίξω θα περάσει σε κάποιο cms και θα έχει εργαλεία.

 

Το investorblog ένα μπλογκ είναι για το χρηματιστήριο. 1000 φορές μετράει το περιεχόμενό του και 1 η εμφάνισή του. Αυτός που ενδιαφέρεται για αυτό το θέμα πίστεψε με δεν θα την ψάξει την εμφάνιση. Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως σαν πλατφόρμα πάσχει και για seo άστα να πάνε. Το analytics δεν μπορεί να δει ούτε τους τίτλους. Σαν πλατφόρμα είναι ένα χάλι, αλλά φιλοξενείται από το capital και αυτό σημαίνει πως σου δίνει καθημερινά επισκεψιμότητα και επαφή με άτομα του χώρου που δεν θα στα έδινε εύκολα το blogger. Οπότε και σε αυτή την περίπτωση τι να τον κάνω τον επαγγελματία.

 

Το getpaid ξεκίνησε πριν από ένα χρόνο. Φαντάζεστε πόσα λεφτά θα στοίχιζε κάτι που να έχει όλα αυτά τα εργαλεία που με ενδιαφέρουν περισσότερο και για την μελλοντική του ανάπτυξη. Δεν είναι τόσο γνωστό το dolphin αλλά έχει πολλούς παγκοσμίως που το χρησιμοποιούν, όπως και πολλά προβλήματα. Αυτό που έχω καταλάβει είναι αυτό. Είτε το διορθώνεις και το φέρνεις στα μέτρα σου, αλλά ξεχνάς τις αναβαθμίσεις του αφού με αυτές θα δημιούργούνται προβλήματα, ή το αφήνεις μαμα κάνεις τις αναβαθμίσεις απλά και μόνος σου και δεν κινδυνέυεις τόσο. Αν ποτέ χρειαζόταν να το πειράξω θα χρησιμοποιούσα αυτούς που ασχολούνται και ξερουν τη συγκεκριμένη πλατφόρμα χωρίς να με ενδιαφέρει η εθνικότητά τους.

 

Από εκεί και πέρα το getpaid είναι μια ανοιχτή κοινότητα και βασίζεται σε κάπως ανοιχτό cms. Κάποια στιγμή θα αναζητήσω συνεργασία με κάποιον επαγγελματία, που θα αναλάβει το κομμάτι που εγώ δεν μπορώ να στηρίξω καλά. Γενικότερα θα έψαχνα για κάποιον τον οποίο να συστήνω και στα μέλη. Αυτό που θα με ενδιέφερε θα ήταν να είναι οικονομικός και σωστός επαγγελματίας, για να μπορώ να συστήνω το καλύτερο στα μέλη μου

 

Δεν καταλαβαίνω, λοιπον, το ότι ξεκίνησε το getpaid όπως ξεκίνησε, είναι κάτι που το καταδικάζει. Ένας ειδικός πάνω στο dolphin δεν θα μπορεέσει να το διορθώσει και να το ΄φερει εκέι που θέλω. Γιατί θα έπρεπε από την αρχή να πληρώσω ένα κάρο λεφτά όταν στην αρχή δεν γνώριζα τις ανάγκες μου, ή αν το site πετύχει.

 

Ξέρω άτομα που βγάζουν κάποια χρήματα από τα μπλογκ τους. Να ξέρετε πως το περιεχόμενο είναι αυτό που έπαιξε το μεγαλύτερο ρόλο. Τώρα αν βλέπεις επιτυχία είναι κρίμα να αφήνεις μια άσχημη εικόνα, αλλά και πάλι κρίνεις αν αξίζει να δώσεις και πόσα λεφτα.

 

 

Λέτε πως δεν καταλαβαίνω, αλλά πιάνω πολύ καλά τι λέτε. Εσείς καταλαβαίνετε πως το περιεχόμενο έχει απείρως μεγαλύτερη σημασία; Και πως δεν αξίζει παντα να δώσει κανείς λεφτα για να έχει την καλύτερη εμφάνιση και λειτουργεία. Και πως όταν είναι να το κάνει, μπορεί να ψάξει για τη φθηνότερη λύση. Μάλλον δεν διαφωνούμε σε πολλά, αλλά ο καθένας αναφέρει την δική του πτυχή.

 

---------- Προσθήκη στις 03:54 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 03:42 ----------

 

α και για αυτούς που θεωρούν τις σελίδες μου αναξιοπρεπείς εμφανισιακα...

οι σελίδες λειτουργούν μια χαρά και κάνουν τη δουλειά τους.

 

εσείς που είστε επαγγελματίες, παρακαλώ δείξτε μας τα καλύτερα δειγματά σας για να μπορέσουμε να κρίνουμε και έμεις. Και από κάτω παρακαλώ την τιμή.

 

Γιατί και ένας άλλος συνάδελφος σας κάτι τέτοια έλεγε και το site που μας έδειξε ως δείγμα ήταν χάλια εμφανισιακά κατά την άποψή μου. Και ήταν επαγγελματίας.

 

Για να δω λοιπόν αξιοπρεπή παραδείγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

getpaid.. οπότε απλώς διαφωνούμε όπως λες στο τι είναι αξιοπρεπές κτλ. Το περιεχόμενο που λες μετράει όπως λες.. πάρα πολύ. Αλλά μετράει τόσο όσο φαντάζεσαι μόνο και μόνο αν είναι μοναδικό. Τι στιγμή που μου παρουσιάζεις πληροφορίες που υπάρχουν παντού αρχίζει και με ενδιαφέρει και το υπόλοιπο κομμάτι. Δεν μπορώ να στο εξηγήσω περισσότερο γιατί δεν έχεις τις γνώσεις και δεν θα μπορέσω να σου πώ πιο θεωρητικά και τεχνικά σημεία αλλα ούτε και τη θέληση να κατανοήσεις κάποια πράγματα.

 

Ο καθένας μπορεί να κόψει ενα ξύλο στον τροχό αλλα ο ξυλουργός θα το κάνει πιο γρήγορα και ποιοτικότερα και ο άλλος μπορεί να κόψει και κανα δάχτυλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α και για αυτούς που θεωρούν τις σελίδες μου αναξιοπρεπείς εμφανισιακα...

οι σελίδες λειτουργούν μια χαρά και κάνουν τη δουλειά τους.

 

Και οι πάγκοι στη λαϊκή μια χαρά την κάνουν τη δουλειά τους. Τι τα θέλουμε τα μαγαζιά ?

Και στις καντίνες και τα σουβλατζίδικα μπορείς να φας. Τι τα θέλουμε τα εστιατόρια που είναι και πανάκριβα ?

Δε μπορώ να στο δώσω πιο απλα να το καταλάβεις.

 

Οσο για τα περι επιτυχίας μιας σελίδας προφανώς και η κατασκευή δε μπορεί να στην εξασφαλίσει. Ποιος είπε κάτι τέτοιο ? Υπάρχουν πάντοτε πολλοί παράγοντες που μπορούν να συμβάλουν στην επιτυχία μιας σελίδας και φυσικά ένας απο αυτούς είναι και η κατασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιεχόμενο που λες μετράει όπως λες.. πάρα πολύ. Αλλά μετράει τόσο όσο φαντάζεσαι μόνο και μόνο αν είναι μοναδικό.

 

Ακριβώς. Αν δεν έχεις μοναδικό content (που είναι και το σύνηθες) σίγουρα θα υπάρχουνε άλλα 200 sites που κάνουν ακριβώς το ίδιο και είναι καλύτερα εμφανισιακά και λειτουργικά, άρα και προφανώς θα προτιμηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε μου λοιπόν, ποιό άλλο site έχει τέτοιο περιεχόμενο στα ελληνικά;

 

Προφανώς και διαφωνούμε στο τι είναι αξιοπρεπές και το τι όχι, αλλά και το πόσο σημαντική είναι η εμφάνιση σε συνάρτηση με το ποσό που θα πρέπει να πληρώσει κανείς. Εν τω μεταξύ, δείξτε δείγματα δουλειών σας και τιμές...

 

Το να μη μπορείς να εξηγήσεις 5 πράγματα για τα πλεονεκτήματα που έχεις να προσφέρεις, επείδη δεν είμαι γνώστης όπως λες, αυτομάτως θα πει πως δεν μπορείς να πείσεις και τους πελάτες σου ή τουλάχιστον τους απαιτητικούς πελάτες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε μου λοιπόν, ποιό άλλο site έχει τέτοιο περιεχόμενο στα ελληνικά;

 

Προφανώς και διαφωνούμε στο τι είναι αξιοπρεπές και το τι όχι, αλλά και το πόσο σημαντική είναι η εμφάνιση σε συνάρτηση με το ποσό που θα πρέπει να πληρώσει κανείς. Εν τω μεταξύ, δείξτε δείγματα δουλειών σας και τιμές...

 

Το να μη μπορείς να εξηγήσεις 5 πράγματα για τα πλεονεκτήματα που έχεις να προσφέρεις, επείδη δεν είμαι γνώστης όπως λες, αυτομάτως θα πει πως δεν μπορείς να πείσεις και τους πελάτες σου ή τουλάχιστον τους απαιτητικούς πελάτες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...