Προς το περιεχόμενο

Εφορευτική επιτροπή στις εκλογές


filip123go

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Ποιά είναι η πολιτική στρατού δηλαδή ;

 

Κανεις τον κινεζο και εσυ μαζι με τους αλλους οταν εχει δουλεια :P Η εναλλακτικα δειχνεις οτι δουλευεις σαν μαυρος αλλα στην πραξη δεν κανεις τιποτα.

 

Aυτο ακριβως!

Εγω ετρεχα να ταξινομω ψηφοδελτια στη σειρα για να ειναι ετοιμα οταν θα πλακωσει κοσμος και να μην υπαρχει πανικος και για καθε 5 ντανες που εκανα οι αλλοι ετοιμαζαν 5 πακετακια με ταχυτητα χελωνας που παρκαρει. Οποτε αυτο ισοδυναμει με χωσιμο. Αρα αφου ηθελαν να πηζουν αποφασισα να μην τους την χαλασω και το πηγα πιο χαλαρα.

 

Στην ουσια κανεις αυτο, ταξινομεις τα ψηφοδελτια, σβηνεις τα στοιχεια των ψηφοφορων οταν εισερχονται για να ψηφισουν, κρατας ενα βιβλιο πανω απο την καλπη και το απομακρυνεις οταν πανε να βαλουν τον φακελο μεσα στην καλπη (αυτη ειναι η πιο χαλαρη δουλεια που μπορεις να κανεις αλλα και η πιο βαρετη), μαζευεις τα ψηφοδελτια που πετανε οι ψηφοφοροι μεσα στην καλπη (και φροντιζουν να τα πετανε οπουδηποτε αλλου εκτος απο την μαυρη σακουλα σκουπιδιων που ειναι για αυτην ακριβως την δουλεια :P) και λοιπα σχετικα.

 

Το πακετο ειναι αφου κλεισουν οι καλπες οπου γινεται η καταμετρηση των ψηφων. Εκει, αναλογα με το ποσο ψαρωμενος ειναι ο δικηγορος και αναλογα με το ποσες ενστασεις πετανε οι αντιπροσωποι των κομματων και αναλογα με την συνεργασια των μελων της εφορευτικης επιτροπης, υπολογιζεις και την ωρα που θα τελειωσεις. Kαι φυσικα αναλογα με τον αριθμο των φακελων.

 

Κατα την διαρκεια παιζει να σας ερθει φαγητο, αλλα αν πεσεις σε καλο δικηγορο μπορει να σε αφησει να πας σπιτι σου για καποιες ωρες, εναλλαξ με τα υπολοιπα μελη. Αρκει να γυρισουν ολοι την ωρα που πρεπει και να μην εχουν την "Ουπς συγγνωμη παιδια με πηρε ο υπνος ενα τριωρακι, επεσε κοσμος?" δικαιολογια γιατι προφανως αυτο το τριωρακι θα μπορουσε να μοιραστει δια δυο.

 

Any questions? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά, ερώτηση:

Μου ήρθε χαρτί πριν λίγο ότι είμαι αναπληρωματικό μέλος εφορευτικής επιτροπής. ΟΚ πάω και αν δεν έρθει ο κανονικός, κάθομαι εγώ.

Έχω κλείσει εδώ και καιρό να φύγω τριημερο το τριήμερο των επαναληπτικών (αν γίνουν). Εγώ τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

Πρέπει να ξαναπάω (αν πάω και τώρα); Υποτίθεται αν ο κανονικός έχει δικαιολογία τώρα, δε θα έχει ΚΑΙ την επόμενη... Λέω εγω τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα προηγουμένως (και μάλλον ισχύει τελικά) πως δημόσιοι υπάλληλοι ΔΕΝ επιτρέπεται να κληρωθούν για μέλη εφορευτικής επιτροπής.

 

Mα το ξέρω ότι απαγορεύεται από το νόμο να είναι στην εφορευτική , για αυτό φωνάζω , αυτοί δεν είναι πολίτες ;

 

Aυτο ακριβως!

Εγω ετρεχα να ταξινομω ψηφοδελτια στη σειρα για να ειναι ετοιμα οταν θα πλακωσει κοσμος και να μην υπαρχει πανικος και για καθε 5 ντανες που εκανα οι αλλοι ετοιμαζαν 5 πακετακια με ταχυτητα χελωνας που παρκαρει. Οποτε αυτο ισοδυναμει με χωσιμο. Αρα αφου ηθελαν να πηζουν αποφασισα να μην τους την χαλασω και το πηγα πιο χαλαρα.

 

Στην ουσια κανεις αυτο, ταξινομεις τα ψηφοδελτια, σβηνεις τα στοιχεια των ψηφοφορων οταν εισερχονται για να ψηφισουν, κρατας ενα βιβλιο πανω απο την καλπη και το απομακρυνεις οταν πανε να βαλουν τον φακελο μεσα στην καλπη (αυτη ειναι η πιο χαλαρη δουλεια που μπορεις να κανεις αλλα και η πιο βαρετη), μαζευεις τα ψηφοδελτια που πετανε οι ψηφοφοροι μεσα στην καλπη (και φροντιζουν να τα πετανε οπουδηποτε αλλου εκτος απο την μαυρη σακουλα σκουπιδιων που ειναι για αυτην ακριβως την δουλεια :P) και λοιπα σχετικα.

 

Το πακετο ειναι αφου κλεισουν οι καλπες οπου γινεται η καταμετρηση των ψηφων. Εκει, αναλογα με το ποσο ψαρωμενος ειναι ο δικηγορος και αναλογα με το ποσες ενστασεις πετανε οι αντιπροσωποι των κομματων και αναλογα με την συνεργασια των μελων της εφορευτικης επιτροπης, υπολογιζεις και την ωρα που θα τελειωσεις. Kαι φυσικα αναλογα με τον αριθμο των φακελων.

 

Κατα την διαρκεια παιζει να σας ερθει φαγητο, αλλα αν πεσεις σε καλο δικηγορο μπορει να σε αφησει να πας σπιτι σου για καποιες ωρες, εναλλαξ με τα υπολοιπα μελη. Αρκει να γυρισουν ολοι την ωρα που πρεπει και να μην εχουν την "Ουπς συγγνωμη παιδια με πηρε ο υπνος ενα τριωρακι, επεσε κοσμος?" δικαιολογια γιατι προφανως αυτο το τριωρακι θα μπορουσε να μοιραστει δια δυο.

 

Any questions? :lol:

 

Δηλαδή εμένα που με χώνουν και κάνω όλες τις δουλειές στον ιδιωτικό τομέα οι εξυπνάκηδες δήθεν " ανίκανοι " και " αργοί " συνάδελφοι έχω να φάω πολύ χώσιμο στις εκλογές . Πώς θα κάνω ρε παιδιά ότι δουλεύω πολύ ενώ δε δουλεύω ; ; :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δηλαδή εμένα που με χώνουν και κάνω όλες τις δουλειές στον ιδιωτικό τομέα οι εξυπνάκηδες δήθεν " ανίκανοι " και " αργοί " συνάδελφοι έχω να φάω πολύ χώσιμο στις εκλογές . Πώς θα κάνω ρε παιδιά ότι δουλεύω πολύ ενώ δε δουλεύω ; ; :cry:

 

Δεν χρειαζεται να κανεις οτι δουλευεις πολυ, απλως να δουλευεις με αργο ρυθμο. Ετσι κι αλλιως τι θα κανουν, θα σε απολυσουν? :lol:

 

Σε καθε περιπτωση δειχνε απασχολημενη ανα τακτα χρονικα διαστηματα, οποτε να φαινεται πως ασχολεισαι με κατι. Φτιαχνε ψηφοδελτια ξερω γω.

Αλλωστε μπορει να πετυχεις καλα μελη στην εφορευτικη και να μην φιδιαζουν οποτε να εχετε οργανωση και καλη συνεργασια, αρα χρονο για τσιγαρα ή whatever.

 

Πεθαινω να διαβασω feedback την επομενη Δευτερα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα προηγουμένως (και μάλλον ισχύει τελικά) πως δημόσιοι υπάλληλοι ΔΕΝ επιτρέπεται να κληρωθούν για μέλη εφορευτικής επιτροπής.

 

Μην τυχόν και δουλέψουν αυτοί οι άνθρωποι καμιά ώρα (παραπάνω ;) )

 

Αλλά ρε παιδιά, λογικά αυτοί δεν θα έπρεπε να είναι οι πρώτοι, που δεν έχουν ούτε πρόβλημα από δουλειά, ούτε φόρτο εργασίας ούτε φόβο για απόλυση κλπ....??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το στόρυ πάντως οι δημόσιοι υπάλληλοι (προφανώς όχι όλοι) δουλεύουν το σαββατοκύριακο των εκλογών, δίχως να πληρώνονται υπερωρίες ή να χαίρουν αβαντάζ άδειας μεσοβδόμαδα λόγω εργασίας σε σαββατοκύριακο, μιας που υπάρχουν πολλοί που συνειδητοποιούν πως δεν έχουν ταυτότητα ή δεν ξέρουν σε ποιο εκλογικό κέντρο βρίσκονται γραμμένοι κτλ

 

Επιπλέον δεν καταλαβαίνω τη λογική αυτή, εμπιστεύεστε δηλαδή περισσότερο έναν δημόσιο υπάλληλο που πιθανότατα έχει άμεσο συμφέρον από κάποιο κόμμα (ευμενή μετάθεση για παράδειγμα) να μετράει τις ψήφους από ράντομ πολίτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε τόσους χιλιάδες δημοσίους υπαλλήλους που κάθονται τα Σαββατοκύριακα , δε θα κλείσουμε το μαγαζί για χάρη τους τις μέρες που έχει και την περισσότερη κίνηση. Την προηγούμενη φορά είχανε καλέσει τον πατέρα μου και εννοείται ότι δεν πήγε για τον ίδιο λόγο που δε θα πάω και εγώ.

 

Και πείτε ότι θέλετε για τη " Δημοκρατία ".

 

Τουλάχιστον κανα βιβλίο να διαβάσω θα μπορώ να έχω μαζί ή θα πεθάνω από τη βαρεμάρα ; Φαί θα έχει ; :-D

 

...

 

Ρε συ Black Widow, ΝΕΥΡΑ γιατί έχεις;; :-D

Κάνεις λες και αδικήθηκες κατά κάποιον τρόπο ή

σου πήραν την μπουκιά από το στόμα.

 

Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία απολύτως για να μην πάει κάποιος.

Είναι τρελό ξενέρωμα, κατανοητό, και μένα με καλέσανε φέτος πρώτη φορά

και ξενερώνω μόνο που το σκέφτομαι πως θα πρέπει να πάω και να φάω όλη την

μέρα, αλλά από 'δω το φέρνω, από 'κει το φέρνω, δικαιολογία δεν μπορώ να βρω

για να μην πάω.

 

Σαφέστατα και είναι δημοκρατικότατο. 1-2 φορές στην ζωή σου, σου ζητάνε να πας μια μέρα. Και σιγά την δουλειά, κλάιν, θα πιεις κανάν καφέ, θα κάνεις καμιά γνωριμία, απλά οι ώρες είναι πολλές.

 

Αλλά νεύρα γιατί να έχω ή να βγάζω πως είναι φασιστικό το μέτρο και με τραβάνε και αδικούμαι και δεν είμαι κορόιδο εγώ και μπλα μπλα μπλα.

 

Δεν θέλει να πάει κάποιος, ας μην πάει, μπορεί να βρει χίλιες δικαιολογίες ώστε να εκλογικεύσει την απόφαση του, ακόμα και το "απλά βαριέμαι" θα μου αρκούσε εμένα και θα ήταν κατανοητό, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν νιώθω ότι αδικούμαι κάπως ή πως δικαιολογείται να είμαι τσατισμένος. Ίσα ίσα ντροπή θα ένιωθα αν ΔΕΝ πήγαινα και αύριο μεθαύριο είχα πάλι μούτρα να μιλάω για ελληνάρες και συγκεκριμένες νοοτροπίες και "α ρε δεν θα αλλάξουμε ποτέ".

Ζούμε σε μια κοινωνία. Έχουμε συγκεκριμένες υποχρεώσεις. Το να πας εφορευτική μια φορά στα 20 χρόνια είναι κάτι το γελοίο πιστεύω.

Το "θα λείψω 8 ώρες από την δουλειά και θα πεινάσουμε" το ακούω βερεσέ, λύση αν θέλεις να βρεθεί, βρίσκεται.

 

4 γνωστούς μου καλέσανε, όλοι ξενερώσανε και όλοι θα πάνε.

Πραγματικά θα ντρεπόμουν να το παίξω μάγκας και να βγω και από πάνω,

"Α ρε κοροιδάρες, πηγαίνετε λιώστε, εγώ θα κοιμάμαι, έτσι κι' αλλιώς δεν είναι δημοκρατία αυτό".

Το λέω με κάθε καλή διάθεση, απλά επαναλαμβάνω αν έβρισκα κάποια καλή δικαιολογία για τον εαυτό μου, ούτε εγώ θα πήγαινα. Σαφέστατα και δεν έχω όρεξη να ξυπνάω στις 5 τα ξημερώματα και να κάθομαι 20 ώρες σε μια σχολική αίθουσα. Δεν βρίσκω όμως.

Κάνω λάθος κάπου;

 

Παντα αγαπουσα αυτους που φιλοσοφουσαν τα πραγματα για να γλυτωσουν τη σκουφια τους απο μια μικρη η μεγαλυτερη ταλαιπωρια.

 

Θα θελα να ακουσω τη γνωμη σου οταν θα σου ρθει χαρτι να παρουσιαστεις στρατο. Εκει λογικα θα εχουμε εκθεσεις φιλοσοφιων κατα του στρατου, για να καταληξουμε στο "δεν παω". Λες και υπαρχει Ελληνας που θελει να παει εφορευτικη επιτροπη. Λες και υπαρχει Ελληνας που θελει να παει στρατο.

 

Να εχετε υποψιν οτι δεν ειναι ντροπη να πει κανεις οτι βαριεται να παει εφορευτικη. Ετσι απλα. Δε χρειαζεται να μας βαζετε σε πολιτικα διληματα για το αν εχουμε καλη δημοκρατια και εκλογικο συστημα, εξαλλου ολοι το γνωριζουμε αυτο, δεν χρειαζοταν να ακουσουμε τη γνωμη καποιου που βαριεται να ταλαιπωρηθει για να καταλαβουμε οτι και το εκλογικο συστημα δεν ειναι αριστο και το πολιτικο συστημα ειναι χαλια. Απο κει και περα βρισκουμε και τα κανουμε τα "δεν παω γιαυτο, δεν παω για το αλλο, δεν παω για το δεινα". Αν οι νομοι εφαρμοζονταν ολα αυτα θα τα ξεχναγαμε και δε θα περναγε απτο μυαλο μας να μην παμε εφορευτικη.

 

ΥΓ. Ειδικα για τις γυναικες και χωρις κανενα offence και χωρις καμια διαθεση φαλοκρατισμου, μου φαινεται παρα πολυ αδικο και παραλογο, να αρνουνται ταλαιπωρια μερικων ωρων, ακομα και χαμμενο μεροκαματο βρε αδερφε, οταν τα αγορακια χανουν ακριβως ετσι 12 ολοκληρους μηνες απτη ζωη τους "για να υπηρετησουν την χωρα" και δεν λενε κουβεντα. Aλλα επειδη η κουβεντα θα παει σε εγκυμοσυνες κλπ, ας πουμε οτι δε το εγραψα καν το ΥΓ

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arcanaloth συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες. όχι να λέμε όλους τους άλλους Ελληνάρες και όταν συμβεί κάτι σε εμάς που να μη μας αρέσει, τότε τα ξεχνάμε όλα και γινόμαστε κι εμείς Ελληνάρες.

Εμένα με έβαλαν αναπληρωματικό. Πες ότι πάω εκεί και 3 στους 4 τακτικούς την έχουν σκαπουλάρει. Εγώ δε θα είμαι το κορόϊδο της υπόθεσης; Εγώ θα δώσω το "παρών" και οι άλλοι θα βρουν 500 δικαιολογίες για να μην έρθουν.

Όλοι έχουν μάθει να γκρινιάζουν και να κατηγορούν τους πάντες και τα πάντα, αλλά όταν πρόκειται για την "καλοπέρασή" τους, να το πω έτσι, ξεχνούν και νόμους και τα πάντα...

Ελληναριό εν ολίγοις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arcanaloth συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες. όχι να λέμε όλους τους άλλους Ελληνάρες και όταν συμβεί κάτι σε εμάς που να μη μας αρέσει, τότε τα ξεχνάμε όλα και γινόμαστε κι εμείς Ελληνάρες.

Εμένα με έβαλαν αναπληρωματικό. Πες ότι πάω εκεί και 3 στους 4 τακτικούς την έχουν σκαπουλάρει. Εγώ δε θα είμαι το κορόϊδο της υπόθεσης; Εγώ θα δώσω το "παρών" και οι άλλοι θα βρουν 500 δικαιολογίες για να μην έρθουν.

Όλοι έχουν μάθει να γκρινιάζουν και να κατηγορούν τους πάντες και τα πάντα, αλλά όταν πρόκειται για την "καλοπέρασή" τους, να το πω έτσι, ξεχνούν και νόμους και τα πάντα...

Ελληναριό εν ολίγοις...

 

Μωρέ καλά τα λες εσύ αλλά τυπικά υπάρχουν κυρώσεις άσχετα που δεν εφαρμόζονται . Ποιός μου λέει εμένα ότι δε θα βρω κανα μπελά , δεν έχω και κανένα βύσμα στο κάτω κάτω για να πάρω απαλλαγή . Το χειρότερο είναι ότι αν δεν πάω δε θα μπορώ και να ψηφίσω κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφορευτική είσαι στο εκλογικό τμήμα σου. Υποτίθεται ότι αν πας να ψηφίσεις ο δικηγόρος θα ξέρει ήδη ποιοι είναι στην εφορευτική και μπορεί να σε κρατήσει...

 

Όσο για τα υπόλοιπα μην πάτε και αφήστε τα κομματό-σκυλα να φτιάχνουν τον πάκο με τα ψηφοδέλτια (διότι δεν θα μπορεί να γίνει αλλιώς) και εκεί να δείτε τι γίνεται. Υπάρχουν ιστορίες μέχρι που έφταναν να λερώνουν με κραγιόν τα ψηφοδέλτια του αντίπαλου κόμματος για να βγαίνουν άκυρα. Και στις δημοτικές είναι χειρότερα γιατί κάθε άτομο εκεί μέσα προσπαθεί να ευνοήσει κάποιον δικό του. Η εφορευτική είναι πάνω από αυτά τα άτομα και αποφασίζει αυτή τη γίνεται. Τώρα αν αρχίσουν ενστάσεις και άλλα κόλπα ούτε το πρωί δεν τελειώνεις.

 

Και μετά όπως είπαν και οι άλλοι θα τα ρίχνουμε στους "Ελληνάρες" κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα spirosta.

Καλό είναι να μην ανακατεύονται οι αντιπρόσωποι των κομμάτων στα ψηφοδέλτια, αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω δει ποτέ τέτοιες καφρίλες.

Θα πρέπει να είναι εντελώς ό,τι να ναι ο δικαστικός αντιπρόσωπος για να γίνουν αυτά.

 

Πάντως για όσους τους έχουν καλέσει εφορευτική:

είναι μεγάλη φρίκη, ειδικά το πρωινό ξύπνημα, αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλο χώσιμο όσο φαίνεται.

Αν πέσετε και σε καλό δικαστικό αντιπρόσωπο, κυρίως θα πίνετε καφέδες και δεν θα χρειαστεί καν να είστε όλες τις ώρες εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον

Κάποια πράγματα για τις εφορευτικές επιτροπές.

 

1.Σαφέστατα και ειναι λάθος να υποχρεώνετε ένας άνθρωπος να δουλέψει για το κράτος, τη στιγμη που ηδη πληρωνει απο τους φόρους του, όλους τους άλλους που θα παραστούν εκει (δικαστικους, δικηγορους).Δε παυει ομως να αποτελει νομο του κράτους, εστω και άδικο.

2. Εως τώρα κανείς δεν έχει πάει στα δικαστηρια για τέτοιο θέμα γιατι είτε βρίσκουν καλές δικαιολογίες για να μη πάνε, είτε απλά πάνε, είτε έχω ακουσει να καταδικάζονται ερήμην και να πληρωνουν προστιμο.

3. Η μόνη υποχρέωση που έχει ο Ελληνας πολιτης, πέρα απο τους νόμους,και συγκεκριμένα ο άντρας, ειναι να πηγαίνει στρατό. Αχρηστος μεν, με το τρόπο που γινεται αλλά έχει να κάνει με την άμυνα της χωρας. Μια υποχρέωση για την οποια ομως πληρωνεται έστω και με ψίχουλα.

4. Υπάρχει κόσμος ο οποιος τις Κυριακές χάνει μεροκάματο για να τρέχει για εφορεπτικές επιτροπές.Ελάχιστοι εργοδότες σε πληρωνουν.

Τα πράμματα ειναι δυσκολα οικονομικά και κανέναν δε τον παιρνει να χάνει τη δουλειά του για χαζοδουλειές.

 

Για μένα το καλυτερο θα ηταν να ασχολουντε με τη συγκεκριμένη δουλειά, είτε οι δημοσιοι υπάλληλοι (κάτι που δε γινεται για εντελως χαζό κατά την άποψη μου λόγο/λες και αν ο υπάλληλος ειναι ιδιωτικος αμα θέλει να κλέψει δε θα το προσπαθησει..χεχε), είτε όσοι πηγαίνουν να πληρώνονται.

Με την ανεργία που υπάρχει, χιλιάδες κοσμος θα έτρεχε να δουλέψει μια Κυριακη για να πάρει ας πουμε ένα 50αρικο.

 

Οταν για προεκλογικους αγωνες σπαταλωντε τόσα χρήματα, ειναι δυνατον να μη μπορουν να δωθουν άλλα ωστε όσοι πηγαίνουν να μην ειναι τιποτε βαριεστημένοι αλλά άνθρωποι που κατ επιλογήν τους πηγαν να δουλέψουν στην εφορευτική επιτροπή.

 

 

 

 

Η δικη μου αποψη για ολα?

Πληρωστε. Τιποτε δεν ειναι τζάμπα πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ξέρω ότι το θέμα είναι λίγο εκτός αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ.

Θα παρακαλούσα δε μόνο εάν γνωρίζετε να μου απαντήσετε ή να μου προτείνετε κάτι και γι' αυτό σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Σήμερα ειδοποιήθηκε ο αδελφός μου ότι είναι τακτικό μέλος εφορευτικής επιτροπής στις εκλογές. Παρόλες τις ερωτήσεις του στην υπηρεσία του (δημόσιο) δεν έλαβαι καμία ουσιαστική απάντηση παρά μόνο υπεκφυγές και αοριστολογίες. Αόριστη επίσης απάντηση έλαβε και από το υπουργείο εσωτερικών σχετικά με το ρεπό του.

 

Αυτό που θέλει να ξέρει είναι τα εξής:

1. Την ημέρα που είναι εφορευτική έχει από την υπηρεσία του ρεπό. Το χάνει ως ρεπό ή αυτό μετατοπίζεται;

2. Θα πληρωθεί για αυτή τη διαδικασία; Μια και αυτή κρατάει από το πρωί μέχρι την επόμενη ημέρα.

3. Υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

______________________________________________________________________________

Ευχαριστώ τον moderator που με μετακίνησε εδώ. (δεν είχα βρει το θρεντ)

 

Διαβάζοντας τα παραπάνω συμπερένω τα παρακάτω (διορθόστεμε εάν κάνω λάθος):

1. Εάν είσαι δημόσιος υπάλληλος δεν επιτρέπεται να είσαι εφορευτική επιτροπή;

2. Δεν αμείβεσαι όταν είσαι στην εφορευτική.

3. Για το ρεπό τι γίνεται;

Επεξ/σία από nurse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρω ότι το θέμα είναι λίγο εκτός αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ.

Θα παρακαλούσα δε μόνο εάν γνωρίζετε να μου απαντήσετε ή να μου προτείνετε κάτι και γι' αυτό σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Σήμερα ειδοποιήθηκε ο αδελφός μου ότι είναι τακτικό μέλος εφορευτικής επιτροπής στις εκλογές. Παρόλες τις ερωτήσεις του στην υπηρεσία του (δημόσιο) δεν έλαβαι καμία ουσιαστική απάντηση παρά μόνο υπεκφυγές και αοριστολογίες. Αόριστη επίσης απάντηση έλαβε και από το υπουργείο εσωτερικών σχετικά με το ρεπό του.

 

Αυτό που θέλει να ξέρει είναι τα εξής:

1. Την ημέρα που είναι εφορευτική έχει από την υπηρεσία του ρεπό. Το χάνει ως ρεπό ή αυτό μετατοπίζεται;

2. Θα πληρωθεί για αυτή τη διαδικασία; Μια και αυτή κρατάει από το πρωί μέχρι την επόμενη ημέρα.

3. Υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

______________________________________________________________________________

Ευχαριστώ τον moderator που με μετακίνησε εδώ. (δεν είχα βρει το θρεντ)

 

Διαβάζοντας τα παραπάνω συμπερένω τα παρακάτω (διορθόστεμε εάν κάνω λάθος):

1. Εάν είσαι δημόσιος υπάλληλος δεν επιτρέπεται να είσαι εφορευτική επιτροπή;

2. Δεν αμείβεσαι όταν είσαι στην εφορευτική.

3. Για το ρεπό τι γίνεται;

 

Καλησπερίζω,

1)Το αν είσαι δημόσιος υπάλληλος ή οχι δεν παίζει κανένα ρόλο.

2)Καμια αμοιβή δεν παίρνουν τα τακτικά κ αναπληρωματικά μέλη.Πρόκειται για απλή αγγαρεία...( Μονο ο δικαστικος αντιπροσωπος και ο γραμματέας του πληρώνονται)

3)Οσον αφορά στο ρεπό του τωρα, δε νομίζω οτι μετατοπίζεται....Τι είχε τι έχασε κοινώς.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...