Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στη Σουηδία


leukonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

ενδιαφέρομαι να πάω στη Σουηδία για μεταπτυχιακό αλλά με απασχολούν κάποια πράγματα και θα ήθελα γνώμες - συμβουλές απο όποιον μπορεί να βοηθήσει.Ο τίτλος που έχω στα χέρια μου αυτή τη στιγμή είναι απο ένα Eλληνικό κολέγιο το οποίο συνεργάζεται με πανεπιστήμιο της Αγγλίας(κοινός Bachelor στο οποίο μάλιστα δεν γράφει πουθενά Αθήνα ή κάτι σχετικό με Ελλάδα παρα μόνο το πανεπιστήμιο της Αγγλίας).Απο οτι βλέπω ζητάνε κάποιον τίτλο ο οποίος να πιστοποιεί τις γνώσεις στα Αγγλικά,υπάρχουν όμως και κάποιες εξαιρέσεις. Η αρχική μου ερώτηση είναι η εξής.Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει με ανάλογο τίτλο με τον δικό μου για μεταπτυχιακό έξω?Του ζητήσανε κάποια επιπλέον πιστοποίηση(TOEFL και όλα τα συναφή) ή αρκούσε το πτυχίο του.Επίσης αν τελικά χρειαστεί να βγάλω ΤΟΕFL σε πόσο διάστημα είναι εφικτό να το πάρω (αν υπάρχει κάποιος με προσωπική πείρα ακόμα καλύτερα)

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω κάνει μεταπτυχιακό, ωστόσο έχω πάρει IELTS Academic. Μπορείς να το πάρεις πολύ γρήγορα, έχει πολύ συχνά εξετάσεις και τα αποτελέσματα βγαίνουν σε μικρό χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το Bachelor ειναι απο Αγγλικο πανεπιστημιο δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.

 

Το μόνο που με απασχολεί είναι πως είναι και καλά απο παράρτημα Αγγλικού πανεπιστημίου....ας ελπίζουμε να με δεχτούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ΚΤΗ νομίζω ότι ζητά ibTOFEL >= 80 το οποίο για όποιον λέει ότι ξέρει βασικά (όχι καλά, απλά βασικά) Αγγλικά είναι εφικτό χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία.

 

Βέβαια το θέμα είναι πόσο θα δυσκολευτείς με τις Αγλλικές παραδόσεις αν δεν ξέρεις ΚΑΛΑ αγγλικά.

 

Εγώ "έγραψα" 110 και νοιώθω ότι δυσκολεύμαι (κυρίως στο να μιλήσω) κάπως στο να κάνω κουβέντα "ακαδημαϊκή" στα αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενδιαφέρουν κυρίως μεταπτυχιακά που έχουν σχέση με την πληροφορική οπότε νομίζω δεν θα έχω μεγάλο πρόβήμα στο γράψιμο.

 

Ο κανόνας είναι άν δέν έχεις αγγλική υπηκοότητα τότε πρέπει να αποδείξεις την γνώση σου στα αγγλικά.. Αν έχεις βγάλει κάποιο αγγλόφωνο πρόγραμμα τότε ρωτάς τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν γιατί παίζει ανάλογα το πανεπιστήμιο.. ΚΤΗ δέν υπάρχει περίπτωση να μήν σου ζητήσουν ΤΟΕΦΛ.. Για του λόγου το αληθές βλεπεις εδώ που έχει περισσότερες πληροφορίες απο όσες χρειάζεσαι..

 

http://www.studyinsweden.se/

 

και εδώ για να ρωτήσεις μια σέξυ Σουηδεζα που είναι υπεύθυνη για αυτα τα θέματα να σου πεί οτι θές.. Εγώ ρώτησα πάντως ήδη και στα γραφω..

 

http://www.swedenintouch.se/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

:-D

Γιατί θές να πάς τον Σεπτέμβριο? Τον Ιούλιο ελα να πάμε μαζί.. Θες κανα μηνα να βγάλεις και το personnummer.. και μετα κατευθείαν πρεπει να γραφτείς στα Σουηδικά.. δωρεάν κρατικά μαθηματα.. χωρις Σουηδικά δέν μπορείς να κάνεις πολλά εκεί.. Εγω βεβαια ξέρω μέτρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι τα δίδακτρα στην Σουηδία ιδιαίτερα στο KTH είναι δωρεάν για τους EURO-citizents?

Ακόμα πιο συγκεκριμένα με ενδιαφέρει για τα MSc των Networks/Data Communications που έχουν.

 

Επίσης ήθελα να αναφέρω ότι υπάρχει ατνιστοιχία μεταξύ των TOEFL - IELTS ύπαρχει πίνακας.

Οπότε δίνεις το ένα και αυτόματα έχεις πάρει και το άλλο. Φυσικά καλό είναι να πάρεις αυτό που ζητάει

το εκάστωτε Πανεπιστήμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι τα δίδακτρα στην Σουηδία ιδιαίτερα στο KTH είναι δωρεάν για τους EURO-citizents?

Ακόμα πιο συγκεκριμένα με ενδιαφέρει για τα MSc των Networks/Data Communications που έχουν.

 

Επίσης ήθελα να αναφέρω ότι υπάρχει ατνιστοιχία μεταξύ των TOEFL - IELTS ύπαρχει πίνακας.

Οπότε δίνεις το ένα και αυτόματα έχεις πάρει και το άλλο. Φυσικά καλό είναι να πάρεις αυτό που ζητάει

το εκάστωτε Πανεπιστήμιο.

 

http://www.studyinsweden.se/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ρε παιδια αξιζει να κανεις μεταπτυχιακο στην Σουηδια? και αν ναι ξερετε ποσο ειναι τα διδακτρα? γτ εχω ακουσει πως ειναι τζαμπα για αυτους που ναι στην Ε.Ε. Μετα για να κατσεις εκει μονιμα ποσες πιθανοτητες εχεις να βρεις δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αξιζει να κανεις μεταπτυχιακο στην Σουηδια? και αν ναι ξερετε ποσο ειναι τα διδακτρα? γτ εχω ακουσει πως ειναι τζαμπα για αυτους που ναι στην Ε.Ε. Μετα για να κατσεις εκει μονιμα ποσες πιθανοτητες εχεις να βρεις δουλεια?

 

Κάνε έναν κόπο και διάβασε το θέμα πιο πάνω και νομίζω πως θα βρείς οτι χρειάζεσαι.Για δουλειά ισχύει ότι παντού, αν έχεις προυπηρεσία, βρίσκεις εύκολα, αν όχι θα βρείς αλλά ίσως δυσκολευτείς λιγάκι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...