Προς το περιεχόμενο

Πόσο κοστολογείτε την σελίδα?


casperhellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λες πως δεν είναι η βασική σου εργασία, άρα προφανώς δεν είσαι ο ειδικός πάνω σε αυτό το θέμα. Παρόλα τα έξοδά σου για κάποια πληρωμένα modules δεν φαντάζομαι να είναι σημαντικά. Επομένως σχεδόν το σύνολο του ποσού σου μένει. Σε 3 ημέρες με part time δουλειά να βγάζεις από 200 ευρώ την ημέρα είναι μια πολύ προσοδοφόρα εργασία.

 

Αν το καραφέρνεις μπράβο σου, αλλά εμείς που αποτελούμε τους καταναλωτές ίσως αξίζει να ψάξουμε αν αυτό που προσφέρεις εσύ μπορούμε να το βρούμε σε πολύ χαμηλότερες τιμές. Και μακάρι να βρεθεί ο άνθρωπος που αυτό που κάνεις εσύ part time σε 3 ημέρες θα το κάνει full σε μια μέρα και με καλύτερη ποιότητα λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας. Θα χρεώνει 200 αντί για 700 και με αυτές τις τιμές θα δουλεύει καθημερινά βγάζοντας παχυλό μισθό, βγάζοντας αυτούς που στην ουσία χρεώνουν 100 ευρώ την ώρα έξω από το παιχνίδι.

 

Το να κατηγορήσω τον επαγγελματία δεν έχει νόημα. Σε ένα βαθμό φταίμε και εμείς οι καταναλωτές που δεν επιλέγουμε το σωστό. Για αυτό και η γενικότερη παρέμβασή μου περισσότερο έχει σκοπό να ευαισθητοποιήσει τον κόσμο ώστε να μην πληρώνει χρυσάφι κάτι που ετοιμάζεται σε 3 ημερες part time.

 

Σε κάποιες περιπτώσεις συμφέρει να το κάνει μόνος του, από έτοιμες λύσεις

και σε κάποιες άλλες να πληρώσει ένα καλό, αλλά φθηνό επαγγελματία. Το αν αυτό θα τον βρει στην Ελλάδα ή στην Ινδία είναι θέμα έρευνας αγοράς.

 

Το ιντερνετ είναι γεμάτο από πληροφορίες για το πόσο οικονομική λύση είναι η καθε μια και τι κινδύνους κρύβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η βασική σου εργασία δεν είναι απαραίτητα κάτι στο οποίο είσαι ειδικός.

Δεν είμαι "ειδικός" στο web-design έχεις δίκαιο. Είμαι "ειδικός" στο Web Development .

θα το κάνει full σε μια μέρα και με καλύτερη ποιότητα λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας.

Πιστεύεις ειλικρινά ότι μπορείς να συνεννοηθείς με πελάτη και να ολοκληρώσεις δουλεία σε μια μέρα; Μπορεί ο οποιοσδήποτε; Όποιος μπορεί, μπράβο του.

Μπορεί να μην έχω 20 χρόνια εμπειρία στο αντικείμενο, αλλά τα 5 που έχω σε συνδυασμό με τις ώρες που ξοδεύω για να διαβάζω για νέες τεχνολογίες, τις χρεώνω ανάλογα.

Πόσοι από τους επαγγελματίες είναι One-Man-Show;

Γνωρίζετε τι γίνεται έξω στις εταιρίες; Πόσα $$ ζητάνε; Μακέτες, Logo Design, Flash animation έστω και αν όλα αυτά είναι πάνω σε Joomla;

Αν στα δώσουν έτοιμα στο πιάτο, χρέωσε τους και 50ευρώ για το Joomla.

Δεν πήγα σε σχολή για να μάθω photoshop. Δεν είχα σκοπό να πληρώσω. Χρόνο είχα και τα tutorials στο net ευτυχώς είναι άπειρα.

Δεν πήγα σε σχολή για να μάθω webDesign. Μερικά "free" σεμινάρια και πολλές ώρες διάβασμα με οδηγούν να μπορώ να βγάλω ένα αποτέλεσμα ικανοποιητικό για τον πελάτη.

 

Γενικά θα μπορούσες να πεις ότι δεν έχω σπουδάσει τίποτα, και πώς όλα τα έχω μάθει μόνος μου. Αυτό με κάνει λιγότερο ή περισσότερο επαγγελματία από κάποιον που το έχει σπουδάσει.

Πάντα υπάρχει κάποιος καλύτερος από εσένα. Στο οτιδήποτε.

 

Ο χρόνος είναι χρήμα. Και ο καθένας τον χρεώνει όσο θέλει. Δεν με πειράζει αν κάποιος χρεώνει το 1/3 από εμένα και και ας έχει χ3 δουλειά. Τα ίδια βγάζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο χρόνος είναι χρήμα. Και ο καθένας τον χρεώνει όσο θέλει. Δεν με πειράζει αν κάποιος χρεώνει το 1/3 από εμένα και και ας έχει χ3 δουλειά. Τα ίδια βγάζουμε...

 

Φίλε μου εσύ χρέωσε το όσο θες. Αν όμως κάποιος βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα με εσένα στο 1/3 της τιμής της δικής σου, δεν θα πρέπει να είναι προσεκτικός ώστε να σε αποφύγει. Αυτό είναι που λέμε. Και το ξενοδοχείο που μένει άδειο αλλα εξακολουθεί να έχει υψηλή τιμή το ίδιο κάνει με εσένα. Είναι αυτό που λέμε, η λογική του έλληνα επιχειρηματία,"θέλω να δουλευω λίγο με υψηλό περιθώριο". Το καρτέλ αυτό θα σπάσει από τους καταναλωτές που θα προσέχουν την τσέπη τους και απο τους έξυπνους επιχειρηματίες που βλέπουν τις ευκαιρίες και καταλαβαίνουν τι γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο από ανταγωνισμό.

 

Αυτό δεν θα γίνει σε μια μερα, αλλά αυτή η λογική made in greece έχει χρεοκοπήσει και όσο πιο γρήγορα το καταλάβαιτε, τόσο καλύτερα για μας αλλά και για σας.

 

Από εκεί και πέρα ελέυθερος είσαι να βρίσκεις και ένα κορόιδο το χρόνο για να του παίρνεις 10 χιλιάρικα για ναζεις. Επιλογή σου είναι δεν σε κατηγόρησα.

 

Εμείς μιλάμε για το τι θα κάνουμε εμείς ως καταναλωτές

 

Για παράδειγμα για να φτιάξεις κάποιο logo έτσι ξεκάρφωτα τι χρεώνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον αράπη κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς.....

(ρατσιστικό αλλά ταιριάζει!) :-D

 

Όταν κάνεις μια κουβέντα θες να πάρεις και να δώσεις ιδέες και απόψεις. Κάπου θα συμφωνήσεις, κάπου θα διαφωνήσεις και κάπου θα ανεθεωρήσεις. Δεν το κάνεις για να αλλάξεις τον άλλο που είναι "στραβός".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις μια κουβέντα θες να πάρεις και να δώσεις ιδέες και απόψεις. Κάπου θα συμφωνήσεις, κάπου θα διαφωνήσεις και κάπου θα ανεθεωρήσεις. Δεν το κάνεις για να αλλάξεις τον άλλο που είναι "στραβός".

 

προς το παρών μόνο το δεύτερο κάνεις. οτι και να σου έχει πει κάποιος πάει στο βρόντο.

Θα μου επιτρέψεις να μην ξανααπαντήσω σε σχόλιο σου.

 

Εγκαταλείπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου εγώ μιλάω για τον άνθρωπο που θέλει να φτιάξει μια σελίδα στο τι το συμφέρει. Και μία ο ένας απαντάει ότι δεν βγαζουμε και τι θα γίνει αν πάνε όλοι στους κινέζους, και άλλος λεει ότι παίρνει 700 ευρώ για μια μέρα δουλειά. Τουλαχιστον είναι ειλικρινής ο τελαυταίος.

 

Τώρα αν έχασες την υπομονή σου ή δεν έχεις άλλα επιχειρήματα, δεν μπορώ να κάνω κάτι για να σε κάνω να μου απαντήσεις.

 

Γέλασα πολύ πάντως που δηλώνεις την εγκατάλειψή σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... στο εξωτερικό μόνο η μελετη και η παρουσίαση της ως προσφορά χρεώνεται, και την πληρώνει ο πελάτης παρακαλώ.

Οι τιμές έχουν υποβαθμιστεί, μαζί με αυτές και η ποιότητα των έργων. Η λύση joomla, drupal κ.λ.π μπορεί να είναι φθηνή για τον πελάτη, αλλά τα resources που καταναλώνουν σε σχέση με ένα custom έργο, είναι πολύ μεγαλύτερες. Συνεπώς μακροοικονομικά η λύση joomla και των λοιπων συναφή, δεν συμφέρει σε hosting μέτρα και σταθμά. Και κατεπέκταση περισσότερο data trash στο διαδίκτυο. Μην αναφέρω και το οικολογικό κομματι, γιατι δεν έχω οικολογική συνείδηση δυστυχώς.

Για τους περισσότερους που χρησιμοποιούν το επιχείρημα σε ελεύθερη οικονομία ζούμε, ξερουν πολύ καλά οτι αυτο έχει αποτύχει και το ζούμε καθημερινά. Είναι ανήθικο να αξίζει περισσότερο το sale απο το management πόσο μάλλον απο το production. Πόσο όταν μιλάμε για την ελλαδίτσα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

getpaidgr τον ανθρωπο τον συμφερει να παρει κατι που θα τον διαφημισει σωστα και θα αυξησει τις πωλησεις του αν μιλαμε για εταιρια η καταστημα. Εσυ απο οσο εχω δει στις προηγουμενες σελιδες βλεπεις καπως μονοπλευρα το θεμα και κοιτας μονο το τι τιμη θα ακουσει καποιος οταν παει σε μια εταιρια και ζητησει μια σελιδα. Δεν ειναι μονο αυτο, οκ πηγες και πηρες σελιδα απο ινδο και πληρωσες 100 ευρω. Τι νομιζεις αυτο ηταν; Εξυπηρετηση; Διαφημιση; Σωστο seo; Ειναι λειτουργικο για τον χρηστη;Τα αφηνουμε ολα αυτα επειδη βρηκαμε το φθηνοτερο; Οταν σε εμπιστευεται ενας πελατης για να αναλαβεις καποιο εργο πρεπει να του δωσεις λυσεις και να του δειξεις πως θα ειναι η σελιδα του πετυχημενη, οποτε πρεπει να γινει συζητηση με τον πελατη για να καταλαβεις τις αναγκες του και να του προτεινεις λυσεις. Δηλαδη θελω να καταληξω οτι δεν ειναι ηρθε ο πελατης μιλησαμε ενα 5λεπτο και αρχισα να φτιαχνω το psd να το κοβω και ετοιμος εφυγε με την νεα του σελιδα. Ξερεις ποσοι μου εχουν ερθει πισω για 2η φορα επειδη στην αρχη τους φανηκαν ακριβες οι τιμες; Μονο οταν παθεις μαθαινεις, πολοι εμπιστευονται καποιον που τους υποσχεται σελιδα με 200-300 ευρω και στο τελος καταληγουν να την πληρωνουν διπλα.

 

Το να κατασκευασεις σελιδα σωστα θελει τον χρονο του και με συγκεκριμενους πελατες ο χρονος αυτος γινεται πολυ παραπανω. Εγω κανω αυτην την δουλεια δυο χρονια περιπου. Οι περισσοτεροι πελατες δεν ξερουν τι θελουν σημερα και ειναι και λογικο γιατι δεν ειναι δουλεια τους το internet αλλα δικη μου. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να ειμαι αρκετες ωρες στο τηλεφωνο για αλλαγες οποτε οταν εχει και τετοια η δουλεια δεν μπορω να την χρεωσω 100-200 ευρω. Το να φτιαξεις μια σελιδα για μενα τουλαχιστον θελει τουλαχιστων 2-3 βδομαδες για την υλοποιηση και επειδη συνηθως αργει ο πελατης να φερει κειμενα, εικονες και γενικα δεν παραδιδει το υλικο αμεσα καταληγει να πηγαινει πολυ παραπανω. Προσφατο παραδειγμα ενας πελατης που ειχε παγωσει το project του για 8 μηνες και με πηρε τηλεφωνο την προηγουμενη βδομαδα και ζηταει αλλαγες για να την ανεβασουμε. Οποτε μην ακους καποια ποσα και λες αυτος βγαζει 1000 ευρω για μια σελιδα και την κανει σε 1 βδομαδα αρα τον μηνα εχει 4000 γιατι δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου εγώ μιλάω για τον άνθρωπο που θέλει να φτιάξει μια σελίδα στο τι το συμφέρει. Και μία ο ένας απαντάει ότι δεν βγαζουμε και τι θα γίνει αν πάνε όλοι στους κινέζους, και άλλος λεει ότι παίρνει 700 ευρώ για μια μέρα δουλειά. Τουλαχιστον είναι ειλικρινής ο τελαυταίος.

 

Τώρα αν έχασες την υπομονή σου ή δεν έχεις άλλα επιχειρήματα, δεν μπορώ να κάνω κάτι για να σε κάνω να μου απαντήσεις.

 

Γέλασα πολύ πάντως που δηλώνεις την εγκατάλειψή σου...

 

Προσπαθώ εδώ και μέρες να μην σου απαντήσω αλλά δεν γίνεται. Αυτό που δεν κατάλαβες και μάλλον δεν πρόκειται είναι, ότι όταν ασχοληθείς με την ανάπτυξη των ιστοσελίδων θα καταλάβεις πως στην ουσία ποτέ δεν ξεμπερδεύεις με έναν πελάτη. Τι θέλω να πω με αυτό, στην ουσία μετά την δημιουργία της ιστοσελίδας αυτά που έχεις να του προσφέρεις είναι εξίσου σημαντικά. Πολύ δύσκολα για να μην πω είναι αδύνατον να το βρεις αυτό από Ινδία πλευρά σε freelancer (Δεν εννοώ μόνο bug fixing). Επειδή έχω κάνει δουλειά και από εκείνη την πλευρά, μπορώ να πω ότι το δύσκολο κομμάτι είναι της συνεννόησης. Όχι γιατί δεν μιλάνε αγγλικά, αλλά γιατί έχουμε εντελώς διαφορετική κουλτούρα. Εκτός και αν πας σε αξιόπιστη outsourcing εταιρία, αλλά εκεί τα πράγματα αλλάζουν γιατί θα σου βγεί τα ίδια λεφτά με ελλάδα. Αδυνατώ να πιστέψω όμως ότι ο χ επιχειρηματίας που δεν ξέρει την τύφλα του από web design & development θα βγάλει άκρη με τον χ ινδό. Αν τα καταφέρει μπράβο του.

 

Αυτά για τα περί ινδών, σχετικά με τα υπόλοιπα έχε στο νου σου ότι ακόμα και στην έσχατη περίπτωση που ανάφερε ο φίλος iLLiCiT όπου θα τελειώσεις το project σε τρεις μέρες, αυτό δεν σημαίνει πως ο πελάτης θα σου έχει δώσει το περιεχόμενο (κείμενα, εικόνες, data entry γενικότερα). Δηλαδή κάτι που στην αρχή φαντάζει 2 μέρες δουλειά μπορεί κάλλιστα να τραβήξει και μήνα ή και παρά πάνω. Απὀ την μικρή εμπειρία μου ποτέ δεν κατάφερα να τελειώσω μια δουλειά τελείως χωρίς καμία εκκρεμότητα σε λιγότερο από 2 εβδομάδες και στην περίπτωση που ο πελάτης ἠταν άψογος. Πρόσθεσε στα παραπάνω να έχεις καμία 4 τέσσερα projects που παίζουν ταυτόχρονα, να μην έχεις πληρωθεί για κανένα από αυτά πέρα των προκαταβολών. Να υποθέσω ότι τώρα δεν σου φαίνεται και πολύ αρπαχτή το όλο θέμα των 700 ευρώ. Για να μην μακρηγορώ, το όλο θέμα έχει να κάνει με τον επαγγελματισμό που διακατέχει τον καθένα. Έχω δει δουλείες με 200 ευρώ που είναι πολύ καλλίτερες από αυτές των 2000 ευρώ (σπάνια βέβαια). Έχω δει εταιρίες να κάνουν σελίδες με 400 euro και να είναι γτπ. Το μέλλον είναι ότι ο καθένας θα μπορεί να κάνει μια σελίδα μόνος του για ιντερνετική παρουσία, αλλά αν θέλει να κάνει μια σοβαρή επαγγελματική δουλεία θα πρέπει να σκάσει και που θα τα σκάσει σε αυτόν που θα έχει την καλύτερη φήμη και το πιο δυνατό portfolio. Δες και ένα παράδειγμα, για να ανοίξεις και το πιο μικρό μαγαζί θες κάποιες χιλιάδες ευρώ, αν θέλεις να είναι super ουαου μπορεί να δώσεις και παραπάνω. Εεε λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να τσιγκουνευτείς όταν πρόκειται να δώσεις για την βιτρίνα του. Εκτός αν δεν σε νοιάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω κι εγω το μακρύ μου, ως πρώην συνάδελφος:

 

Δεν εχετε ιδεα πόσο πρεπει να ξεροσταλιάσεις στην υποδοχή του πολιτικου γραφείου ενος πολιτικού για να μιλήσεις 5-10 λεπτά με τον 2ο βοηθό του σχετικά με τις αλλαγές που αυτος σε φώναξε επειγόντως να κάνεις. Τελικά σε κάθε περίπτωση εσυ φταις για τις καθυστερήσεις και πρεπει να μειώσεις το κόστος.

 

Δεν εχετε ιδεα πότε θα πληρωθεί το πρωτο ευρω αυτος που εχασε 1-2 μήνες προσπαθώντας να τελειώσει ενα μικρό project -γιοφύρι της Αρτας-. Ενδεχομένως να πληρωθεί σε είδος και σε χειραψίες με ετερα πολιτικά στελέχη που τάζουν διορισμούς δεξια και αριστερα, ενω εσυ εισαι νηστικός απο το πρωι και περιμένεις να τελειώσει η παπαρολογια για να πας να φας..

 

Δεν εχετε την παραμικρή ιδεα, πόσες φορες ετοιμάζεις για μέρες γεμάτος ορεξη καποιες σελίδες, project, παρουσιάσεις (οτι σκ@τα σκεφτει ο managerακος της συμφορας), και τελικα αυτα μπαίνουν στο ράφι χωρις την παραμικρή αιτιολόγηση. Μετα απο λίγες μερες μαθαίνεις οτι ησουν ακριβος και γι'αυτο προτίμησαν τον "αλλο" , ο οποιος αλλος ειναι φίλος του μανατζεράκου που σε χρησιμοποίησε για δόλωμα στο αφεντικό, σου ζήτησε 10πλασια πράγματα για να χρεωσεις ακριβά και τελικά εδωσε τη δουλειά στον κολλητό για να δαγκώσουν μαζι το αφεντικό.

 

Γι'αυτο οσοι εχουν πάρει μυρωδιά δεν ανέχονται τις εκτιμήσεις "παρει 80 ευρω μανταμ το κιλίμι, τελει μανταμ;". Κι εμενα τα 700 ευρω μου φαινονται πολλα, αλλα ενδεχομένως να χρεωνα 1000 αν υπήρχε περίπτωση να πάρω μονο 300 κι αυτα στις επόμενες δημοτικές εκλογες..

 

Ευχαριστω για την υπομονή σας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα για να φτιάξεις κάποιο logo έτσι ξεκάρφωτα τι χρεώνεις;

 

Ξεκινάμε απο 120 ευρώ. Εξαρτάται τι ακριβώς θέλεις και ποιοι είναι οι στόχοι σου. Αν έχεις κάποιο δημιουργικό έτοιμο ή αν θέλεις μια έρευνα απο την αρχή για το τι θα είναι καλύτερο για την επιχείρηση σου.

 

---------- Προσθήκη στις 17:14 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:09 ----------

 

Α και φυσικά εννοείται πως παίζει ρόλο τι είδους λογότυπο θέλεις. Κάτι σαν αυτό που χεις στη φωτό σου ή κανονικό λογότυπο..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο χρεώνετε ένα καλό επαγγελματικό λογότυπο;

 

---------- Προσθήκη στις 19:33 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:27 ----------

 

να προσθέσω πως σε πολλά από αυτά που είπαν οι προηγούμενοι, τα καταλαβαίνω. Απλά αν σε εσας φαίνεται απαραίτητο το να δώσω λεφτά για να κάνω την καλύτερη σελίδα, θα πρέπει να καταλάβαιτε πως δεν είναι το must. Τα κοιτάτε όλα από τη σκοπια τη δική σας. Είναι φορές που τα επίπλέόν χρήματα θα πιάσουν τόπο και άλλες που όχι, για τον πελάτη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπε κανεις δωσε μου χρηματα για να παρεις την top σελιδα, τα προηγουμενα παιδια νομιζω μιλισαν για το τι πρεπει να δωσει καποιος για να παρει μια αξιοπρεπη παρουσιαση για την επιχειρηση του. Τωρα αν δεν ψαχνει κατι το αξιοπρεπες και κατι που θα του φερει κερδη συμφωνουμε οτι οι σελιδες των 200-300 ευρω ειναι ακριβως αυτο που ψαχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να διαφωνούμε στο τι είναι αξιοπρεπές και τι όχι. Γιατί μπορεί να φτιάξεις κάτι πολύ αξιπρεπές με μηδενικό κόστος με τις έτοιμες λύσεις. Τόσα επιτυχημένα μπλογκ που στηρίζονται σε έτοιμα templates και πλατφόρμες σας φαίνονται αναξιοπρεπή;

 

Που διαφωνείτε στο να δοκιμάσει κανείς μια έτοιμη λύση σαν και αυτή του webnode. Εγώ σας λέω πως στις απλές περιπτώσεις δεν θα το μετανιώσει και θα καταφέρει να φτιάξει κάτι αξιοπρεπέστατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...