Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καπου διαβασα οτι για αναπαραγωγη HD πρεπει να απεγκαταστησεις οτι codecs εχεις και να βαλεις μόνο MPC-HC και directX redistributable απο το site xvidvideo.ru

Oποτε, λεει, κατα την απαναπαραγωγη ο MPC-HC θα αναγραφει κατω "Playing (DXVA)" πραγμα που σημαινει hardware acceleration, δηλαδη συμμετοχη της καρτας. Εαν γραφει μόνο "Playing" σημαινει οτι χρησιμοποιειται μόνο ο επεξεργαστης.

Κατεβασα και εγκατεστησα το MPC-HC σπο το http://mpc-hc.sourceforge.net/.

Το xvidvideo.ru μαλλον δεν υπαρχει πλεον γιατι δεν το βρισκω, αλλα υποθετω πως το directX redistributable ειναι τo τελευταιο DirectX της ms, δηλ. του Ιουνιου.

 

Παρολ αυτα οταν τρεχω HD απο κατω γραφει μόνο "Playing"...

 

 

Oσο για τις οδηγιες του Ntinara στη 1η σελιδα υπαρχει ασαφεια, καπου λεει

"....στη τελευταια φωτογραφια επιλεξτε ολα τα φιλτρα και απο τις 2 στηλες

για να μη κανετε ενα ενα κλικ απλα καντε δεξι κλικ και select all και στις 2 λιστες.

παταμε apply μη γινει καμια ταρζανια και χαθουν οι ρυθμισεις και κανουμε διπλο κλικ στο DTS και το ρυθμιζουμε ετσι (προσοχη παλι,οι ρυθμισεις εκει που λεει 3 front και 2 rear ειναι για 5."

 

Μεχρι τοτε ολα καλα, αλλα αυτο το DTS που ειναι? εψαξα αρκετα χωρις να βρω που βρισκεται.

 

Υπαρχει καποιο video HD sample που θα γραφει σιγουρα "Playing (DXVA)" κατα την αναπαραγωγη του?

Επεξ/σία από insomnian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι vga εχει το νετμπουκ?

δοκιμασε παντως τσαμπα ειναι.

 

h++p://www.tonerbyte.com/index.php?main_page=product_info&cPath=78_80&products_id=1624

 

Αυτό εδώ είναι το netbook μου... Τι λες? Έχω πιθανότητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα οτι για αναπαραγωγη HD πρεπει να απεγκαταστησεις οτι codecs εχεις και να βαλεις μόνο MPC-HC και directX redistributable απο το site xvidvideo.ru

Oποτε, λεει, κατα την απαναπαραγωγη ο MPC-HC θα αναγραφει κατω "Playing (DXVA)" πραγμα που σημαινει hardware acceleration, δηλαδη συμμετοχη της καρτας. Εαν γραφει μόνο "Playing" σημαινει οτι χρησιμοποιειται μόνο ο επεξεργαστης.

Κατεβασα και εγκατεστησα το MPC-HC σπο το http://mpc-hc.sourceforge.net/.

Το xvidvideo.ru μαλλον δεν υπαρχει πλεον γιατι δεν το βρισκω, αλλα υποθετω πως το directX redistributable ειναι τo τελευταιο DirectX της ms, δηλ. του Ιουνιου.

 

Παρολ αυτα οταν τρεχω HD απο κατω γραφει μόνο "Playing"...

 

 

Oσο για τις οδηγιες του Ntinara στη 1η σελιδα υπαρχει ασαφεια, καπου λεει

"....στη τελευταια φωτογραφια επιλεξτε ολα τα φιλτρα και απο τις 2 στηλες

για να μη κανετε ενα ενα κλικ απλα καντε δεξι κλικ και select all και στις 2 λιστες.

παταμε apply μη γινει καμια ταρζανια και χαθουν οι ρυθμισεις και κανουμε διπλο κλικ στο DTS και το ρυθμιζουμε ετσι (προσοχη παλι,οι ρυθμισεις εκει που λεει 3 front και 2 rear ειναι για 5."

 

Μεχρι τοτε ολα καλα, αλλα αυτο το DTS που ειναι? εψαξα αρκετα χωρις να βρω που βρισκεται.

 

Υπαρχει καποιο video HD sample που θα γραφει σιγουρα "Playing (DXVA)" κατα την αναπαραγωγη του?

 

κοίτα εδώ, εκεί που λέει Δοκιμαστικό αρχείο video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα οτι για αναπαραγωγη HD πρεπει να απεγκαταστησεις οτι codecs εχεις και να βαλεις μόνο MPC-HC και directX redistributable απο το site xvidvideo.ru

Oποτε, λεει, κατα την απαναπαραγωγη ο MPC-HC θα αναγραφει κατω "Playing (DXVA)" πραγμα που σημαινει hardware acceleration, δηλαδη συμμετοχη της καρτας. Εαν γραφει μόνο "Playing" σημαινει οτι χρησιμοποιειται μόνο ο επεξεργαστης.

Κατεβασα και εγκατεστησα το MPC-HC σπο το http://mpc-hc.sourceforge.net/.

Το xvidvideo.ru μαλλον δεν υπαρχει πλεον γιατι δεν το βρισκω, αλλα υποθετω πως το directX redistributable ειναι τo τελευταιο DirectX της ms, δηλ. του Ιουνιου.

 

Παρολ αυτα οταν τρεχω HD απο κατω γραφει μόνο "Playing"...

 

 

Oσο για τις οδηγιες του Ntinara στη 1η σελιδα υπαρχει ασαφεια, καπου λεει

"....στη τελευταια φωτογραφια επιλεξτε ολα τα φιλτρα και απο τις 2 στηλες

για να μη κανετε ενα ενα κλικ απλα καντε δεξι κλικ και select all και στις 2 λιστες.

παταμε apply μη γινει καμια ταρζανια και χαθουν οι ρυθμισεις και κανουμε διπλο κλικ στο DTS και το ρυθμιζουμε ετσι (προσοχη παλι,οι ρυθμισεις εκει που λεει 3 front και 2 rear ειναι για 5."

 

Μεχρι τοτε ολα καλα, αλλα αυτο το DTS που ειναι? εψαξα αρκετα χωρις να βρω που βρισκεται.

 

Υπαρχει καποιο video HD sample που θα γραφει σιγουρα "Playing (DXVA)" κατα την αναπαραγωγη του?

 

στη φωτογραφια φαινεται το dts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα εδώ, εκεί που λέει Δοκιμαστικό αρχείο video

 

Τελικα δοκιμασα αυτο το μικρο "elephants dream" και μου γραφει κατω "Playing [DXVA]" αν και δεν ολοκληρωσα τις οδηγιες.

Υπαρχει ομως το εξης ζητημα: αν μετακινησεις τον κερσορα ροης μπροστα ή πισω η εικονα θα παγωσει για καποια δευτερολεπτα... Συμβαινει και σε σας?

 

Υπαρχει καποιο αλλο δειγμα που να μην ειναι κινουμενα σχεδια?

 

Υπαρχει προβλημα αν βλεπεις 1920χ1080 σε oθονη 1680χ1050 ή και μικροτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ πολυ για τον οδηγο σου.

Ειναι πραγματικα καλος.

 

Και οντως ο Classic Media Player ειναι ο καλυτερος για HD ,κατα τη γνωμη μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δοκιμασα αυτο το μικρο "elephants dream" και μου γραφει κατω "Playing [DXVA]" αν και δεν ολοκληρωσα τις οδηγιες.

Υπαρχει ομως το εξης ζητημα: αν μετακινησεις τον κερσορα ροης μπροστα ή πισω η εικονα θα παγωσει για καποια δευτερολεπτα... Συμβαινει και σε σας?

 

Υπαρχει καποιο αλλο δειγμα που να μην ειναι κινουμενα σχεδια?

 

Υπαρχει προβλημα αν βλεπεις 1920χ1080 σε oθονη 1680χ1050 ή και μικροτερη?

 

αυτο ειναι φυσιολογικο γιατι δε προλαβαινει ο δισκος να διαβασει

 

με μικροτερη αναλυση εχεις λιγοτερη ποιοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Υπαρχει καποιο αλλο δειγμα που να μην ειναι κινουμενα σχεδια?

 

2. Υπαρχει προβλημα αν βλεπεις 1920χ1080 σε oθονη 1680χ1050 ή και μικροτερη?

 

1. Δες κάποιο από ΕΔΩ. Πατάς στο νούμερο 1 (2,3,κτλ) και κατεβάζεις τα parts, αποσυμπιέζεις και έχεις ότι δείγμα θέλεις.

Δες κάποιο από τα demo για τις τηλεοράσεις (π.χ. της sony ή της samsung).

 

2. Όχι, κανένα απολύτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστε τελικα τα κολληματα ειναι αναποφευκτα... ακομη κι αν εχεις ssd?

σε τι ακριβως σε ενοχλει το να κολλησει στιγμιαια στο seek?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια!ολα καλα με το wmp-hc και με τους codecs,εχω ομως ενα θεματακι..οι υποτιτλοι μου εμφανιζονται λιγο πιο πανω απ'οτι θα ηθελα και το μεγεθος τους ειναι επισης μεγαλυτερο...απο options-subtitles-default style-fonts-αλλαγη μεγεθους,δοκιμασα τις ρυθμισεις,αλλα δεν μου τις περναει..φυσικα με το που κανω apply,κλεινω και ανοιγω εκ νεου το προγραμμα,αλλα τζιφος...ξερει κανεις κατι?

επισης,θα ηuελα να ρωτησω γιατι στο ανοιγμα των .mkv βιντεο,σε καποια μου εμφανιζει ενδειξη dxva,ενω σε αλλα οχι..μιλαω παντοτε για βιντεο 720p .mkv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είναι σε ξεχωριστώ αρχείο οι υπότιτλοι ή ενσωματωμένοι στο mkv? μήπως οι υπότιτλοι είναι "καμμένοι" πάνω στην εικόνα, τότε δε μπορείς να τους αλλάξεις

 

για να υποστηρίζει DXVA το video πρέπει να είναι σε H.264. στον mpc-hc αν πατήσεις file-properties μπορείς να δεις πληροφορίες για το video

Επεξ/σία από jakegate7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σε ξεχωριστώ αρχείο οι υπότιτλοι ή ενσωματωμένοι στο mkv? μήπως οι υπότιτλοι είναι "καμμένοι" πάνω στην εικόνα, τότε δε μπορείς να τους αλλάξεις

 

για να υποστηρίζει DXVA το video πρέπει να είναι σε H.264. στον mpc-hc αν πατήσεις file-properties μπορείς να δεις πληροφορίες για το video

οι υποτιτλοι ειναι σε ξεχωριστο αρχειο..και δεν καταλαβαινω γιατι ενω κανω τις ρυθμισεις,δεν μου τις δεχεται..

τωρα για το h.264,υπαρχει δηλαδη διαφορα στα αρχεια .mkv ως προς αυτο?αλλα ειναι κ αλλα οχι?γενικως τι κερδιζω απο το dxva στο συστημα της υπογραφης μου?γιατι με bsplayer π.χ ο επεξεργαστης μου δεν ανεβαινει πανω απο 3-4% ποιος ο λογος να δινω φορτο στην καρτα γραφικων μου?γιατι ενταξει,με compile shaders ο wmp-hc ειναι αισθητα καλυτερος απο αλλους που εχω οσον αφορα στην απεικονιση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουσιαστικά το mkv (όπως και το avi και τα υπόλοιπα format) είναι ένα container που έχουν διάφορα stream (video,audio,subtitles)

το video μπορεί να διάφορων τύπων (κοίτα εδώ). για να έχεις dxva πρέπει να είναι Η.264

ο επεξεργαστής σου είναι αρκετά δυνατός οπότε δε έχεις πρόβλημα και χωρίς dxva. όμως από την στιγμή που το υποστηρίζει η κάρτα σου γιατί να μην το βάλεις

 

για τον υπότιτλο δε ξέρω τι συμβαίνει,περίμενε από κάποιο άλλο μέλος απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...