Προς το περιεχόμενο

Ανεξαρτησία νέων


PortgasDAce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δεύτερο είναι να βρω σπίτι να νοικιάσω.

 

Δεν έχω πάει στρατό (έχω πάρει αναβολή).

 

και ΟΟΟΟΤΑΝ πας φανταρος ποιος θα πληρωνει το νοικι?

 

 

οταν ακουω το θεμα για ανεξαρτησια νεων (για μικρες ηλικιες οπως 18) απο τους γονεις, μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ξέρεις πόσα μικρά ακούω (~16) που λένε μόλις γίνω 18 θα βρω δουλειά και φύγω από το σπίτι;

εδώ άλλοι είναι ~30 και δεν τα έχουν καταφέρει. δε μιλάω για τεμπέληδες.

 

ο thes1os έχει απόλυτο δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια ερώτηση ακόμα. Για ποιο λόγο συνέχιζουν να υπάρχουν τα forum αφού μπαίνει ο κάθε μαλάκας λέει ένα σωρό μπούρδες, που δεν έχουν σχέση με το θέμα, μόνο και μόνο να δείξει ότι συμμετέχει στο forum με λόγια τύπου "έλα μωρε, θα γίνει και αυτό" "τι το χρειάζεσαι" "γιατί δεν το κάνεις καλύτερα έτσι" νομίζει ότι τα ξέρει όλα, θεωρεί τον εαυτό του πιο έξυπνο από τους άλλους, χλευάζει σχολιάζοντας τα άτομα που φαίνεται ότι έχουν κάποιο πρόβλημα και ψάχνουν κάποιον να τους λύσει μερικές ελάχιστες απορίες που δεν έχουν να κάνουν τόσο με τη γνώση αλλά με τη εμπειρία που προφανώς δεν έχει το άτομο που κάνει την ερώτηση.

Το αστείο είναι ότι έκανα και edit τα ορθογραφικά για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ εκ των υστέρων.

 

 

Εσύ για ποιο λόγο ασχολείσαι με τα φόρουμ που μπαίνει ο κάθε μαλάκας (κατά την άποψή σου) και λέει μπούρδες;

Ευχαριστούμε που διόρθωσες τα ορθογραφικά σου. Ειλικρινά συγκινητική προσπάθεια.

Αν τυχόν δε λυθούν οι απορίες σου, επικοινώνησε με κάποιον υπεύθυνο να σου επιστρέψει τα χρήματά σου.

 

Παρακαλούμε εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α οκ, ε τοτε πρεπει να πιασει δουλεια για να εχει ασφαλεια απο το ικα η ιδιωτικη ασφαλεια που την πληρωνει μονος του.

 

 

και για πες ρε μάστορα τι θα κάνεις χωρίς ασφάλιση άμα φύγεις από το βιβλιάριο του πατέρα σου?

 

γιατί στη πραγματικότητα μόνο την ασφάλιση έχεις tpt άλλο δεν σημαίνει ότι είσαι κάτω από το όνομα του πατέρα σου. ούτε στην εφορία ούτε τίποτα

 

 

λοιπόν το μόνο που θες είναι να βρεις μια δουλειά.

με αυτόν τον τρόπο θα έχεις δική σου ασφάλεια και δε θα είσαι γραμμένος στον πατέρα σου όπως λες.

το ότι είσαι "γραμμένος στον πατέρα σου" σημαίνει πως σε περίπτωση προβλήματος υγείας "καθαρίζει" ο πατέρας σου.

δηλαδή εσύ τώρα θες να μείνεις χωρίς ασφάλεια;

 

Ο πατέρας μου εδώ και 5 χρόνια δουλέυει και αυτός χωρίς ένσυμα οπότε δεν έχει ασφάλεια άρα δεν έχω και γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που κλησει τα 25 θα τον βγαλει αυτοματα η ασφαλεια ετσι και αλλιως (Τεβε να φανταστω φιλος?). Με λιγα λογια δεν εχει πολυ καιρο ακομα μπροστα του και καλο θα ειναι να δουλευει με ενσημα αν μπορει.

 

Δηλαδή τι ακριβώς θα γίνει όταν θα κλείσω τα 25? ο πατέρας μου ήταν ΙΚΑ όχι ΤΕΒΕ.

 

Topic Starter δεν υπαρχει λογος να εκνευριζεσαι. Διαβασε τα ποστ και κρατα ο,τι σε καλυπτει και χωρις χαρακτηρισμους, καθως αυτο ειδικα δεν νομιζω να σε βοθησει πουθενα. Γενικα.

Οσον αφορα για τα χαρτια που χρειαζεσαι, αυτα ειναι οτιδηποτε ειναι δικο σου. Απολυτηρια σχολειου/σχολων εμπιπτουν στην κατηγορια αυτην. Οπως επισης και το χαρτι αναβολης στρατευσης.

Βιβλιαριο δεν εχεις δικο σου. Δεν εχει νοημα να διαγραφεις απο το βιβλιαριο του πατερα σου λοιπον αφου ετσι κι αλλιως θα βγεις α) οταν βρεις δουλεια β) οταν περασεις τα 25. Ο,τι ερθει πρωτο.

Εχεις περιουσιακα στοιχεια? Αν ναι, θελεις ολα τα χαρτια τα οποια αποδεικνυουν την κυριοτητα τους απο εσενα.

Αυτα μου ερχονται προς το παρον.

Απο κει και περα για γαμους κλπ προφανως και εχει δικιο ο mrfan. ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει αυτα τα χαρτια (τα οποια δεν ξερω καν ποια ειναι) πριν του χρειαστουν και φυσικα δεν εχει νοημα να τα εχεις απο τωρα εκτος αν σκεφτεσαι να παντρευτεις αμεσα. Φυσικα μπορεις και να ενημερωθεις απο το ΚΕΠ φανταζομαι.

 

Όταν θα βγω από το βιβλιάριο του πατέρα μου τι ακριβώς πρέπει να κάνω? πχ. κλείνω τα 25 χωρίς να έχω δουλέψει με ένσυμα, πρέπει να πάω στην εφορία και να κάνω κάτι? ή πχ βρίσκω κανονική δουλειά τι χαρτιά πρέπει να πάω στην εφορία για φτιάξω δικό μου βιβλιάριο?

 

εχει δικιο ο starter αμα παρατηρησεις σε καθε τοπικ υπαρχουν αρκετες πλεον ακυρες/ασχετες απαντησεις , που μπαινει ο καθενας και γραφει οτι να ναι.Και παλια γινοτανε αυτο αλλα οχι τοσο ,αυτο δεν ειναι καλο για το insomnia.Επισης ειναι βαρετο και για τους αναγωνστες.

 

Δεν φαντάζεσαι πόσο με εκνευρίζει αυτό, αν συνεχιστεί με βλέπω να ανεβάζω βίντεο στο youtube και θα τους βρίζω όλους. Εδώ και 3 χρόνια συνέχεια συναντάω αυτό το "δεν βαριέσαι" "γιατί το κάνεις έτσι και όχι αλλιώς" δηλαδή έλεος, βοήθεια ζητάω, όχι κουβέντα, μπορεί κάποιοι άνθρωποι να μην έχουν την ίδια διάθεση με όλους τους άλλους. Και όσοι δεν ξέρουν μπορούν απλά να μην απαντάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ινσομνια δεν είναι ΚΕΠ, απλά μια διαδικτυακή κοινότητα. Στην οποία μάλιστα δεν έχει συνεισφέρει ο topic starter για να δικαιούται να κρίνει και να προσβάλει.

 

Ξέρω και τίποτα για να συνεισφέρω? Σιγά τις ερωτήσεις που έκανα, ένας απλός 30άρης θα ήξερε να μου απαντήσει, δεν χρειάζεται το ΚΕΠ.

 

υπαρχουν ασφαλιστικα ταμεια που διακοπτουν απο νωρις την συμμετοχη σε οικογενειακο βιβλιαριο(π.χ. δεν αναγνωριζουν σπουδες εξωτερικου ή ιδιωτικων).

απο σπουδες εχεις τιποτα?αρκετες δουλειες δεν θα θελουν καποιον που δεν εχει παει στρατο,που δεν εχει διπλωμα αυτοκ/μηχανης...

το να βγαζεις φορολογικη ενημερωτητα κτλ.υποθετω πως θα πρεπει να υπαρχει κατι στο ονομα σου.το να υπαρχεις στην εφορια γονεα ειναι εκπτωση γι αυτον.

το να σε απαρνηθει απο γιο/κορη του νομιζω θελει μια διαδικασια απο δικηγορο.

Τωρα αν υποθεσουμε πως βρισκεις δουλεια με ενσημα σε στελνει στο ικα για εγγραφα κτλ και σου δεινουν και ασφαλιση-βιβλιαριο υγειας.αν κατσεις κανα 6μηνο σε δουλεια και μετα σε διωξουν θα εχεις ασφαλιση που δεινει ο οαεδ και ενα επιδομα.

 

Αυτό είναι το πρόβλημα οι περισσότερες δουλειές θέλουν δίπλωμα και να έχω πάει στρατό. Έχω περάσει σε ένα ΤΕΙ αλλά δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο να πάρεις πτυχίο στην Ελλάδα και το άφησα προς το παρόν, (δύσκολη ειδικότητα αλλά κυρίως οικονομικό πρόβλημα)

 

Η ανεξαρτητοποίηση απο τους γονείς γίνεται στην πράξη και δε σου χρειάζονται χαρτιά. Τα χαρτιά είναι το τελευταίο πράγμα που θα βρεις εμπόδιο. Αμα το πρώτο πράγμα που σκέφτηκες για να "ανεξαρτητοποιηθείς" είναι να ανοίξεις thread σε forum να ρωτήσεις για τα "χαρτιά", άσε την "ανεξαρτησία" μάλλον δε θα την αντέξεις, δε σου πάει. Άκου τι χαρτιά χρειάζομαι για να ανεξαρτητοποιηθώ!! E, τί άλλο θα ακούσουμε! Download φαγητό δε γίνεται πάντως. Λέω μπας και σου διαφεύγει.

 

Δεν σε δένουν τίποτα χαρτιά με κανέναν. Εφόσον είσαι ενήλικος είσαι ελεύθερος άνθρωπος να κάνεις ότι θέλεις.

 

Και που θες να τα ξέρω αυτά?

 

Πάντως εχω κάνει download φαγητό αλλά δεν ήταν freeware και δεν μπορούσα να βρω το crack για να το φάω και έτσι το έστειλα στον Κάδος Ανακύκλωσης, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα έκανα άδιασμα του κάδου γιατί έπιανε αρκετό χώρο.

 

και ΟΟΟΟΤΑΝ πας φανταρος ποιος θα πληρωνει το νοικι?

 

οταν ακουω το θεμα για ανεξαρτησια νεων (για μικρες ηλικιες οπως 18) απο τους γονεις, μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι!

 

Έλα ντε. Μάλλον θα πρέπει να πάω φαντάρος πρώτα και να αφήσω την "ανεξαρτητοποίηση" για μετά. Υπάρχει τρόπος να βγάλω λεφτά από το στρατό, πχ ένας γνωστός είχε πάει ειδικές δυνάμεις, ήταν λοχίας, και του είπαν αν θέλει να μείνει εκεί για 3 ή 7 χρόνια και να βγάζει 1000 ευρώ το μήνα ξέρετε τίποτα, γι αυτό?

 

ξέρεις πόσα μικρά ακούω (~16) που λένε μόλις γίνω 18 θα βρω δουλειά και φύγω από το σπίτι;

εδώ άλλοι είναι ~30 και δεν τα έχουν καταφέρει. δε μιλάω για τεμπέληδες.

 

ο thes1os έχει απόλυτο δίκιο

 

Αν βρεθείτε στην κατάσταση που βρίσκομαι εγώ, μέχρι και στο Άγιο Όρος θα σκεφτείτε να πάτε.

 

Εσύ για ποιο λόγο ασχολείσαι με τα φόρουμ που μπαίνει ο κάθε μαλάκας (κατά την άποψή σου) και λέει μπούρδες;

Ευχαριστούμε που διόρθωσες τα ορθογραφικά σου. Ειλικρινά συγκινητική προσπάθεια.

Αν τυχόν δε λυθούν οι απορίες σου, επικοινώνησε με κάποιον υπεύθυνο να σου επιστρέψει τα χρήματά σου.

 

Παρακαλούμε εκ των προτέρων.

 

Επειδή ψάχνω για λογικούς ανθρώπους, που δεν κάνουν reply μόνο και μόνο για κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε 'συ Portgas, είναι άλλο να υπάρχει πρόβλημα (οικονομικό, οικογενειακό) και άλλο να τσατίστηκες, τα πήρες στο κρανίο γιτί δε συμφωνείς με τους δικού σου (όπως το εξέλαβα εγώ). Τέλος πάντων, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις τα πράγματα σε μια σειρά.

 

Εφόσον οι συνθήκες σου το επιτρέπουν και μπορείς να αναβάλεις την αποχώρησή σου απο το σπίτι, αν γίνεται καλό είναι να τελειώσεις το ΤΕΙ. Μην μείνεις χωρίς έστω ένα κωλόχαρτο στο χέρι, εκτός αν πρόκειται για άχρηστο αντικείμενο που το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να χάσεις χρόνο. Αν και κανείς δε χάθηκε ή σώθηκε απο ένα πτυχίο. Ο στρατός είναι μια υποχρέωση που πρέπει να βγάλεις απο πάνω σου, και μια προϋπόθεση για να βρεις μια σωστή πιο μόνιμη δουλειά. Στο στρατό μπορείς να βγάλεις λεφτά αν πάς στην κύπρο (300 € το μήνα νομίζω, ούτε τα έξοδα) ή δόκιμος (δεν ξέρω πόσα, είναι παραπάνω). Πρέπει να το δηλώσεις. Για το να μείνεις μετά και να παίρνεις το χιλιάρικο είναι η φάση του ΕΠ.ΟΠ = επαγγελματίας οπλίτης όπου είσαι υποχρεωμένος να μείνεις για 5 χρόνια (δεν το συνιστώ, αλλά είναι μια λύση). Παίρνουν όμως ακόμα όποιον δηλώσει; Πρέπει να έχουν σφίξει και εκεί τα πράγματα. Κάποιος θα βρεθεί να μας πεί.

 

Το να προσπαθήσεις να βγάλεις το ΤΕΙ και να κάνεις και καμιά δουλειά του ποδαριού παράλληλα για να βγάζεις τα λεφτά σου και να νιώθεις ανεξάρτητος, νομίζω ότι είναι το καλύτερο και λιγότερο επίπονο και εγώ αυτό θα σε συμβούλευα. Και πάνω απο όλα να βλέπεις τα πράγματα πιο ψύχραιμα. ΟΛΑ γίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν φαντάζεσαι πόσο με εκνευρίζει αυτό, αν συνεχιστεί με βλέπω να ανεβάζω βίντεο στο youtube και θα τους βρίζω όλους.

 

 

 

εγω καλυφθηκα!

 

 

τρολλαρισμα οχι αστεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα άμα δεν έχει ασφάλεια το βιβλιάριο δεν ισχύει άρα δεν είσαι πουθενά... 

 

Για τα 1000 ευρώ όμως που έπαιρνα από το τει, μου ζητούσαν εκκαθαριστικό, Ε9 κτλ του πατέρα μου γιατί δεν είχα δικό μου οπότε δεν το λες και πουθενά.

 

Ρε 'συ Portgas, είναι άλλο να υπάρχει πρόβλημα (οικονομικό, οικογενειακό) και άλλο να τσατίστηκες, τα πήρες στο κρανίο γιτί δε συμφωνείς με τους δικού σου (όπως το εξέλαβα εγώ). Τέλος πάντων, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις τα πράγματα σε μια σειρά.

 

Εφόσον οι συνθήκες σου το επιτρέπουν και μπορείς να αναβάλεις την αποχώρησή σου απο το σπίτι, αν γίνεται καλό είναι να τελειώσεις το ΤΕΙ. Μην μείνεις χωρίς έστω ένα κωλόχαρτο στο χέρι, εκτός αν πρόκειται για άχρηστο αντικείμενο που το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να χάσεις χρόνο. Αν και κανείς δε χάθηκε ή σώθηκε απο ένα πτυχίο. Ο στρατός είναι μια υποχρέωση που πρέπει να βγάλεις απο πάνω σου, και μια προϋπόθεση για να βρεις μια σωστή πιο μόνιμη δουλειά. Στο στρατό μπορείς να βγάλεις λεφτά αν πάς στην κύπρο (300 € το μήνα νομίζω, ούτε τα έξοδα) ή δόκιμος (δεν ξέρω πόσα, είναι παραπάνω). Πρέπει να το δηλώσεις. Για το να μείνεις μετά και να παίρνεις το χιλιάρικο είναι η φάση του ΕΠ.ΟΠ = επαγγελματίας οπλίτης όπου είσαι υποχρεωμένος να μείνεις για 5 χρόνια (δεν το συνιστώ, αλλά είναι μια λύση). Παίρνουν όμως ακόμα όποιον δηλώσει; Πρέπει να έχουν σφίξει και εκεί τα πράγματα. Κάποιος θα βρεθεί να μας πεί.

 

Το να προσπαθήσεις να βγάλεις το ΤΕΙ και να κάνεις και καμιά δουλειά του ποδαριού παράλληλα για να βγάζεις τα λεφτά σου και να νιώθεις ανεξάρτητος, νομίζω ότι είναι το καλύτερο και λιγότερο επίπονο και εγώ αυτό θα σε συμβούλευα. Και πάνω απο όλα να βλέπεις τα πράγματα πιο ψύχραιμα. ΟΛΑ γίνονται.

 

Στο ΕΠ.ΟΠ δηλαδή (αν με πάρουν) θα παίρνω 1000 για 5 χρόνια δηλαδή 12x5=60x1000=60.000? Θα πρέπει να νοικιάζω ή θα μένω μαζί με τους άλλους οπλίτες? Βασικά θέλω να ξέρω αν θα έχω καθαρά τα λεφτά μου ή θα χρειαστώ να πληρώνω φαγητό, σπίτι, ξέρω γω ΦΠΑ κτλ.

 

εγω καλυφθηκα!

 

 

τρολλαρισμα οχι αστεια

 

Να ρώτας σε κάθε forum και οι πρώτες απαντήσεις να είναι: "και γιατί δεν δοκιμάζεις αυτό" "και γιατί το θέλεις αυτό, πάρε το άλλο" "αυτό δεν θα σου χρειαστεί" "γιατί θέλεις να μάθεις" Είναι δυνατόν να μην τρολλαριστείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έλα ντε. Μάλλον θα πρέπει να πάω φαντάρος πρώτα και να αφήσω την "ανεξαρτητοποίηση" για μετά. Υπάρχει τρόπος να βγάλω λεφτά από το στρατό, πχ ένας γνωστός είχε πάει ειδικές δυνάμεις, ήταν λοχίας, και του είπαν αν θέλει να μείνει εκεί για 3 ή 7 χρόνια και να βγάζει 1000 ευρώ το μήνα ξέρετε τίποτα, γι αυτό?

 

Μπορείς να πας στον στρατό ως δόκιμος αξιωματικός. Θα κάνεις λίγο μεγαλύτερη θητεία αλλά θα πληρώνεσαι. Όχι ιδιαίτερα καλά, αλλά θα είσαι ανεξάρτητος όπως θέλεις.

Υπάρχει επίσης ο θεσμός των ΟΒΑ (Οπλίτης Βραχείας Ανακατάταξης) όπου μπορείς αφού τελειώσεις από την θητεία εφέδρου, να μείνεις ακόμη 2-3 χρόνια με μισθό. Αυτό όμως δεν το προτείνω παρά ως ύστατη λύση. Εκτός και αν σου αρέσει ο στρατός, οπότε κοιτάς στο μέλλον και για τον θεσμό των ΕΠΟΠ.

 

 

Καλύτερη επιλογή είναι να σπουδάσεις στο ΤΕΙ που έχεις περάσει. Θα βγάζεις τα ως προς το ζείν εκεί, δουλεύοντας κατά πάσα πιθανότητα σε δουλειές της νύκτας, αλλά τουλάχιστον θα πάρεις ένα επιπλέον εφόδιο για το μέλλον.

Όσον αφορά το φαγητό θα τα βγάζεις πέρα τρώγοντας στην λέσχη. Ισως να μπορείς να μείνεις στην εστία αν το δικαιούσαι. Αυτό θα το ρωτήσεις στην γραμματεία της σχολής.

 

Οσον αφορά τα έγγραφα που λες, δεν χρειάζονται και πολλά.

Αν βρεις για παράδειγμα δουλειά με ένσημα, θα πρέπει να κάνεις μια "απόδοση ΑΦΜ" από την εφορία και ο εργοδότης να σε ασφαλίζει στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΕΠ.ΟΠ δηλαδή (αν με πάρουν) θα παίρνω 1000 για 5 χρόνια δηλαδή 12x5=60x1000=60.000? Θα πρέπει να νοικιάζω ή θα μένω μαζί με τους άλλους οπλίτες? Βασικά θέλω να ξέρω αν θα έχω καθαρά τα λεφτά μου ή θα χρειαστώ να πληρώνω φαγητό, σπίτι, ξέρω γω ΦΠΑ κτλ.

 

Οι ΕΠ.ΟΠ ξεκινάνε με καλά λεφτά, δηλ είναι γύρω στα 1.000€. Μένεις έξω σε σπίτι που νοικιάζεις αλλά εκεί που θα είσαι στην αρχή τα ενοίκια είναι φθηνά (Λήμνο, Σουφλί κλπ παραμεθόριες περιοχές.) Μπαίνεις στο στρατόπεδο πρωί, φεύγεις μεσημέρι εκτός αν έχεις υπηρεσία.

 

Δες αυτά που σου λέει και ο Judas και πήγαινε και σε ένα στρατολογικό γραφείο για σαφείς πληροφορίες γιατί πολλά άλλαξαν τώρα με τις προσλήψεις και στον στρατό πολύ περισσότερα. Πάντα να το βλέπεις ώς ύστατη / προσωρινή επιλογή. Για ανεξαρτητοποίηση ψάχνεις, όχι για να βάλεις διακόσιους πάνω απ'το κεφάλι σου. ΤΕΙ + δουλειά, θα είσαι άρχοντας. Αν δικαιούσαι και εστία, μη το συγκρίνεις με στρατούς και μλκιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PortgasDAce, είναι προφανές πως αφού αντιμετωπίζεις ("αντιμετωπίζετε οικεγενειακώς") οικονομική στενότητα, η λύση του έχει να κάνει με δουλειά. Είσαι γύρω στα 20 απ' ό,τι λες, οπότε πρέπει ν' αρχίσεις να ψάχνεις. Κι ό,τι βρεις.[Από μοίρασμα φυλλαδίων πχ (μιας κι οι εποχές δεν είναι και οι καταλληλότερες), λάντζα σε ταβέρνες-μπαράκια, υπάλληλος αποθήκης σε σουπερμάρκετ - whatever. Σαφώς εξαρτάται και από το σε ποιά πόλη βρίσκεσαι, τί ευκαιρίες υπάρχουν κτλ. Αν είσαι Αττική, πλακώσου στις αγγελίες. Αν όχι, πάρε σβάρνα τα μαγαζιά, τις επιχειρήσεις, και ρώτα παντού. Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να βρεθεί κάτι ανάλογο των "δεξιοτήτων" σου. Καλή ώρα, φαίνεται απ' τον τρόπο που γράφεις, ότι σου κόβει. Έστω κι αν δεν έχεις -όπως επίσης φαίνεται- εμπειρίες. Δες αν μπορείς να βρεις δουλειά σχετική με χρήση υπολογιστή. Πχ σε τυπογραφεία/διαφημιστικά γραφεία.]

 

...Προσωπικά σε καταλαβαίνω που σπάστηκες με τις πρώτες απαντήσεις που πήρες, και σε δικιολογώ. Πιεσμένος είσαι μάλλον, και μάλλον αρκετά. Κοίτα να χωνέψεις όμως πως, όπως βλέπεις, "η ζωή" δεν είναι καθόλου αστεία, γι' αυτό ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ βάλε το μυαλό σου να δουλεύει με το ν' αποκτήσεις εμπειρίες μέσα από αναζήτηση εργασιών και από τις ίδιες τις εργασίες, όσο είσαι ακόμη μικρός, και να βρεις έναν σταθερό (όσο γίνεται τεσπα) δρόμο σε μερικά χρόνια από τώρα.

 

Για το δε ΤΕΙ σου, θα σε συμβούλευα γενικά να μην το παρα-αφήσεις. Μάλλον θα είναι πιο δύσκολο για 'σένα, αν είναι σε άλλη πόλη, αλλά και πάλι, αν οι οικονομικές δυνατότητες του σπιτιού είναι περιορισμένες, ΥΠΑΡΧΕΙ κρατική μέριμνα (δωρεάν σίτιση/στέγαση κατά βάση) κατά περιπτώσεις, και ΜΠΟΡΕΙΣ να τα βγάλεις πέρα, αν παράλληλα εργάζεσαι, έστω και υπο-απασχολούμενος. Πάντως, η ευκαιρία για σπουδές, ΕΣΤΩ και σ' ένα ΤΕΙ, πάει αγκαζέ με διάφορες "παροχές" (προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών με αντίστοιχους του εξωτερικού, διάφορες εκπτώσεις σε υπηρεσίες και προϊόντα κλπ), ειδικά σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Ένωση. Γενικά, οι κρατικές σπουδές, ΕΙΝΑΙ ένα "δώρο", για παιδιά της ηλικίας σου. Οι επωφέλειες που μπορείς να έχεις, είναι ΠΟΛΛΕΣ.

 

...Θέλει όμως συνεχές ψάξιμο. Δεν αρκεί να πηγαίνεις σε παραδόσεις κι εργαστήρια σαν πρόβατο. Ξέρω παιδιά, που έχοντας τσαγανό και πολύ ανοιχτά μάτια, βγάλανε (και μιλάω για τα τρέχοντα χρόνια, όχι 10ετίες πίσω) κοτζάμ σχολές τύπου Πολιτικών Μηχανικών, κυρίως δουλεύοντας ΦΟΥΛ τάιμ, η παρακολούθησή τους ήταν τυπική, τα βγάζανε πέρα αναζητώντας συνεχώς "σημειώσεις" (πράγμα που πρϋποθέτει να κάνεις φιλίες απ' τη σχολή), και αφοσιώνοντας εαυτόν, αναφορικά με το διάβασμα, μόνο στις εξεταστικές περιόδους (θυμήθηκα τώρα που τα γράφω, συγκεκριμένα δυο κοπέλες από Αλβανία, που το είχε κάνει το θέμα που περιέγραψα ολόκληρη επιστήμη, πιο πολύ επιστήμη κι απ' την ίδια την επιστήμη που σπουδάζανε).

 

Καλώς ή κακώς, τίποτα δε θα σου χαριστεί - θα χρειαστεί να "λυώσεις" γι' αυτό. Ή μάλλον για την ακρίβεια, θα χρειαστεί να ξετρυπώσεις ακόμη και αυτά που θα σου χαριστούν, να τρέξεις γι' αυτά, γιατί κανείς δε θα έρθει να σου χτυπήσει την πόρτα για να στα προσφέρει. Έστω και για να έχεις τα βασικά, και να είσαι σε "νορμάλ" κατάσταση. 

 

Όσο περί "ανεξαρτησίας" : λίγο περίεργα τα λες, και υποψιάζομαι ότι υπάρχει οικογενειακό θεματάκι (προστριβές της καθημερινότητας ίσως, απλά), και ρωτάς για το τί χρειάζεται να κάνεις για να είσαι "νομικά ανεξάρτητος". Όπως όμως ήδη σου ξεκαθάρισαν, απ' τη στιγμή που ηλικιακά ενηλικιώνεσαι (18), δεν τίθεται θέμα "εξάρτησης" κανενός είδους). Είσαι ελεύθερος να μετακινηθείς όπου νομίζεις εκτός της οικογενειακής στέγης, χωρίς να...σε φέρει καμμιά αστυνομία πίσω. Είσαι (για τον νόμο) ο μόνος και απόλυτα υπεύθυνος για τις προσωπικές σου πράξεις, κι έχεις απλά "υποχρέωση" να έχεις Αριθμό Φορολογικού Μητρώου, Αριθμό Μητρώου Ασφάλισης (ΙΚΑ το πιο πιθανό), για να "αναγνωρίζεται" η υπόστασή σου ως οντότητα, από το κράτος (το "υποχρέωση", σημαίνει ότι ως ενήλικος θα δουλεύεις-άρα πρέπει ν' αποδίδεις φόρους, αν ξεπεράσεις το φορολογικό όριο το οποίο μέχρι πρότινος ήταν στα 10.500€, τώρα πόσο είναι δεν ξέρω. Το ίδιο ισχύει περί ασφάλισης : αν δουλεύεις, ΠΡΕΠΕΙ -κατά τον νόμο- να ασφαλίζεσαι κάπου. Και συνήθως, αυτά τα δύο, φορολογικό μητρώο, και μητρώο ασφάλισης, τα "συναντάς" στην ζωή σου, καθώς ενδέχεται να σου ζητηθούν από διάφορες υπηρεσίες, σε διάφορες περιπτώσεις, αν και τυπικά, δεν είσαι "υποχρεωμένος", ούτε φορολογική δήλωση να κάνεις -αν δεν εργάζεσαι ή αν τα εισοδήματά σου είναι πολύ χαμηλά, κι αν δεν είναι να ζητήσεις επιστροφή φόρου από πιθανές παρακρατήσεις που γίνανε στο μισθό σου- ούτε να είσαι αφαλισμένος, αν δεν εργάζεσαι κάπου. Η ουσιαστική σου/ελάχιστη"υποχρέωση" απέναντι στο κράτος, για να υπάρχεις μέσα σε αυτό, χωρίς να σου δημιουργήσει κανείς πρόβλημα, είναι να έχεις αστυνομική ταυτότητα, και να έχεις συμπληρωμένα τα 18 σου έτη. Μετά, είσαι "ανεξάρτητος" (παύει να ισχύει η γονική κηδεμονία).

 

 

 

 

Σχετικά με εργασία επίσης, κάνε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μια βόλτα απ' τον ΟΑΕΔ της περιοχής σου. Γενικά δεν κάνει και πολλά, αλλά υπάρχει ενδεχόμενο εξεύρεσης εργασίας (μιας και πολλές επιδοτούνται από αυτόν, πληρώνει δηλαδή ο ΟΑΕΔ επιχειρήσεις για να προσλαμβάνουν κόσμο), και σίγουρα ως άνεργος που δεν έχει δικαίωμα ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης μπορείς να αφαλιστείς μέσω ενός άλλου οργανισμού, της Πρόνοιας. Το λέω διότι είπες ότι ο πατέρας σου δεν "κολλάει ένσημα" (δουλεύοντας "μαύρα"), άρα δεν μπορεί (αν όχι τώρα, σίγουρα αργότερα) να ασφαλίζει και εσένα. Όσο περί του "είμαι στο όνομα του πατέρα μου", όπως επίσης ήδη διευκρινήστηκε, μάλλον εννοείς από την άποψη ότι καλύπτεσαι (ή καλυπτόσουν) για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, μέσω του δικού του ταμείου. Του οποίου η ισχύς αν δεν έχει λήξει, σίγουρα ΘΑ λήξει δια παντός για 'σένα, με τη συμπλήρωση του 25ου έους της ηλικίας σου, όπως είπε ο The_Judas αν θυμάμαι καλά. Οπότε, αργά ή γρήγορα, θα πρέπει να ασφαλσιτείς μονος σου, είτε ως άνεργος, είτε μέσω ταμείου, δουλεύοντας και "κολλώντας ένσημα"

 

Ο δε ΟΑΕΔ, έχει (είχε κάποτε έστω), μέχρι και επιδοτούμενα σεμινάρια για ανέργους : μαθαίνεις κάτι (υπάρχουν διάφορα, ρώτα να σου πουν) και παράλληλα πληρώνεσαι (βασικά μετά το πέρας του σεμιναρίου, που μπορεί να είναι 2-3-4 μηνών, και μπορεί να τραβήξει και πολύ μέχρι να πάρεις τα λεφτά, και δε θα είναι και μεγάλο ως ποσό, μόλις μερικά κατοστάρικα, αν κι εξαρτάται από τις ώρες παρακολούθησης που προβλέπονται, αλλά κάτι είναι κι αυτό)

 

Στρατός : Η "εύκολη" λύση. Σου ταιριάζει όμως; Και κάποτε, ναι ΗΤΑΝ η "λύση" για παιδιά που δεν είχαν δυνατότητες. Έχουν όμως σφίξει τα πράγματα, και αφ' ενός δεν παίρνουν εύκολα κόσμο (μην το έχεις σίγουρο ότι θα σε πα΄ρουν, αν το δηλώσεις, δηλαδή), κι αφ' ετέρου ο μισθός δε θα είναι, όπως είδες, κάτι το ιδιαίτερο, και τα έξοδα θα είναι όλα δικά σου (...μπορείς βέβαια να μειώσεις το έξοδο της στέγασης, συγκατοικώντας, και ειδικά με συναδέρφους, και γενικά έχει ΚΑΙ ο στρατός "ευκολίες", όπως το να τρως σε στρατιωτικές λέσχες, πιο φθηνά, να ψωνίζεις από στρατιωτικά πρατήρια κτλ.). Επίσης υπάρχουν και διάφορα επιδόματα, αν είσαι σε χαρακτηρισμένη ως "παραμεθόριο" περιοχή, που ανεβάζουν μια ιδέα τον μισθό (1,2,3 κατοστάρικα), αλλά και πάλι υπάρχει το εξής ζήτημα : τα χρόνια ως μισθωτός οπλίτης, θα περάσουν, και γενικά είναι μια "καλή" αποκατάσταση, σε σχέση με την προσπάθεια επιβίωσης σε μια χώρα με υψηλή ανεργία. Μετά όμως, τί; Μήπως θα πρέπει να δώσεις βάση στο ΤΕΙ που έχεις περάσει λοιπόν; Διότι το θέμα δεν είναι μόνο τί θα κάνεις τώρα, αλλά και το ότι αυτό που θα κα΄νεις, θα καθορίσει ΚΑΙ το μέλλον σου, μετά από μια 10ετία (και την υπόλοιπη ζωή σου πάνω-κάτω...). Θα μπορούσες επίσης μετά από τη λήξη της 7ετούς (τόσο είναι τώρα νομίζω) υποχρέωσης (...πολλά βέβαια παιδιά, ΔΕΝ την παλεύουν με τον στρατό, και την κοπανάνε πιο νωρίς απ' την κανονική λήξη της μισθωτής αυτής θητείας), να δηλώσεις μονιμότητα, και να ελπίζεις να σε πάρουν μέχρι να συνταξιοδοτηθείς. Αλλά είπαμε, δεν είναι εύκολο, δεν παίρνουν τους πάντες...

 

 

 

 

Γενικά πάντως, ό,τι κι αν κάνεις στο μέλλον, άρχισε από τώρα να ψάχνεσαι με δουλειές, στην αρχή περισότερο για ν'΄αποκτήσηεις εμπειρία του "τί εστί δουλειά" (εμπειρία υπό ΚΑΘΕ έννοια), και σιγά-σιγά να βρίσκεις τον δρόμο που θα ακολουθείς, και τα υπόλοιπα θα τα βρεις στο δρόμο σου. Όσο επίσης μπορείς, βάλε το μυαλό σου να δουλέψει για να χρησιμοποιείς το Ίντερνετ ως εργαλείο, είτε πρόκειται για εξεύρεση εργασίας, είτε για οτιδήποτε άλλο έχει να κάνει με πρόσβαση σε πληροφορίες που θα είναι για την προσωπική σου επωφέλεια.

 

 

 

 

 

 

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα (που μπορείς να ΒΡΕΙΣ για να δώΣΕΙΣ στον εαυτό σου...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...