Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο celeron Με την 4670 θα παιζουν πολυ ανετα

ο athlon δυσκολα

μονη λυση ειναι να βαλεις καμια 3850 agp αλλα επειδη ειναι οτι πιο δυνατο κυκλοφορει σε agp ακομα και μεταχειρισμενη θα τη βρεις σε τσιμπημενη τιμη και δεν αξιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 449
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

cabdik, αναφέρεις μεν το hardware στο οποίο έγινε η αναπαραγωγή αλλά χωρίς στοιχεία για το πόσο απαιτητικό είναι το video που δοκίμασες, το «25% απασχόληση» δε λέει κάτι σημαντικό.

 

Ακριβώς γι' αυτόν το σκοπό (να προτείνω δηλαδή ως σταθερό σημείο αναφοράς σε σχετικές συζητήσεις), πριν λίγο καιρό είχα κωδικοποιήσει ένα clip από το Elephants Dream, αρκετά απαιτητικό και με προδιαγραφές κοντά σε αυτές των Blu-ray movies. Αντιγράφω από σχετικό μήνυμά μου σε άλλο φόρουμ:

 

Με το παραπάνω video, στον AMD Athlon X2 5000+ που έχω, παίρνω από 6 έως 17% CPU usage όταν χρησιμοποιείται το DXVA H.264 internal filter του MPC-HC (το οποίο στέλνει σε ένα onboard NVIDIA 8300). Όταν απενεργοποιώ το DXVA φίλτρο και αφήνω το, βασισμένο σε libavcodec, non-DXVA φίλτρο του MPC-HC να κάνει τη δουλειά, παίρνω μέχρι και 55% CPU usage (υπενθυμίζω ότι μιλάμε για 2πύρηνο μηχάνημα, άρα 55% σημαίνει ότι τιγκάρει ο ένας πυρήνας και χρησιμοποιείται και 5% από τον 2ο), αλλά η αναπαραγωγή είναι προβληματική με πολλά skipped frames και A/V desync. Λιγότερο απαιτητικά H.264 videos, όπως π.χ. 720p ταινίες MKV ή ακόμη και 1080p αλλά χαμηλότερου bitrate από το παραπάνω clip, συνήθως παίζουν σωστά με software decoding στο συστημά μου.

 

Με το προαναφερθέν clip λοιπόν, εσύ τί αποτελέσματα CPU usage παίρνεις; Βλέπεις διαφορά όταν απενεργοποιείς το DXVA φίλτρο του MPC-HC; Κανονικά, θα πρέπει να βλέπεις.

 

λοιπον, με το συγκεκριμενο βιντεο, και κοιταζοντας στη διαχειριση εργασιων, ο MPC-hc απασχολει τον cpu απο 9-14%. αρα, λειτουργει καλα!!

επισης επαιξα αυτο το ιδιο βιντεο με τον vlc 1.1.4 και μου εβγαλε ακριβως ιδια απασχοληση επεξεργαστη. 9-15%..!!!

αρα, να θεωρησω οτι τα mkv παιζουν στην καρτα γραφικων, ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Eννοουσα ποια agp μου προτεινεις να παρω, γιατι μόνο agp δεχεται η μητρικη:-)

(αφου η 6600gt δεν κανει).

Την πιο φτηνή AGP που θα βρεις, που να έχει ένα τσιπάκι από αυτά που ανέφερα πιο πάνω. Δες π.χ. ενδεικτικά όλες τις AGP που έχει αυτήν τη στιγμή ο κατάλογος του skroutz.gr: http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/f/4978/AGP.html

Απ' ο,τι βλέπω, οι πιο φτηνές που να πληρούν την παραπάνω προϋποθεση είναι αυτές με το Radeon HD 3450.

 

 

Μηπως ο Celeron D341 ειναι περισσοτερο ταπεινος?

Από Atom; Όχι, δεν είναι.

 

 

Αρα μου λες οτι Celeron D341 + 4670 = βλεπεις μια χαρα ΗD ταινιες.

Και με χαμηλότερων προδιαγραφών κάρτα βλέπεις, αρκεί να διαθέτει δυνατότητα DXVA decoding.

 

 

Οταν λες HD εννοεις τα δεκαδες giga των blu-ray? γιατι εγω μιλαω μόνο για τις hd ταινιες που κυκλοφορουν στα torrents με την ενδειξη 1080 και τις οποιες βλεπεις μεσω ενος mοnitor 22''.

Όταν λέω HD, εννοώ τόσο Blu-ray δισκάκια όσο και μεμονωμένα αρχεία video με κατάληξη .mp4 ή .mkv, στα οποία το video είναι κωδικοποιημένο σε μορφή H.264. Αυτού του είδους το video, ένας player όπως ο MPC-HC που υποστηρίζει DXVA, μπορεί να το στείλει αυτούσιο στο τσιπάκι της κάρτας γραφικών για να αναλάβει αυτό το «βαρύ έργο» της αποκωδικοποίησής τους. Αρκεί όπως είπαμε, να υποστηρίζει και το τσιπάκι DXVA, δηλαδή να είναι ένα από αυτά που ανέφερα πιο πάνω.

 

 

Aλλα περαν του να χρησιμοποιησεις το ΜPC θα χρειαστει να κανεις τις εξεζητημενες ρυθμισεις να αναφερεις(και που ακουγονται σαν αλαμπουρνεζικα στους μη εχοντες γνωση)?

Δεν ανέφερα καμία ρύθμιση, εξεζητημένη ή άλλη. Οι ρυθμίσεις υπάρχουν στο μήνυμα νο.1 από τον Ntinara. Ακολούθησε τις οδηγίες που δίνει. Αν και οι απολύτως απαραίτητες για να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα DXVA είναι μόνο αυτές που υπονοούνται από το παρακάτω screenshot:

36158659.png

...και συνοψίζονται στην εξής μία: Στην αριστερή στήλη, να είναι ενεργοποιημένο το φίλτρο H.264/AVC (DXVA).

 

 

Ξερεις ο χρηστης βασικα δεν ενδιαφερεται για τετοια, θελει απλα να δει μια ΗD ταινια χωρις κολληματα:-)

Υπάρχουν κι άλλοι συμμετέχοντες εδώ στην κουβέντα. Το απόσπασμα του μηνύματός μου που κάνεις quote πήγαινε στον cabdik (και σε οποιονδήποτε άλλον φυσικά ενδιαφέρεται γι' αυτά τα θέματα), δεν ήταν απάντηση σε εσένα προσωπικά.

 

 

Θα μπορεσει να το κανει αυτο με συνδιασμο

Α64 2800 + agp που θα μου προτεινεις

ή

Celeron D341 + 4670

και μεσω του MPC,

Ναι, μια χαρά θα μπορέσει.

 

 

ή θα πρεπει καθε φορα να ψαχνει αυτες τις ρυθμισεις(για τις οποιες βεβαια δεν εχει ιδεα)? :-D

Όχι, δεν χρειάζεται κάθε φορά να ψάχνεις αυτές τις ρυθμίσεις. Τις κάνεις άπαξ (μία φορά δηλαδή), στην αρχή και καθαρίζεις.

 

 

ο celeron Με την 4670 θα παιζουν πολυ ανετα

ο athlon δυσκολα

μονη λυση ειναι να βαλεις καμια 3850 agp αλλα επειδη ειναι οτι πιο δυνατο κυκλοφορει σε agp ακομα και μεταχειρισμενη θα τη βρεις σε τσιμπημενη τιμη και δεν αξιζει...

Ntinaras, κάνεις ένα κλασσικό λάθος που κάνουν πολλοί που νομίζουν ότι πιο γρήγορη κάρτα σε παιχνίδια/3D/με περισσότερους stream processors/ σημαίνει και πιο γρήγορη κάρτα σε αποκωδικοποίηση DXVA. Δεν ισχύει αυτό. Η μονάδα που κάνει το DXVA decoding είναι ένα fixed ASIC, το οποίο δίνει πάντα (εγγυημένα) στην έξοδό του raw video με ρυθμό τέτοιο που να εξασφαλίζεται ομαλή αναπαραγωγή της ταινίας. Το μόνο κέρδος με μία γρήγορη κάρτα είναι ότι μπορείς να ενεργοποιήσεις περισσότερα και πιο πολύπλοκα shader filters, τα οποία όμως δεν είναι απαραίτητα για να δεις μία ταινία. Όσο για το αν είναι αρκετός ένας Athlon 64 2800+, είπαμε: Εδώ μπορεί ένας Intel Atom και δε θα μπορέσει ένας desktop επεξεργαστής σαφώς πιο ισχυρός; Και btw, ο συγκεκριμένος Athlon είναι πιο γρήγορη CPU από τον Celeron D341!

 

 

λοιπον, με το συγκεκριμενο βιντεο, και κοιταζοντας στη διαχειριση εργασιων, ο MPC-hc απασχολει τον cpu απο 9-14%. αρα, λειτουργει καλα!!

επισης επαιξα αυτο το ιδιο βιντεο με τον vlc 1.1.4 και μου εβγαλε ακριβως ιδια απασχοληση επεξεργαστη. 9-15%..!!!

αρα, να θεωρησω οτι τα mkv παιζουν στην καρτα γραφικων, ετσι?

Προφανώς ναι. Αν δεν πήγαινες μέσω DXVA, θα έβλεπες σίγουρα πιο μεγάλο CPU usage. Εξάλλου, υπάρχει κι ένα πιο εύκολο σημάδι ότι το DXVA λειτουργεί σωστά: Εδώ και κάποιες εκδόσεις (δε θυμάμαι ακριβώς από ποια, να σου πω την αλήθεια), στην κάτω αριστερή γωνία του παραθύρου του MPC-HC εμφανίζεται σχετική ένδειξη:

 

post-4351-129063134857_thumb.png

Επεξ/σία από parsifal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ακολουθησα τον οδηγο κατα γραμμα!Εκανα ολες τις ρυθμισεις!Eχω ενα Vaio ( i5 2.53Ghz , ati 5650, 4 giga ram)!Παιζοντας αυτο το αρχειο Avatar.(2009).BRRip.H264.AAC-ARiA και με την ενδειξη ''PLAYING DXVA'' να εμφανιζετε κανονικα, εχω μεγαλη πτωση στο frame rate καθως δεν ανεβαινει πανω απο 23!Tι μπορει να φταιει;;

post-103713-129063134939_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κατι και τρεχει απο πισω?

δεν ειναι φυσιολογικο...

αν βγαλεις τα shaders παιζει καλα?

 

Η φωτο ειναι με shaders disabled!Ναι ξερω δεν ειναι φυσιολογικο γιαυτο ρωταω...Οχι δε τρεχει τπτ απο πισω!Μηπως φταιει το rip της ταινίας;Γιατι στις ιδιοτητες-λεπτομεριες λεει: Ρυθμος καρε:23 καρε/sec;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ταινία ειναι 2.80 GB!BR rip εχω αλλη μια αλλα δε παιζει με DXVA!(The Expendables 2010 480p BRRip XviD AC3 ViSiON)

Οι υπολοιπες παιζουν, αλλα αναπαραγονται φυσιολογικα χωρις DXVA , ειναι απλες dvdrip με 23 η 25 καρε σταθερα!Το Avatar πευτει μεχρι και 15 τοσο τραγικα μιλαμε... αλλα γιατι, κατι θα φταιει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ακολουθησα τον οδηγο κατα γραμμα!Εκανα ολες τις ρυθμισεις!Eχω ενα Vaio ( i5 2.53Ghz , ati 5650, 4 giga ram)!Παιζοντας αυτο το αρχειο Avatar.(2009).BRRip.H264.AAC-ARiA και με την ενδειξη ''PLAYING DXVA'' να εμφανιζετε κανονικα, εχω μεγαλη πτωση στο frame rate καθως δεν ανεβαινει πανω απο 23!Tι μπορει να φταιει;;

 

Δηλαδή η ταινία δεν παίζει ομαλά; Παρουσιάζει σπασίματα και παγώματα στην κίνηση;

 

Το παραπάνω αρχείο δεν είναι full hd 1080p αλλά ένα ταπεινό 720p (1280χ720) μεγέθους 2,670 MB και μάλιστα επανασυμπιεσμένο από mkv σε χαμηλότερη ανάλυση και χαμηλότερο bitrate (εξ ου και το BRRip στο όνομα του).

Αυτά τα αρχεία πρέπει να παίζουν και χωρίς dxva ενεργοποιημένο ακόμα και σε έναν ταπεινό Pentium 4 στα 2 Ghz.

 

Τα frames δεν πρόκειται να πάνε περισσότερο από 23.976 fps (24p), εκτός αν πατήσεις fast forward.

 

Το Expendables είναι BRRip XVID και όχι H264, οπότε μην περιμένεις να ενεργοποιηθεί το DXVA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος και κατατοπιστικος!Ξερεις ποση ωρα παιδευομαι να βρω τι φταιει;Ευχαριστω για τις πληροφοριες μαλλον τα χω κανει ολα σωστα και φταινε τα αρχεία!Πρεπει να βρω μια ταινια BR για να δω διαφορα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...