Προς το περιεχόμενο

Ανεξαρτησία νέων


PortgasDAce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας παιδιά, Η ερώτηση μου είναι πολύ απλή.

 

Ποιά είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω για να ανεξαρτητοποιηθώ από τους γονείς/κηδεμόνες μου?

 

Το πρώτο είναι σίγουρα βα βρω δουλειά.

Το δεύτερο είναι να βρω σπίτι να νοικιάσω.

Αυτά τα ξέρω. Το οικονομικό θέμα θα το ψάξω μόνος μου.

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι τι χαρτιά πρέπει να έχω στα χέρια μου που θα μου χρειαστούν στο μέλλον πχ. εργασία, στρατός, σύνταξη (ξέρω γω γάμος), παιδιά κτλ.

Είμαι ενήλικας άνω των 18 και κάτω των 25 (δεν θέλω να διευκρινίσω ακριβώς) Έχω αστυνομική ταυτότητα, ΑΦΜ, πιστοποιητικό γεννήσεως. Δεν έχω δουλέψει ποτέ με ένσυμα, πάντα μαύρα. Είμαι γραμμένος στο όνομα του πατέρα μου. Δεν έχω δίπλωμα οδήγησης. Δεν έχω πάει στρατό (έχω πάρει αναβολή).

 

Μπορείτε να μου πείτε πρώτον τι πρέπει να κάνω για να πάψω να είμαι γραμμένος στο όνομα του πατέρα μου (που να πάω? πχ. εφορία και τι χαρτιά θα χρειαστούν κτλ.) και δεύτερον τι χαρτιά πρέπει να έχει, γενικά, ο κάθε ανεξάρτητος ενήλικας άθνρωπος πχ. ΑΦΜ, Βιβλιάρια κτλ

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν νομιζεις οτι ειναι δυσκολη εποχη για ανεξαρτησια?Χωρις σιγουρη δουλεια,χωρις σιγουρα λεφτα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.

 

Και οσον αφορα τα χαρτια δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι απο τωρα.Κατα την διαρκεια της ζωης θα χρειαστεις πραγματα που απαιτουν καποια χαρτια.Οταν θα θελησεις να τα αποκτησεις θα σε ενημερωσουν οι καταλληλοι ανθρωποι για τι χρειαζεσαι

 

Και κατι τελευταιο.Εισαι Ελληνας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις :

Ποιά είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω για να ανεξαρτητοποιηθώ από τους γονείς/κηδεμόνες μου?

Μπορείτε να μου πείτε πρώτον τι πρέπει να κάνω για να πάψω να είμαι γραμμένος στο όνομα του πατέρα μου (που να πάω? πχ. εφορία και τι χαρτιά θα χρειαστούν κτλ.) και δεύτερον τι χαρτιά πρέπει να έχει, γενικά, ο κάθε ανεξάρτητος ενήλικας άθνρωπος πχ. ΑΦΜ, Βιβλιάρια κτλ

 

Απαντήσεις :

Και οσον αφορα τα χαρτια δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι απο τωρα.Κατα την διαρκεια της ζωης θα χρειαστεις πραγματα που απαιτουν καποια χαρτια.Οταν θα θελησεις να τα αποκτησεις θα σε ενημερωσουν οι καταλληλοι ανθρωποι για τι χρειαζεσαι?

τι έγινε τα τσούγκρισες με τους δικούς σου;

βρες πρώτα μια δουλειά και έρχονται τα υπόλοιπα

 

Ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου ειλικρινά. Με βοηθήσατε πολύ. Βρήκα αυτό που έψαχνα. Το insomnia είναι το καλύτερο forum όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε όλο τον κόσμο, θα το διαφημίσω παντού. Ειδικά εκεί που λες "Και οσον αφορα τα χαρτια δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι απο τωρα.Κατα την διαρκεια της ζωης θα χρειαστεις πραγματα που απαιτουν καποια χαρτια" με έκανες να το διαβάζω και να το ξαναδιαβάζω και είδα στα λόγια σου ότι θέλησες πραγματικά να με βοηθήσεις.

 

Μια ερώτηση ακόμα. Για ποιο λόγο συνέχιζουν να υπάρχουν τα forum αφού μπαίνει ο κάθε μαλάκας λέει ένα σωρό μπούρδες, που δεν έχουν σχέση με το θέμα, μόνο και μόνο να δείξει ότι συμμετέχει στο forum με λόγια τύπου "έλα μωρε, θα γίνει και αυτό" "τι το χρειάζεσαι" "γιατί δεν το κάνεις καλύτερα έτσι" νομίζει ότι τα ξέρει όλα, θεωρεί τον εαυτό του πιο έξυπνο από τους άλλους, χλευάζει σχολιάζοντας τα άτομα που φαίνεται ότι έχουν κάποιο πρόβλημα και ψάχνουν κάποιον να τους λύσει μερικές ελάχιστες απορίες που δεν έχουν να κάνουν τόσο με τη γνώση αλλά με τη εμπειρία που προφανώς δεν έχει το άτομο που κάνει την ερώτηση.

Το αστείο είναι ότι έκανα και edit τα ορθογραφικά για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ εκ των υστέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για πες ρε μάστορα τι θα κάνεις χωρίς ασφάλιση άμα φύγεις από το βιβλιάριο του πατέρα σου?

 

γιατί στη πραγματικότητα μόνο την ασφάλιση έχεις tpt άλλο δεν σημαίνει ότι είσαι κάτω από το όνομα του πατέρα σου. ούτε στην εφορία ούτε τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν το μόνο που θες είναι να βρεις μια δουλειά.

με αυτόν τον τρόπο θα έχεις δική σου ασφάλεια και δε θα είσαι γραμμένος στον πατέρα σου όπως λες.

το ότι είσαι "γραμμένος στον πατέρα σου" σημαίνει πως σε περίπτωση προβλήματος υγείας "καθαρίζει" ο πατέρας σου.

δηλαδή εσύ τώρα θες να μείνεις χωρίς ασφάλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που κλησει τα 25 θα τον βγαλει αυτοματα η ασφαλεια ετσι και αλλιως (Τεβε να φανταστω φιλος?). Με λιγα λογια δεν εχει πολυ καιρο ακομα μπροστα του και καλο θα ειναι να δουλευει με ενσημα αν μπορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Topic Starter δεν υπαρχει λογος να εκνευριζεσαι. Διαβασε τα ποστ και κρατα ο,τι σε καλυπτει και χωρις χαρακτηρισμους, καθως αυτο ειδικα δεν νομιζω να σε βοθησει πουθενα. Γενικα.

Οσον αφορα για τα χαρτια που χρειαζεσαι, αυτα ειναι οτιδηποτε ειναι δικο σου. Απολυτηρια σχολειου/σχολων εμπιπτουν στην κατηγορια αυτην. Οπως επισης και το χαρτι αναβολης στρατευσης.

Βιβλιαριο δεν εχεις δικο σου. Δεν εχει νοημα να διαγραφεις απο το βιβλιαριο του πατερα σου λοιπον αφου ετσι κι αλλιως θα βγεις α) οταν βρεις δουλεια β) οταν περασεις τα 25. Ο,τι ερθει πρωτο.

Εχεις περιουσιακα στοιχεια? Αν ναι, θελεις ολα τα χαρτια τα οποια αποδεικνυουν την κυριοτητα τους απο εσενα.

Αυτα μου ερχονται προς το παρον.

Απο κει και περα για γαμους κλπ προφανως και εχει δικιο ο mrfan. ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει αυτα τα χαρτια (τα οποια δεν ξερω καν ποια ειναι) πριν του χρειαστουν και φυσικα δεν εχει νοημα να τα εχεις απο τωρα εκτος αν σκεφτεσαι να παντρευτεις αμεσα. Φυσικα μπορεις και να ενημερωθεις απο το ΚΕΠ φανταζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δικιο ο starter αμα παρατηρησεις σε καθε τοπικ υπαρχουν αρκετες πλεον ακυρες/ασχετες απαντησεις , που μπαινει ο καθενας και γραφει οτι να ναι.Και παλια γινοτανε αυτο αλλα οχι τοσο ,αυτο δεν ειναι καλο για το insomnia.Επισης ειναι βαρετο και για τους αναγωνστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ινσομνια δεν είναι ΚΕΠ, απλά μια διαδικτυακή κοινότητα. Στην οποία μάλιστα δεν έχει συνεισφέρει ο topic starter για να δικαιούται να κρίνει και να προσβάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν ασφαλιστικα ταμεια που διακοπτουν απο νωρις την συμμετοχη σε οικογενειακο βιβλιαριο(π.χ. δεν αναγνωριζουν σπουδες εξωτερικου ή ιδιωτικων).

απο σπουδες εχεις τιποτα?αρκετες δουλειες δεν θα θελουν καποιον που δεν εχει παει στρατο,που δεν εχει διπλωμα αυτοκ/μηχανης...

το να βγαζεις φορολογικη ενημερωτητα κτλ.υποθετω πως θα πρεπει να υπαρχει κατι στο ονομα σου.το να υπαρχεις στην εφορια γονεα ειναι εκπτωση γι αυτον.

το να σε απαρνηθει απο γιο/κορη του νομιζω θελει μια διαδικασια απο δικηγορο.

Τωρα αν υποθεσουμε πως βρισκεις δουλεια με ενσημα σε στελνει στο ικα για εγγραφα κτλ και σου δεινουν και ασφαλιση-βιβλιαριο υγειας.αν κατσεις κανα 6μηνο σε δουλεια και μετα σε διωξουν θα εχεις ασφαλιση που δεινει ο οαεδ και ενα επιδομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανεξαρτητοποίηση απο τους γονείς γίνεται στην πράξη και δε σου χρειάζονται χαρτιά. Τα χαρτιά είναι το τελευταίο πράγμα που θα βρεις εμπόδιο. Αμα το πρώτο πράγμα που σκέφτηκες για να "ανεξαρτητοποιηθείς" είναι να ανοίξεις thread σε forum να ρωτήσεις για τα "χαρτιά", άσε την "ανεξαρτησία" μάλλον δε θα την αντέξεις, δε σου πάει. Άκου τι χαρτιά χρειάζομαι για να ανεξαρτητοποιηθώ!! E, τί άλλο θα ακούσουμε! Download φαγητό δε γίνεται πάντως. Λέω μπας και σου διαφεύγει.

 

Δεν σε δένουν τίποτα χαρτιά με κανέναν. Εφόσον είσαι ενήλικος είσαι ελεύθερος άνθρωπος να κάνεις ότι θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...