Προς το περιεχόμενο

Game of Thrones Season 1- (χρησιμοποιήστε spoilers)


KaizerSoze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ μπλα μπλα φαινεται να χει κ αρχιζω κ βαριεμαι.Γουσταρα τοσο πολυ στην αρχη του πρωτου επεισοδιου με τη σφαγη απο

τους "Αλλους" κ νομιζα οτι θα επικεντρωνοταν εκει η ιστορια αλλα τζιφος.Ωραια η ιστοριουλα,αλλα ελπιζω στη συνεχεια να αποκτησει κ λιγη δραση..

Και εγω ελπιζω να αποκτησει ΛΙΓΗ δραση.

Μου αρεσε η αρχη του 1ου αλλα προς Θεου δεν ηθελα αλλη μια σειρα που θα μπορούσε να ειναι ταινια στο Σταρ απογευμα Σαββατου

Μου αρεσε πολυ περισσοτερο το 3ο που δειχνει να εξελισσεται το στορυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολυ μπλα μπλα φαινεται να χει κ αρχιζω κ βαριεμαι.Γουσταρα τοσο πολυ στην αρχη του πρωτου επεισοδιου με τη σφαγη απο

τους "Αλλους" κ νομιζα οτι θα επικεντρωνοταν εκει η ιστορια αλλα τζιφος.Ωραια η ιστοριουλα,αλλα ελπιζω στη συνεχεια να αποκτησει κ λιγη δραση..

Υπομονή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ μπλα μπλα στο σημερινο επεισοδειο...τεσπα, ειναι απαραιτητο να αναφερουν το πλουσιο ιστορικο υποβαθρο της σειρας ωστε να μπορουν να καταλαβουν τι και γιατι συμβαινει στα επομενα...

 

παντως σε καθε επεισοδειο ολο και περισσοτερο εκπλησσομαι απο το ποσσο τελειο καστινγκ εχουν κανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειράζει καθόλου το πολύ μπλα μπλα.....η σειρά είναι epic απλά. Δεν εχω κουραστεί στιγμή κατά την παρακολούθηση της, μια ώρα κολλημένος στην οθόνη. Μην πω οτι αγωνιώ για τον ερχομό της Δευτέρας κάθε εβδομάδα.

 

 

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι λειπει απο τη σειρα...καποιοι που διαβασαν το βιβλιο λενε οτι παει πολυ γρηγορα, αλλα για εμενα λειπουν οι κορυφωσεις στη διαρκεια του επεισοδιου. Σιγουρα γινεται εξιστορηση του background των χαρακτηρων αλλα θα επρεπε να μη μενουν στην αφηγηση συνεχεια, αλλα να απεικονιζαν ' κινηματογραφικα ' τα διαφορα stories...my 2 cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, εγω ειμαι απολυτα κομπλε με το πως παει

Ολες αυτες οι ιστοριες που λενε οι χαρακτηρες μου αρεσουν πολυ, αυτοι η "urban legends" αυτων των Βασιλειων

Θεος ο τυπακος που παιζει τον

συμβουλο που ειναι ερωτευμένος με την Λαίδη Σταρκ. Που εχει τα μπουρδελα

 

Επισης μου αρεσει που σε καθε επεισοδιο ειναι σχετικα ολοκληρωμενο το story arc που αφορα καποια διαδραστικη σχεση χαρακτηρων

πχ η Καλησι την λεει στον αδελφο της μολις 2 επεισοδια αφου εγινε Καλησι, το κοριτσακι Σταρκ λεει στον πατερα της οτι δεν ειναι για πριγκιπες, ο Τζον Σνοου και ο χοντρος εγιναν φιλοι κτλ

δηλαδη ειτε σου αρεσει η εξελιξη ειτε οχι, ξερεις οτι ενα στορυ που ξεκινα στην αρχη του επεισοδιου, καπου θα εχει παει μεχρι το τελος

 

Το μονο που δεν καταλαβα ειναι

τι ζορι τραβαγε η Λαιδη Σταρκ με τον νανο που αποκαλυψε ποια ειναι? Δηλαδη τι μπορουσε να της κανει που την αναγκασε να καταφυγει στην "ανταρσια" για να συλλαβουν τον αδελφο της βασιλισσας? Γιατι αν ηταν να το κανει επειδη τον θεωρει υπευθυνο για το γιο της, θα το εκανε με τον που τον εβελεπε.

Εγω καταλαβα οτι προτιμουσε να κρυφτει αλλα οταν την αποκαλυψε, δεν ειχε αλλη λυση. Και δεν νομιζω οτι ηταν τοσο θεμα οτι δεν ηταν στο Γουιντερφελ

 

 

Βεβαια η πραγματικη απορια ειναι, ποσο βλακας πρεπει να εισαι για να

χτυπας την αδελφη σου που την εχεις παντρεψει με ενα 2μετρο, βαρβαρο, 120-κιλο body builder

 

 

Και επισης, μαντεψια...

ο τυπακος που πεθανε στην κονταρομαχια, που ηταν ακολουθος του Τζον Εριν και εγινε ιπποτης απο το πουθενα, για καποιο λογο πεθανε. Δεν αποκλειω να ηξερε κατι και να τον κανανε ιπποτη μονο και μονο για να κατεβει στους αγωνες και να εχουν δικαιολογια να τον φανε χωρις να προκαλεσουν υποψιες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το μονο που δεν καταλαβα ειναι

τι ζορι τραβαγε η Λαιδη Σταρκ με τον νανο που αποκαλυψε ποια ειναι? Δηλαδη τι μπορουσε να της κανει που την αναγκασε να καταφυγει στην "ανταρσια" για να συλλαβουν τον αδελφο της βασιλισσας? Γιατι αν ηταν να το κανει επειδη τον θεωρει υπευθυνο για το γιο της, θα το εκανε με τον που τον εβελεπε.

Εγω καταλαβα οτι προτιμουσε να κρυφτει αλλα οταν την αποκαλυψε, δεν ειχε αλλη λυση. Και δεν νομιζω οτι ηταν τοσο θεμα οτι δεν ηταν στο Γουιντερφελ

 

Νομίζω ότι είναι το προφανές...

 

ότι τον θεωρεί ένοχο λόγω του μαχαιριού στην απόπειρα δολοφονίας του μικρού (Bran ?).

Επίσης, αφού έπαιξε η σκηνή, τείνω να πιστέψω ότι το όλο σκηνικό ήταν setup για τον νάνο. Δεν βρέθηκε εκεί τυχαία και αποκάλυψε τη Stark. Τον έφεραν ή τον περίμεναν εκεί...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι το προφανές...

 

ότι τον θεωρεί ένοχο λόγω του μαχαιριού στην απόπειρα δολοφονίας του μικρού (Bran ?).

Επίσης, αφού έπαιξε η σκηνή, τείνω να πιστέψω ότι το όλο σκηνικό ήταν setup για τον νάνο. Δεν βρέθηκε εκεί τυχαία και αποκάλυψε τη Stark. Τον έφεραν ή τον περίμεναν εκεί...

 

 

Οχι ρε, δεν παιζει

 

 

1. Για το λογο που τον επιασε->Μα αμα ηθελε να το κανει, γιατι στην αρχη προσπαθούσε να κρυφτεί? Μπαινει αυτος που θες να συλλαβεις στο μαγαζι και πρωτα κρυβεσαι?Αν δεν την εβλεπε, τι θα εκανε δηλαδη, δεν θα τον μαζευε?

 

2. Ο νανος μονος του επελεξε να μην μεινει στο παλατι. Βεβαια ο Γκρειτζοι του ειπε που να παει να μεινει, αρα ισως τον οδηγησε προς τα εκει, αλλα αποτι εχω καταλαβει, η Λαιδη Σταρκ δεν εχει επιστρεψει απο το Κινγκς Λαντινγκ στο Γουιντερφελ για να αποκαλυψει για το στιλετο. Πρωτα γυρισε ο νανος απο το Τειχος στο Γουιντερφελ και αποκει στο καπηλειο πηγαινοντας στο Κινγκς Λαντινγκ και η Σταρκ ειναι στο δρομο της επιστροφης απο το Κινγκς Λαντινγκ στο Γουιντερφελ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειδα το τελευταιο επεισοδιο αργα το βραδυ και ειχα ψιλοξεραθει στο υπνο απο τα μισα του επεισοδιου και ενω κοιμομουν παιζει η τελευταια σκηνη με τα σπαθια με τον χαρακτηριστικο ηχο.ξυπναω βλεπω τη σκηνη και ξαναπεφτω σε βαθυ υπνο.ελπιζω το επομενο επεισοδιο να εχει και λιγο action..

παω να το ξαναδω ξυπνια τωρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειδα το τελευταιο επεισοδιο αργα το βραδυ και ειχα ψιλοξεραθει στο υπνο απο τα μισα του επεισοδιου και ενω κοιμομουν παιζει η τελευταια σκηνη με τα σπαθια με τον χαρακτηριστικο ηχο.ξυπναω βλεπω τη σκηνη και ξαναπεφτω σε βαθυ υπνο.ελπιζω το επομενο επεισοδιο να εχει και λιγο action..

παω να το ξαναδω ξυπνια τωρα :P

 

 

Και έχασες την σκηνή με την μπανιέρα???

 

 

Ήταν ουσιαστική για την εξέλιξη της ιστορίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ νομίζω ότι είναι πολύ πιθανό να το αποφάσισε εκείνη την στιγμή. Καταρχήν το στυλ της όταν της μιλάει και την αναγνωρίζει. Κοιτάει το τραπέζι και ξεφυσάει ("βρε με ένα πούσ@# που μπλέξαμε")->άρα φαίνεται ότι απλώς ήθελε να τον αποφύγει και ίσως αν σκόπευε να κάνει κάτι να έστελνε μετά 10 μαντράχαλους να τον πιάσουν, και γυρνάει στο καπάκι και τον βλέπει με το κλασσικό ύφος του και την Λανιστόφατσα και της την βάρεσε.

 

Δεν ξέρω 100% φυσικά, αλλά αν πήρε τέτοια πρωτοβουλία -λόγω τσαντίλας- θα έχει πολύ ενδιαφέρον να κόψουμε αντιδράσεις. Περιμένω τον Ned να πάει bananas! Ούτε στοιχεία ούτε τίποτα. Απλά θα ψυχραθούν οι σχέσεις τους ακόμα περισσότερο. Αλλά αυτό είναι που έχει και την πλάκα του. Οι Lannisters είναι γυαλιστεροί δολοπλόκοι και οι Starks άξεστοι Βόρειοι που μιλάνε στα ίσα. Το επόμενο θα 'χει ενδιαφέρον σίγουρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το σκηνικο που εγινε στο πανδοχειο...

 

Ο Tyrion βρεθηκε εντελως τυχαια εκει επιστρεφοντας στο King's Landing.Η Catelyn επεστρεφε incognito στο Winterfell και γι'αυτο η μονη συνοδεια που ειχε ηταν ενας ηλικιωμενος ιπποτης.Αν την εβλεπε ο Tyrion και συνεχιζε για το King's Landing θα μαθαιναν ολοι για το μυστικο ταξιδι της και θα αρχιζαν να υποψιαζονται ολα αυτα που ξερουν οι Stark η νομιζουν οτι ξερουν.Ετσι αδραξε της ευκαιριας παρασυρομενη απο την οργη μιας μανας που πιστευει οτι εχει απεναντι της τον ηθικο αυτουργο της παρολιγον δολοφονιας του γιου της και προτιμησε να τον παρει ομηρο της.

Ηταν πολυ κρισιμη συναντηση και μαλλον ηταν συμβολικο το μερος που εγινε αφου το πανδοχειο ηταν σε ενα μεγαλο σταυροδρομι.Ο δρομος που επελεξε η Catelyn οδηγει σε πολυ μεγαλες εξελιξεις...

:X

 

Επισης καλη μαντεψια DKNI...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και έχασες την σκηνή με την μπανιέρα???

 

 

Ήταν ουσιαστική για την εξέλιξη της ιστορίας...

τελικα εχεις δικιο :P :P

οσο για το πανδοχειο

ηταν μια κινηση της στιγμης τιποτα δεν ηταν προσχεδιασμένο.δεν ξερω κατα ποσο εξυπνη μπορει να αποδειχθει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλά εγώ τα μπέρδεψα εντελώς (μάλλον είχα ψιλοβαρεθεί σε διάφορα σημεία του επεισοδίου -γι'αυτό).

Νόμιζα ότι όλα αυτά έγιναν σε

 

κάποιο πανδοχείο στο King's Landing... -μου διέφυγε εντελώς ότι η Stark επέστρεφε στο Winterfell. Επίσης προφανώς η σκηνή έχει περισσότερη αξία (και τονίζεται ο δυναμισμός της Stark) αν δεν ήταν προσχεδιασμένο το σκηνικό, οπότε και σε αυτό τελικά συμφωνώ. :-D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το σκηνικο που εγινε στο πανδοχειο...

 

Ο Tyrion βρεθηκε εντελως τυχαια εκει επιστρεφοντας στο King's Landing.Η Catelyn επεστρεφε incognito στο Winterfell και γι'αυτο η μονη συνοδεια που ειχε ηταν ενας ηλικιωμενος ιπποτης.Αν την εβλεπε ο Tyrion και συνεχιζε για το King's Landing θα μαθαιναν ολοι για το μυστικο ταξιδι της και θα αρχιζαν να υποψιαζονται ολα αυτα που ξερουν οι Stark η νομιζουν οτι ξερουν.Ετσι αδραξε της ευκαιριας παρασυρομενη απο την οργη μιας μανας που πιστευει οτι εχει απεναντι της τον ηθικο αυτουργο της παρολιγον δολοφονιας του γιου της και προτιμησε να τον παρει ομηρο της.

Ηταν πολυ κρισιμη συναντηση και μαλλον ηταν συμβολικο το μερος που εγινε αφου το πανδοχειο ηταν σε ενα μεγαλο σταυροδρομι.Ο δρομος που επελεξε η Catelyn οδηγει σε πολυ μεγαλες εξελιξεις...

:X

 

Επισης καλη μαντεψια DKNI...

 

Αυτή είναι η ποιο λογική εξήγηση.

 

Στην αρχή προσπάθησε να μην την δει και μάθουν όλοι για το μυστικό ταξίδι της, αλλά αφού την είδε δεν είχε άλλη επιλογή.

 

 

P.S. Από τις ποιοτικότερες σειρές που έχω δει μέχρι στιγμής btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...