Προς το περιεχόμενο

Εφορευτική επιτροπή στις εκλογές


filip123go

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης διαβάζοντας μερικά posts βλέπω πως είμαστε μόνο για κανένα γύρισμα ντοκιμαντέρ για το πως είναι υλοποιήσιμη η 100% έλλειψη οργάνωσης σε ένα κράτος του 21ου αιώνα και πως με αυτό το ανθρώπινο δυναμικό έρχεται σίγουρα και η λογιστική χρεοκοπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και πως ξερεις τι θα γινεται μεσω ιντερνετ?

αν ψηφισω εγω για αλλους 500 κεφτεδες?

εκει που πηγα να ψηφισω ηταν ενας καραγκιοζης μπαρμπας με την καθυστερημενη(κυριολεκτικα) γυναικα του και εγινε ενα μπερδεμα γιατι αυτος προσπαθουσε με το ζορι να της πει τι να ψηφισει και ηθελε να μπει μεσα στο παραβαν...

απορω πως κρατηθηκα και δεν αρχισα τις χριστοπαναγιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως ξερεις τι θα γινεται μεσω ιντερνετ?

αν ψηφισω εγω για αλλους 500 κεφτεδες?

εκει που πηγα να ψηφισω ηταν ενας καραγκιοζης μπαρμπας με την καθυστερημενη(κυριολεκτικα) γυναικα του και εγινε ενα μπερδεμα γιατι αυτος προσπαθουσε με το ζορι να της πει τι να ψηφισει και ηθελε να μπει μεσα στο παραβαν...

απορω πως κρατηθηκα και δεν αρχισα τις χριστοπαναγιες

 

ύποπτο σε βρίσκω...μήπως είσαι από αυτούς που δε τους συμφέρει να μπει η τεχνολογία στη δημόσια διοίκηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως θα έχεις συγκεκριμένο κωδικο που θα διασφαλίζει ότι θα μπορείς να ψηφήσεις μια φορά. Άλλωστε τόσες σημαντικές δουλειές γίνονται εδώ και χρόνια μέσω internet, από φορολογικές δηλώσεις μέχρι αγοραπωλησίες μεγάλου μεγέθους κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση γιατί απορία το έχω. Αν έχεις επιλεγεί για εφορευτική, πας κανονικά στην ώρα σου, με κανένα ipod/psp/netbook/whateveh και λες στον δικολάβο, "τράβα πηδήξου, ήρθα για να μην έχω τρεχάματα αλλά τον υπηρέτη δεν τον κάνω" τι γίνεται :rolleyes:?

 

Δεν χρειάζεται να του πεις τράβα πηδήξου, του λες απλά "επιλέχτηκα για εφορευτική αλλά δυστυχώς δεν γίνεται να κάτσω γιατί..." και μια ηλίθια δικαιολογία.

Και οι δύο το ξέρετε ότι είναι ψέμματα, και οι δύο ξέρετε ότι κανείς δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό.

Τί θα μπορούσε να σε κάνει; Ακόμα και με το ζόρι να σε κρατούσε, απλά κωλοβαράς μέχρι αηδίας ώστε είτε είσαι, είτε δεν είσαι να είναι ένα και το αυτό.

Διάλλειμα για τσιγάρο, για κατούρημα, για τηλέφωνο, πάω να πάρω έναν καφέ...

 

Αν δεν θες να κάτσεις, απλά δεν κάθεσαι. Δεν χρειάζεται ούτε να βρίσεις ούτε τίποτα.

 

Το θέμα είναι αν ντρέπεσαι να πεις μια ηλίθια δικαιολογία που ξέρεις ο ίδιος ότι δεν στέκει, ενώ βλέπεις απέναντι σου τα 2/3 άτομα που ξέρεις ότι θα χώσεις περισσότερο με το να μην κάτσεις και εσύ λίγο.

 

Θα μου πεις και τι ζόρι τραβάω εγώ εξαρχής να κάτσω, γιατί θα πρέπει να νιώθω άσχημα που θα χωθεί ο άλλος;

Δυστυχώς, έτσι που είναι το σύστημα, αυτό θα γίνει.

Ο φιλότιμος θα χωθεί, ο ωχαδερφιστής θα πιει την καφεδάρα του και θα λέει "ρε τα κορόιδα".

Για αυτό θα έπρεπε ή όλοι, ή κανένας ή όσοι κάθονται να πληρώνονται.

 

Γενικά ποντάρουν πολύ στην προσωπική ευαισθησία του καθενός και είναι περίεργη η φάση.

Ανέφερα πριν ότι ήμουν μόνο μαζί με μια άλλη κοπέλα χτες.

Το μεσημέρι μου είπε ο δικαστικός αν θέλω να πάω να ξεκουραστώ καμιά ώρα για να φάω κιόλας

και όταν επιστρέψω να μπορέσει να πάει η άλλη κοπέλα να ξεκουραστεί.

Δεν με εμπόδιζε απολύτως τίποτα να γυρίσω μετά από 5 ώρες ή και καθόλου.

Ήδη είχα βάλει όλες τις υπογραφές μου ότι έκανα το καθήκον μου, ήδη είχα όλες τις βεβαιώσεις.

Το θέμα είναι πόσο αναίσθητος πρέπει να 'σαι όμως;

Σίγουρα υπάρχει και η λογική "και εμένα τι με νοιάζει, δεν φτάνει που έφαγα ήδη τόσες ώρες, γιατί να χωθώ

και άλλο ενώ άλλοι δεν πάτησαν καθόλου", αλλά το πρακτικό μέρος της υπόθεσης είναι ότι θα την πλήρωνε η συγκεκριμένη

κοπέλα και όχι κάποιος άλλος.

Περίεργη φάση γενικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η δωρεάν εργασία είναι γενική πρόβα για το δημόσιο τομέα γιατί αν δεν απολύσουν άμεσα καμιά 500αριά χιλιάδες ΔΥ θα πρέπει να τους αμείβουν με ψίχουλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν κι εγώ μέλος της εφορευτικής επιτροπής χθες. Για ένα παράξενο λόγο, τα υπόλοιπα μέλη ήταν άρρωστα και τελικά ήμουν μόνος μου!!

 

Σίγουρα ήταν κουραστικό γιατί ήμουν από τις 6 το πρωί ως τη 1 το βράδυ με 2 ώρες κενό το μεσημέρι για να πάω να φάω, αλλά είχε πολύ γέλιο η όλη κατάσταση!

 

Ευτυχώς όλοι οι υποψήφιοι ήταν πολιτισμένοι και ήταν μια παρέα όλοι μαζί, οπότε δεν είχαμε πρόβλημα με εντάσεις, φασαρίες κτλ.

 

Η δικαστική αντιπρόσωπος ήταν άψογη στη συμπεριφορά της και βοηθούσε τους πάντες ( ξέρω, θα πείτε πως είναι υποχρέωση της κτλ, αλλά η κοπέλα είχε όλη την καλή διάθεση να εξυπηρετήσει τον κόσμο) και γενικά όλη η μέρα θύμιζε λίγο πανηγύρι (με την καλή έννοια).

 

Επειδή την επόμενη Τρίτη μπαίνω φαντάρος, της το είπα εξ αρχής πως δε θα πάω στο δεύτερο γύρο και το δέχτηκε και με χαμόγελο κιόλας.

 

 

Σίγουρα την επόμενη Κυριακή, τη στιγμή που θα πάω να ψηφίσω, θα μείνω κιολας κανά δίωρο να βοηθήσω όπου χρειαστεί.

 

Μετά απ' όλα αυτά και με τη σημείωση ότι δε με ενδιαφέρει ούτε στο ελάχιστο η πολιτική και τα συναφή, θα έλεγα σε όλους να πανε, αρκεί φυσικά να είναι σε μια καλή ομάδα, με συνεννόηση.

 

Αν πετύχουν φυσιολογικους ανθρώπους όπως πέτυχα εγώ και όχι φανατισμένα κομματόσκυλα, θα ζήσουν μια πολύ ευχάριστη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν κι εγώ μέλος της εφορευτικής επιτροπής χθες.

 

 

Επειδή την επόμενη Τρίτη μπαίνω φαντάρος.....

 

Αυτό και αν είναι γκαντεμιά!!

Άντε και καλός πολίτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό και αν είναι γκαντεμιά!!

Άντε και καλός πολίτης!

 

Κι εγώ έτσι έλεγα την προηγούμενη Δευτέρα που μου ήρθε το χαρτί από τον εισαγγελέα αλλά δυστυχώς μετά από 2 μέρες παρακαλούσα όλα τα άσχημα που τυχαίνουν να ήταν σαν αυτά φίλε μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ύποπτο σε βρίσκω...μήπως είσαι από αυτούς που δε τους συμφέρει να μπει η τεχνολογία στη δημόσια διοίκηση?

 

για τις εκλογες μιλαω

πως θα μου εγγυηθει οτι δε θα γινουν χακιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς ήμασταν 4 μέλη εφορευτικής αλλά και πάλι 2ωρο διάλλειμμα κάναμε μόνο γιατί κάναμε και αντικατάσταση γραμματείας . Δεν μπορώ να καταλάβω δε μπορούσε να μείνει η μία και να υπογραμμίζει και να γράφει ταυτόχρονα στο βιβλίο;

 

Καλά οι διαδικασίες είναι παλαιολιθικές λες και είμαστε σε άλλη εποχή χωρίς τεχνολογία , χωρίς υπολογιστές.

 

Στο δεύτερο γύρο θα πάω μόνο προς το τέλος να ψηφίσω και να μείνω στην καταμέτρηση , να αφήσω τη δουλειά πάλι για δύο μέρες δε γίνεται ( σήμερα δεν πήγα ) . Πρόβλημα συνεργασίας με δικαστικό , γραμματείς και υπόλοιπα μέλη εφορευτικής δεν είχα ευτυχώς , ο ένας μάλιστα από την εφορευτική ήταν γύρω στα 50 και ήταν πάρα πολύ ευγενικός , υπομονετικός και δουλευταράς , πραγματικά τον θαυμάσαμε όλοι. Εκείνος και εγώ ( αναπληρωματικοί ) φύγαμε στις 12.30 , τα τακτικά , η δικαστικός και οι γραμματείς συνεχίσανε ως πιο αργά.

 

Ευτυχώς τους σκληροπυρηνικούς κομματικούς αντιπροσώπους τους ήξερα και προσωπικά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα . Με τους άσχετους κομματικούς είχα πρόβλημα γιατί όλο γκρίνιαζαν για τις πολλές ώρες και το ότι αργούμε , να μην ερχόσουν ρε φίλε στο κάτω κάτω της γραφής.

 

Να μην κάνω τίποτα τόσες ώρες δεν έπαιζε ούτε τα υπόλοιπα μέλη τεμπελιάζανε . Όσοι ήσασταν μόνοι ή μόνο με άλλο ένα άτομο χαρά στο κουράγιο σας , εμείς είχαμε σχεδόν 50 % αποχή και πάλι στην καταγραφή μας βγήκε η πίστη.

 

Από άκυρα δεν είχαμε κάτι πρωτότυπο να γελάσουμε , ούτε καμία περαίωση βρήκαμε όπως αρχικά περιμέναμε . Το μόνο καλό σκηνικό που πήγε να παιχτεί ήταν όταν ένας κατηγόρησε έναν κομματικό αντιπρόσωπο ( δεν ήταν στο τμήμα μας , είχε μπει σε εμάς να χαιρετίσει ) ότι είναι δημοτικός υπάλληλος και ότι θα κάνει ένσταση και εκεί που λέω ωραία θα παίξουν ξύλο , η δικαστικός τους έδιωξε , φτου :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την καταμέτρηση που λες Black Widow, παίζει τεράστιο ρόλο η εμπειρία του δικαστικού αντιπροσώπου.

Η διαδικασία μπορεί να πάρει άπειρο χρόνο αν δεν θέσει τους όρους του ο δικαστικός από την αρχή, ξεκαθαρίσει τι θα θεωρείται άκυρο/έγκυρο κτλ. και καταστήσει σαφές ότι κουμάντο κάνει αυτός και δεν θα ανεχτεί πολλά πολλά από τους κομματικούς αντιπροσώπους.

Αν υπάρχει συνεργασία ανάμεσα στην εφορευτική, ο δικαστικός ξέρει τι κάνει και δεν σταματάει κάθε 5 λεπτά να ρωτήσει για το κάθε τι, η δουλειά βγαίνει και μάλιστα αρκετά γρήγορα. Εμείς 11 η ώρα είχαμε τελειώσει τα πάντα, μέχρι και το γράψιμο των βιβλίων αλλά πραγματικά δεν χάθηκε ούτε λεπτό, ούτε έγινε το παραμικρό λάθος.

 

Αν πέσεις σε κανάν νέο δικηγόρο που το κάνει πρώτη φορά ή σε ομάδα που δεν "νιώθει" και πολύ, είναι τρελό μανίκι, παίζει να φύγεις και στις 3 το πρωί. (και είναι λογικό, έχει ένα σωρό λεπτομέρειες που αν γίνει κάποιο λάθος σε πάνε τρομερά πίσω).

 

Σαφέστατα η όλη διαδικασία είναι παλαιολιθική, ουσιαστικά ένα χαρτί και ένα στυλό χρειάζεσαι, λίγο πιο εξελιγμένη κατάσταση από το να ψηφίζαμε με χρωματιστές πέτρες. Συν το ότι η απίστευτη σπατάλη πόρων και δυναμικού που βλέπεις γύρω σου σε λυπεί τρομερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από άκυρα δεν είχαμε κάτι πρωτότυπο να γελάσουμε , ούτε καμία περαίωση βρήκαμε όπως αρχικά περιμέναμε .

 

Εμείς δόξα τω Θεό είχαμε καλές περιπτώσεις με άκυρα!! Το συνηθισμένο ήταν που βρίσκαμε σε φάκελο των περιφερειακών, ψηφοδέλτια των δημοτικών και το αντίστροφο. Αυτά ήταν κλασικές περιπτώσεις γιαγιάδων και παππούδων που είχαν έρθει με έτοιμα ψηφοδέλτια στην τσέπη και τα έβαζαν όπου έβρισκαν!

 

Το κορυφαίο για μένα ήταν ένα λευκό που είχαν γράψει πάνω με μεγάλα γράμματα "ΣΙΣΣΕ".

Εντάξει, το παληκάρι ήταν θεούλης που σηκώθηκε από το κρεβάτι του και μπήκε στην ουρά μόνο για να κάνει αυτό!

 

Σε ένα άλλο λευκό είχαν γράψει "Σκατά με αυγά". Μάλλον είχε κάποιο βαθύτερο νόημα αλλά εμείς είμαστε ρηχοί άνθρωποι και δεν το καταλάβαμε.

 

Σε άλλο είχαν πάρει το ψηφοδέλτιο του νυν δημάρχου και έκαναν κοινωνική κριτική. Δηλαδή, δίπλα σε κάθε όνομα υποψηφίου είχαν από ένα όχι και τόσο κολακευτικό σχόλιο. Στην πίσω πλευρά είχαν σχεδιάσει ένα (όλοι ξέρουμε τι!) και σαν σημείωση είχαν "μια τέτοια χρειάζεστε όλοι"!

 

Τέλος, σε ένα άλλο λευκό είχαν γράψει την ουσία των εκλογών. " Ψήφο θέλετε? Τα @@ μου θα πάρετε" !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρισα απο δικαστικος αντιπροσωπος και παρεδωσα 8 το πρωι βοηθωντας και μια συναδελφο που ειχε πελαγωσει...

30 ωρες αυπνια για να συμπληρωσω τα τετραπλοτυπα καρμπον -λες και ειμαστε το 1940 -και να ειμαι τυπικος για να μην νοθευτει η λαικη βουληση.

Ειχαμε κατι ξυστες υπαλληλους του Δημου, καθε 5 λεπτα τελειωνετε και τελειωνετε να τους παραδωσουμε το περιφημο πρακτικο 2 πιο γρηγορα -γιατι νυσταζαν πιο πολυ απο εμας μαλλον, τοσοι ωρα καθιστοι- και μας τα εκαναν τσουρεκια!!!

Δεν νομιζω να ξαναδηλωσω για εκλογες, η ψυχικη υγεια του καθενος μας αξιζει πολλα περισσοτερα απο 700 ευρω.

Οσο για εφορευτικη επιτροπη, μη παει κανεις σας!!!

Να μαθουν να πληρωνουν ουτε φαγητο δεν εφερε ο δημος σε καποιους....

Αντε να σας φερουν την αστυνομια σπιτι και να πει ο πατερας σας ειναι φοιτητης/διακοπες και τρεχα γυρευε.

Στην περιπτωση μου διορισαν εφορευτικη υποψηφιο και 2 δημοσιους υπαλληλους, την δουλεια τελικα την εβγαλαν οι αντιπροσωποι των κομματων -κατι πιτσιρικια που αχνα δεν εβγαλαν. Αυτοι μας βοηθησαν.

 

Καντε ενα κοπο να μπειτε στο ΔΙ@ΥΓΕΙΑ στο ΥΠΕΣ να δειτε αποφασεις του Υπουργου που να πηγαινει η απευθειας αναθεση συννεφο απο συρραπτικα μεχρι λαστιχακια....

 

 

Ουστ Ολοι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...